Διακοπή κύησης λόγω προβλημάτων υγείας του εμβρύου

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Θα πρέπει να γίνονται εκτρώσεις στα παιδιά τα οποία ξέρεις πως θα γεννηθούν με αναπηρία.Για ποιο λόγο να ζήσει έτσι ένα παιδί και να ταλαιπωρηθούν οι γονείς τους;Και αυτό να ζήσει αντιμετωπίζοντας ρατσιστικά προβλήματα;Γιατί να γεννηθεί παράδειγμα ένα παιδί έχοντας AIDS η με μια σοβαρή αρρώστια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Να γίνεται όταν το έμβρυο έχει πρόβλημα (πχ. συνδρομο Down) και όταν η μητέρα ήταν θύμα βιασμού και δεν θέλει το μωρο.
Αν όμως η μητέρα έχει σκοπό να κάνει κατάχρηση ουσιών όσο είναι έγκυος, να γίνεται έκτρωση για να μην βγει το παιδί με προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Να γίνεται όταν το έμβρυο έχει πρόβλημα (πχ. συνδρομο Down) και όταν η μητέρα ήταν θύμα βιασμού και δεν θέλει το μωρο.
Αν όμως η μητέρα έχει σκοπό να κάνει κατάχρηση ουσιών όσο είναι έγκυος, να γίνεται έκτρωση για να μην βγει το παιδί με προβλήματα.


Για τα προβληματα υπαρχει η ιατρικη.Αλλιως να μην υπηρχε,και να πετουσαμε οτι δεν ηταν ''τελειο'' στα σκουπιδια.
Επισης,γιαυτο υπαρχουν και οι υιοθεσιες,για να δινονται τα παιδια σε καλυτερες οικογενεις,με φιλικοτερο οικογενειακο περιβαλλον,και φυσικα σε ατομα που εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να τα αναθρεψουν.

Δεν ειναι ανταλλακτικο το παιδι,να το πεταμε οταν γουσταρουμε,επειδη εχει καποιο προβλημα.:)
Το εχω ξαναπει αυτο,αλλα θα το επαναλαβω.Παρομοια ατομα,που κανουν τετοιες προτασεις,καλο θα ηταν να λενε ''ναι,ειμαι/νιωθω ανικανος/ανικανη να μεγαλωσω ενα παιδι με προβληματα,διοτι θελω ενα ξανθο με γαλαζια ματια'' αντι να αναγουν αυτα τα απανθρωπα συμπερασματα,σε μια καθολικοτητα.

Χαιρε,νομοθετη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Για τα προβληματα υπαρχει η ιατρικη.Αλλιως να μην υπηρχε,και να πετουσαμε οτι δεν ηταν ''τελειο'' στα σκουπιδια.
Επισης,γιαυτο υπαρχουν και οι υιοθεσιες,για να δινονται τα παιδια σε καλυτερες οικογενεις,με φιλικοτερο οικογενειακο περιβαλλον,και φυσικα σε ατομα που εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να τα αναθρεψουν.

Δεν ειναι ανταλλακτικο το παιδι,να το πεταμε οταν γουσταρουμε,επειδη εχει καποιο προβλημα.:)
Το εχω ξαναπει αυτο,αλλα θα το επαναλαβω.Παρομοια ατομα,που κανουν τετοιες προτασεις,καλο θα ηταν να λενε ''ναι,ειμαι/νιωθω ανικανος/ανικανη να μεγαλωσω ενα παιδι με προβληματα,διοτι θελω ενα ξανθο με γαλαζια ματια'' αντι να αναγουν αυτα τα απανθρωπα συμπερασματα,σε μια καθολικοτητα.

Χαιρε,νομοθετη!

