Προσβολή πατρότητας η μόνη λύση;

marinagr

Νεοφερμένος

Η marinagr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θέτω το εξής ερώτημα:

Έστω ότι η Α είναι παντρεμένη με τον Β. Εδώ και 3 χρόνια βρίσκονται σε διάσταση και ο Β διαμένει μόνιμα στο εξωτερικό. Έχουν καταθέσει αγωγή συναινετικού διαζυγίου αλλά εκκρεμεί η β' συζήτηση. Δεδομένου ότι η Α συζεί τουλάχιστον 300 ημέρες με τον Γ και πρόκειται να γεννήσει το παιδί του μέρες πριν την οριστική λύση του γάμου της υπάρχει τρόπος ενεργώντας πριν τη γέννα να αποφευχθεί η διαδικασία της προσβολής πατρότητας?
π.χ. Αν ο Β βεβαιώσει ενόρκως με συμβολαιογραφική πράξη ότι τα τελευταία 3 χρόνια διαμένει στο εξωτερικό και ως εκ τούτου είναι αδύνατο να είναι ο πατέρας του παιδιού, αν ο Γ αντίστοιχα με τη συναίνεση της μητέρας αναγνωρίσει με συμβολαιογραφική πράξη το τέκνο και αν η δήλωση της γέννησης στο ληξιαρχείο καθυστερήσει λίγες μέρες έτσι ώστε να προσκομισθεί μαζί και το διαζευκτήριο της μητέρας δύναται η αποφυγή? Εάν όχι, επειδή η προθεσμία είναι μόλις 1 χρόνος από τον τοκετό, η εξέταση dna είναι υποχρεωτική ανεξαρτήτως από το αν όλες οι πλευρές παραδέχονται ότι το τέκνο δεν είναι του Β?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Θέτω το εξής ερώτημα:

Έστω ότι η Α είναι παντρεμένη με τον Β. Εδώ και 3 χρόνια βρίσκονται σε διάσταση και ο Β διαμένει μόνιμα στο εξωτερικό. Έχουν καταθέσει αγωγή συναινετικού διαζυγίου αλλά εκκρεμεί η β' συζήτηση. Δεδομένου ότι η Α συζεί τουλάχιστον 300 ημέρες με τον Γ και πρόκειται να γεννήσει το παιδί του μέρες πριν την οριστική λύση του γάμου της υπάρχει τρόπος ενεργώντας πριν τη γέννα να αποφευχθεί η διαδικασία της προσβολής πατρότητας?
π.χ. Αν ο Β βεβαιώσει ενόρκως με συμβολαιογραφική πράξη ότι τα τελευταία 3 χρόνια διαμένει στο εξωτερικό και ως εκ τούτου είναι αδύνατο να είναι ο πατέρας του παιδιού, αν ο Γ αντίστοιχα με τη συναίνεση της μητέρας αναγνωρίσει με συμβολαιογραφική πράξη το τέκνο και αν η δήλωση της γέννησης στο ληξιαρχείο καθυστερήσει λίγες μέρες έτσι ώστε να προσκομισθεί μαζί και το διαζευκτήριο της μητέρας δύ
ναται η αποφυγή? Εάν όχι, επειδή η προθεσμία είναι μόλις 1 χρόνος από τον τοκετό, η εξέταση dna είναι υποχρεωτική ανεξαρτήτως από το αν όλες οι πλευρές παραδέχονται ότι το τέκνο δεν είναι του Β?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τέκνο που γεννήθηκε πριν την αμετάκλητη λύση γάμου (άρα τέκνο γεννημένο σε γάμο) θεωρείται γνήσιο τέκνο συζύγου εκτός από την περίπτωση προσβολής πατρότητας και απόδειξης έλλειψης σαρκικής συνάφειας το κρίσιμο διάστημα μεταξύ τριακοστής και εκατοστής ογδοηκοστής ημέρας πριν τον τοκετό. Είναι τεκμήριο εκ του νόμου μαχητό. Δεν μπορείς να αποφύγεις την αγωγή προσβολής πατρότητας με κάποιο από τους τρόπους που αναφέρεις. Αυτό γιατί υπάρχουν ρητές διατάξεις του νόμου που προνοούν ότι μόνο με αγωγή γίνεται η προσβολή της πατρότητας. Προκύπτει τόσο από το αρ.1467ΑΚ όσο και από το αρ.620 ΚΠολΔ και δεν υπάρχει οποιαδήποτε άλλη διάταξη που να προβλέπει αλλιώς. Μπορείς να καταχωρήσεις την αγωγή στο κατά τόπο αρμόδιο Πολυμελές Πρωτοδικείο. Υποθέτω ότι θα συμφωνήσετε με τον σύζυγο να μην εμφανιστεί στη διαδικασία, να δικαστεί ερήμην η αγωγή, να γίνει δεκτή, θα εκδοθεί απόφαση που θα κηρύσσει το τέκνο μη γνήσιο τέκνο του εναγομένου πατέρα. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις συμφωνείται να μην ζητηθούν τα έξοδα.

