Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αδικαιολόγητη; Το ότι είχαν δείρει και λήστεψαν μετανάστη λίγο πριν, δεν μετράει για εσένα;

Με προβληματίζει, πάντως, ο τρόπος που σκέφτεσαι. Δηλαδή, για να καταλάβεις ότι εγώ προσωπικά υποστηρίζω την επίθεση, έπρεπε να βάλω αρνητική; Το ότι αναδημοσίευσα την ανακοίνωση και είπα λίγο πριν «Θάνατος στους Φασίστες», δε σε υποψίασε; :P

1ον, το πιο πιθανό είναι να μην το ήξεραν καν.
2ον, δεν δικαιολογεί την βία.

Ε καλά, πολλοί γράφουν "κρεμάλα στους φασίστες" κοκ, αλλά είναι καλά άτομα, απλά γράφουν βλακείες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
1ον, το πιο πιθανό είναι να μην το ήξεραν καν.
2ον, δεν δικαιολογεί την βία.

Ε καλά, πολλοί γράφουν "κρεμάλα στους φασίστες" κοκ, αλλά είναι καλά άτομα, απλά γράφουν βλακείες! :P

Δικαιολογείται η βία από την ΧΑ στους μετανάστες;
Και όπως σου είπα και πριν η ΧΑ την ημέρα των εκλογών της 6ης Μαΐου, κολλούσε αφίσες της 21ης Απριλίου (Χούντα 1967). Αυτό δε σε υποψιάζει για κάτι;:P
Είναι αποδεκτή η υποστήριξη της δικτατορίας σε μία -έστω και προβληματική- Δημοκρατία;

Εγώ είμαι κακό άτομο; Αυτοί είναι φασίστες! :P
Σοβαρά, πάντως τώρα, μπορεί κανένας να έχει ό,τι άποψη θέλει για τους ξένους, αλλά όταν φτάνει σε σημείο να οργανώνει φασιστικές επιδρομές εναντίον τους και να τους μαχαιρώνει, τότε, ναι, θα μας βρει και εναντίον του και κρεμάλες θα έρθουν και χειρότερα ίσως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Η αποξένωση από τις ρίζες σου καλά δούλεψε

Πέθαναν ήδη όλοι οι ναζί...(λες να ζουν από το 1940; )

οι συνεχιστες των ναζι ειναι οι νεο-ναζι,δηλαδη αυτοι που υποστηριζουν τη ναζιστικη θεωρια οπως αυτη προκυπτει απο τον αγων μου αλλα και τις πραξεις της ναζιστικης γερμανιας.
Και δεν υπαρχουν μονο στην Ελλαδα(οπου τους βαζουμε στη βουλη και παιρνουμε το μερος τους εναντιον των αριστερων που τους προσβαλλουν λες και αυτοι δεν εχουν ακουσει τρεις χειροτερα)αλλα και στην υπολοιπη Ευρωπη και προφανως και στη Γερμανια.
Αντιστοιχα υπαρχουν π.χ. και κουμμουνιστες, δεν πεθαναν με την πτωση της ΕΣΣΔ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ββStyle™

Νεοφερμένος

Ο ββStyle™ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δικαιολογείται η βία από την ΧΑ στους μετανάστες;
Και όπως σου είπα και πριν η ΧΑ την ημέρα των εκλογών της 6ης Μαΐου, κολλούσε αφίσες της 21ης Απριλίου (Χούντα 1967). Αυτό δε σε υποψιάζει για κάτι;:P
Είναι αποδεκτή η υποστήριξη της δικτατορίας σε μία -έστω και προβληματική- Δημοκρατία;

Εγώ είμαι κακό άτομο; Αυτοί είναι φασίστες! :P
Σοβαρά, πάντως τώρα, μπορεί κανένας να έχει ό,τι άποψη θέλει για τους ξένους, αλλά όταν φτάνει σε σημείο να οργανώνει φασιστικές επιδρομές εναντίον τους και να τους μαχαιρώνει, τότε, ναι, θα μας βρει και εναντίον του και κρεμάλες θα έρθουν και χειρότερα ίσως

