Γυναίκες και στρατός

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Θα μπει ταξη δλδ αν μπουν και γυναικες στο στρατευμα και αν υπηρετουμε 14μηνο;
Έχεις μπερδέψει τους συνομιλητές σου,δεν ασχολήθηκα ποτέ μ'αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τοτε δεν καταλαβα τι θες να πεις με την προηγουμενη σου προταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikkist81

Νεοφερμένος

Η nikkist81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ μια φορά στο στρατό δεν πάω, κι αυτή η Χρυσή Αυγή όλο ιδέες είναι!

Και οι γυναίκες στο στρατό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
άντρες γυναίκες στρατό




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Άσχετα με την Χρυσή Αυγή και το ιδεολογικό της υπόβαθρο, η ιδέα της στράτευσης των γυναικών είναι πολύ σωστή, στα πλαίσια της ισότητας και της ισονομίας. Στο Ισραήλ οι γυναίκες στρατεύονται για 2 χρόνια και οι άνδρες για 3 χρόνια, με υποχρεωτική κατάταξη μόλις συμπληρώσουν τα 18 τους έτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καποτε πολύ πιτσιρίκα ήθελα μεταξύ σοβαρού κι αστείου να μπω στο στρατό. Πως κάποια κοριτσάκια θέλανε να γίνουν χορεύτριες ή γιατροί; Ε εγώ ήθελα να γίνω στρατιωτικός. Με ήλκυε η στολή. Για του λόγου το αληθές με ήλκυε η πειθαρχία (Αλτ! Προοοσοχή! ):P Δεν είχα βέβαια σκεφτεί τότε για το ζήτημα της υποχρέωσης.

Σήμερα, δε θα ήθελα να είμαι (δεν ξέρω αύριο:P - γενικώς είμαι άτομο της πειθαρχίας). Εφόσον μεγαλύτερη πια σε ηλικία ερχόμενη σε επαφή με φαντάρους και στρατιωτικούς, απέκτησα την άποψη μου κι αυτή δεν αλλάζει, διότι είμαι συν τοις άλλοις άτομο που κάνω μνεία στο δικαίωμα της επιλογής. Κι έτσι τοποθετούμαι κατηγορηματικά απέναντι στη υποχρεωτική στράτευση.

Εχω αναφερθεί σε παρόμοιο θέμα με επιχειρήματα που δυσκολεύομαι αυτή τη στιγμή να ξαναβρώ. Συνοπτικά θα έλεγα πως η κοινωνία όπως ''υποχρεώνει'' τις γυναίκες να ντυθούν στα λευκά, με τον ίδιο τρόπο υποχρεώνει τους άνδρες να ντυθούν στα χακί. Θα προτιμούσα να είναι επιλογή ο στρατός.
Ειδικά στην εποχή μας, θεωρώ την στράτευση χάσιμο χρόνου (πνιγμός απο δουλειά και σπουδές- ένας χρόνος μπορεί να πάει πίσω το άτομο επαγγελματικά) Υπάρχουν τόσοι άνδρες και γυναίκες που αγαπούν το στρατό και την πατρίδα. Ας πηγαίνουν εκείνοι κι όταν πρόκειται για επιλογή, πολύ καλύτερα θα είναι και τ' αποτελέσματα. Γκαραντί αποδεδειγμένο πώς ο,τι κάνεις με τη θέλησή σου, το κάνεις και πολύ καλά! Πόσοι χασομέριδες υπάρχουν που απλά δεν την παλεύουν εκεί μεσα;

Είναι ανόητο να σου επιβάλλουν να κάνεις κάτι που δε θέλεις -για οπουδήποτε ισχύει αυτό-, ειδικά όταν είσαι σε μια ηλικία ώριμη, με συνείδηση του τι κάνεις και γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αφού οι γυναίεκς θέλανε ισότητα οφείλουν να υπηρετήσουν την πατρίδα όπως και εμείς και από την στιγμή που γίνονται δεκτές στις στρατιωτικές σχολές ως μονιμες δε βρίσκω τον λόγο να μην υπηρετούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,801 μηνύματα.
Αφού οι γυναίεκς θέλανε ισότητα οφείλουν να υπηρετήσουν την πατρίδα όπως και εμείς

Αντιθετοαντιστροφή: Αν ΔΕΝ υπηρετήσουν την πατρίδα να ΜΗΝ θέλουν οι γυναίκες ισότητα.

Η λογική σου focko τσακίζει κόκαλα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αντιθετοαντιστροφή: Αν ΔΕΝ υπηρετήσουν την πατρίδα να ΜΗΝ θέλουν οι γυναίκες ισότητα.
δεν δουλευουν ολα μπρος πισω
αλλο αναγκαιο αλλο επαρκες
οτι μια λογιηκ δεν λειτουργει αναποδα δεν σημαινει οτι δεν ισχυει..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Είμαι πολύ "χαζοκοριτσάκι" για το στρατό εγώ! Εδώ τη σημαία κράταγα στο σχολείο και μου έφυγε από τα χέρια στο κεφάλι του παραστάτη μέσα στην εκκλησία! :lol:

Που να κρατήσω και όπλο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:D εγώ στις βολές ειχα 0/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Οι γυναίκες θα πρέπει να πηγαίνουν στρατό αλλά όχι τόσο διάστημα όσο οι άντρες.3-4 μήνες είναι ότι πρέπει για να μάθουν να χειρίζονται όπλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
κόλλημα ο στρατός!