Μπορείς να καταχωρήσεις την αγωγή εντός της προθεσμίας που απ'ό,τι βλέπω γνωρίζεις. Αν ζητηθεί από το δικαστήριο εξέταση DNA ας γίνει μετά. Αν συμφωνήσετε όμως να μην υπάρξει εμφάνιση από την άλλη πλευρά δεν θα υπάρξει αμφισβήτηση και της δικής σου μαρτυρίας (ένορκης δήλωσης) αναφορικά με τα γεγονότα (διάσταση, αποδημία, έλλειψη σαρκικής συνάφειας κλπ), οπότε θα χρησιμοποιηθούν τα συνήθη αποδεικτικά μέσα.

Όταν καταχωρηθεί η αγωγή θα πάρει κάποιους μήνες να οριστεί, και τέλος πάντων να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Αν στο μεταξύ εκδοδεί η απόφαση διαζυγίου πρέπει να εξασφαλίσετε πιστοποιητικό από το Πρωτοδικείο παραίτησης από τα ένδικα μέσα, αλλά αυτά θα στα πει ο δικηγόρος σου καλύτερα.

Το ερώτημα σου αν μπορείς να ενεργήσεις πριν τη γέννηση του παιδιού με μπέρδεψε λίγο. Το τεκμήριο του νόμου ισχύει για παιδί που έχει γεννηθεί ήδη, όχι για κυοφορούμενο. Εσύ ρωτάς για το δικαίωμα προσβολής της πατρότητας του κυοφορούμενου βασικά. Μιλάμε για θέμα το οποίο με εξιτάρει :clapup: αλλά νομίζω πως δεν επιτρέπεται ακόμα σύμφωνα με το δίκαιο για ένα σωρό λόγους που αν γράψω θα γεμίσω σελίδες. Μπορείς να περιμένεις να γεννηθεί, η εύκολη λύση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinagr

Νεοφερμένος

Η marinagr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είχα διαβάσει ήδη τα σχετικά άρθρα του ΑΚ απλώς σκέφτηκα μήπως υπάρχει και κάτι άλλο που δε γνώριζα και ίσως βοηθούσε. Σκέφτομαι την αγωγή από τον φυσικό πατέρα κατά της μητέρας, του συζύγου της και του επιτρόπου του τέκνου με απουσία του συζύγου από το δικαστήριο. Έτσι θα αναγνωριστεί αυτοδίκαια και το τέκνο -αν δεν κάνω λάθος- αναδρομικά από την ημέρα της γέννησής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Ναι, μπορεί να συμβεί αυτό που λες. Σε περίπτωση που την αγωγή ασκήσει ο σύντροφός σου/πραγματικός πατέρας, με την παθητική νομιμοποίηση που λες, το αποτέλεσμα συνεπάγεται και αυτόματη αναγνώριση... (κάτι που δεν συμβαίνει στις άλλες περιπτώσεις). Τα αποτελέσματα είναι πάντα αναδρομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

louizosioannis

Νεοφερμένος

Ο louizosioannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να ρωτήσω κάτι; Εάν αναγνωρίσω ένα παιδί, είτε με γάμο, είτε χωρίς, γίνεται αν δεν κάνω λάθος. Και μετά αποδειχθεί ότι δεν είναι δικό μου...με DNA. Μπορώ να κάνω προσβολή πατρότητας; Είναι δύσκολη διαδικασία; Μπορεί δηλαδή με καθυστερήσεις να μην μπορώ να κάνω προσβολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όχι, δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός για την προσβολή πατρότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelynaki

