Σίγουρη (?) επένδυση

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Επίσης το σύνολο σχεδόν του ενοικίου που θα εισπράξεις, θα το καταθέσεις στην εφορία.
Ναι ΚουΕ η προθεσμιακή κατάθεση είναι αυτό που είπε το εβούλι.
Αν έχεις χρόνο, κάνε μια βόλτα σε μερικές τράπεζες, ζήτησε να δεις κάποιον που να ασχολείτε με προθεσμιακές καταθέσεις, ή ακόμα καλύτερα το διευθυντή και πες του ωμά: "Εχω 85.000 ευρά, ακούω τις προτάσεις σας"

Υ.Γ. Μην εκπλαγείς μετά από την ευγένειά του......:D:D:D


Στην προθεσμιακή κατάθεση επιλέγεις ένα χρονικό διάστημα, 3, 6, ή 12 μηνών, και "κλείνεις" τα χρήματά σου με ένα αρκετά καλό επιτόκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Για αρχικό κεφάλαιο της τάξεως που αναφέρεις και ετήσιο προθεσμιακό επιτόκιο 4%, παίρνεις γύρω στα 3500 έουρος στο τέλος του πρώτου χρόνου, με μηδενικό ρίσκο (σχεδόν έστω, ποτέ δεν ξέρεις :p). Αν το βρίσκεις ικανοποιητικό το νούμερο...

Είναι ο μοναδικός πόρος του πατέρα σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για αρχικό κεφάλαιο της τάξεως που αναφέρεις και ετήσιο προθεσμιακό επιτόκιο 4%, παίρνεις γύρω στα 3500 έουρος στο τέλος του πρώτου χρόνου, με μηδενικό ρίσκο (σχεδόν έστω, ποτέ δεν ξέρεις :p). Αν το βρίσκεις ικανοποιητικό το νούμερο...

Είναι ο μοναδικός πόρος του πατέρα σου?
όχι
θέλουμε να είναι κάτι έξτρα σαν συμπλήρωμα στην σύνταξη του
και 3500? ετησίως μάλλον είναι ένα ποσό που μας "κάνει"
γιατί είναι περίπου 290? το μήνα έξτρα... χωρίς να υπάρχει κίνδυνος για το αρχικό κεφάλαιο

αυτό το έξτρα ποσό φορολογείται? σου παίρνει μήπως τα μισά η εφορία μετά? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Koue, πήγαινε σε κορυφαίους επενδυτικούς ομίλους, οι γνωστοί , σε όλους, στην Ελλάδα είναι η HSBC και η citigroup (citibank)

Είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε την κατάλληλη επένδυση.

Προσοχή, να αποφύγεις Ελληνικές γνωστές τράπεζες επειδή, εκτός ότι οι υπάλληλοι τους είναι στυλ δημόσιου, συναλλάζονται με την Ελληνική αγορά (κυρίως) που αυτοί την στιγμή είναι υπερεκτιμημένη όποτε όταν γίνει η διορθώσει κυρίως εμείς θα την πληρώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
όχι
θέλουμε να είναι κάτι έξτρα σαν συμπλήρωμα στην σύνταξη του
και 3500? ετησίως μάλλον είναι ένα ποσό που μας "κάνει"
γιατί είναι περίπου 290? το μήνα έξτρα... χωρίς να υπάρχει κίνδυνος για το αρχικό κεφάλαιο

αυτό το έξτρα ποσό φορολογείται? σου παίρνει μήπως τα μισά η εφορία μετά? :P

Οχι, δεν φορολογειται...........:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ε δεν είναι αφορολόγητες οι καταθέσεις i guess! (κι εγώ σκράπας είμαι σχετικά με φορολογικά :p). προφανώς δεν θα (αν) φορολογεί το κράτος επιλεκτικά τον τόκο αλλά το συνολικό κεφάλαιο (δεν θα κάνει διακρίσεις σε τέτοια πράματα, απαπα!). τώρα, σχετικά με το πόσο φόρο θα πληρώνει και σε τι οικονομική βαθμίδα θα βρίσκεται... κάνας σχετικός ρε παιδιά? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
ε δεν είναι αφορολόγητες οι καταθέσεις i guess! (κι εγώ σκράπας είμαι σχετικά με φορολογικά :p). προφανώς δεν θα (αν) φορολογεί το κράτος επιλεκτικά τον τόκο αλλά το συνολικό κεφάλαιο (δεν θα κάνει διακρίσεις σε τέτοια πράματα, απαπα!). τώρα, σχετικά με το πόσο φόρο θα πληρώνει και σε τι οικονομική βαθμίδα θα βρίσκεται... κάνας σχετικός ρε παιδιά? :P
Οι καταθέσεις είναι αφορολόγητες, τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι να πλήρωσα ποτέ φόρο για τις καταθέσεις, ούτε και για τους τόκους αφού είναι προϊόν κατάθεσης.
Το κράτος δεν φορολογεί ούτε τα κέρδη από τους τόκους, ούτε το συνολικό κεφάλαιο του καθενός, αλλά το εισόδημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί έχω την εντύπωση ότι το καθεστώς της φορολογίας των καταθέσεων είναι 10% από τους τόκους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ενδιαφέρον...