Θαυμάζω πάρα πολύ ανθρώπους που μεγαλώνουν παιδιά με μορφές νοητικής στέρησης, και αν βρεθώ ποτέ σε τέτοια θέση θέλω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ, αλλά μην είσαι απόλυτος ότι αναζητάνε το σούπερ παιδί, είναι άδικο αυτό, υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν την δύναμη να βλέπουν σε τέτοια κατάσταση πρόσωπα που αγαπάνε πολύ, και άλλοι που επιλέγουν την έκτρωση γιατί δεν θέλουν να περάσει τόσες δοκιμές ένα παιδί..
Στο λέω αυτό γιατί πολύ το κάνουν με το σκεπτικό ότι και το παιδί θα ταλαιπωρηθεί πολύ γιατί πάντα θα θέλει κάποιος να είναι στο πλάι του, δηλαδή δεν θα μπορεί αν είναι ανεξάρτητος και ελεύθερος με όλη τη σημασία αλλά και οι γονείς αναλαμβάνουν δύσκολο ρόλο και ταλαιπωρία...
Το ότι κάποιοι δεν έχουν τη σωματική και ψυχολογική δύναμη να ανταπεξέλθουν σε τέτοιες καταστάσεις δε τους κάνει αυτό που περιέγραψες... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Θαυμάζω πάρα πολύ ανθρώπους που μεγαλώνουν παιδιά με μορφές νοητικής στέρησης, και αν βρεθώ ποτέ σε τέτοια θέση θέλω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ, αλλά μην είσαι απόλυτος ότι αναζητάνε το σούπερ παιδί, είναι άδικο αυτό, υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν την δύναμη να βλέπουν σε τέτοια κατάσταση πρόσωπα που αγαπάνε πολύ, και άλλοι που επιλέγουν την έκτρωση γιατί δεν θέλουν να περάσει τόσες δοκιμές ένα παιδί..
Στο λέω αυτό γιατί πολύ το κάνουν με το σκεπτικό ότι και το παιδί θα ταλαιπωρηθεί πολύ γιατί πάντα θα θέλει κάποιος να είναι στο πλάι του, δηλαδή δεν θα μπορεί αν είναι ανεξάρτητος και ελεύθερος με όλη τη σημασία αλλά και οι γονείς αναλαμβάνουν δύσκολο ρόλο και ταλαιπωρία...
Το ότι κάποιοι δεν έχουν τη σωματική και ψυχολογική δύναμη να ανταπεξέλθουν σε τέτοιες καταστάσεις δε τους κάνει αυτό που περιέγραψες... :(

και να έχεις τη σωματική και ψυχολογική δύναμη, δεν είσαι αθάνατος, στη συγκεκριμένη χώρα πως θα υποστηρίζεται ένα τέτοιο παιδί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Θαυμάζω πάρα πολύ ανθρώπους που μεγαλώνουν παιδιά με μορφές νοητικής στέρησης, και αν βρεθώ ποτέ σε τέτοια θέση θέλω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ, αλλά μην είσαι απόλυτος ότι αναζητάνε το σούπερ παιδί, είναι άδικο αυτό, υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν την δύναμη να βλέπουν σε τέτοια κατάσταση πρόσωπα που αγαπάνε πολύ, και άλλοι που επιλέγουν την έκτρωση γιατί δεν θέλουν να περάσει τόσες δοκιμές ένα παιδί..
Στο λέω αυτό γιατί πολύ το κάνουν με το σκεπτικό ότι και το παιδί θα ταλαιπωρηθεί πολύ γιατί πάντα θα θέλει κάποιος να είναι στο πλάι του, δηλαδή δεν θα μπορεί αν είναι ανεξάρτητος και ελεύθερος με όλη τη σημασία αλλά και οι γονείς αναλαμβάνουν δύσκολο ρόλο και ταλαιπωρία...
Το ότι κάποιοι δεν έχουν τη σωματική και ψυχολογική δύναμη να ανταπεξέλθουν σε τέτοιες καταστάσεις δε τους κάνει αυτό που περιέγραψες... :(

Και ειναι καλυτερα ας πουμε,να μην υπαρχει καποιος(να ειναι δηλαδη νεκρος) απο το να υπαρχει?:confused::worry:

Η ζωη δεν μας τα φερνει ολα στο πιατο,γλυκα και στολισμενα.Πρεπει να παλεψουμε.Θα μου πεις,ναι,ειναι προσωπικη υποθεση,αλλα αηδιαζω οταν ακουω τετοιες αποψεις,και ενα υφακι ''σκοτωνουμε οτι δεν μας αρεσει'' και περναμε μετα τελεια.
Με εκνευριζει αυτος ο τυπος ανθρωπου(?) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Και ειναι καλυτερα ας πουμε,να μην υπαρχει καποιος(να ειναι δηλαδη νεκρος) απο το να υπαρχει?:confused::worry:

Η ζωη δεν μας τα φερνει ολα στο πιατο,γλυκα και στολισμενα.Πρεπει να παλεψουμε.Θα μου πεις,ναι,ειναι προσωπικη υποθεση,αλλα αηδιαζω οταν ακουω τετοιες αποψεις,και ενα υφακι ''σκοτωνουμε οτι δεν μας αρεσει'' και περναμε μετα τελεια.
Με εκνευριζει αυτος ο τυπος ανθρωπου(?) :)

Δεν τίθεται θέμα του υπάρχει, τίθεται θέμα του πόσο αντέχει να βασανιστεί, γιατί για βασανιστήριο πρόκειται, έχω στη οικογένεια μου τέτοιο πρόσωπο DrHouse και γνωρίζω, για να μεγαλώσεις ένα τέτοιο παιδί θέλει αρχίδι* καμπάνες, και αν αυτό γνωρίζεις από την αρχή ότι δεν το έχεις καλύτερα να κάνεις έκτρωση πριν να είναι αργά...Άντε και το κάνεις το παιδί μετά από 10-20 χρόνια αν κουραστείς τι κάνεις; Το πετάς σε ίδρυμα; Γιατί το έχω δει και αυτό.....
Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται, ας μην ήμαστε τόσο απόλυτοι... :/
(Δεν ανοίγεις νέο τοπικ με αυτό το θέμα; έχουμε βγει εκτός γιατί και είναι ενδιαφέρον :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μιλαγα για προβλήματα νοητικά και σωματικά (αν και συνηθως τα νοητικα συνοδευονται απο σωματικα). Για ποιό λόγο να διαλέξω να φέρω στον κόσμο ένα παιδί που θα ζήσει γύρω στα 20-25 χρόνια και τα οποία θα τα περάσει απο νοσοκομείο σε νοσοκομείο? Γιατί να δω το παιδί να ταλαιπωρείται με πόνους και να μην εχει μια φυσιολογικη παιδική ηλικία? Γιατί να περάσω τόσα βασανα μαζί του, να μου κοστίσει συναισθηματικα, σωματικά και οικονομικά και να μην το δω ποτέ ενήλικο? Να μην δω εγγόνια, να μην το δω να εχει μια φυσιολογική ζωή?
Εχω πολλά παραδείγματα στο περιβάλλον μου που ήταν πραγματικά ένα μαρτύριο αυτό. Σε μια περίπτωση μάλιστα η μητέρα ανέπτυξε καρκίνο στον εγκέφαλο από την στεναχώρια της και πέθανε λίγο πριν το παιδί. Πως θα ζήσει ο πατέρας με το αδερφάκι του μετά από αυτό?
Για μένα χίλιες φορές καλύτερα να γίνει έκτρωση όσο είναι νωρίς, που στην ουσία είναι ευθανασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μιλαγα για προβλήματα νοητικά και σωματικά (αν και συνηθως τα νοητικα συνοδευονται απο σωματικα). Για ποιό λόγο να διαλέξω να φέρω στον κόσμο ένα παιδί που θα ζήσει γύρω στα 20-25 χρόνια και τα οποία θα τα περάσει απο νοσοκομείο σε νοσοκομείο? Γιατί να δω το παιδί να ταλαιπωρείται με πόνους και να μην εχει μια φυσιολογικη παιδική ηλικία? Γιατί να περάσω τόσα βασανα μαζί του, να μου κοστίσει συναισθηματικα, σωματικά και οικονομικά και να μην το δω ποτέ ενήλικο? Να μην δω εγγόνια, να μην το δω να εχει μια φυσιολογική ζωή?
Εχω πολλά παραδείγματα στο περιβάλλον μου που ήταν πραγματικά ένα μαρτύριο αυτό. Σε μια περίπτωση μάλιστα η μητέρα ανέπτυξε καρκίνο στον εγκέφαλο από την στεναχώρια της και πέθανε λίγο πριν το παιδί. Πως θα ζήσει ο πατέρας με το αδερφάκι του μετά από αυτό?
Για μένα χίλιες φορές καλύτερα να γίνει έκτρωση όσο είναι νωρίς, που στην ουσία είναι ευθανασία.