Νεοφερμένος

Η evelynaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την αξιοθαύμαστη κοινότητα που έχετε δημιουργήσει.
Από σήμερα ευελπιστώ να είμαι κι εγώ ενεργό μέλος της και να μοιραζόμαστε σκέψεις, απόψεις, γνώσεις, εμπειρίες, κλπ.

Θα ήθελα να σας πω το πρόβλημα που με απασχολεί και να ζητήσω τις απόψεις/γνώση σας στο θέμα:

Ήμουν παντρεμένη για 15 χρόνια και από αυτό το γάμο απέκτησα 2 παιδιά που φέρουν το επώνυμο του τέως συζύγου μου. Ως εδώ καλά.

Ενώ ήμουν σε διάσταση με τον τέως, έμεινα έγκυος, εκούσια και με την προτροπή του νυν συντρόφου μου, στο 3ο μου παιδί.
Όταν γεννήθηκε το παιδί (Φεβρουάριος 2012) είχε βγει το διαζύγιό μου (Δεκέμβριος 2011) και μέχρι και σήμερα δεν έχω παντρευτεί με τον πατέρα του 3ου μου παιδιού και νυν σύντροφό μου.
Στο ληξιαρχείο του μαιευτηρίου όπου γέννησα και δήλωσα το παιδί, το καταχώρησαν με το επώνυμο του τέως συζύγου αφού δεν είχαν περάσει όπως είπαν οι σοφοί αρμόδιοι, 300 ημέρες από το διαζύγιό μου και άρα το παιδί νομικά είναι του τέως συζύγου.

Ο τέως σύζυγος, αν και γνωρίζει ότι το παιδί που δεν είναι δικό του έχει γεννηθεί εδώ και 3 μήνες, δεν έχει κάνει αγωγή προσβολής της πατρότητας προφανώς για να αποφύγει τα έξοδα (το παιδί βέβαια δεν το θέλει όπως τουλάχιστον δηλώνει)

Ο νυν σύντροφος και βιολογικός πατέρας του παιδιού, αν και επιδίωξε την εν λόγω εγκυμοσύνη και δηλώνει θερμά ότι θέλει να αναγνωρίσει το παιδί και συνάμα συζούμε κιόλας, δεν έχει προβεί ακόμη σε καμία αναγνώριση ή αγωγή προσβολής της πατρότητας. Όλο από μέρα σε μέρα το πάει λόγω φόρτου εργασίας ...

Το πρόβλημά μου βέβαια είναι, εκτός από το ότι στα χαρτιά το παιδί φαίνεται να έχει πατέρα τον τέως σύζυγο - γεγονός προσβλητικό για το ίδιο το παιδί πρώτα απ' όλα, και το γεγονός ότι το παιδί φέρει το επώνυμο του τέως αντί για το δικό μου ή του βιολογικού του πατέρα.

Τι μπορώ να κάνω αντί να κάθομαι να περιμένω τη λύση από τον τέως ή τον νυν, ώστε να αποκαταστήσω πατρότητα και επώνυμο για το παιδί μου ?
Μήπως έχω ήδη αργήσει περιμένοντας ?

Πώς μπορεί κατ' αρχήν να πάρει το παιδί το δικό μου επώνυμο ? και στη συνέχεια πώς μπορεί να έχει και στα χαρτιά τον πραγματικό του πατέρα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλωσόρισες στην παρέα μας!

Απίστευτη η ιστορία σου στην (Ευρωπαϊκή) Ελλάδα του 2012!!!

Όταν γεννήθηκε το παιδί (Φεβρουάριος 2012) είχε βγει το διαζύγιό μου (Δεκέμβριος 2011)
[...]
Στο ληξιαρχείο του μαιευτηρίου όπου γέννησα και δήλωσα το παιδί, το καταχώρησαν με το επώνυμο του τέως συζύγου αφού δεν είχαν περάσει όπως είπαν οι σοφοί αρμόδιοι, 300 ημέρες από το διαζύγιό μου και άρα το παιδί νομικά είναι του τέως συζύγου.
Αυτό είναι το πιο τρελό που διάβασα! Αν είναι δυνατόν!