Ναι, αλλα και εσυ αριστερος εισαι, αρα δεν εχεις σχεση με δημοκρατια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν έχει καν νόημα να απαντήσω σοβαρά στη δήλωση, ότι η αριστερά δεν έχει σχέση με τη Δημοκρατία...
Οπότε έχω να κάνω και εγώ μία δήλωση:
Η Γη είναι επίπεδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ββStyle™

Νεοφερμένος

Ο ββStyle™ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μετά από παρακολούθηση της ωραίας συζήτησής σας, κατάλαβα, ότι δεν έχει καν νόημα να απαντήσω σοβαρά στη δήλωση, ότι η αριστερά δεν έχει σχέση με τη Δημοκρατία...
Οπότε έχω να κάνω και εγώ μία δήλωση:
Η Γη είναι επίπεδη.

Δεν ηταν τιποτα, απλα ενα γνωστο τρολ αλλου φορουμ επιχειρησε και καταφερε να βγει οφφ τοπικ το θεμα.
Τεσπα, αντικειμενικα δεν πιστευω οτι ειναι δημοκρατια οι εκατομμυρια σφαγες σε Κινα, ΕΣΣΔ, Β Κορεα και οι διωξεις αντιφρονουντων.
Η λεξη "δημοκρατια" δεν ειναι λαστιχο, εχει συγκεκριμενη εννοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δικαιολογείται η βία από την ΧΑ στους μετανάστες;
Και όπως σου είπα και πριν η ΧΑ την ημέρα των εκλογών της 6ης Μαΐου, κολλούσε αφίσες της 21ης Απριλίου (Χούντα 1967). Αυτό δε σε υποψιάζει για κάτι;:P
Είναι αποδεκτή η υποστήριξη της δικτατορίας σε μία -έστω και προβληματική- Δημοκρατία;

Εγώ είμαι κακό άτομο; Αυτοί είναι φασίστες! :P
Σοβαρά, πάντως τώρα, μπορεί κανένας να έχει ό,τι άποψη θέλει για τους ξένους, αλλά όταν φτάνει σε σημείο να οργανώνει φασιστικές επιδρομές εναντίον τους και να τους μαχαιρώνει, τότε, ναι, θα μας βρει και εναντίον του και κρεμάλες θα έρθουν και χειρότερα ίσως
Όχι, δεν δικαιολογείται καμία βία. Απ' όσο ξέρω δεν έχουμε λογοκρισία σε ό,τι αφορά την Χούντα, αλλά για στείλε φωτογραφία.
Μα, δεν λέει "κρεμάλα στους δολοφόνους" στους "φασίστες" λέει. Δεν κάνουν κάτι παράνομο οι περισσότεροι από αυτούς.
Αυτό το ανέκδοτο στα μαύρα μου θυμίζει "Εγώ είμαι ρατσιστής; αυτοί είναι μαύροι! :P"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν ηταν τιποτα, απλα ενα γνωστο τρολ αλλου φορουμ επιχειρησε και καταφερε να βγει οφφ τοπικ το θεμα.
Τεσπα, αντικειμενικα δεν πιστευω οτι ειναι δημοκρατια οι εκατομμυρια σφαγες σε Κινα, ΕΣΣΔ, Β Κορεα και οι διωξεις αντιφρονουντων.
Η λεξη "δημοκρατια" δεν ειναι λαστιχο, εχει συγκεκριμενη εννοια.
Δεν ξέρω σε τι θανάτους αναφέρεσαι, αλλά σίγουρα η Σοσιαλιστική επανάσταση για την κατάκτηση της εξουσίας και η διατήρηση του Σοσιαλιστικού καθεστώτος ποτέ δεν έγινε χωρίς απώλειες και αυτό δεν το βρίσκω καθόλου αντιδημοκρατικό, γιατί έγινε για την αποτίναξη των αστικών δεσμών από τον λαό και την εγκαθίδρυση της λαϊκής εξουσίας.
Εδώ, όμως, μιλάμε για την ΧΑ. Πάψτε πια να αναφέρεστε στον Σοσιαλισμό σε κάθε θέμα που απαντώ, μόνο και μόνο λόγω του avatar και της υπογραφής μου.

ΥΓ: Άλλο Αριστερά, άλλο Σοσιαλισμός, άλλο Κομμουνισμός. Μάθετε τι είναι το καθένα, πριν κάθεστε και λέτε ό,τι νά 'ναι.

