Χρήσιμες πληροφορίες για εργασία στο εξωτερικό

zina85

Νεοφερμένος

Η zina85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Θα ηθελα την βοηθεια σας...εδω και καιρο εχω αρχισει και σκεφτομαι σοβαρα το να εργαστω στο εξωτερικο-ευρωπη..βεβαια τα αγγλικα μου ειναι μετρια εχω ενα πτυχιο πληροφορικης,προυπηρεσια στις πωλησεις και την διοικηση προσωπικου..ξερω οτι δεν ειναι αρκετα αλλα ειμαι σιγουρη οτι μπορω να αποδοσω σε μια καλη θεση εχοντας βεβαια ενα κυκλο εξελιξης γιατι εχω πολυ ορεξη για εργασια και επιτυχια...
εχω ψαξει στο ιντερνετ σε διαφορα site αλλα ολα μου φανηκαν πολυ μπερδεμενα..βεβαια εχω ακουσει οτι υπαρχουν καποια προγραμματα της ευρωπαικης ενωσης για τους νεους-ειμαι 24 -και γενικα θα ηθελα την βοηθεια σας σε αυτο ...
αν ξερετε καποιον φορεα που βοηθαει σε ενα νεο ξεκινημα στο εξωτερικο, τι να περιμενω εαν τελικα παρω την αποφαση αυτη στον εργασιακο εκει τομεα και γενικοτερα εαν εχετε καποια tips που θα μπορουσαν να με βοηθησουν στην αναζητηση μου αυτη...ευχαριστω εκ των προτερων..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
αν θέλεις στείλε μου ένα πμ με το μσν σου η κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις κάποιες πληροφορίες σχετικά , στη διεύθυνση https://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=el .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoletta1985

Νεοφερμένος

Η nikoletta1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας..πρωτη φορα μπαίνω σε αυτό το site..αλλα χρειάζομαι λίγη βοήθεια..
σκέφτομαι να παω για δουλειά στο λονδίνο..αλλά δεν ξέρω πως είναι ακριβώς τα πράγματα εκει..αν υπάρχει καποιος που θα μπορούσε να με βοηθήσει και να μου δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά,θα το εκτιμούσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
γεια σας..πρωτη φορα μπαίνω σε αυτό το site..αλλα χρειάζομαι λίγη βοήθεια..
σκέφτομαι να παω για δουλειά στο λονδίνο..αλλά δεν ξέρω πως είναι ακριβώς τα πράγματα εκει..αν υπάρχει καποιος που θα μπορούσε να με βοηθήσει και να μου δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά,θα το εκτιμούσα...


καλως ηρθες!

δε νομιζω πως ειναι το καταλληλοτερο σημειο η παραθεση σου, ισως θαπρεπε να νοιξεις νεο θεμα(καλα δε τα λεω ρε παιδια??:D μαθαινω??:redface::P )

επειτα, τι ακριβως θελεις να κανεις εκει, τι δουλεια?
εχεις καποιοιυς εκει η στον αερα θα πας?
εχεις βρει που θα μεινεις?
πως προεκυψε η επιλογη Αγγλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Ξεθάβω το θέμα γιατί έχω ορισμένες απορίες.

Για να μπορέσει κάποιος να εργαστεί στο εξωτερικό(συγκεκριμένα Αγγλία) χρειάζεται το ελληνικό ΑΦΜ ή πρέπει να εκδώσει καινούριο στην χώρα που επιθυμεί να εργαστεί; Επίσης δεν είναι εύκολη υπόθεση να κάνεις λογαριασμό σε τράπεζα απότι έχω ακούσει εκτός και αν είσαι φοιτητής, άρα μήπως θα πρέπει να ανοίξω λογαριασμό από εδώ και ποιά είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω; Επίδομα δικαιούται κάποιος που δεν έχει εργαστεί στην συγκεκριμένη χώρα και αν ναί υπό ποιές προυποθέσεις; Χωρίς αποδεικτικό κατοικίας καθώς θα είμαι φιλοξενούμενη ,θα μπορέσω να έχω το αντίστοιχο με το ΙΚΑ μας (NHS);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ξεθάβω το θέμα γιατί έχω ορισμένες απορίες.

