Ψήφος ή Ψόφος;

Ψήφος ή όχι;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 38)
  • Ναι, μάλλον σε μεγάλο κόμμα.

    Ψήφοι: 5 13.2%
  • Ναι, μάλλον σε μικρό κόμμα.

    Ψήφοι: 27 71.1%
  • Ή δεν θα πάω ή θα ρίξω άκυρο.

    Ψήφοι: 2 5.3%
  • Λευκό. Ό,τι θέλουν οι πολλοί. (!)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι στην ίδια φάση με σένα, δεν ξέρω τι μου γίνεται.

    Ψήφοι: 4 10.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Μου πήρε αρκετή ώρα, αλλά τις διάβασα όλες τις σελίδες του τόπικ. :D
Συμφωνώ με όσα έχει πει μέχρι τώρα το Γίδι.
Αν κάποιος απέχει από τις εκλογές, μη διαμαρτύρεται μετά ότι δεν του αρέσει ο τρόπος διακυβέρνησης, γιατί με τη δική του σιωπηλή αποδοχή βοηθήθηκε η όποια κυβέρνηση για να βγει. Απαξιώνοντας τις διαδικασίες, κάποιος δείχνει αδιαφορία και όχι αποδοκιμασία. Κάπου αναφέρθηκε αυτές τις μέρες, ότι αν μπορούσαν τα κόμματα να διαλέξουν, θα προτιμούσαν να πάνε να ψηφίσουν μόνο τα μέλη τους και να απέχουν όλοι οι υπόλοιποι.
Πολύ χρήσιμα όντως, όσα είπε ο Γουίκι. Και πολύ καλή η σκέψη της Gio να κάνει το θέμα, για να ξέρουμε τι μας γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι καλο μου, γιαυτο αλλωστε ειπα
νομιζω οτι ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ, αν γινονται με πληρη συνειδηση.
:)

γιατι ειναι αναλογα την κριση του καθενος.;)


πσ.
αρκει αυτη η κριση, να ειναι ..σωστη.
σωστη με την εννοια "ψαγμενη". να μην πει καποιος δλδ, δεν παω γιατι δε μαρεσει κανενας τους/βαρεθηκα/ολο τα ιδια και τα ιδια κλπ...
--αυτο δεν ειναι σωστο.αν δε σαρεσει κανενας, κοιτα να το αλλαξεις, μην παραπονιεσαι απλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ψοοοοοφοοοοοοος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αποκαλείται να συμφωνείς με την πράξεις ενός μεγάλου κόμματος; :worry:
Δείτε γύρω σας, έχουμε κάποια θετικά ... αυτά τα θετικά δεν ήρθαν ουρανοκατέβατα.

Έχουμε μια Χ πορεία, κάποιος βοήθησε σε αυτή την πορεία.

π.χ. κάτι καθημερινό, εχουμε σχεδόν όλοι από ένα κινητό και μια ADSL και το κυριότερο δεν πληρώνουμε 2500? πάγιο το μήνα (Συγκεκριμένα έχουμε φτηνότερη DSL από την UK)

Δείτε γύρω σας, σίγουρα θα δείτε έργα.

Μα για ποια ακριβώς θετικά μιλάς;
Αν εκεί που κανονικά το κράτος θα έπρεπε να σου παρέχει 100, σου δίνει τα 5 και μετά λες οτι είσαι και ευχαριστημένος, αυτό για μένα είναι μιζέρια.
Σε ποιον ακριβώς τομέα είχαν επιτυχημένες πολιτικές τα δύο μεγάλα κόμματα τα τελευταία 3ο χρόνια;

Σαφώς έχουμε αρνητικά, αλλά ποίο κόμμα δεν έχει κάνει και πατάτες;

Μήπως αντί να τα περιμένουμε όλα από τα κόμματα να κάνουμε και εμείς κάτι; Σαν επιχειρηματίες; σαν ελεύθερη επαγγελματίες; σαν υπάλληλοι; σαν επενδυτές; σαν πολίτες;

Κατηγορούμε όλοι τον Καραμανλή ή τον Σημιτή ότι δεν έκανε τίποτα, αλήθεια ΕΜΕΙΣ οι απλοί πολίτες τι κάναμε για να βοηθήσουμε το έργο τους; Ούτε καν δουλεύαμε σωστά σαν Δημ. Υπάλληλοι
Εδώ δεν μιλάμε για πατάτες, μιλάμε για εσκεμμένη αδράνεια και ανικανότητα διακυβέρνησης.
Στις εκλογές κρίνονται οι πολιτικοί και οι πολιτικές τους και οι υπηρεσίες που καλούνται να προσφέρουν στον τόπο, και όχι οι πολίτες και οι δημόσιοι υπάλληλοι, των οποίων η συμπεριφορά, πάλι σε αδράνεια του κράτους οφείλεται.