Ε πες το ετσι κοριτσι μου,τα θελεις ολα τελεια και καλα,γιαυτο δεν θες να παιδευτεις λιγο στην ζωουλα σου.Ενταξει,αυτο ειχα πει και εγω απο την αρχη,ατομα του ειδους σου να λετε εξ αρχης ''δεν εχουμε τα @@ να μεγαλωσουμε ενα τετοιο παιδι'' μην μας κουραζετε με τις παρανοικες σας σκεψεις.
Μαλλον εχεις ενα αμερικανικο προτυπο ζωης εσυ.Φανταζομαι θες και σπιτακι με αυλη εξω και σημαια να
κυματιζει.Αχχχ,το αμερικανικο ονειρο,που στην οικογενεια ολα πανε τελεια.:):)

Και ποιον λογο να φερεις ενα παιδι στην ζωη που θα ζησει λιγα χρονια,θα στο απαντησω αμεσως.

O Στήβεν Χώκινγκ (Stephen Hawking, γενν. 8 Ιανουαρίου 1942) είναι Βρετανός θεωρητικός φυσικός.
Το 1962 οι γιατροί πληροφόρησαν τον Χώκινγκ ότι έπασχε από μια ασθένεια του νευρομυϊκού συστήματος και ότι του απέμεναν μόνο 2 χρόνια ζωής. Ωστόσο, εκείνος έγινε ένας εξαίρετος ερευνητής στο Πανεπιστήμιο του Καίμπριτζ και επίτιμο μέλος του Conville and Cauius College.

Ζει και βασιλευει.:):):)

Αφου λοιπον για σενα 1000 φορες εκτρωση,ευχομαι να μην τυχεις σε προβληματικο παιδακι,γιατι δεν εχουν αναγκη αυτα τα ατομα,''ιδεες'' και ανθρωπους του ειδους σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Tι άκυρα είναι αυτά? O Steven Hawking αρρώστησε στα 20 του, όχι ως έμβρυο. Οι ασθένειες που ανιχνευονται κατα την διάρκεια την κύησης είναι παντα ραγδαία αναπτυσσόμενες και το προσδόκιμο ζωής είναι τα 20 χρόνια, πολλές φορές και λιγότερο.
Μπορείς να συνεχίσεις να ειρωνευεσαι όσο θέλεις, αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις την βιολογία. Και αν εσένα σου φαίνεται ηθικά σωστό να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί που θα ζει για να ταλαιπωρείται, δικαίωμά σου. Εμένα μου φαίνεται ανήθικο και επίσης δικαίωμά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Tι άκυρα είναι αυτά? O Steven Hawking αρρώστησε στα 20 του, όχι ως έμβρυο. Οι ασθένειες που ανιχνευονται κατα την διάρκεια την κύησης είναι παντα ραγδαία αναπτυσσόμενες και το προσδόκιμο ζωής είναι τα 20 χρόνια, πολλές φορές και λιγότερο.
Μπορείς να συνεχίσεις να ειρωνευεσαι όσο θέλεις, αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις την βιολογία. Και αν εσένα σου φαίνεται ηθικά σωστό να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί που θα ζει για να ταλαιπωρείται, διακίωμά σου. Εμένα μου φαίνεται ανήθικο και επίσης δικαίωμά μου.

Και εγω σου λεω,το προσδοκιμο γιαυτον ηταν 2 χρονια.:)

Δεν αλλαζω καμια βιολογια,αλλου αυτες οι γενικευσεις.Σιγα μην αλλαξω και τον κοσμο.Εδω ο ανθρωπος δεν εχει παει στο φεγγαρι ακομη,και εσυ νομιζεις οτι οποια ασθενεια ανιχνευεται κατα την διαρκεια της κυησης σε στελνει ''αδιαβαστο''.Αυτα ειναι ποσοστα,οχι κανονες :spasiklas:

Τι σημαινει ηθικα ορθο?Μιλας εσυ που στην ουσια σκοτωνεις ενα εμβρυο?:confused:
Σκοπος του ανθρωπου,πρωταρχικος,ειναι η επιβιωση.Εσυ με το να στερεις σε εναν οργανισμο που καλα καλα δεν εχει βγει απο την μητρα,το δικαιωμα της ζωης,αφαιρεις και τον σκοπο υπαρξης του.Αρα ασε τα περι ηθικης.:)

Φυσικα και δικαιωμα σου,δεν ειπα κατι αντιθετο.