Όχι, δεν δικαιολογείται καμία βία. Απ' όσο ξέρω δεν έχουμε λογοκρισία σε ό,τι αφορά την Χούντα, αλλά για στείλε φωτογραφία.
Μα, δεν λέει "κρεμάλα στους δολοφόνους" στους "φασίστες" λέει. Δεν κάνουν κάτι παράνομο οι περισσότεροι από αυτούς.
Αυτό το ανέκδοτο στα μαύρα μου θυμίζει "Εγώ είμαι ρατσιστής; αυτοί είναι μαύροι! :P"
https://kke4ever.blogspot.com/2012/05/1967.html
https://www.lifo.gr/now/politics/9614
https://www.google.gr/search?hl=el&s...1.1.0.0.0.0.123.123.0j1.1.0...0.0.tpbReXbBdbg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εχουμε ξεφυγει λιγο απο το θεμα ή μου φαινεται; Το παρακολουθω τοσες μερες και χαμος γινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Εγω με τη σειρα μου θα πω οτι καθε μερα εκπλησομαι ολο και περισσοτερο απο την καταντια της σημερινης νεολαιας.
Να ειναι ο αλλος 17 και να κανει μπαμ οτι τα 'χει κανει πλακακια με τους χρυσαυγιτες, αν δεν ειναι ηδη ενας απ'αυτους, και να γατζωνεται με μανια απο τις λεξεις που χρησιμοποιει "ο αριστερος" για να του βγαλει κουσουρι. Μονο και μονο επειδη ειναι αριστερος. Ποτε θα καταλαβετε οτι οι χρυσαυγιτες ειναι ναζιστες; Θεωρουν τον εαυτο τους ανωτερο απο τους μεταναστες και απο τους αριστερους. Γι αυτο και τους πλακωνουν και τους μαχαιρωνουν. Απο την μιση δηλαδη κοινωνια. Αν δεν ειναι αυτο συμφωνο με τη ναζιστικη θεωρια του γελοιου, αμορφωτου Χιτλερ, τοτε τι ειναι;
Ειλικρινα λυπαμαι για την αμορφωσια των ανθρωπων. Αν ζουσατε ορισμενοι τοτε, επι εποχης Χιτλερ, ή επι εποχης χουντας και βλεπατε τη γλυκα, σαν τις κοτες θα κανατε κοκο να γυρισετε στο σημερα. Ολα ειναι ευκολα οταν δεν τα εχεις ζησει, δεν εχεις πονεσει και δεν εχεις πεινασει. Εκτος κι αν εχεις δεξιο πατερα και παππου και κανει κονε με τους συνταγματαρχες, ή δεν ξερω και γω με ποιους αλλους, για να εχεις ενα πιατο φαι να τρως. Ισως να αδιαφορειτε κιολας για οσα σας λεω, αλλα αδιαφορω για τη γνωμη σας. Θα τα γραψω.

Τιποτα πιο απανθρωπο, πιο χυδαιο για εναν ανθρωπο απο το να μισει αλλους ανθρωπους λογω χρωματος ή φυλης ή και πεποιθησης ακομα. Τιποτα πιο αθλιο, πιο τελευταιο. Δεν μισω τους χρυσαυγιτες και τους υποστηρικτες τους, τους λυπαμαι. Πολυ απλα. Δεν ειμαι υπερ της βιας. Απο κανεναν προς κανεναν. Αλλα εαν με ακουμπησει ποτε φασιστας, εμενα ή οποιονδηποτε αλλο αριστερο φιλο μου ή μη, θα τον κρεμασω αναποδα και θα μετανιωσει το γαλα που πηρε απο τη μανουλα του. Δεν τον ενοχλω. Τον εχω στο κοινοβουλιο μου. Τον φορτωνομαι στην καθημερινοτητα μου. Τοσα ζωα απανθρωπα κυκλοφορουν εκει εξω και δεν τα πειραζω, δεν τα ακουμπαω. Κανα μπινελικι ριχνω ολο και ολο, ανθρωπο στη ζωη μου δεν εχω αγγιξει!!
Οι χρυσαυγιτες δεν ξερουν ουτε απο ανθρωπια, ουτε απο αξιοπρεπεια. Και οποιος εδω μεσα τους υποστηριζει, ή τελειως αμορφωτος ειναι ή απλως τραμπουκος, που ομως μπορει να αλλαξει μυαλια με λιγη προσπαθεια.
Νιωθω ευλογημενη για τους γονεις που εχω και μου εμαθαν τι θα πει ανθρωπια. Μυαλο να βαλω σε ολους δεν μπορω. Ελπιζω οσοι το διαβασουν να μπουν σε σκεψεις.
Ή και οχι. Μπροστα τους θα το βρουν.
Καλη σας νυχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Να ειναι ο αλλος 17 και να κανει μπαμ οτι τα 'χει κανει πλακακια με τους χρυσαυγιτες,....