Βρες μου στην Αγγλία 24mpbs με 25? :) Επίσης αυτό με το μισθό δεν έχει καμία σχέση, το internet δεν θα πει πότε "Κάτσε η Ελλάδα είναι φτωχή χώρα, ας ρίξω το κόστος μου"



Ένα παράδειγμα έφερα.



1) why not; Τι πειράζει αν η ανθρωπότητα έχει ΚΑΙ κινητό;
4) Είδαμε και εμάς πόσο βοηθήσαμε; Ποίος Δημ. Υπάλληλος έκατσε έστω και 5 λεπτά παραπάνω στην Δουλεία του,χωρίς να πληρωθεί, μόνο και μόνο να τελειώσει;

Ποίος Δημ. Υπάλληλος πιστεύει ότι έκανε πραγματικά σωστά την δουλεία του;

Και ο Επενδύτης μπορεί να έχει "συμφέρον" το "δικό" μας καλό. Σκέψου για παράδειγμα το κράτος να φωνάξει μερικούς μεγάλο-επενδυτές να υποστηρίξουν ένα νέο Νοσοκομείο,Σχολείο,Πανεπιστήμιο κτλ
ΕΓΩ !!!! και με το παραπάνω μάλιστα.
ΔΕν είναι κριτήριο το κινητό και το ίντερνετ, όταν υπάρχει κόσμος στα όρια της κοιμωμικής εξαθλίωσης, για τους οποίους το κράτος σφυρίζει αδιάφορα.
Σύγκρινε για παράδειγμα τις κοινωνικές παροχές προς τους πολίτες της χώρας μας με αυτές των Σκανδιναυικών χωρών.
Θα απογοητευτείς.........

@Γίδι, ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΦΕΡΕ !!!! Αυτό μου ήρθε πρώτο αυτό είπα!!! Και ναι όλα έχουν την βάση τους

Και πλς μην συγκινείς Γερμανία με Ελλάδα, δεν νομίζουμε εμείς να γίνουμε τόσο πειθαρχημένοι. Έχω ζήσει 5+ χρόνια Γερμανία, και πράγματι με εντυπωσίασε ο νοιάζονταν για το κράτος.

Δεν σε εντυπωσίασε το τι κάνει το Γερμανικό κράτος για τον πολίτη;
Στις εκλογές κρίνεται το κράτος, όχι ο πολίτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
για κλαμματα ειναι οι συγκρισεις, ασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Παιδια, φανταζεστε οι πραγματικες εκλογες στις 16 Σεπτεμβρη να ειχαν τα αποτελεσματα του δημοψηφισματος αυτου στο forum? :clapping::yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν και όλοι πιστεύουν οτι κάτι τέτοιο είναι αδιανόητο, εγώ αντίθετα πιστεύω οτι κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό.
Βέβαια οι δύο μεγάλοι προσπαθούν να τρομοκρατήσουν τον κόσμο, βαφτίζοντας μια παρόμοια κατάσταση ως "πολιτική αστάθεια", αλλά θέλω να πιστεύω οτι ο κόσμος αρχίζει και αλλάζει.
Δεν είναι μόνο τα δυο μεγάλα κόμματα που μας κούρασαν, αλλά και τα ίδια πρόσωπα τόσα χρόνια.
Μα είναι δυνατόν ακόμα και αυτοί που παραμένουν πιστοί στο δικομματισμό, να μην τολμούν να κάνουν μια ανανέωση στα πρόσωπα που ψηφίζουν......;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Παιδια, φανταζεστε οι πραγματικες εκλογες στις 16 Σεπτεμβρη να ειχαν τα αποτελεσματα του δημοψηφισματος αυτου στο forum? :clapping::yahoo:

xexe..Καλό να ψηφίζεις μικρά κόμματα για να αποδυναμώσεις τον δικομματισμό αλλά αν οι εκλογές στις 16/9 είχαν αυτό το αποτέλεσμα τότε θα είχαμε καταστραφεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
xexe..Καλό να ψηφίζεις μικρά κόμματα για να αποδυναμώσεις τον δικομματισμό αλλά αν οι εκλογές στις 16/9 είχαν αυτό το αποτέλεσμα τότε θα είχαμε καταστραφεί...
Δεν το πιστεύω αυτό Αντζι μου.
Θα ήταν μια κατάσταση που θα προσέλκυε πολλές σημαντικές προσωπικότητες που τώρα απέχουν, να ασχοληθούν ενεργά.
Μόνο δημιουργικά αποτελέσματα θα μπορούσε να έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Δεν συμφωνω μαζι σου Angie... Αυτη ειναι νοοτροπια την οποια ΑΥΤΟΙ προσπαθουν να μας μεταφερουν. "Μονο εμεις ειμαστε αξιοι να κυβερνησουμε, κανενας αλλος. Οι αλλοι θα τα καναν ποιο μανταρα απο μας". Το ιδιο θα πιστευες και για το ΚΚΕ, το ΣΥΡΙΖΑ και ολα τα αλλα αν κυβερνουσαν και αυτα τα προηγουμενα χρονια... Αυτο που νιωθουν αυτοι που πιστευουν αυτο ειναι περισσοτερο φοβος για το αγνωστο και δειλια. (σορρυ Angie, δεν σου επιτειθομαι, γενικα μιλαω :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
π.χ. κάτι καθημερινό, εχουμε σχεδόν όλοι από ένα κινητό και μια ADSL και το κυριότερο δεν πληρώνουμε 2500? πάγιο το μήνα


Θα σε δαγκώσω, αν αυτό το θεωρείς όχι μόνο "απλό καθημερινό", αλλά και "κατάκτηση" :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Το αλλο παλι? Αλλη μλκια κι αυτη... "Οταν ανεβαινουν τα μικρα κομματα ειναι πολιτικη ασταθεια"... Φοβερη προπαγανδα... Οταν πεφτουν αυτοι και ανεβαινουν αλλοι μας περνανε την ιδεα οτι χανουμε τη γη κατω απο τα ποδια μας... Οτι δεν θα χουμε πια τη "σιγουρια" που αυτοι μας προσφερουν.... Σιγουρια για καταντια, μιζερια και ενα κρατος μπουρδελο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω αυτό Αντζι μου.
Θα ήταν μια κατάσταση που θα προσέλκυε πολλές σημαντικές προσωπικότητες που τώρα απέχουν, να ασχοληθούν ενεργά.
Μόνο δημιουργικά αποτελέσματα θα μπορούσε να έχει.

Θα μπορούσε να έχει δημιουργικά αποτελέσματα αλλά όχι απαραίτητα και ευγεργετικά για την Ελλάδα. Η χώρα μπαίνει σε γραμμή μεταρρύθμισης κάθε τετραετία και την επόμενη τα δεδομένα αλλάζουν. Ειδικά αν βγει κάποιο μικρό κόμμα που διαφέρει κατά πολύ ιδεολογικά από τα δύο μεγάλα. Για ποιες προσωπικότητες μιλάς; Σίγουρα υπάρχουν αξιόλογοι πολιτικοί σε μικρά κόμματα αλλά αρκούν για να κάνουν κυβέρνηση; Επίσης πιστεύεις ότι δεν θα γίνουν μια από τα ίδια όταν πάρουν την εξουσία στα χέρια τους και δουν πόσα μπορούν να τσεπώσουν; Θεωρείς τα προγράμματα των μικρών κομμάτων υλοποιήσιμα ή ότι απλώς υπάρχουν για να υπάρχουν; διότι εγώ βλέπω κυρίως το δεύτερο. Σου τα ρωτάω όλα αυτά όχι τόσο γιατί αμφισβητώ τα όσα λες αλλά γιατί θέλω να δω την αποψή σου πιο ολοκληρωμένα.