έχεις παιδιά?

Εχω αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αρα το συμπέρασμα σου είναι πως σε ενδιαφέρει απλά να ζει κάποιος, άσχετα από την ποιότητα ζωής που έχει. Μπορεί να πονάει, να ταλαιπωρείται, να είναι δυστυχισμένος, αλλά δεν πειράζει γιατί είναι ζωντανός? :worry:

Α, και δεν πήγαν ποτέ στο φεγγάρι? Επίσης, ο κόσμος τελειώνει το 2012 οπότε τι το συζητάμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Και εγω σου λεω,το προσδοκιμο γιαυτον ηταν 2 χρονια.:)

Δεν αλλαζω καμια βιολογια,αλλου αυτες οι γενικευσεις.Σιγα μην αλλαξω και τον κοσμο.Εδω ο ανθρωπος δεν εχει παει στο φεγγαρι ακομη,και εσυ νομιζεις οτι οποια ασθενεια ανιχνευεται κατα την διαρκεια της κυησης σε στελνει ''αδιαβαστο''.Αυτα ειναι ποσοστα,οχι κανονες :spasiklas:

Τι σημαινει ηθικα ορθο?Μιλας εσυ που στην ουσια σκοτωνεις ενα εμβρυο?:confused:
Σκοπος του ανθρωπου,πρωταρχικος,ειναι η επιβιωση.Εσυ με το να στερεις σε εναν οργανισμο που καλα καλα δεν εχει βγει απο την μητρα,το δικαιωμα της ζωης,αφαιρεις και τον σκοπο υπαρξης του.Αρα ασε τα περι ηθικης.:)

Φυσικα και δικαιωμα σου,δεν ειπα κατι αντιθετο.




Εχω αποψη.

Ρε DrHouse, αντιλαμβάνομαι ότι έχεις τη δική σου άποψη και το σέβομαι αυτό, όμως απάντησε μου, έχεις ζήσει με τέτοιο παιδί; Και δεν εννοώ να έχεις δει να έχεις ΖΉΣΕΙ μαζί του, να ξέρεις τις ανάγκες του, και αν ποτέ σου έχεις εσύ ο ίδιος φροντίσει ένα τέτοιο παιδί...
Με στεναχωρεί αφάνταστα που το βλέπεις έτσι, αν είχες δει κάποιες καταστάσεις θα μπορούσες να καταλάβεις τι είναι αυτό που θέλουμε να σου πούμε...
Καταρχάς κανένας γονιός μα κανένας δεν βάζει το δικό του βόλεμα και την δική του καλοπέραση πάνω από του παιδιού του, και όντας παιδί παλιότερα θα το έχεις καταλάβει μέσα από το σπίτι σου, και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που δεν αντέχουν να του κάνουν κάτι τέτοιο, αυτά τα παιδιά είναι ζωντανά-νεκρά, δε λέω πολλά από αυτά προχωράνε, κάνουν σπουδαία πράγματα στη ζωή τους, σκέψου όμως πόσο οδυνηρό είναι το ότι δε μπορούν απλά φυσιολογικά πράγματα που εσύ έχεις την πολυτέλεια να χαίρεσαι αυτό δεν θα τα ζήσει ποτέ...
Και ποια είναι η ζωή του; Κλεισμένο μέσα στο σπίτι, γιατί πρέπει να ξέρεις ότι δεν έχουν αντοχές, βόλτα στη γειτονία,και σε κανένα σύλλογο το απόγευμα που υποστηρίζει αυτά τα παιδιά και τις οικογένειες τους... Αυτό είναι ζωή; Τι είδους ζωή είναι αυτή;:(
Μην λες τέτοια πράγματα από τη στιγμή που ίδιοι γονείς αφού έχασαν τα παιδιά τους που είχαν τέτοιου είδους προβλήματα έμειναν με αυτό το παράπονο, "γιατί το ταλαιπώρησα έτσι το παιδί μου, γιατί;"

Αυτά είχα να πω δεν θα επανέλθω στο θέμα, συνδέεται με πολλές αναμνήσεις που έχω που καλώς ή κακώς, πονάνε :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
@DrHouse θεωρώ ότι όσα υποστηρίζεις τα υποστηρίζεις επί θεωρητικού επιπέδου τουλάχιστον όπως επίσης και επί κάποιου γεωγραφικού χώρου οπωσδήποτε έξω από την Ελλάδα.

