Αφήνετε φιλοδώρημα; (pourboire)

Αφήνετε φιλοδώρημα; (pourboire)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Ναι πάντοτε, ή σχεδόν πάντοτε

    Ψήφοι: 25 30.9%
  • Όχι, ποτέ

    Ψήφοι: 11 13.6%
  • Μερικές φορές, ανάλογα την περίπτωση

    Ψήφοι: 45 55.6%

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ συνήθως προσαρμόζομαι στην κουλτούρα και τα έθιμα της εκάστοτε χώρας στην οποία βρίσκομαι.

  • Στην Ελβετία δεν είναι συνηθισμένο να αφήνεις pourboire. Οι μισθοί είναι καλοί γενικά, ακόμα και για τα γκαρσόνια, οπότε δεν περιμένουν να αφήσεις κάτι. Ως εκ τούτου, στην Ελβετία δεν αφήνω συνήθως pourboire. Ορισμένοι μάλιστα μπορεί και να προσβληθούν.
  • Η κουλτούρα στις ΗΠΑ είναι διαφορετική. Εκεί πέρα θεωρείται αυτονόητο να αφήνεις ΠΑΝΤΑ φιλοδώρημα (ή tip). Ακόμα και στο ταξί, για μικρή απόσταση, ο ταξιτζής θα περιμένει τουλάχιστον $1 (ένα δολλάριο) για tip.
    Συνήθως τα tips δεν πάνε με 1-2 δολλάρια παραπάνω, αλλά σαν ποσοστά! Για παράδειγμα, έστω ότι έχεις πάει σε Friday's για φαγητό και σου έρχεται το bill $50. Σου γράφουν ως "προτεινόμενα" tips τα εξής.
    • Καλό service: 15% --> $7.5
    • Πολύ καλό service: 18% --> $9
    • Εξαιρετικό service: 20% --> $10
    Κοινώς, "περιμένουν" πως το tip που θα αφήσεις θα είναι ανάλογο με αυτά που θα πάρεις.

    Άλλα μαγαζιά σου ασκούν "ψυχολογικό πόλεμο", βάζοντας μέσα στην τιμή το tip λέγοντας στην απόδειξη: "προτείνουμε τόσο tip, μπορείτε ελεύθερα να το αυξήσετε, μειώσετε ή αφαιρέσετε τελείως".
  • Στην Ελλάδα εξαρτάται από την διάθεσή μου και το service. Αν δεν μείνω ικανοποιημένος δεν θα αφήσω ούτε ένα λεπτό του ευρώ. Αλλιώς θα στρογγυλοποιήσω. Στα delivery boys σχεδόν πάντα στρογγυλοποιώ προς τα πάνω και τους αφήνω κάτι.

Και η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας: το "pourboire", ή "pour boire" μεταφράζεται "για ποτό". Κοινώς, pourboire σημαίνει "πάρε για να πιεις ένα ποτό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Σχεδόν πάντα αφήνω,υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις που δεν αφήνω είτε γιατί είναι πολύ απότομοι και κρυόκωλοι :P είτε γιατί δεν έχω ψιλά. Γενικά προσπαθώ να δίνω όμως γιατί ξέρω ότι είναι δύσκολα και οι μισθοί μόνο μειώνονται. Ειδικά τώρα με την ζέστη,τους βλέπω και τους λυπάμαι να τρέχουν σαν τα σκυλιά. :/: Μπορώ να θυμηθώ μόνο μια φορά που δεν άφησα φιλοδώρημα.Είχε πάρει η φίλη μου παγωτό και βρίσκει κάτι σκληρό,προσπαθεί να το δαγκώσει αλλά καπούτ, τότε διακρίνω ότι είναι ένα νύχι (με ωραίο μανικιούρ) ήταν και τεράστιο πανάθεμα το και κάπως σαν φθαρμένο,το εντόπισα καλύτερα μόλις ήρθε η σερβιτόρα και έλειπε το ψεύτικο νυχάκι, ήταν βρώμικα και σαν φθαρμένα. Της το αφήσαμε για δωράκι δίπλα στο πιατάκι, θα θελα πολύ να έβλεπα τα μούτρα της όταν το καταλάβαινε :D
Αν ήταν οι δικοί μου πάντως,θα της άφηναν φιλοδώρημα όπως και σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
:eek::eek::eek::eek:

Θα' πρέπε να λένε κι ευχαριστώ που αφήνουμε κάτι ρε.:pfff:
Άκου κει. :pfff:

Ειναι κι αυτο μια αποψη, και σεβαστή. Ομως απο την αλλη, αφηνοντας τετοια ειναι σα να αφηνεις εχμ.. αυτο που καταλαβες.
Αν το συζητησεις με σερβιτορους, αρκετοι απο αυτους φανταζομαι θα εχουν αυτη την αποψη. Τουλαχιστον με οσους εγω εχω συνομιλησει, ειναι των περισσοτερων η αποψη. Γενικώς εγώ 'αφηνω' ή δεν αφήνω. Δηλαδή κάτω απο 50 σεντς δεν αφήνω. Εχω επηρρεαστεί απο την παραπάνω άποψη και με βρίσκει σύμφωνη. Δεν το θεωρώ πως πρέπει να μας λένε ευχαριστώ όταν κυριολεκτικά σκίζονται όλη μέρα ορθοστασία για ένα μεροκάματο. Οι χρόνιες σερβιτόρες (και πωλήτριες) αν τους σηκώσεις το παντελόνι, οι περισσότερες πάσχουν απο φλεβίτιδες. Ολη μέρα στον καπνό και στην μ###κία του καθενός κι αν δουλεύουν βράδια με κλείσιμο, χαλάνε τον οργανισμό τους. Ο καλός ύπνος είναι ο βραδινός τον οποίο χάνουν. Ισχύουν τα ίδια και για τους άνδρες. Ουσιαστικά τα κέρδη τους, τα τιπς είναι. Οι πιο πολλοί απαυτούς καθαρίζουν τουαλέτες, πλένουν τζάμια, πατώματα και γενικώς τα πάντα όλα αν το μαγαζί δεν έχει καθαριστή. Δεχομαι πως λογω κρίσης δεν έχει ο κόσμος ν'αφήνει και είναι απολύτως καταννοητό και σεβαστό.
Αλλά είναι μερικά πράματα και ζήτημα αξιοπρέπειας.
Βεβαια αν δε μ'άρεσει η εξυπηρετηση και γενικότερα δω συμπεριφορά αντιεπαγγελματική δεν αφήνω. Και δεν ισχύει μόνο στους σερβιτόρους. Οποιοσδήποτε επαγγελματίας δηλώσει και δείξει το αντίθετο, την ίδια αντιμετώπιση θα έχει απο εμένα. Δεν αφήνω δηλ ή δεν ξαναπάω. Κάπως έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αν ειναι καμοια ομορφη κοπελα θα αφησω...αν ειναι κανενας κρεμμανταλας όμως δεν αφηνω τίποτα:D


τέτοια κάντε και μετά απορείτε γιατί παίρνουν παντού μόνο κοπέλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Και η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας: το "pourboire", ή "pour boire" μεταφράζεται "για ποτό". Κοινώς, pourboire σημαίνει "πάρε για να πιεις ένα ποτό".
Σ' έχω μάθει καλά Γαλλικά βλέπω! :clapup:

:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
τέτοια κάντε και μετά απορείτε γιατί παίρνουν παντού μόνο κοπέλες

κάποιος ψάχνει για δουλειά και τρώει Χ επειδή δεν είναι κορίτσι... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
αν ειναι καμοια ομορφη κοπελα θα αφησω...αν ειναι κανενας κρεμμανταλας όμως δεν αφηνω τίποτα:D

λιγούρης κι έτσι; :P
πφφφ.
Ναι, πληρώστε την ομορφιά ρε μπας και σας κάτσει καμία. [πόσο κακιά μπορώ να γίνω ακόμα;;;;:redface:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Όταν βγαινω σε ακριβο εστιατορειο αφηνω παντοτε τιπ γυρω στα 10 -25 ευρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Όταν βγαινω σε ακριβο εστιατορειο αφηνω παντοτε τιπ γυρω στα 10 -25 ευρω

Ισχύει.
Κι εγώ όταν πάω σε κινέζικο εστιατόριο (αγαπημένο) αφήνω αρκετά επειδή είμαι μια παρεξηγημένη καπιταλίστρια.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εδώ στην Τσεχία συνηθίζεται να αφήνουμε το 10% του λογαριασμού.Πολλές φορές αφήνω, αλλά αν ο σερβιτόρος είναι αγενής, τότε δεν αφήνω τίποτα.Μάλιστα μια φορά με την παρέα μου είχαμε αφήσει περίπου 6-7%, και όχι 10%, και μία σερβιτόρα επέμενε να της δώσουμε αυτό το 3% παραπάνω επειδή το γράφει στο λογαριασμό και έτσι συνηθίζεται.Ε τελικά τα δώσαμε, πάντως ήταν πολύ αγενής, και το θέμα είναι ότι μετά από αυτό μας κέρασε σφηνάκια το μαγαζί, άρα γιατί κόλλησε σε κάτι ψιλά? :worry: Πάντως γενικά είναι ευγενικοί, έστω και κάτι παραπάνω να τους αφήσεις σε ευχαριστούν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Όταν πήγαινα στο λύκειο και δεν είχα καμία επαφή με την ζωή και τα λεφτά, άφηνα όποτε το θυμόμουν! Αργότερα που έπιασα δουλειά και μια φίλη μου εργαζόταν σαν σερβιτόρα άρχισα να αφήνω κάθε φορά που έβγαινα έξω και αν κάποια στιγμή δεν είχα αισθανόμουν άσχημα! Τώρα, που είναι έτσι η κατάσταση, είτε δεν θα αφήσω καθόλου (στις περιπτώσεις που έχω λεφτά ίσα-ίσα για τον καφέ), είτε αφήνω λιγότερα από πριν!
Πάντως όταν πηγαίνω συχνά σε ένα μαγαζί και αποκτάω με τον/την σερβιτόρο/α μια πιο οικεία σχέση, μου είναι πιο δύσκολο να φύγω και να μην αφήσω τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απολειφάδι