Για να μπορέσει κάποιος να εργαστεί στο εξωτερικό(συγκεκριμένα Αγγλία) χρειάζεται το ελληνικό ΑΦΜ ή πρέπει να εκδώσει καινούριο στην χώρα που επιθυμεί να εργαστεί; Επίσης δεν είναι εύκολη υπόθεση να κάνεις λογαριασμό σε τράπεζα απότι έχω ακούσει εκτός και αν είσαι φοιτητής, άρα μήπως θα πρέπει να ανοίξω λογαριασμό από εδώ και ποιά είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω; Επίδομα δικαιούται κάποιος που δεν έχει εργαστεί στην συγκεκριμένη χώρα και αν ναί υπό ποιές προυποθέσεις; Χωρίς αποδεικτικό κατοικίας καθώς θα είμαι φιλοξενούμενη ,θα μπορέσω να έχω το αντίστοιχο με το ΙΚΑ μας (NHS);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
Εάν βγάλεις άδεια παραμονής, ανοίγεις κανονικότατα τραπεζικούς λογαριασμούς και βγάζεις ΑΦΜ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Εάν βγάλεις άδεια παραμονής, ανοίγεις κανονικότατα τραπεζικούς λογαριασμούς και βγάζεις ΑΦΜ. :)

Μήπως γνωρίζεις από πού μπορώ να πάρω περαιτέρω πληροφορίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζεις από πού μπορώ να πάρω περαιτέρω πληροφορίες;
Στις ιστοσελίδες των δημοσίων υπηρεσιών της χώρας που ενδιαφέρεσαι φυσικά. :P

Η νομοθεσία διαφέρει από χώρα σε χώρα, οπότε θα πρέπι να ψάξεις συγκεκριμένα εκεί που ενδιαφέρεσαι. Γενικά, τα δύο πρώτα βήματα είναι (i) να βρεις δουλειά και (ii) να βγάλεις άδεια παραμονής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εάν βγάλεις άδεια παραμονής, ανοίγεις κανονικότατα τραπεζικούς λογαριασμούς και βγάζεις ΑΦΜ. :)

Δεν χρειάζεται να βγάλει άδεια παραμονής μιας και υποθέτω έχει Ελληνικό διαβατήριο.Πρέπει να βγάλει NI number το οποίο είναι πακέτο στην αρχή και ειδικά αν δεν έχει δική της διεύθυνση δε ξέρω πόσο εύκολα είναι.Ο λογαριασμός σε τράπεζα επίσης είναι πακέτο για αυτούς που πρόσφατα έρχονται εδώ.

Σε ότι αφορά το NI number υπολογίστε μέχρι και 8 βδομάδες και φυσικά μετά από συνέντευξη.Ασφάλιση στο NHS δεν θα έχεις άμεσα αλλά έκτακτα/επείγοντα γεγονότα φυσικά και έχεις δωρεάν περίθαλψη.

Επίσης προφανώς και τα benefits τα ξεχνάτε αν δεν έχετε ordinary residence in the UK.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Σε ότι αφορά το NI number υπολογίστε μέχρι και 8 βδομάδες και φυσικά μετά από συνέντευξη.Ασφάλιση στο NHS δεν θα έχεις άμεσα αλλά έκτακτα/επείγοντα γεγονότα φυσικά και έχεις δωρεάν περίθαλψη.

Με την ευρωπαική κάρτα ασφάλισης θα είμαι εξασφαλισμένη για έναν χρόνο για επείγοντα περιστατικά.Γιατί δωρεάν περίθαλψη δικαιούνται όλοι ή μόνο όσοι εργάζονται;
Επίσης κάτι που ρθε τώρα, πτυχία και απολυτήρια που με συμφέρει να τα μεταφράσω; στο υπουργείο εξωτερικών ή σε μεταφραστή;


Σας ευχαριστώ και τους δύο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να βγάλει άδεια παραμονής μιας και υποθέτω έχει Ελληνικό διαβατήριο.
Έλα, τώρα είδα ότι είπε για Αγγλία, συγκεκριμένα. Ανέφερα την γενική περίπτωση.

Επίσης, πέρα από το αν έχει ελληνικό διαβατήριο ή όχι, νομίζω άδεια παραμονής πρέπει να βγάλεις κάποια στιγμή, αν θες εγκατάσταση / εργασία. Το ελληνικό διαβατήριο απλώς σου εξασφαλίζει ότι δεν χρειάζεσαι Visa για να μπεις στο Ηνωμένο Βασίλειο, χωρίς χρονικό περιορισμό. Δεν σου εξασφαλίζει κάτι άλλο.

Κατά τα άλλα, ενδέχεται να είναι απαραίτητη για τα γραφειοκρατικά, καθώς αποδεικνύεις ότι είσαι μόνιμος κάτοικος. Ομολογώ ότι δεν γνωρίζω την νομοθεσία της Αγγλίας επ' ακριβώς, ωστόσο στην Ελβετία, που είναι στην ζώνη Schengen και μπορείς να μπεις χωρίς καν διαβατήριο (μόνο με ταυτότητα), εν τέλει σου ζητάνε άδεια παραμονής όταν θες να κάνεις βασικά πράγματα.