Αλλιώς, επέτρεψε μου να σου θυμίσω ότι η ανατροφή ενός παιδιού με οιαδήποτε σωματική ή διανοητική διαφοροποίηση από το κοινώς αποδεκτό ως φυσιολογικό είναι μια επίπονη και κυρίως ιδιωτική διαδικασία.

Η οποιαδήποτε κρατική μέριμνα ή είναι εξαρχής απούσα, ή αναποτελεσματική, ή συνθλίβεται μέσα στη λαίλαπα της οικονομικής κρίσης.
Άρα μας μένει η ιδιωτική πρωτοβουλία και οι προσπάθειες των γονέων και κηδεμόνων των παιδιών.
Φαντάζεσαι έναν τέτοιο γονέα που έβαλε το κεφάλι κάτω και δουλεύει νυχθημερόν για να προσφέρει μια υποτυπώδη έστω θεραπευτική αγωγή και ποιότητα ζωής και ιατρική περίθαλψη σε ένα τέτοιο παιδί να βλέπει το εισόδημα του να μειώνεται ανεξέλεγκτα ή και να χάνεται εντελώς εάν ανήκει στο ένα και πλέον εκατ. ανέργους του ιδιωτικού τομέα στην Ελλάδα?

Τώρα, σήμερα, αν σε ρωτούσε μια κοπέλα που κυοφορεί ένα έμβρυο με διαγνωσμένο πρόβλημα υγείας, και η κοπέλα αυτή δεν ανήκε στην ελίτ των πολιτικών, των υπεράκτιων ή των εξωπραγματικά πλούσιων αυτής της χώρας και σε ρωτούσε αν πρέπει να το κρατήσει και να το φέρει στον κόσμο, τί θα της απαντούσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
To να σκοτώνεις έναν άνθρωπο μόνο και μόνο επειδή ξέρεις ότι θα γεννηθεί άρρωστος είναι ότι χειρότερο πράγμα μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος στο παιδί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
To να σκοτώνεις έναν άνθρωπο μόνο και μόνο επειδή ξέρεις ότι θα γεννηθεί άρρωστος είναι ότι χειρότερο πράγμα μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος στο παιδί του.

Συμφωνώ, καλύτερα ν αφήσουν το παιδί να μεγαλώσει και να αποφασίσει το ίδιο αν προτιμά να ζήσει άρρωστος ή να πεθάνει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Συμφωνώ, καλύτερα ν αφήσουν το παιδί να μεγαλώσει και να αποφασίσει το ίδιο αν προτιμά να ζήσει άρρωστος ή να πεθάνει. :D

