Θέλω να έχω μόνο εγώ πρόσβαση στα αρχεία και τους φακέλους μου

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Ίσως να ρωτήσω κάτι πολύ απλό για μερικούς αλλά τυχαίνει να είμαι πολύυυυ άσχετη σε θέματα με υπολογιστές...τόσο που δε ξέρω αν έχω βάλει την απορία μου στο σωστό θέμα:redface:


Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι οτι στο σπίτι έχουμε έναν κοινό υπολογιστή με την αδελφή μου και με τον μπαμπά μου.Και η αδελφή μου δε με απασχολεί τόσο όσο ο μπαμπάς μου...Έχω διάφορα αρχεία μέσα(φωτογραφίες τραγούδια κείμενα κλπ) που δε θέλω να έχει κανένας πρόσβαση σε αυτά παρά μόνο εγώ...

Υποθέτω ότι θα υπάρχει κάτι ώστε να έχω τον κωδικό μου ας πούμε και να μπαίνω μόνο εγώ στον χώρο μου ή τέλος πάντων κάτι αντίστοιχο...


Τα φώτα σας!!!:) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Υπάρχει αυτό που έχω με τον άντρα μου, διαλέγεις στα γουίντοους πρίν μπείς να διαλέξεις χρήστη και κωδικό, έτσι ο κάθε ένας θα μπένει στον δικό του χρήστη χωρίς να έχει πρόσβαση στα αρχεία του άλλου,οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
έναρξη - πίνακας ελέγχου - λογαριασμοί χρηστών - δημιουργία νέου λογαριασμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Θα χρειάζεται κάθε φορά που ανοίγει ο υπολογιστής να βάζω εγώ ή ο μπαμπάς μου τον κωδικό?Γίνεται ο κωδικός του μπαμπά μου να είναι μόνιμος και μόνο όταν θέλω εγώ να κάθομαι να αλλάζω τον κωδικό?Να μη ρωτάει δλδ από την αρχή ποιόν κωδικό θέλουμε..Να είναι έτοιμος του πατέρα μου...Και μετά πως θα μεταφέρω ο,τι θέλω από τον έναν λογαριασμό στον άλλον?:confused: Μήπως να περιμένω τον ξάδελφό μου που ξέρει από αυτά να επιστρέψει στην Αθήνα?:hmm: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Επίσης παίζει και να "κλειδώσεις" κάποιους φακέλους απλά, αλλά εγώ ξέρω τρόπο μόνο με πρόγραμμα, αν και νομίζω πως γίνεται και χωρίς αυτό (αλλά μόνο κάποιος πιο γνώστης θα μπορούσε να σε διαφωτίσει για το πως να το κάνεις κι όχι εγώ.. άλλωστε είμαι και ξανθιά! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Θα χρειάζεται κάθε φορά που ανοίγει ο υπολογιστής να βάζω εγώ ή ο μπαμπάς μου τον κωδικό?Γίνεται ο κωδικός του μπαμπά μου να είναι μόνιμος και μόνο όταν θέλω εγώ να κάθομαι να αλλάζω τον κωδικό?Να μη ρωτάει δλδ από την αρχή ποιόν κωδικό θέλουμε..Να είναι έτοιμος του πατέρα μου...Και μετά πως θα μεταφέρω ο,τι θέλω από τον έναν λογαριασμό στον άλλον?:confused: Μήπως να περιμένω τον ξάδελφό μου που ξέρει από αυτά να επιστρέψει στην Αθήνα?:hmm: :P