Στη θέση σου θα το έψαχνα περισσότερο μέσω ενός δικηγόρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelynaki

Νεοφερμένος

Η evelynaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σου Φεγγάρω μου, καλώς σας βρήκα !!!

Δυστυχώς η ιστορία με τις 300 μέρες από το διαζύγιο είναι αληθινή στην (ευρωπαϊκή) Ελλάδα του 2012 !!! Όπου και αν ρώτησα μου είπαν ότι είχαν δίκιο οι "σοφοί" του ληξιαρχείου γιατί έτσι προβλέπει ο νόμος !!! Ότι παιδί αποκτιέται μέσα σε γάμο αλλά και 300 μέρες μετά το διαζύγιο είναι του τέως συζύγου !!! Πού να ήξερε ο νομοθέτης πόσα παιδιά μπορούν να γεννηθούν σήμερα που έχει προχωρήσει τόσο πολύ η επιστήμη και η τεχνολογία μέσα σε 300 μέρες (ήτοι 10 μήνες) !!! Άστα !!! Είμαστε για κλάματα !!! Τέλος πάντων, επειδή τα βαλάντια που μας έχουν απομείνει είναι ελάχιστα όπως καταλαβαίνεις για να τα σκορπάμε από δω κι από εκεί, γι αυτό και ρωτάω αν γνωρίζει κανείς να μου πει τι πρέπει να κάνω ώστε να μην πελαγοδρομώ .... νομικά και ηθικά ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχουμε μια δικηγόρο εδώ που ίσως ξέρει να σε βοηθήσει.

Καλή τύχη, και να χαίρεσαι τα παιδιά σου, ό,τι όνομα κι αν έχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelynaki

Νεοφερμένος

Η evelynaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πολύ Φεγγάρω μου.

Ξέρεις, ως εκ των υστέρων προφήτης βέβαια κι εγώ, πόσο θα ήθελα τώρα τα παιδιά μου να έχουν όλα το δικό μου όνομα ? Τι ήθελα και υπέγραψα εκείνο το χαρτί περί επωνύμου τότε στην εκκλησία ? Ας πρόσεχα θα μου πεις ... Έτσι δεν θα ντρεπόμουν σήμερα για τις επιλογές μου ... Ούτε τα τρία μου παιδιά θα είχαν διαφορετικά επώνυμα. Θα μου πεις: σιγά, η μόνη μάνα είσαι που έχει παιδιά από διαφορετικούς πατεράδες με διαφορετικά επώνυμα ? όχι βέβαια, αλλά άλλο να το ακούς και άλλο να το ζεις. Πόσο περισσότερο όταν υπάρχει στη μέση και ένα πολύ πολύ πολύ κακό διαζύγιο και πολύ άσχημες μνήμες στα παιδιά.

Τέλος πάντων, αν με ακούει η δικηγόρος της κοινότητας, ή όποιος άλλος γνωρίζει κάτι, θα εκτιμούσα πολύ μια νομική άποψη pleaseeee .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ξέρεις, ως εκ των υστέρων προφήτης βέβαια κι εγώ, πόσο θα ήθελα τώρα τα παιδιά μου να έχουν όλα το δικό μου όνομα ? Τι ήθελα και υπέγραψα εκείνο το χαρτί περί επωνύμου τότε στην εκκλησία ? Ας πρόσεχα θα μου πεις ... Έτσι δεν θα ντρεπόμουν σήμερα για τις επιλογές μου ... Ούτε τα τρία μου παιδιά θα είχαν διαφορετικά επώνυμα. Θα μου πεις: σιγά, η μόνη μάνα είσαι που έχει παιδιά από διαφορετικούς πατεράδες με διαφορετικά επώνυμα ? όχι βέβαια, αλλά άλλο να το ακούς και άλλο να το ζεις. Πόσο περισσότερο όταν υπάρχει στη μέση και ένα πολύ πολύ πολύ κακό διαζύγιο και πολύ άσχημες μνήμες στα παιδιά.
Σε καταλαβαίνω διότι κι εγώ τυφλωμένη κάποτε από έρωτα έδωσα στην κόρη μου αυθόρμητα, το επίθετο του πατέρα της. Όταν μας ρώτησαν είπαμε με μια φωνή "ας έχει και τα δύο" αλλά ...μας εξήγησαν πόσο δύσχρηστο θα ήταν αυτό. :hmm:
Τελικά το μόνο που απέμεινε στην κόρη μου από τον πατέρα της είναι το επώνυμό του αφού δεν ενδιαφέρεται να τη δει κι τώρα ζούμε 3 άτομα σε ένα σπίτι, με 3 διαφορετικά επίθετα. :P Εγώ, ο νυν σύζυγος και η κόρη μου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
....τώρα σκέφτηκα και το άλλο :P