Το να σκοτώνεις ένα downnακi μόνο και μόνο γιατί στα 40 του έχει πολλές πιθανότητες να πεθάνει από καρδιά ή ένα μωράκι επειδή δε παρουσιάζει σωστή ανάπτυξη δε το θεωρώ σωστό και φυσικά όχι καλό για το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ρε DrHouse, αντιλαμβάνομαι ότι έχεις τη δική σου άποψη και το σέβομαι αυτό, όμως απάντησε μου, έχεις ζήσει με τέτοιο παιδί; Και δεν εννοώ να έχεις δει να έχεις ΖΉΣΕΙ μαζί του, να ξέρεις τις ανάγκες του, και αν ποτέ σου έχεις εσύ ο ίδιος φροντίσει ένα τέτοιο παιδί...
Με στεναχωρεί αφάνταστα που το βλέπεις έτσι, αν είχες δει κάποιες καταστάσεις θα μπορούσες να καταλάβεις τι είναι αυτό που θέλουμε να σου πούμε...
Καταρχάς κανένας γονιός μα κανένας δεν βάζει το δικό του βόλεμα και την δική του καλοπέραση πάνω από του παιδιού του, και όντας παιδί παλιότερα θα το έχεις καταλάβει μέσα από το σπίτι σου, και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που δεν αντέχουν να του κάνουν κάτι τέτοιο, αυτά τα παιδιά είναι ζωντανά-νεκρά, δε λέω πολλά από αυτά προχωράνε, κάνουν σπουδαία πράγματα στη ζωή τους, σκέψου όμως πόσο οδυνηρό είναι το ότι δε μπορούν απλά φυσιολογικά πράγματα που εσύ έχεις την πολυτέλεια να χαίρεσαι αυτό δεν θα τα ζήσει ποτέ...
Και ποια είναι η ζωή του; Κλεισμένο μέσα στο σπίτι, γιατί πρέπει να ξέρεις ότι δεν έχουν αντοχές, βόλτα στη γειτονία,και σε κανένα σύλλογο το απόγευμα που υποστηρίζει αυτά τα παιδιά και τις οικογένειες τους... Αυτό είναι ζωή; Τι είδους ζωή είναι αυτή;:(
Μην λες τέτοια πράγματα από τη στιγμή που ίδιοι γονείς αφού έχασαν τα παιδιά τους που είχαν τέτοιου είδους προβλήματα έμειναν με αυτό το παράπονο, "γιατί το ταλαιπώρησα έτσι το παιδί μου, γιατί;"

Αυτά είχα να πω δεν θα επανέλθω στο θέμα, συνδέεται με πολλές αναμνήσεις που έχω που καλώς ή κακώς, πονάνε :(

Οχι,δεν εχω ζησει,αλλα επαφες εχω,δεν ειμαι απο αλλο πλανητη.

Επειδη δηλαδη αυτα τα παιδιαδεν εχουν, τα περισσοτερα μια φυσιολογικη ζωη,δεν πρεπει να υπαρχουν καν?
Καταρχην,δεν τα ρωταει κανεις αμα θελουν να πεθανουν.Τα σκοτωνουν?Κατανοεις οτι αυτο ειναι φονος?:mad:

Εγω ξερω οτι μονο στην ναζιστικη Γερμανια,σκοτωναν πνευματικα και σωματικα αναπηρους.
Βεβαια,μην ξεχναμε,οτι η εξελιξη της ιατρικης,μπορει να μας δωσει ελπιδες για καλυτερη ποιοτητα ζωης αυτων των ατομων.Αρα,το να μην αντιμετωπιζεις καταματα το προβλημα,με το να το κανεις περα,ουτε ελπιδες δινεις,ουτε λυση προσπαθεις να βρεις.Απλως τα παρατας.
Βεβαια θα μου πεις,μιλαμε για παθησεις που δεν θεραπευονται,αλλα και παλι μπορει να βελτιωθει το επιπεδο ζωης με την συνδρομη της ιατρικης.

Δεν ηθελα να σε φερω σε δυσκολη θεση,διαλογο κανουμε απλως,πανω στο συγκεκριμενο θεμα :/:

@DrHouse θεωρώ ότι όσα υποστηρίζεις τα υποστηρίζεις επί θεωρητικού επιπέδου τουλάχιστον όπως επίσης και επί κάποιου γεωγραφικού χώρου οπωσδήποτε έξω από την Ελλάδα.

Αλλιώς, επέτρεψε μου να σου θυμίσω ότι η ανατροφή ενός παιδιού με οιαδήποτε σωματική ή διανοητική διαφοροποίηση από το κοινώς αποδεκτό ως φυσιολογικό είναι μια επίπονη και κυρίως ιδιωτική διαδικασία.

Η οποιαδήποτε κρατική μέριμνα ή είναι εξαρχής απούσα, ή αναποτελεσματική, ή συνθλίβεται μέσα στη λαίλαπα της οικονομικής κρίσης.
Άρα μας μένει η ιδιωτική πρωτοβουλία και οι προσπάθειες των γονέων και κηδεμόνων των παιδιών.
Φαντάζεσαι έναν τέτοιο γονέα που έβαλε το κεφάλι κάτω και δουλεύει νυχθημερόν για να προσφέρει μια υποτυπώδη έστω θεραπευτική αγωγή και ποιότητα ζωής και ιατρική περίθαλψη σε ένα τέτοιο παιδί να βλέπει το εισόδημα του να μειώνεται ανεξέλεγκτα ή και να χάνεται εντελώς εάν ανήκει στο ένα και πλέον εκατ. ανέργους του ιδιωτικού τομέα στην Ελλάδα?

