• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Tράπεζες βλαστοκυττάρων

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σε αυτό το θέμα θα συζητάμε την συλλογή και φύλαξη βλαστοκυττάρων από τον ομφάλιο λώρο, τις εταιρίες παροχής τέτοιων υπηρεσιών, το κόστος, κλπ. Εχω ρίξει ήδη μια ματιά σε 3 site εταιριών και είδα ότι το πιό οικονομικό πακέτο ήταν με 1200 για 20 χρόνια (αν το κατάλαβα καλά) ενώ είχε και άλλα κατά πολύ ακριβότερα. Θα ηθελα όσες μαμάδες (ή μπαμπάδες) έχουν φυλάξει βλαστοκύτταρα να μας πουν λίγα λόγια για την επιλογή τους, την διαδικασία και αν έμειναν ευχαριστημένοι.
Δεν με αφορά άμεσα, αλλά ο,τι μαθαίνει κανείς καλό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
μέχρι στιγμής έχω μιλήσει με μια ιδιωτική εταιρεία
το τρίπτυχο, φύλαξης από:
-Ομφαλοπλακουντιακό Αίμα
-Πλακούντα
-Ιστό του Ομφαλίου Λώρου (ουσία του Wharton)
Κοστίζει: 2.400 € (διάρκεια φύλαξης 20 χρόνια)
Δεν νομίζω να βγάλω άκρη κατά πόσο είναι καλό να γίνει ή είναι απάτη.
Μάλλον θα το προσπαθήσω και αχρείαστα να' ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Είναι ένα θέμα κι αυτό, όταν πληρώνεις 20 χρόνια και δεν ξέρεις καν αν θα υπάρχει η εταιρία του χρόνου. Επίσης λένε ότι στις αρρώστειες τις οποίες θεραπεύουν δεν υπάρχει 100% ποσοστό επιτυχίας, αρα ακόμα και χτυπα ξυλο να τα χρειαστείς μπορεί να αποδειχτούν άχρηστα.
Εγώ σκέφτομαι και το άλλο, ότι μιας και θα έχουν τόσο μεγάλο δείγμα (ποσοτικά) θα μπορούν άνετα να το εκμεταλλευονται για κερδος (έρευνες, πειράματα, κλπ). Δηλαδή λεω "ΟΚ, να σκάσω τα χιλιάρικα που θέλετε, αλλά....θα βγάλετε κι άλλα από το δείγμα μου? Που ξέρω εγώ τι θα τα κάνετε?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Είναι ένα θέμα κι αυτό, όταν πληρώνεις 20 χρόνια και δεν ξέρεις καν αν θα υπάρχει η εταιρία του χρόνου. Επίσης λένε ότι στις αρρώστειες τις οποίες θεραπεύουν δεν υπάρχει 100% ποσοστό επιτυχίας, αρα ακόμα και χτυπα ξυλο να τα χρειαστείς μπορεί να αποδειχτούν άχρηστα.
Εγώ σκέφτομαι και το άλλο, ότι μιας και θα έχουν τόσο μεγάλο δείγμα (ποσοτικά) θα μπορούν άνετα να το εκμεταλλευονται για κερδος (έρευνες, πειράματα, κλπ). Δηλαδή λεω "ΟΚ, να σκάσω τα χιλιάρικα που θέλετε, αλλά....θα βγάλετε κι άλλα από το δείγμα μου? Που ξέρω εγώ τι θα τα κάνετε?"

Δεν είναι μόνο αυτό, μπορεί εξαρχής το δείγμα να είναι εντελώς ή μερικώς ακατάλληλο για φύλαξη, ελοχεύει ο κίνδυνος να πληρώσεις κάτι που μπορεί εξαρχής να μη μπορεί να χρησιμοποιηθεί και να ζεις τον ύπνο του δικαίου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι και το άλλο, ότι μιας και θα έχουν τόσο μεγάλο δείγμα (ποσοτικά) θα μπορούν άνετα να το εκμεταλλευονται για κερδος (έρευνες, πειράματα, κλπ). Δηλαδή λεω "ΟΚ, να σκάσω τα χιλιάρικα που θέλετε, αλλά....θα βγάλετε κι άλλα από το δείγμα μου? Που ξέρω εγώ τι θα τα κάνετε?"


Ακριβώς έτσι σκέφτηκα!!!!!!!

