Βιβλίο για C++

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Έχετε κατά νου κανένα καλό ελληνικό βιβλίο για την C++; (Δεν θέλω ούτε borland ούτε visual).

ΥΓ: Και να σου μαθαίνει την γλώσσα και όχι "διαβάζωντας αυτό το βιβλίο θα γίνετε καλός ιστορικός" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Θες για C++ ή για αντικειμενοστραφή προγραμματισμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Για C++, ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός είναι το στυλ που χρησιμοποιεί η C++?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από lost_in_space:
Για C++, ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός είναι το στυλ που χρησιμοποιεί η C++?

μπορείς να προγραμματίσεις σε τετοιο στυλ χρησιμοποιόντας την c++ με τα εργαλεία που σου δίνει, αλλά δεν απαγορεύει και τη χρήση διαδικαστικού προγραμματισμού.

Τι βιβλίο θέλεις... βιβλίο που να σε εισάγει στα βασικά του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ και να έχει παραδείγματα σε c++ ή απλά να μάθεις τα βασικά της c++ ?

ακόμα και να ξέρεις c++ υπάρχει περίπτωση (μάλλον σίγουρα :P) να έχεις κάνει τραγικά λάθη σύμφωνα με το αντικειμενοστραφές μοντέλο και να μη το προσεγγίζεις ούτε καν... :/:

https://www.research.att.com/~bs/C++.html <--- εδω δες πληροφορίες για c++
https://www.bruceeckel.com/ <---- εδώ έχει να κατεβάσεις τζάμπα το βιβλίο του eckel ... ΔΕΝ ξέρω εάν είναι καλό γιατί ΔΕΝ το έχω διαβάσει.... Έμαθα c++ (λέμε τώρα) από τη σχολή. Απλά είναι τζάμπα και... τζάμπα :P:D

Σε καμία περίπτωση να μην πάρεις για να μάθεις τη γλώσσα/αντικειμενοστραφές μοντέλο προγραμματισμού το βιβλίο του δημιουργού της c++ Bjourne Stroustroup :P όχι δε χρηματίζομαι απο αντίζηλους, απλά για να το διαβάσεις πρέπει να ξέρεις c++ και επίσης είναι βιβλίο που δεν έχει αρχή μέση και τέλος ... έχει μόνο ΚΥΡΙΟ ΘΕΜΑ :confused:!!

Άμα έχεις και καμιά κουλή απορία ρώτα και τπτ εδώ. Μάλλον :redface::whistle: δε θα ξέρουμε να σου απαντήσουμε λολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Θέλω ένα απλό βιβλίο σε κατανοητή γλώσσα για τον καθυστερημένο πολίτη να έχει παραδείγματα και να εξηγεί όλα αυτά τα περιέργα της c++ που γράφει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
πάρε αυτό, πιστεύω είναι αρκετά κατατοπιστικό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Instructions for use C++.rar
    171.2 KB · Εμφανίσεις: 861

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Thanks θείο βρέφος αρκετά κατανοητό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Φίλε μου, εγώ είμαι στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική του Μακεδονίας στην Θεσσαλονίκη. Μας δώσανε ένα βιβλίο του Helbert Schildt. Λέγεται "Μάθετε την C++ από το 0" Εκδόσες Κλειδάριθμος. Να σου πω την αλήθεια δεν το διάβασα ποτέ αλλά για να μας το δώσαν καλό θα ναι.Τώρα δεν ξέρω πόσο έχει.Τα άλλα που έχω είναι για άλλες γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ήρθε το φτυάρι :p

Ενα καλό βιβλίο για C++ είναι του Deitel C++ How to program. Αρκετά απλό και κατανοητό με αρκετό κώδικα και επεξήγηση.
Επιπλέον εισάγει τον αναγνώστη και στη UML .


Σε καμία περίπτωση να μην πάρεις για να μάθεις τη γλώσσα/αντικειμενοστραφές μοντέλο προγραμματισμού το βιβλίο του δημιουργού της c++ Bjourne Stroustroup :P
+1
Αυτό το βιβλίο το διαβάζεις οταν πια εχεις μαθει c++.Για αρχάριους δεν είναι οτι καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
γειαα
https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0039336
θεωρείτε οτι είναι καλό βιβλίο για κάποιον αρχάριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ενα καλό βιβλίο για C++ είναι του Deitel C++ How to program. Αρκετά απλό και κατανοητό με αρκετό κώδικα και επεξήγηση.
Επιπλέον εισάγει τον αναγνώστη και στη UML .
Ναι, επιβεβαιώνω. Έχω διαβάσει του Deitel, γνωρίζοντας από C, αλλά όχι από C++ και μπορώ να πω ότι μια χαρά την έκανε την δουλειά του. Σε εισάγει πολύ καλά στον Αντικειμενοστραφή προγραμματισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
γιώργο,αυτο που βρήκα και σκέφτομαι να αγοράσω,το ξέρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
γιώργο,αυτο που βρήκα και σκέφτομαι να αγοράσω,το ξέρεις?
Ε... όχι. :P
Αν με ρωτήσεις, είναι αχρείαστο να αγοράσεις βιβλίο για ... προγραμματισμό. Το internet είναι μακαράν καλύτερο, εφόσον μπορείς γρήγορα να βρεις αυτό που σε ενδιαφέρει και με ένα απλό copy/paste τρέχεις το παράδειγμα και βλέπεις μόνος σου τι παίζει.