Τέλος πιστεύω ότι αν δεν είχε γίνει αυτό με τις πυρκαγιές πολλοί που τώρα έχουν φαγωθεί να μην χάσουμε την ψήφο μας και να μην ψηφίσουμε δικομματισμό κτλ κτλ δεν θα καίγονταν και τόσο για το θέμα...Δεν μιλάω για όλους αλλά για ένα ποσοστό. Γενικότερα η κατάσταση με αηδιάζει. Όχι στο στέκι μιας και δεν γνωρίζω καλά τα μέλη αλλά από ανθρώπους που γνωρίζω πόσο αδιαφορούν γενικότερα και τώρα τους έπιασε ο πόνος...Κάτι τέτοια μου βάζουν στο μυαλό ότι οι πυρκαγιές είχαν πολιτικές προεκτάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Δεν συμφωνω μαζι σου Angie... Αυτη ειναι νοοτροπια την οποια ΑΥΤΟΙ προσπαθουν να μας μεταφερουν. "Μονο εμεις ειμαστε αξιοι να κυβερνησουμε, κανενας αλλος. Οι αλλοι θα τα καναν ποιο μανταρα απο μας". Το ιδιο θα πιστευες και για το ΚΚΕ, το ΣΥΡΙΖΑ και ολα τα αλλα αν κυβερνουσαν και αυτα τα προηγουμενα χρονια... Αυτο που νιωθουν αυτοι που πιστευουν αυτο ειναι περισσοτερο φοβος για το αγνωστο και δειλια. (σορρυ Angie, δεν σου επιτειθομαι, γενικα μιλαω :))

Ναι θα πίστευα ακριβώς το ίδιο αν μας κυβερνούσαν το ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ γιατί αν ήταν αυτά τόσο καιρό στην εξουσία σίγουρα θα είχαν άλλην οπτική για το πως έχουν στην πραγματικότητα τα πράγματα και τα προγράμματα τους θα ήταν καλύτερα προσαρμοσμένα στα σημερινά δεδομένα.

Όπως και να χει περισσότερο αυτό για το ότι θα καταστραφούμε δεν το είπα γιατί τους θεωρώ ανίακνους να κυβερνήσουν αλλά γιατί δεν με εκφράζει καθόλου η ιδεολογία που πασσάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
αλλά γιατί δεν με εκφράζει καθόλου η ιδεολογία που πασσάρουν.
Όοολα τα μικρά κόμματα;
Ή αναφέρεσαι μόνο στο ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ? (που προσωπικά αν έβγαιναν θα μετανάστευα απο τη χώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
1) Μπορει να κανουν και αυτοι τα ιδια, μετα απο αρκετα χρονια ομως οταν θα διαφθαρουν. Πρωτη τετραετια κομματος καινουργιου στην εξουσια αποκλειεται να ηταν τοσο διευθαρμενη οσο της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ.
2) Συν τοις αλλοις οταν εχει τοσο αριστερο backround ειναι καποια πραγματα που θα ηταν πολυ προκλητικο αν τα εκανες. Πραγματα που η ΝΔ για παραδειγμα μπορει να κανει ανετα, αφου η ιδεολογια της ειναι ουτως η αλλως αντιλαικη και το ξερει αυτο ολος ο κοσμος
3) Να δεχτω οτι η ιδεολογια που πλασαρουν δεν σε εκφραζει. Σε εκφραζει ομως η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ? Σε εκφραζει το μπουρδελο κρατος, η διαφθορα, η μιζερια, κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Όοολα τα μικρά κόμματα;
Ή αναφέρεσαι μόνο στο ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ? (που προσωπικά αν έβγαιναν θα μετανάστευα απο τη χώρα)

Σε ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ αναφέρομαι και ειδικά σε ΣΥΡΙΖΑ το ΚΚΕ τουλάχιστον είναι πιο αγνό και ειλικρινές. Ήδη έχω πει ότι θα ψηφίζω κατά 90% κάποιο μικρό κόμμα που με εκφράζει πάντως ;)

Εννοείται πως και εγώ θα μετανάστευα εδικά αν έβγαινε το ΣΥΡΙΖΑ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Θα μπορούσε να έχει δημιουργικά αποτελέσματα αλλά όχι απαραίτητα και ευγεργετικά για την Ελλάδα. Η χώρα μπαίνει σε γραμμή μεταρρύθμισης κάθε τετραετία και την επόμενη τα δεδομένα αλλάζουν. Ειδικά αν βγει κάποιο μικρό κόμμα που διαφέρει κατά πολύ ιδεολογικά από τα δύο μεγάλα. Για ποιες προσωπικότητες μιλάς; Σίγουρα υπάρχουν αξιόλογοι πολιτικοί σε μικρά κόμματα αλλά αρκούν για να κάνουν κυβέρνηση; Επίσης πιστεύεις ότι δεν θα γίνουν μια από τα ίδια όταν πάρουν την εξουσία στα χέρια τους και δουν πόσα μπορούν να τσεπώσουν; Θεωρείς τα προγράμματα των μικρών κομμάτων υλοποιήσιμα ή ότι απλώς υπάρχουν για να υπάρχουν; διότι εγώ βλέπω κυρίως το δεύτερο. Σου τα ρωτάω όλα αυτά όχι τόσο γιατί αμφισβητώ τα όσα λες αλλά γιατί θέλω να δω την αποψή σου πιο ολοκληρωμένα.