Τώρα, σήμερα, αν σε ρωτούσε μια κοπέλα που κυοφορεί ένα έμβρυο με διαγνωσμένο πρόβλημα υγείας, και η κοπέλα αυτή δεν ανήκε στην ελίτ των πολιτικών, των υπεράκτιων ή των εξωπραγματικά πλούσιων αυτής της χώρας και σε ρωτούσε αν πρέπει να το κρατήσει και να το φέρει στον κόσμο, τί θα της απαντούσες?

Συμφωνω απολυτα με την κατασταση που επικρατει,για τα ατομα με ειδικες αναγκες στην χωρα μας.Λες και ηταν ποτε αυτη η χωρα μπροστα σε θεμα υγειας...αλλα δεν ειναι του παροντος.

Κατανοω αυτο που λες,οτι χρειαζεται συνεχη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη,ιδιαιτερο περιβαλλον και πανω απ'ολα χρονο για ενασχοληση μαζι τους.
Εγω θελω να πιστευω,οτι ο οποιοσδηποτε θα το παλευε το θεμα,θα προσπαθουσε.
Ξερω,το οικονομικο περιβαλλον κανει τετοιες προτασεις να φανταζουν ουτοπιες,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα τα βαλουμε κατω.Εχουμε να κανουμε με ανθρωπινη ζωη,και οχι με ενα αντικειμενο η αναλωσιμο υλικο.:hmm:

Αναφορικα με το ερωτημα σου,θα απαντουσα να το φερει στον κοσμο.
Ξερεις,οταν μιλαμε για ανθρωπινη υπαρξη,ψαχνουμε εστω και τον χειροτερο παραγοντα που θα βοηθησει στην επιβιωση του ατομου.Σε τετοιες χειριστες καταστασεις,υπαρχουν λυσεις οπως υιοθεσιες,η να μπει το παιδι σε ενα ιδρυμα.

Ξερω,η κατασταση δεν ειναι η καλυτερη στα ιδρυματα,γνωριζουμε ολοι πανω κατω τι παιζεται και εκει μεσα,αλλα επισης δεν φανταζει καλυτερη σε μενα η ιδεα του θανατου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κατα φυσικα! Ενα πρεπει να σκεφτονται οι μελλουσες μανουλες: Ο θεος τους στελνει ενα παιδακι... Ειναι κριμα να το ''πεταξουν'' Γιατι υπαρχουν ζευγαρια που προσπαθουν και δεν μπορουν να κανουν και αυτοι που μπορεσαν να το σκοτωσουν; Ειναι αδικο! Αν δεν το θες φερε το στο κοσμο και αν μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν το θελεις μπορεις να το πας σε καποιο ιδρυμα να βρει κι αυτο μια οικογενεια να το αγαπα και να το φροντιζει!

Κι αν αυτό το παιδάκι έχει σύνδρομο Down και το πάρει το ίδρυμα αλλα φυσικά καμία οικογένεια δεν θα το θελήσει και μείνει για παντα στο ίδρυμα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Οι έως τώρα αναρτήσεις μεταφέρθηκαν από το θέμα "Έκτρωση: Η γνώμη σας;" στο παρόν θέμα "Διακοπή κύησης λόγω προβλημάτων υγείας του εμβρύου" καθώς θεωρείται ότι αξίζει μια ξεχωριστή συζήτηση γύρω από το ζήτημα της έκτρωσης όταν έχει διαπιστωθεί με τα σύγχρονα μέσα προγεννητικής διάγνωσης ενδείξεις σοβαρού προβλήματος του εμβρύου.
Έχουμε το "ηθικό" δικαίωμα να φέρνουμε στον κόσμο μη τέλεια και άρρωστα παιδιά; Είναι κακό να θέλουμε υγιή μωρά;
Αυτά και πολλά άλλα ερωτήματα που θα προκύψουν στην πορεία μπορείτε να τα αναλύσετε στο νέο θέμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top