Μπορεί, δηλαδή, το διάβασμα να γίνεται καλύτερα από το hardcopy βιβλίο, αλλά ο προγραμματισμός θέλει να βουτήξεις τα χέρια σου στο πληκτρολόγιο και να κάνεις dirty work. Οπότε κατ' εμέ το καλύτερο είναι να προχωράς παράλληλα, με copy/paste των παραδειγμάτων για να μάθεις.

Το βιβλίο που ανέφερα πιο πάνω απλώς μου το παραχώρησαν απ' τη Σχολή για να το διαβάσω. Δεν το αγόρασα.
Ωστόσο, περισσότερα tutorials έχω δει online.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
με tutorials είμαι εδώ και αρκετό καιρό... απλά θα ήθελα να μάθω και λίγα θεωρητικά κομμάτια... και δεν ξέρω νοιώθω οτι θα τα πηγαίνω καλύτερα με ένα βιβλίο στην κατοχή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
γειαα
https://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0039336
θεωρείτε οτι είναι καλό βιβλίο για κάποιον αρχάριο?

Χωρίς να το γνωρίζω το βιβλίο, αυτο το "βήμα-βημα" σε όποιο βιβλίο το έχω δει, ξεκινάει από τα πολύ βασικά και αναλώνεται σε πράγματα άνευ ουσίας κατά την γνώμη μου.
Ρίξε μια ματιά σε αυτό (Αντικειμενοστρεφής προγραμματισμός με τη C++, robert lafore) εμένα με βοήθησε (την παλαιότερη έκδοση έχω αλλά δεν έχει σημασία) στο να κατανοήσω καλά τις έννοιες και τις λεπτές διαφορές μεταξύ τους. Πάνε σε ένα βιβλιοπωλείο και δες αν σε ενδιαφέρει. Αν σου αρέσει ο τρόπος που εξηγεί τις έννοιες καλώς, αλλιώς δες κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
πηγα public και δεν είχε τιποτα :P
θα πάω και σε ενα βιβλιοπωλείο της προκοπής,και αν μ'αρέσει κάποιο θα το πάρω...
σε ευχαριστώ πολύ για το βιβλιο που πρότεινες...αν το δω στο βιβλιοπωλείο και μ'αρέσει θα το προτιμήσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Και εγω το βιβλίο που λέει ο Monte σου προτείνω αν και δεν το εχω δεί ακόμα σε αυτο το εξάμηνο θα το πάρω απο την σχολή.Πάντως προτείνετε σε πολλά τμήματα.πάρε μια ιδέα απο εδώ.

Μιας και δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία θα έλεγα να ξεκινίσεις με C ώστε να μάθεις τα βασικά και να μην μπλέκεις με αντικειμενοστραφή προγραμματισμό απο την αρχή.Δες το βιβλίο: η γλώσσα C σε βάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Και εγω το βιβλίο που λέει ο Monte σου προτείνω αν και δεν το εχω δεί ακόμα σε αυτο το εξάμηνο θα το πάρω απο την σχολή.Πάντως προτείνετε σε πολλά τμήματα.πάρε μια ιδέα απο εδώ.

Μιας και δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία θα έλεγα να ξεκινίσεις με C ώστε να μάθεις τα βασικά και να μην μπλέκεις με αντικειμενοστραφή προγραμματισμό απο την αρχή.Δες το βιβλίο: η γλώσσα C σε βάθος.

δηλαδή προτείνεις να αφήσω την c++ και να πάω σε c?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δηλαδή προτείνεις να αφήσω την c++ και να πάω σε c?
Συμφωνώ κι εγώ με τον Πληροφορικάριο.
Πολύ άγριο πράμα να ξεκινάει κάποιος με αντικειμενοστραφή γλώσσα. :P
Καλύτερα ξεκίνα με C, να εξοικειωθείς με το γράψιμο κώδικα, να μάθεις βασικές έννοιες και πας στα πιο δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ με τον Πληροφορικάριο.
Πολύ άγριο πράμα να ξεκινάει κάποιος με αντικειμενοστραφή γλώσσα. :P
Καλύτερα ξεκίνα με C, να εξοικειωθείς με το γράψιμο κώδικα, να μάθεις βασικές έννοιες και πας στα πιο δύσκολα.

ναι ομως γιατι οι περισσότεροι -στο διαδίκτυο τουλάχιστον- προτείνουν την python για ξεκίνημα? που ειναι ανρικειμενοστραφής?

btw με python ξέκινησα,αλλά μετα απο 2 μήνες ξεκίνησα πιο πολύ για πλάκα (για να δω πως ειναι ) η c++ και με κατέκτησε με αποτέλεσμα εδω και τρεις -τεσσερις μήνες να έχω παρατήσει εντελώς την python. :P

γενικά πάντως,δεν ξέρω, η c++ μ'αρέσει πιο πολύ απο όσες γλώσσες έχω δοκιμάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top