Φαίνεται πως είναι ζήτημα ιδιότροπων αυνανιστικών φαντασιώσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Η Χρυσή Αυγή στην υπηρεσία του συστήματος

Βία “εναντίον όλων”, κυρίως μεταναστών και αριστερών. Αποθρασυμένοι από το εκλογικό τους ποσοστό και την ολιγωρία της αστυνομίας, που σε ορισμένες περιπτώσεις παίρνει μορφή “καταμερισμού εργασίας” και ανοιχτής σύμπραξης, οι νεοναζί επιδόθηκαν και αυτή την εβδομάδα σε ένα ρεσιτάλ “αντισυστημικής” βίας...εναντίον μεταναστών και αριστερών.

Η αρχή έγινε με την επίθεση μηχανοκίνητης ομάδας, το βράδυ της 17ης Ιουνίου, στο εκλογικό περίπτερο του ΣΥΡΙΖΑ, και σε συνέχεια ανάλογης επίθεσης μερικές μέρες πριν, σε περίπτερο του ΚΚΕ . Από την επίθεση το βράδυ των εκλογών τραυματίστηκαν, ως γνωστόν, στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, χωρίς από την άλλη πλευρά να υπάρξει σύλληψη κάποιου από τους δράστες. Υπήρξε, ωστόσο, και συνέχεια.

Μετά την προαναγγελθείσα επίθεση εναντίον αιγύπτιων αλιεργατών στο Πέραμα (12/6), το Σάββατο 23 Ιουνίου μηχανοκίνητη ομάδα χρυσαυγιτών κυνήγησε μετανάστες στους δρόμους της Νίκαιας, υπό τα απαθή βλέμματα των αστυνομικών που βρίσκονταν σε απόσταση μερικών μόλις μέτρων από το περιστατικό. Αποθρασυμένοι από τη στάση αυτή, οι ακροδεξιοί έδωσαν διορία μιας εβδομάδας στους καταστηματάρχες προκειμένου να κλείσουν τα μαγαζιά τους – προαναγγέλλοντας ουσιαστικά και νέα επίθεση...

Την Κυριακή 24 Ιουνίου, νεοναζί επιτέθηκαν σε μετανάστες και πρόσφυγες τόσο στην Αθήνα όσο και στην Πάτρα και το Κιάτο. Στην Αθήνα σημειώθηκαν δύο επιθέσεις, μία στην περιοχή Μαρκόνι του Ελαιώνα , όπου ομάδα 20 περίπου φασιστών επιτέθηκε σε πακιστανούς εργάτες στα σπίτια τους με ρόπαλα, και μία στο σταθμό του Θησείου , όπου ομάδα νεοναζί καταφέρθηκε εναντίον μεταναστών μικροπωλητών. Σε καμιά από τις δύο αυτές επιθέσεις δεν υπήρξε επέμβαση της αστυνομίας...

Στο στόχαστρο των νεοναζί στην Πάτρα βρέθηκαν αφγανοί πρόσφυγες που ετοιμάζονταν να επιβιβαστούν σε νταλίκες με προορισμό την Ιταλία. Ένας από αυτούς σώθηκε μόλις την τελευταία στιγμή, χάρη στην παρέμβαση πολιτών, και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο σε κώμα. Αυτόπτες μάρτυρες κατήγγειλαν στα τοπικά ΜΜΕ την ειρωνική συμπεριφορά των αστυνομικών, όταν οι πολίτες τους γνωστοποίησαν ότι οι δράστες της επίθεσης σχετίζονται με τη Χρυσή Αυγή...