με έβαλες σε σκέψεις τώρα και είχα αρχίσει να γλαρώνω :p.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιατί έχω την εντύπωση ότι το καθεστώς της φορολογίας των καταθέσεων είναι 10% από τους τόκους;
Οχι για τους ιδιώτες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
εγω που το ειχα ψαξει για καλυτερο τοκο δινει η τραπεζα Δωδεκανησου εδω στην ροδο... η οποια απο οτι ακουσα εχει ανοιξει κ στην Αθηνα απο φετος...
ψαξε το ειναι πολυ καλη τραπεζα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σίγουρα; Τεσπα ίσως θυμάμαι κάτι λάθος
Μα αν υποθέσουμε οτι έχω 65.000 ευρώ καταθέσεις στην τράπεζα, το κράτος θα έπρεπε να μου πέρνει 6.500 ευρώ κάθε χρόνο μόνο από τις καταθέσεις μου σύμφωνα με το σκεπτικό σου.
Λες να μην το είχα καταλάβει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μα αν υποθέσουμε οτι έχω 65.000 ευρώ καταθέσεις στην τράπεζα, το κράτος θα έπρεπε να μου πέρνει 6.500 ευρώ κάθε χρόνο μόνο από τις καταθέσεις μου σύμφωνα με το σκεπτικό σου.
Λες να μην το είχα καταλάβει;
ο εξπ μάλλον εννοεί το 10% των τόκων,
Δηλ για τα 65.000? περίπου 260? το χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κάποια εποχή θυμάμαι οτι έχει θεσπιστεί φορολογία 1% επί των καταθέσεων το οποίο όμως εισέπραταν οι τράπεζες, όταν ακόμα ήταν κρατικές οπ'οε η φορολογία αυτή (έμμεση) πήγαινε στο κράτος.
Σήμερα υπάρχει μια μικρή προμήθεια υπέρ της τράπεζας, που όμως δεν γνωρίζω αν αποδίδεται στο κράτος ως φόρος.
Σε κάθε περίπτωση, όταν κάνουμε συζήτηση για προθεσμιακές καταθέσεις ξεκαθαρίζουμε οτι θέλουμε να γνωρίζουμε το καθαρό επιτόκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Οι προθεσμιακές καταθέσεις αν τα θυμάμαι καλά από τις διαλέξεις του αγαπητού μου καθηγητή, έχουν μεγαλύτερο επιτόκιο από τις όψεως αλλά αν γίνει η στραβή δε μπορείς να σηκώσεις λεφτά (με κάποιο penalty νομίζω). Χοντρικά η καλύτερη επένδυση είναι το διαμέρισμα αν και θα πρέπει να δούμε αν η Καθαρή παρούσα αξία είναι θετική (Κόστος vs αναμενόμενες ταμειακές εισ-ροες). Για χρηματοοικονομικά προϊόντα η εικόνα είναι πιό μεγάλη και σαφώς πολυπλοκότερη.

Εκει θα ληφθεί υπόψιν και το κόστος ευκαιρίας, δηλαδή, μπορεί στις καταθέσεις το επιτόκιο να είναι 5% ενώ σε κάποιο άλλο χρηματοοικονομικό προϊόν μπορεί να είναι μεγαλύτερο το επιτόκιο. Η διαφορά είναι το κόστος. Μπορείτε να επενδύσετε σε συμφωνίες επαναγοράς (Ρέπος) ή σε Options/Futures/ κλπ. αλλά να σκεφτείτε ότι όσο μεγαλύτερο είναι το επιτόκιο (απόδοση) υπάρχει και ανάλογος κίνδυνος. Δεν υπάρχει σήμερα σίγουρη επένδυση. Απόδοση και κίνδυνος είναι έννοιες αλληλένδετες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το διαμέρισμα το απορίψαμε νωρίτερα ( μακροπρόθεσμη επένδυση, άρα ακατάλληλη για την περίπτωσή μας, εκτός του οτι το ενοίκιο καταλήγει σύσωμο στην εφορία)

Επενδύσεις σε ομόλογα, παράγωγα, και άλλα παρόμοια προϊόντα επίσης απορίφθηκαν λόγω του σχετικού επενδυτικού ρίσκου.
Μια 3μηνη, ή 6μηνη ή και 12μηνη προθεσμιακή κατάθεση, νομίζω είναι η πιο κατάλληλη για τη συγκεκριμένη περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τώρα που το είδα το συγκεκριμένο θέμα, σου έχω νέα-ή μάλλον καλύτερα, ο σύζυγος σου έχει νέα (εξετάζουμε και εμείς παρόμοια περίπτωση).
Αύριο που θα πάμε για τη κούνια θα σε πάρω τηλ να στα πω, τρώγοντας παγωτό στο παγωτομάνια:P:P
(o νικ θα στα πει δηλαδίς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μετά πείτε και σε μας να ξέρουμε, νι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και να μας φέρετε και παγωτό, νι; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top