Φαντάζεστε τι θα γινόταν αν μπορούσε ποτέ να ισχύσει και για τον άνδρα πως το παιδί που ...σπέρνει μέσα σε 300 ημέρες από το διαζύγιό του, ανήκει στην πρώην σύζυγο; :hehe:

Είναι τρελοί αυτοί οι νομοθέτες. :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelynaki

Νεοφερμένος

Η evelynaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ακριβώς έτσι συνέβηκε και μ' εμένα και τα δύο πρώτα παιδιά μου !!! Ακριβώς έτσι !!! :redface:
Και τώρα υπάρχουν δύο παιδιά που το μόνο που έχουν από τον βιολογικό τους πατέρα είναι το επώνυμό του / τίποτα άλλο !!! τίποτα όμως !!!
Αααα ψέμματα !!! Έχουν και κάτι ασφαλιστικά μέτρα και μια αγωγή από τον πατέρα τους για κατάσχεση της πατρικής μου ακίνητης περιουσίας επειδή φοβάται μην την μεταβιβάσω και δεν έχει να παίρνει μετά τον θάνατό μου, και επειδή σύμφωνα με τον ίδιο είμαι υποχρεωμένη να τον ταΐζω και μετά το διαζύγιο γιατί ο μισθός του είναι χαμηλός και δεν του φθάνει να ζήσει από τη στιγμή που αποφάσισα να τον χωρίσω !!!!
Άστα Φεγγάρω μου, πας να πεις τον πόνο σου και ακούς χειρότερα ... οπότε "φτύνεις τον κόρφο σου" !!! :hmm:

....τώρα σκέφτηκα και το άλλο :P

Φαντάζεστε τι θα γινόταν αν μπορούσε ποτέ να ισχύσει και για τον άνδρα πως το παιδί που ...σπέρνει μέσα σε 300 ημέρες από το διαζύγιό του, ανήκει στην πρώην σύζυγο; :hehe:

Είναι τρελοί αυτοί οι νομοθέτες. :crazy:

Για την "προστασία" της γυναίκας (της εγκύου) μου δικαιολόγησε κάποιος δικηγόρος ότι προέβλεψε αυτό το "ευφυές" των 300 ημερών ο νομοθέτης .... εδώ γελάνε !!!! :hehe::hehe::hehe::hehe:
Λες και ο γάμος κάνει τους πατεράδες !!!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elmar