Νεοφερμένος

Ο Απολειφάδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ανάλογα την εξυπηρέτηση. Συνήθως αφήνω ειδικά όταν είμαι πολύ ευχαριστημένος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
εγώ δεν μπορώ να πω πως αφήνω πάντοτε.....αλλά όταν η εξυπηρέτηση που είχα απο το κατάστημα ήταν άρηστη τότε θα αφησω και κυρίως αφήνω όταν η σερβιτόρα το αξίζει(εμφανισιακά...;):P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
ον:παντα αφηνω τουλαχιστον ενα ευρω,μονο μια φορα δεν αφησα σε μια ταβερνα στην ευβοια που ηταν σερβιτοροι 5 μαντραχαλαδες κ αντι να σερβιρουν το κοσμο παρλαραν.
οφ:πηγα στημ ακριβως διπλα(οχι τοσο για σπασιμο δεν τη θυμομουν)κι εφαγα τις ωραιοτερες γαριδες σαγανακι.Πλεον ειναι το αγαπημενο μου φαγητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
αμα παω σε καμοια βλακεια οπως μψντοναλ.. κλπ δεν αφηνω ποτε τιποτα αμα ειμαι σε ταβερνα και στο συνολο με την παερα ειμαστε πολλα ατομα και εχουμε κανει μεγαλο λογαριασμο και οσερβιτορος ειναι αξυπηρετικος τοτε κατι θα αφησω δηλαδη μια στις 89,17%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Για ποιον λογο να αφησει καποιος φιλοδορημα? Ας μου το εξηγησει καποιος γιατι ποτε δεν το αντιληφθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
δεν αφηνω σχεδον ποτε!οι φιλοι μ παντα αφηνουν και απορω!δν μπορω να καταλαβω γιατι θ επρεπε να αφησω κατι..ειναι που ειναι οι τιμες στα υψη θα αφησω και πουρμπουαρ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
H δουλειά του σερβιτόρου είναι πολύ κουραστική, παλιότερα έπαιρνε και βαρέα για αυτό τον λόγο. Μετά έγιναν πολλές περικοπές και τώρα οι περισσότεροι σερβιτόροι δουλεύουν χωρίς να έχουν καν τα ένσημά τους (ή αν έχουν, συνήθως παιρνουν τα μισά). 'Οπου και να έχω δουλέψει σερβιτόρα μου έφευγε ο πάτος, πολλές φορές έκανα 12ωρες βάρδιες και κάποιες φορές έιχε τύχει να ανοίξω το μαγαζί το πρωί, να το κλείσω το βράδυ (18 ώρες σερί) και μετά να είμαι πάλι πρωί. Αν είστε δηλαδή 2 άτομα και τύχει να αρρωστήσει ο ένας πολύ άσχημα (γιατί λίγο άρρωστος θα πάει στην δουλειά αναγκαστικά), τότε πρέπει να βγάλεις διπλή δουλειά. 'Εχει πολύ κουβάλημα, μεγάλη ευθύνη με την είσπραξη, χρειάζεται καλή μνήμη και πολύ γρήγορες κινήσεις. 'Ολα αυτά για ένα σίγουρο μεροκάματο των 30 ευρώ και συνήθως χωρίς ασφάλιση. Είχα συναδέλφους που τύχαινε όχι μόνο να μην πληρωθούν αλλά να πληρώσουν και από την τσέπη τους μετά από 12 ώρες εξοντωτικής δουλειάς επειδή ένα τραπέζι αποφάσισε να φύγει χωρίς να πληρώσει και δεν πρόλαβαν να τους "κυνηγήσουν".
Αν δουλέψετε σερβις θα καταλάβετε γιατί πρέπει να αφήσετε κάτι έξτρα στο άτομο που ξεπατώνεται ανασφάλιστο και σας εξυπηρετεί ευγενικά όσο εσείς ξύνεστε και πίνετε χαλαρό καφεδάκι. Η μοναδική εξαίρεση σε αυτό είναι κάτι καφετέριες που απλά παίρνουν κοπέλες-μοντέλα οι οποίες είναι τα ζώα μου αργά και έχουν αγοράκια-βοηθούς να κάνουν όλη την δουλειά. Εκεί δίνετε το φιλοδώρημα στον βοηθό επειδή αυτός ξεπατώνεται.
Και αν εκεί που πάτε για καφέ "οι τιμές είναι στα ύψη", να πάτε σε άλλη καφετέρια. Μόνο αυτές που απευθύνονται σε ψωνάρες είναι ακόμα πανάκριβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
προσωπικα, ουτε ψωναρα ειμαι ουτε μενω σε καμια Εκαλη..δυτικα προαστια βγαινω και οι τιμες ειναι στα υψη ακομα και στις μερες μας..μετραω μεχρι και το 50λεπτο και δεν μ περισσευουν γ φιλοδωρημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top