Είναι προφανές πια ότι η εγκληματική δράση των νεοναζί έχει συγκεκριμένες ιεραρχήσεις: Όχι γενικώς το “σύστημα”, τους “ισχυρούς” και το “κατεστημένο” (για αυτό εξάλλου υποστήριξαν την εργοδοσία απέναντι στους Χαλυβουργούς και μετά αναγκάστηκαν σε "διόρθωτική προεκλογική" κίνηση", αλλά την Αριστερά και τους μετανάστες, το τμήμα δηλαδή εκείνο της εργατικής τάξης που υφίσταται την πιο σκληρή εκμετάλλευση (δείτε σχετικό παλιότερο θέμα με τίτλο: Το παρακράτος έχει όνομα: Χρυσή Αυγή ). Αυτοί λοιπόν που ακόμα και σήμερα μιλούν γενικώς για “άκρα”, ουσιαστικά κλείνουν τα μάτια στην πραγματικότητα και απενοχοποιούν την εγκληματική ακροδεξιά - το πιο αποκρουστικό δηλαδή τμήμα του συστήματος που, κατά τα άλλα, η Χρυσή Αυγή πολεμάει στα λόγια.

Οι νεοναζί συναντιούνται σήμερα με ένα πολιτικό Κέντρο που στρέφεται όλο και πιο κοντά στις θέσεις της ακροδεξιάς. Συναντιούνται με αυτό, όχι μόνο στοχοποιώντας από κοινού τους “λαθρομετανάστες” και καταγγέλλοντας στους ίδιους τόνους “τη Μεταπολίτευση” (δηλαδή την Αριστερά). Συναντιούνται, επίσης, στο βαθμό που η ναζιστική βία συμπληρώνει την κρατική και θέτει στο στόχαστρο τους “από κάτω”, διαιρώντας τους και μεταφέροντας το φόβο στις τάξεις τους, ώστε οι “από πάνω” να συνεχίσουν ανενόχλητοι την αντικοινωνική πολιτική τους.

Τη συνάντηση αυτή τεκμηριώνουν οι δηλώσεις Ψωμιάδη περί “αδελφής παράταξης”, αλλά και η προκλητική ασυλία που απολαμβάνει η ναζιστική συμμορία από την αστυνομία και τους θεσμούς, καθώς και η κοινή τους δράση όπως έχει αποτυπωθεί (π.χ. κοινή επιχείρηση Χ.Α. και Αστυνομίας στο Μενίδι , αλλά και σε άλλες στιγμές ). Είναι ενδεικτικό ότι, για δεύτερη φορά μέσα σε ενάμιση μήνα, οι μισοί περίπου αστυνομικοί στην Αθήνα ψήφισαν μια οργάνωση για την οποία ο ίδιος ο Άρειος Πάγος έχει αποφανθεί, κατονομάζοντάς την ως αυτό που είναι: «εγκληματική συμμορία που έδρασε από κοινού με σκοπό την δολοφονία».

Το ερώτημα για τη νέα κυβέρνηση είναι, λοιπόν, αμείλικτο: Θα συνεχίσει άραγε να κλείνει τα μάτια, όπως οι προκάτοχοί της, στα εγκλήματα των ασύδοτων παρακρατικών;

Και το ερώτημα για την κοινωνία είναι εξίσου αμείλικτο: Θα δώσει τη δυνατότητα στο σύστημα να αναστηθεί δια της ακροδεξιάς;

πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Πάλι "ξεχάσατε" να μας πείτε και για τις δράσεις της "άλλης πλευράς"...



Συνεχίστε να χαϊδεύετε αυτιά και να το παίζετε μαμά Τερέζα και στις επόμενες εκλογές θα τους δώσετε διπλάσιο ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Συνελήφθη 31χρονος για τον άγριο ξυλοδαρμό μετανάστη στην Πάτρα

κοιτα μπορουμε να το κανουμε αυτο ολη μερα αμα θες :P

το θεμα ειναι το εξης!

ποια ειναι τα κινητρα της καθε πλευρας και ποια συμφεροντα εξυπηρετουν? επισης ποια ειναι η αντιμετωπιση τους απο την αστυνομια και το κρατος? επειτα ολοι οι μεταναστες ειναι εγκληματιες? Μηπως στην ιδεολογια της ΧΑ κρυβεται η βια? Τελικα η ΧΑ ειναι μερος του συστηματος? Οταν ενα εγκλημα το κανει ενας μεταναστης και ενας ελληνας δεν εχει διαφορετικη προβολη και παρουσιαση?