Οπότε καλό είναι να το ψάξει πρώτα. Σε κάθε περίπτωση, είτε χρειάζεται είτε όχι, αν βγάλεις άδεια παραμονής μπορείς να κάνεις τα περισσότερα πράγματα κανονικά. :)


edit: η μετάφραση θα σου έρθει φθηνότερα λογικά αν την κάνεις σε δικηγόρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Με την ευρωπαική κάρτα ασφάλισης θα είμαι εξασφαλισμένη για έναν χρόνο για επείγοντα περιστατικά.Γιατί δωρεάν περίθαλψη δικαιούνται όλοι ή μόνο όσοι εργάζονται;
Επίσης κάτι που ρθε τώρα, πτυχία και απολυτήρια που με συμφέρει να τα μεταφράσω; στο υπουργείο εξωτερικών ή σε μεταφραστή;


Σας ευχαριστώ και τους δύο :)

Δωρεάν περίθαλψη για επείγοντα δικαιούντε όλοι ακόμα και οι παράνομοι μετανάστες.Προφανώς για ανθρωπιστικούς λόγους.Για να έχεις κανονική ασφάλιση θες NHS number και είναι διαδικασία.Αν θυμάμαι καλά θέλεις 1 χρόνο εργασίας.Αλλά επειδή πάνε και 13 χρόνια από τότε που τα έκανα αυτά πρέπει να μπεις στις ανάλογες ιστοσελίδες του NHS.

Για μεταφράσεις ιδέα δεν έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Έλα, τώρα είδα ότι είπε για Αγγλία, συγκεκριμένα. Ανέφερα την γενική περίπτωση.

Επίσης, πέρα από το αν έχει ελληνικό διαβατήριο ή όχι, νομίζω άδεια παραμονής πρέπει να βγάλεις κάποια στιγμή, αν θες εγκατάσταση / εργασία. Το ελληνικό διαβατήριο απλώς σου εξασφαλίζει ότι δεν χρειάζεσαι Visa για να μπεις στο Ηνωμένο Βασίλειο, χωρίς χρονικό περιορισμό. Δεν σου εξασφαλίζει κάτι άλλο.

Κατά τα άλλα, ενδέχεται να είναι απαραίτητη για τα γραφειοκρατικά, καθώς αποδεικνύεις ότι είσαι μόνιμος κάτοικος. Ομολογώ ότι δεν γνωρίζω την νομοθεσία της Αγγλίας επ' ακριβώς, ωστόσο στην Ελβετία, που είναι στην ζώνη Schengen και μπορείς να μπεις χωρίς καν διαβατήριο (μόνο με ταυτότητα), εν τέλει σου ζητάνε άδεια παραμονής όταν θες να κάνεις βασικά πράγματα.

Οπότε καλό είναι να το ψάξει πρώτα. Σε κάθε περίπτωση, είτε χρειάζεται είτε όχι, αν βγάλεις άδεια παραμονής μπορείς να κάνεις τα περισσότερα πράγματα κανονικά. :)


edit: η μετάφραση θα σου έρθει φθηνότερα λογικά αν την κάνεις σε δικηγόρο.

Δεν υπάρχει άδεια παραμόνης εδώ σε οτι αφορά EEA nationals.Υπάρχει διαδικάσια για permanent ή ordinary residence.Mε το Ελληνικό διαβατήριο δεν έχει καμία υποχρέωση να βγάλει κανένα από τα 2 μιας και αυτόματα εξασκεί 1 από τις 5 ελευθερίες/δικαιώματα της Ε.Ε.Δουλειά πρέπει να βρει και αν εργάζεται πάνω από κάποια χρόνια καθώς και φαίνεται ότι έχει μόνιμη Βρετανική διεύθυνση για πάνω από 3 χρόνια (νομίζω) παίρνει και benefits.

Σε κάθε περίπτωση επειδή έχω Βρετανικό διαβατήριο έχω σκουριάσει με τα ακριβή διαδικαστικά αλλά κάπως έτσι θα είναι περίπου υποθέτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ.Θα το ψάξω περισσότερο και θα επανέλθω λογικά με περισσότερες απορίες :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Μπορείς και σε δικηγορικό γραφείο αν και λίγα είναι εξουσιοδοτημένα.

Όσο αναφορά για πληροφορίες σχετικά με παραμονή/ δουλειά στην Βρετανία θα σε συμβούλευα να κλείσεις ένα ραντεβού στην πρεσβεία. Εκεί θα στα πούνε με κάθε λεπτομέρεια.

Για γενικές πληροφορίες:

https://ukingreece.fco.gov.uk/el/

Σε ευχαριστώ πολύ.Νασαι καλά.Θα κλείσω άμεσα ραντεβού ;) Ήταν η μόνη εναλλακτική που δεν είχα σκεφτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arxarios_17

Νεοφερμένος

Η arxarios_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μπορείς να επισκεφτείς έναν σύμβουλο τoυ eures όπως διάβασα εδω και να σου δώσει και περαιτέρω οδηγίες και ευακιρίες για δουλειά! ελπίζω να βοήθησα καθόλου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top