Λοιπόν εγώ ανταλλάζω χαλαρά ένα χρόνο από τη ζωή μου για να μην με αντιμετωπίζουν από τώρα και για την επόμενη 10ετία σε οποιαδήποτε δουλειά/συνέντευξη για δουλειά με καχυποψία ότι θα τους τρώω τα λεφτά για να κάάάάάθομαι σπίτι μου να γεννοβολάω (sic).
(αυτό ως "επιχείρημα" για το χαμένο χρόνο εργασίας των αντρών με το φοβερό αυτό πράγμα που λέγεται "στρατός")

Λοιπόν πότε στρατεύομαι? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ θεωρω χαζομάρα το στρατό και την φιλοσοφία του αλλά αν θέλουμε ισοτητα πρεπει να έχουμε ιδιους όρους και για αντρες και για γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
κόλλημα ο στρατός!

Λοιπόν εγώ ανταλλάζω χαλαρά ένα χρόνο από τη ζωή μου για να μην με αντιμετωπίζουν από τώρα και για την επόμενη 10ετία σε οποιαδήποτε δουλειά/συνέντευξη για δουλειά με καχυποψία ότι θα τους τρώω τα λεφτά για να κάάάάάθομαι σπίτι μου να γεννοβολάω (sic).
(αυτό ως "επιχείρημα" για το χαμένο χρόνο εργασίας των αντρών με το φοβερό αυτό πράγμα που λέγεται "στρατός")

Λοιπόν πότε στρατεύομαι? :D
Εάν δεν έχεις κάνει θητεία δε σε παίρνει κανείς για δουλειά.Είναι σαν τη προυπηρεσία:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δεν δουλευουν ολα μπρος πισω
αλλο αναγκαιο αλλο επαρκες
οτι μια λογιηκ δεν λειτουργει αναποδα δεν σημαινει οτι δεν ισχυει..;)
Λυπάμαι Άγγελε, αλλά εδώ την πάτησες. Ο parafernalia κάνει αντιθετοαντιστροφή, όχι "σκέτη" αντιστροφή.

Κοινώς, επικαλείται την ισοδυναμία , η οποία ισοδυναμία είναι επιστημονικώς αποδεδειγμένη. Άρα, μια χαρά δομή έχει το αντεπιχείρημά του.

Με άλλα λόγια, είτε λες "Αν βρέχει, έχει σύννεφα", είτε λες "Αν δεν έχει σύννεφα, δεν βρέχει", είναι το ένα και το αυτό. Οι προτάσεις θα έχουν πάντα την ίδια αληθοτιμή - εν προκειμένω Αληθείς και οι δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εάν δεν έχεις κάνει θητεία δε σε παίρνει κανείς για δουλειά.Είναι σαν τη προυπηρεσία:P
οπότε εκτός κι αν περιμένεις να πας στα 30 (can happen) γύρω στα 25-26 το πολύ, u r ready to go χωρίς κανείς να ξανακοιτάξει με "μισό μάτι" στη δουλειά σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Aν ήταν να μαθω τίποτα για οπλα, θα ήθελα πολύ να πάω (εχω και τις ειδικές δυνάμεις δίπλα στο σπίτι μου).
Αν ήταν να καθαρίζω τουαλέτες και να κάνω αγγαρείες, τα κάνω και τώρα αυτα, δεν χρειάζεται να με μάθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Aν ήταν να μαθω τίποτα για οπλα, θα ήθελα πολύ να πάω (εχω και τις ειδικές δυνάμεις δίπλα στο σπίτι μου).
Αν ήταν να καθαρίζω τουαλέτες και να κάνω αγγαρείες, τα κάνω και τώρα αυτα, δεν χρειάζεται να με μάθουν.

:hehe: Ε μααα
Καλα τα λεει η Κριστι, κι εγω μια απο τα ιδια!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Με την σκοπιά πως τα πάτε; Θα μπορούσατε να κάνετε τρίωρα νούμερα με έξι ώρες διάλειμμα ενδιάμεσα;
Ρωτάω γιατί στην θητεία μου έκανα αμέτρητα γερμανικά, αλλά ούτε μια φορά δεν ήρθε γυναίκα για έφοδο. :whistle:

Και για να είμαι ον, δεν νομίζω ότι το πρόβλημα της υποστελέχωσης θα λυθεί με την είσοδο και άλλων γυναικών στο στρατό (αφού ήδη υπάρχουν). Και αυτό γιατί τα γραφεία είναι γεμάτα. Σε άλλα πόστα είναι το πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top