αν απαντησουμε καποιες απο αυτες τις ερωτησεις θα καταλαβουμε πολλα!

προσοχη γιατι θα με κατηγορησουν πολλοι! δεν λεω οτι ενα εγκλημα οταν γινεται απο εναν μεταναστη ειναι καλο! ειναι το ιδιο με το να το κανει ενας ελληνας κλπ! απλα κοιταω τα κινητρα και τους σκοπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εγώ την τελευταία φορά που κοίταξα τα κίνητρα και τους σκοπούς στο θέμα αυτό, έλαβα απάντηση από το πιο μάχιμο τρολ του φόρουμ.

Μηπως στην ιδεολογια της ΧΑ κρυβεται η βια?

Ρε μήπως η γη δεν είναι επίπεδη; Γιατί βάζεις "μήπως"; Ακόμα να σιγουρευτείς;

Τελικα η ΧΑ ειναι μερος του συστηματος?

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι. Μήπως τότε... να πολεμήσουμε περισσότερο το σύστημα;

Έχω πει πολλές φορές, ότι όσο περισσότερο πολεμάτε την χ.α., τόσο περισσότερο την τρέφετε.
Και επίσης μια παροιμία λέει... δώσε χώρο στον χωριάτη να σ'ανέβει στο κρεβάτι. Εδώ δεν δίνουμε μόνο χώρο αλλά και δικαιώματα χωρίς υποχρεώσεις. Και μάντεψε ποιος το κάνει! Το "σύστημα"...

Οπότε τα παράπονά σας στους φασίστες που ψήφισαν νδ και πασοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
τα μηπως και αν κλπ κλπ τα εβαλα για να τα σκεφτει οποιος ακομα αμφιταλαντευεται! στα πλαισια του γραπτου απλα! δεν ανεφερα την προσωπικη μου αποψη! (που ναι θεωρω οτι η ΧΑ ειναι μια οργανωση εγκληματιων η οποια αποτελει ενα πολυ προθυμο κομματι του υπαρχοντος συστηματος).

μετα δεν ειναι κανεις οτι η παλη εναντιον του συστηματος ειναι ξεκομμενη απο τον αγωνα εναντιον τετοιου τυπου ιδεολογιων! ειναι δυο παραλληλες μαχες! απλα η ΧΑ και η ολη αυτη εθνικιστικη-ρατσιστικη-ομοφοβικη-.... υστερια ειναι ενα αναχωμα που εχει υψωθει στην προσπαθεια αυτη! η ''νικη'' εναντιον μιας τετοιου τυπου ιδεολογιας θα ειναι νικη εναντιον του κατεστημενου!

επισης δεν ειναι μονο το πασοκ και η νδ! αυτοι ειναι οι εν ελλαδι (ελπιζω να το εγραψα σωστα) εκφραστες του απο τις θεσεις εξουσιας! και οι τραπεζες και οι μεγαλοεφοπλιστες και αυτοι ειναι μερος του συστηματος και η κυρια πηγη της δυναμης του!

αυτο με το τρολλ δεν το επιασα αλλα δεν απανταω γιατι λενε οτι οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται :P :look: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ββStyle™

Νεοφερμένος

Ο ββStyle™ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε τι θανάτους αναφέρεσαι, αλλά σίγουρα η Σοσιαλιστική επανάσταση για την κατάκτηση της εξουσίας και η διατήρηση του Σοσιαλιστικού καθεστώτος ποτέ δεν έγινε χωρίς απώλειες και αυτό δεν το βρίσκω καθόλου αντιδημοκρατικό, γιατί έγινε για την αποτίναξη των αστικών δεσμών από τον λαό και την εγκαθίδρυση της λαϊκής εξουσίας.

Το θεμα ειναι οτι οκ, εγιναν για τον λογο που πιστευεις σωστο αυτα, αλλα ΜΗΝ ταυτιζεις το καθεστως σας με την δημοκρατια. Εσεις ΔΕΝ ειχατε ανοχη προς την αλλη αποψη, κατι που ειναι χαρακτηριστικο αναφαιρετο στα δημοκρατικα καθεστωτα.