Νεοφερμένος

Η elmar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν το ιδιο προβλημα ειχα και εγω πριν χρονια. Ειμουν σε διασταση, το διαζυγιο καθυστερουσε περιεργως και εγω ειμουν ηδη σε καινουργια σχεση με κατοπιν εγκυος. Ολα αυτα τα ειχα ψαξει και ηξερα τι με περιμενε. Ο πρωην καθολου συνεργασιμος. Νομιζε οτι με την προσβολή θα εμπλεκε (!!!) και κυριως νομιζε οτι ηθελα να του φορτωσω το παιδι(!!). Οταν λοιπόν γεννησα και του ζητησα να ξεκινησουμε την διαδικασία κλωτσησε! Εντωμεταξυ το διαζυγιο βγηκε ενα μηνα αφου γεννηθηκε η κορη μου! Το παιδι επρεπε να βγει απο το νοσοκομειο ομως. Ετσι λοιπον με βαρια καρδια ξερωντας τι με περιμενει παω τα δικαιολογητικα που μου ζητησαν για να παρω το παιδι. Περιεργως το παιδι πηρε το ονομα μου! Στο ληξιαρχειο δεν αναφερθηκε τιποτα!!! Ρωτησα ενα δικηγορο που ειχα μιλησει για το θεμα αυτο και μου ειπε οτι μαλλον δεν θα βγηκε το ονομα του πρωην συζυγου στα χαρτια μου!!! εν παση περιπτωση τρεχουμε μεσα σε λιγες μερες και κανουμε αναγνωριση (ο μπαμπας της) και δηλωνει το παιδι στην δικια του μεριδα! Μετα απο μερικους μηνες κανουμε και ενα θρησκευτικο γαμο. Το παιδι ειναι αναγνωρισμενο απο τον φυσικο του πατερα και εστω εκ παραδρομης εμενα μου λυθηκε ενα μεγαλο προβλημα. Μπορει νομικα να μην ειναι εγκυρο γιατι....απλα δεν ειναι μεσω δικαστηριου. Και ειλικρινα πιστευω οτι δεν υπαρχει θεμα. Ειδικα μετα απο τοσα χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι εγώ ως παιδί πατέρα που δεν έδωσε ποτέ ίχνος ενδιαφέροντος, ομολογώ πως θα ήθελα να έχω το επιθετο της μητέρας μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elmar

Νεοφερμένος

Η elmar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κι εγώ ως παιδί πατέρα που δεν έδωσε ποτέ ίχνος ενδιαφέροντος, ομολογώ πως θα ήθελα να έχω το επιθετο της μητέρας μου..

Δεν θα ειχα κανενα προβλημα να εχει το δικο μου ονομα η κορη μου! Απλα ο φυσικος πατερας της ηθελε το παιδι να εχει το επωνυμο του. :) Αν ειχε του πρωην θα ειμουν απαρηγορητη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν θα ειχα κανενα προβλημα να εχει το δικο μου ονομα η κορη μου! Απλα ο φυσικος πατερας της ηθελε το παιδι να εχει το επωνυμο του. :) Αν ειχε του πρωην θα ειμουν απαρηγορητη...

Αν ο φυσικός πατέρας του παιδιού αγαπάει το παιδί και ενδιαφέρεται γι αυτό, τότε γιατί να μην έχει το δικό του επίθετο? Αυτό άλλωστε είναι και το έθιμό μας. Η δική μου περίπτωση ήταν διαφορετική.. Ήταν περιπτωσάρα ο ίδιος ο πατέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Το επίθετο για τον πατέρα επιβεβαιώνει τη διαιώνιση του είδους του....... Πολλά ζευγάρια αντιμετωπίζουν πρόβλημα όταν υπογράφουν το χαρτί για το επίθετο.....


Δυστυχώς πάντα η γυναίκα είναι αναγκασμένη να δείξει "ανώτερη" και υποχωρήσει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taninav

Νεοφερμένος

Η taninav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπέρα! θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης! Ειχα γεννησει την πρώτη μου κόρη πριν την οριστικη εκδοση του διαζυγίου. Μετα απο δυο χρονια εγινε προσβολή πατρότητας και το κοριτσακι μου επιτελους πήρε το όνομα του συζύγου μου. Πριν λίγες μερες λοιπόν πήγα και ζήτησα μια ληξιαρχική πράξη γεννησης της μικρής, δεν την βρισκαν ομως ,με τα πολλά ειναι ακομη καταχωρημενη στο ληξιαρχειο με ονομα του πρώην και θα πρέπει μου ειπαν με εκεινο το επώνυμο να ζηταμε την ληξιαρχική πράξη, καθώς η αλλαγή του επιθέτου φαίνετε απο όλο το ιστορικο μας που αναγράφετε πάνω στην ληξιαρχική πράξη! Γνωριζει κατι κάποιος γι αυτο? Εμενα μου φαινετε αδιανοητο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top