Μας δημιουργούν φοβίες, μας πουλάνε ελπίδα και στο τέλος δεν ξέρεις γιατί πληρώνεις....... Μπορεί να ανακαλύψεις και κλώνο του παιδιού σου στο τέλος........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ακρως ενδιαφερον το παρακατω βιντεο.
Ειναι λιγο μεγαλο, αλλα αξιζει να το δειτε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Eχουμε εμείς στην Ελλάδα δημόσιες τράπεζες που να δωρίζουμε δείγμα χωρίς κόστος? Αυτό θα με ενδιέφερε σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Είναι ένα θέμα κι αυτό, όταν πληρώνεις 20 χρόνια και δεν ξέρεις καν αν θα υπάρχει η εταιρία του χρόνου. Επίσης λένε ότι στις αρρώστειες τις οποίες θεραπεύουν δεν υπάρχει 100% ποσοστό επιτυχίας, αρα ακόμα και χτυπα ξυλο να τα χρειαστείς μπορεί να αποδειχτούν άχρηστα.
Εγώ σκέφτομαι και το άλλο, ότι μιας και θα έχουν τόσο μεγάλο δείγμα (ποσοτικά) θα μπορούν άνετα να το εκμεταλλευονται για κερδος (έρευνες, πειράματα, κλπ). Δηλαδή λεω "ΟΚ, να σκάσω τα χιλιάρικα που θέλετε, αλλά....θα βγάλετε κι άλλα από το δείγμα μου? Που ξέρω εγώ τι θα τα κάνετε?"

Απ'όσο ξέρω τα βλαστοκύτταρα πρέπει να παρθούν άμεσως μετά την γέννα σε διάστημα λίγον λεπτων γιατί ύστερα είναι αχρηστα. Επείσης η φυλαξή τους είναι ιδιαίτερα απαιτιτική και αν ανοιχτούν για να χρεισιμοποιηθούν μία φορά δεν μπορούν να ξαναχρεισιμοποιηθουν δεύτερη οπότε δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος εκτός και αν τα δώσεις εσύ για αυτόν τον σκοπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ακυρη η ερώτηση, δεν το είχα δει όλο το βίντεο όταν την ρώτησα. Οπότε η δημόσια δωρεά είναι το καλύτερο τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Η αδερφη μου εχει 2 παιδια.
Τωρα προσφατα εκανε το δευτερο.
Και στις δυο εγκυμοσυνες δωρισε το ομφαλιο αιμα στη Δημοσια Τραπεζα,εδω στην Ελλαδα, χωρις καμια οικονομικη επιβαρυνση.

Φυσικα δεν ηταν οικονομικο το κινητρο που το εκανε.
Το ειχε ψαξει διεξοδικα το θεμα και θεωρησε οτι αυτο ηταν το πιο σωστο.

Απο κει και περα ειναι προσωπικη αποφαση των γονεων τι θα πραξουν.

Προσωπικη αποψη θεωρω οτι ειναι πολυ εγωιστικο για καποιον γονεα να κρατησει το ομφαλιο αιμα μονο για προσωπικη χρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ από ο,τι κατάλαβα είναι άχρηστο για προσωπική χρήση στις περισσότερες περιπτώσεις, αρα ποιός ο λόγος να πληρώσεις για κάτι 99% άχρηστο ενώ μπορείς να κάνεις το καλό δωρεάν? Και αν -χτυπα ξύλο- το χρειαστείς κάποτε και δεν βρίσκεις εδώ, πληρώνεις τότε και πας στο εξωτερικό που είναι πιό οργανωμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ακρως ενδιαφερον το παρακατω βιντεο.
Ειναι λιγο μεγαλο, αλλα αξιζει να το δειτε.


Πολύ ωραίο ντοκιμαντερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εγώ από ο,τι κατάλαβα είναι άχρηστο για προσωπική χρήση στις περισσότερες περιπτώσεις, αρα ποιός ο λόγος να πληρώσεις για κάτι 99% άχρηστο ενώ μπορείς να κάνεις το καλό δωρεάν? Και αν -χτυπα ξύλο- το χρειαστείς κάποτε και δεν βρίσκεις εδώ, πληρώνεις τότε και πας στο εξωτερικό που είναι πιό οργανωμένοι.

Αυτο που λεω εγω, γιατι προφανως δεν ειμαστε ειδικοι για να προτρεπουμε ή να αποτρεπουμε τον κοσμο ωστε να παρει μια αποφαση, ειναι να το ψαξει πολυ πολυ καλα το θεμα.

Καθε περιπτωση ειναι μοναδικη.

Εγω θα κρατησω απο το βιντεο, περα απο τις υπολοιπες πολυ χρησιμες πληροφοριες που αναφερει, οτι οι ιδιωτικες εταιρειες εδω στην Ελλαδα δεν εχουν αδεια για κατι τετοιο ουτε υπαρχει καποιο νομοθετικο πλαισιο ακομη που να κατοχυρωνει την εγκυροτητα και την αξιοπιστια τους.

Οποιοσδηποτε μπορει να ανοιξει μια τετοια ιδιωτικη τραπεζα!

Δεν ξερω, βεβαια, αν εχει αλλαξει τωρα κατι ως προς το νομοθετικο καθεστως περι των ιδιωτικων αυτων εταιρειων, αλλα ας μην ξεχναμε οτι μιλαμε για την Ελλαδα!