Οι χρυσαυγιτες δεν ξερουν ουτε απο ανθρωπια, ουτε απο αξιοπρεπεια. Και οποιος εδω μεσα τους υποστηριζει, ή τελειως αμορφωτος ειναι ή απλως τραμπουκος, που ομως μπορει να αλλαξει μυαλια με λιγη προσπαθεια.

Καλη σας νυχτα.

Ξεχασες ομως να αναφερεις για την απανθρωπια της αλλης πλευρας που μισει ακροδεξιους, δεξιους, πασοκους, ακομα και αντιπαλους αριστερους, δηλαδη ουσιαστικα μισει το μεγαλυτερο κομματι της κοινωνιας.
Ακομα χειροτεροι ειναι αυτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Σε ανακοίνωσή της για την στάση που πρέπει να κρατήσει η ελληνική κυβέρνηση στην επικείμενη Σύνοδο Κορυφής της ΕΕ ο Λαϊκός Σύνδεσμος-Χρυσή Αυγή εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:

"Σε κάθε περίπτωση η ελληνική πλευρά οφείλει να τηρήσει στάση επιθετική έναντι των δανειστών της.

Τα αντιλαϊκά μέτρα και οι επαχθείς όροι των δανειακών συμβάσεων πρέπει να καταγγελθούν άμεσα, σε κάθε πεδίο διαπραγμάτευσης.

Όλα θα ήταν διαφορετικά αν οι παράγοντες του Eurogroup και του ΔΝΤ αντιμετώπιζαν μία πραγματικά εθνική ηγεσία και όχι αυτούς που έφεραν στη χώρα τον εφιάλτη του μνημονίου.

Μοναδική λύση στην ελληνική κρίση η απόρριψη των αδιέξοδων μνημονιακών πολιτικών και η επιστροφή στην εθνική μας παραγωγή, με πρώτη προτεραιότητα την εκμετάλλευση των ελληνικών ενεργειακών κοιτασμάτων."



Πηγή Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγω με τη σειρα μου θα πω οτι καθε μερα εκπλησομαι ολο και περισσοτερο απο την καταντια της σημερινης νεολαιας.
Να ειναι ο αλλος 17 και να κανει μπαμ οτι τα 'χει κανει πλακακια με τους χρυσαυγιτες, αν δεν ειναι ηδη ενας απ'αυτους, και να γατζωνεται με μανια απο τις λεξεις που χρησιμοποιει "ο αριστερος" για να του βγαλει κουσουρι. Μονο και μονο επειδη ειναι αριστερος. Ποτε θα καταλαβετε οτι οι χρυσαυγιτες ειναι ναζιστες; Θεωρουν τον εαυτο τους ανωτερο απο τους μεταναστες και απο τους αριστερους. Γι αυτο και τους πλακωνουν και τους μαχαιρωνουν. Απο την μιση δηλαδη κοινωνια. Αν δεν ειναι αυτο συμφωνο με τη ναζιστικη θεωρια του γελοιου, αμορφωτου Χιτλερ, τοτε τι ειναι;
Ειλικρινα λυπαμαι για την αμορφωσια των ανθρωπων. Αν ζουσατε ορισμενοι τοτε, επι εποχης Χιτλερ, ή επι εποχης χουντας και βλεπατε τη γλυκα, σαν τις κοτες θα κανατε κοκο να γυρισετε στο σημερα. Ολα ειναι ευκολα οταν δεν τα εχεις ζησει, δεν εχεις πονεσει και δεν εχεις πεινασει. Εκτος κι αν εχεις δεξιο πατερα και παππου και κανει κονε με τους συνταγματαρχες, ή δεν ξερω και γω με ποιους αλλους, για να εχεις ενα πιατο φαι να τρως. Ισως να αδιαφορειτε κιολας για οσα σας λεω, αλλα αδιαφορω για τη γνωμη σας. Θα τα γραψω.