Τέλος πιστεύω ότι αν δεν είχε γίνει αυτό με τις πυρκαγιές πολλοί που τώρα έχουν φαγωθεί να μην χάσουμε την ψήφο μας και να μην ψηφίσουμε δικομματισμό κτλ κτλ δεν θα καίγονταν και τόσο για το θέμα...Δεν μιλάω για όλους αλλά για ένα ποσοστό. Γενικότερα η κατάσταση με αηδιάζει. Όχι τόσο στο στέκι όσο ανθρώπους που γνωρίζω πόσο αδιαφορούν γενικότερα και τώρα τους έπιασε ο πόνος...Κάτι τέτοια μου βάζουν στο μυαλό ότι οι πυρκαγιές είχαν πολιτικές προεκτάσεις.
Δεν νομίζω οτι αλλάζει τίποτα κάθε τετραετία, ακόμα κι αν αλλάξει το κόμμα που μας κυβερνά. Αλλάζουν τα πρόσωπα, όχι όμως οι πολιτικές. Ολοι πια καταλαβαίνουν οτι οι δύο μεγάλοι είναι πια ένα κόμμα. Την ίδια πολιτική ασκούν.
Φυσικά και πιστεύω οτι ένα, ή περισσότερα μικρά κόμματα θα μπορούσαν να εφαρμόσουν το πρόγραμμά τους, και φυσικά δεν μιλάω για κόμματα που οι πολιτικές τους αναφέρονται στο παρελθόν.
Οταν είπα προηγουμένως για προσωπικότητες, δεν εννοώ πολιτικά στελέχη αυτών των κομμάτων, αλλά προσωπικότητες από το χώρω των επιστημών, ττης ακαδημίας μας, των γραμμάτων, που έχουν το σεβασμό όλων μας, αλλά μέχρι σήμερα δεν δείχνουν την παραμικρή διάθεση να ασχοληθούν με αυτή την αρρωστημένη κατάσταση. Δεν μιλάω για επαγγελματίες πολιτικούς.
Ξέρετε σε πόσους από αυτούς έγιναν προτάσεις να συμμετάσχουν στα ψηφοδέλτια και φυσικά αρνήθηκαν; Κανείς δεν θέλει να ταυτίσει την προσωπικότητά του με μια τέτοια κατάσταση. Φτάσαμε πλέον στο σημείο τα κόμματα να σε παρακαλούν να συμμετέχεις στα ψηφοδέλτια του.
Δεν θέλω να το συνδέσω με τις πυρκαγιές, δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Απλά πιστεύω οτι το 80% που συγκεντρώνουν κάαθε φορά τα δυο μεγάλα κόμματα, καταδυκνείουν οτι είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από αυτούς που μας κυβερνούν τα τελευταία 30 χρόνια, και τους επιβραβεύουμε.
Αυτοί μας αξίζουν τότε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Όοολα τα μικρά κόμματα;
Ή αναφέρεσαι μόνο στο ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ? (που προσωπικά αν έβγαιναν θα μετανάστευα απο τη χώρα)

Ηδη ειναι για να μεταναστευσεις απ' τη χωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ αναφέρομαι και ειδικά σε ΣΥΡΙΖΑ το ΚΚΕ τουλάχιστον είναι πιο αγνό και ειλικρινές. Ήδη έχω πει ότι θα ψηφίζω κατά 90% κάποιο μικρό κόμμα που με εκφράζει πάντως ;)

Εννοείται πως και εγώ θα μετανάστευα εδικά αν έβγαινε ο πουλημένος ο Αλαβάνος :P

Κι εγώ αγνό και ειλικρινές το θεωρούσα, μέχρι που μπήκα στην ΚΝΕ στο πρώτο έτος και είδα κάποια πράγματα εκ των έσω :sick: Ένα μήνα άντεξα, μετά βαθμιαία επέστρεψα στα καπιταλιστικά μου πιστεύω :P

Αλήθεια, η Φιλελεύθερη Συμμαχία, λέτε να έχει καμία ελπίδα να βγει στη βουλή; Εγώ πάντως αυτή θα ψηφίσω, με εκφράζει περισσότερο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top