Τι λειτουργησε σωστα ποτε σε αυτον τον τοπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κι εγώ δεν προτείνω πράγματα για άλλους, ας κάνει ο καθένας ο,τι θέλει. Είπα μόνο την γνώμη μου, μιας και έτσι όπως το βλέπω όχι μόνο είναι "κλεψιά", αλλά δεν υπάρχει κανένας έλεγχος και δεν ξέρεις στην τελικη αν φυλάχθηκαν σωστά. Αυτή η έλλειψη διαφάνειας, οι ελάχιστες πιθανότητες συμβατότητας μέσα στην οικογένεια (και στο ίδιο το παιδί) συν το σεβαστό κόστος, για μένα πάντα, είναι αποτρεπτικοί παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Κι εγώ δεν προτείνω πράγματα για άλλους, ας κάνει ο καθένας ο,τι θέλει.

Ναι το ξερω. Εννοειται αυτο.
Απλα καλο ειναι να το ξεκαθαριζουμε αυτο σε θεματα υγειας!

Παντως πολυ ωραιο το θεμα του θρεντ, christinelle, που ανοιξες γιατι εχει πολυ ψωμι η ιστορια και καλο ειναι να μαθαινουμε καποια πραγματα ακομα και αν δεν μας αφορουν (προς το παρον!) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ως προς τη δημόσια τράπεζα δεν το έχω ψάξει ακόμη, με προβληματίζει η ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων, καθώς το δείγμα (με τα στοιχεία ιστοσυμβατότητας) συνεχίζει να συνδέεται εφ' όρου ζωής με το ονοματεπώνυμο και τα προσωπικά στοιχεία του δότη και δεν αποσυνδέεται μετά τους απαραίτητους ελέγχους της μονάδας.
Έχω την εντύπωση πως στη δημόσια τράπεζα δωρίζεις μόνο ομφαλοπλακουντιακό αίμα και όχι Πλακούντα & Ιστό του Ομφαλίου Λώρου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν γνωριζω αναλυτικα περισσοτερες λεπτομερειες.

Οπως ειπα θελει πολυ καλο ψαξιμο, που φανταζομαι οτι ολοι οι μελλοντικοι γονεις θα κανουν καθως προκειται για ενα σοβαρο ζητημα.

Σιγουρα θα υπαρχουν υπερ και κατα για τη μια ή την αλλη περιπτωση, αλλα προσωπικα το γεγονος οτι μπορει με τη δωρεα μου να σωθει οποιοσδηποτε ανθρωπος σε ολον τον κοσμο ειναι ενα σοβαρο κινητρο.
Ετσι το βλεπω εγω.

Γι αυτο δε θα επελεγα ιδιωτικη τραπεζα.

Θεωρω οτι "εγκλωβιζεις" σωτηρια κυτταρα σε μια ιδιωτικη τραπεζα τη στιγμη που μπορει καποιος σε καποια γωνια του πλανητη να τα χρειαζεται και ισως να εισαι ο μοναδικος δοτης που θα του σωσεις τη ζωη.

Βαζω τον εαυτο μου στη θεση του.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
λοιπόν καταλήξαμε στην https://hcbb.bioacademy.gr/
δηλ. στη δημόσια τράπεζα για το ομφαλοπλακουντιακό αίμα (δωρεάν)
και σε ιδιωτική φύλαξη για τον ιστό του ομφάλιου λώρου (984 €)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Το να χρησιμοποιοήσεις εσύ ο ίδιος το δείγμα ή μέλος της οικογένειας σου είναι αρκετά απίθανο (για πολλούς και διάφορους λόγους), πάντως με αυτό το σύστημα δημιουργούνται πολλές τραπέζες με αποτέλεσμα να έχουν βοηθηθεί αρκετοί άνθρωποι σε μεταμοσχέυσεις κοκ

Πάντως για την ώρα η επιστήμη δεν έχει φτάσει τόσο μπροστά ώστε να αξιοποιεί στο έπαρκο τα βλαστοκύτταρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Το να χρησιμοποιοήσεις εσύ ο ίδιος το δείγμα ή μέλος της οικογένειας σου είναι αρκετά απίθανο (για πολλούς και διάφορους λόγους), πάντως με αυτό το σύστημα δημιουργούνται πολλές τραπέζες με αποτέλεσμα να έχουν βοηθηθεί αρκετοί άνθρωποι σε μεταμοσχέυσεις κοκ

Πάντως για την ώρα η επιστήμη δεν έχει φτάσει τόσο μπροστά ώστε να αξιοποιεί στο έπαρκο τα βλαστοκύτταρα.


ναι γι' αυτό πορευόμαστε με τη σκέψη ότι δεν ξέρεις τι γίνεται σε 15-20 χρόνια και βάσει αυτής της λογικής παίρνουμε τη συγκεκριμένη απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top