Τιποτα πιο απανθρωπο, πιο χυδαιο για εναν ανθρωπο απο το να μισει αλλους ανθρωπους λογω χρωματος ή φυλης ή και πεποιθησης ακομα. Τιποτα πιο αθλιο, πιο τελευταιο. Δεν μισω τους χρυσαυγιτες και τους υποστηρικτες τους, τους λυπαμαι. Πολυ απλα. Δεν ειμαι υπερ της βιας. Απο κανεναν προς κανεναν. Αλλα εαν με ακουμπησει ποτε φασιστας, εμενα ή οποιονδηποτε αλλο αριστερο φιλο μου ή μη, θα τον κρεμασω αναποδα και θα μετανιωσει το γαλα που πηρε απο τη μανουλα του. Δεν τον ενοχλω. Τον εχω στο κοινοβουλιο μου. Τον φορτωνομαι στην καθημερινοτητα μου. Τοσα ζωα απανθρωπα κυκλοφορουν εκει εξω και δεν τα πειραζω, δεν τα ακουμπαω. Κανα μπινελικι ριχνω ολο και ολο, ανθρωπο στη ζωη μου δεν εχω αγγιξει!!
Οι χρυσαυγιτες δεν ξερουν ουτε απο ανθρωπια, ουτε απο αξιοπρεπεια. Και οποιος εδω μεσα τους υποστηριζει, ή τελειως αμορφωτος ειναι ή απλως τραμπουκος, που ομως μπορει να αλλαξει μυαλια με λιγη προσπαθεια.
Νιωθω ευλογημενη για τους γονεις που εχω και μου εμαθαν τι θα πει ανθρωπια. Μυαλο να βαλω σε ολους δεν μπορω. Ελπιζω οσοι το διαβασουν να μπουν σε σκεψεις.
Ή και οχι. Μπροστα τους θα το βρουν.
Καλη σας νυχτα.

Δεν είχα σκοπό να ξαναγράψω, αλλά κοπελιά, το χεις καβαλήσει το καλάμι άγρια.
Πως μπορείς να κρίνεις έτσι; Από που κι ως που ξέρεις τι γινόταν στην Χούντα και στην Ναζιστική Γερμανία; 19 ετών γράφεις πως είσαι. Μήπως είσαι και ολίγον κοντόφθαλμη;
Μ' αρέσει που συγκεκριμενοποιείς και το άτομο, μην λες 17χρονος, πες, ο γκέγκορι.
Να σε ρωτήσω, εγώ είμαι τραμπούκος, αμόρφωτος, ή και τα δύο; Μάλλον και τα δύο... :(
Πως θα με σωφρονήσεις Θεά με τις γνώσεις σου που ΔΕΝ περιορίζονται από χρόνο και τόπο προφανώς. Αν είχες την καλοσύνη, πριν γράψεις τις προτασούλες σου, να διαβάσεις ιστορία. Δεν θα επεκταθώ... Τα συμπεράσματα δικά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Δεν είχα σκοπό να ξαναγράψω, αλλά κοπελιά, το χεις καβαλήσει το καλάμι άγρια.
Πως μπορείς να κρίνεις έτσι; Από που κι ως που ξέρεις τι γινόταν στην Χούντα και στην Ναζιστική Γερμανία; 19 ετών γράφεις πως είσαι. Μήπως είσαι και ολίγον κοντόφθαλμη;
Μ' αρέσει που συγκεκριμενοποιείς και το άτομο, μην λες 17χρονος, πες, ο γκέγκορι.
Να σε ρωτήσω, εγώ είμαι τραμπούκος, αμόρφωτος, ή και τα δύο; Μάλλον και τα δύο... :(
Πως θα με σωφρονήσεις Θεά με τις γνώσεις σου που ΔΕΝ περιορίζονται από χρόνο και τόπο προφανώς. Αν είχες την καλοσύνη, πριν γράψεις τις προτασούλες σου, να διαβάσεις ιστορία. Δεν θα επεκταθώ... Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αγαπητέ γκέγκορι τι θές να πείς λέγοντας
Από που κι ως που ξέρεις τι γινόταν στην Χούντα και στην Ναζιστική Γερμανία;
19 ετών γράφεις πως είσαι.
Δηλαδή τι πρέπει να γίνει μια επανάληψη της χούντας για όσους δεν την πρόλαβαν;;
Για να μπορούν να έχουν λόγο για την χούντα;;
Επίσης ενα νέο ολοκαύτωμα για αυτούς που δεν πρόλαβαν τα βιολογικά σαπούνια;

Για επεκτάσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top