Για να αλλάζεις εσύ ό,τι και όποτε το θες μέσα στους λογαριασμούς, θα θέσεις τον εαυτό σου ως διαχειρίστρια του υπολογιστή.
Και δεν θα έχετε έναν κοινό λογαριασμό με τον μπαμπά σου.
Εσύ το δικό σου κι αυτός το δικό του.
Τώρα αν γίνεται να πατάς κατευθείαν στο εικονίδιο και να ανοίγει χωρίς κωδικό, δεν ξέρω αν γίνεται. Πάντως αυτό δεν θα ωφελούσε κι εσένα επειδή για παράδειγμα αν ο μπαμπάς σου δεν χρειάζοταν να βάλει κωδικό, το ίδιο θα ίσχυε και για εσένα και άρα θα μπορούσε να έχει πρόσβαση στον λογαριασμό σου...
Ας μιλήσουνε κι άλλοι πιο έμπειροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα χρειάζεται κάθε φορά που ανοίγει ο υπολογιστής να βάζω εγώ ή ο μπαμπάς μου τον κωδικό?Γίνεται ο κωδικός του μπαμπά μου να είναι μόνιμος και μόνο όταν θέλω εγώ να κάθομαι να αλλάζω τον κωδικό?Να μη ρωτάει δλδ από την αρχή ποιόν κωδικό θέλουμε..Να είναι έτοιμος του πατέρα μου...Και μετά πως θα μεταφέρω ο,τι θέλω από τον έναν λογαριασμό στον άλλον?:confused: Μήπως να περιμένω τον ξάδελφό μου που ξέρει από αυτά να επιστρέψει στην Αθήνα?:hmm: :P
Όταν ξεκινά κάθε φορά ο υπολογιστής θα σε ρωτά ποιον θες να επιλέξεις. ;)
Όσον αφορά τη μεταφορά είναι απλό, θα δημιουργηθεί φάκελος δικός του, στον οποίο και θα μεταφέρεις τα αρχεία του.

(κι εγώ κάνω ακριβώς το ίδιο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtuosofriend

Νεοφερμένος

Ο Virtuosofriend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Δημιουργώντας 2 χρήστες, δν σημαίνει οτι ο ένας δν βλέπει τα αρχεία του άλλου. Υπάρχουν διάφορα προγράμματα που μπορούν
να κλειδώσουν ,φακέλους η αρχεία! Ενα google θα σε βοηθήσει πιστεύω (αν και τα περισσότερα είναι shareware).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Δημιουργώντας 2 χρήστες, δν σημαίνει οτι ο ένας δν βλέπει τα αρχεία του άλλου. Υπάρχουν διάφορα προγράμματα που μπορούν
να κλειδώσουν ,φακέλους η αρχεία! Ενα google θα σε βοηθήσει πιστεύω (αν και τα περισσότερα είναι shareware).

finally s'one said it :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Virtuosofriend

Νεοφερμένος

Ο Virtuosofriend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 80 μηνύματα.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το μονο που πρεπει να προσεξεις με τα προγραμματα που κλιεδωνουν φακελους ειναι οτι αμα ξεχασεις τον κωδικο ξεχνα τα αρχεια σου.
Αλλιως υπαρχει και η λυση με τη δημιουργια λογαριασμων για καθε χρηστη οπως εχουν πει πιο πανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Παιδιά!!!ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!!!Με αυτά που μου είπατε και λίγο και με τη λογική(δεν ήταν και τόσο δύσκολο αφού στην ουσία ακολουθούσα βήματα:redface:) τα κατάφερα!

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους!!!!!!:group:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπόν υπάρχουν δυο τρόποι για τέτοιου τύπου περιορισμό

Ο τρόπος των δικαιωμάτων. Το πρότυπο ntfs υποστηρίζει δικαιώματα. Μπορείτε να πείτε ότι μόνο αυτός ο λογαριασμός θα έχει δικαίωμα να βλέπει ή να εκτελεί αυτό το αρχείο ή φάκελο. Όσοι δεν θέλετε να ασχοληθείτε με τόσες λεπτομέρειες, εφόσον ο φάκελος έγραφα δεν έχει μετακινηθεί τότε ο κάθε λογαριασμός δεν έχει πρόσβαση στον φάκελο έγραφα άλλου λογαριασμού. Μάλιστα, κατά την γνώμη μου οι χρήστες που δεν είναι πολύ εξοικειωμένοι με τους υπολογιστές δεν χρειάζεται να έχουν λογαριασμό τύπου administrator σε κοινοχρήστους υπολογιστές. Μάλιστα είμαι τόσο υπερβολικός στην φιλοσοφία αυτή που πχ στον κύριο λογαριασμό στο pc των γονιών μου δεν είναι administrator, αυτό είχε την συνέπεια να μην ξανά κολλήσουν ιό.

Από τα windows vista και πάνω, οι λογαριασμοί administrator δεν ΕΙΝΑΙ πραγματικά administrator by default. Είναι βλακώδες να απενεργοποιείται το UAC ή γενικότερα να αλλάζεται αυτή την δομή. Σε ελάχιστες περιπτώσεις χρειάζεται κάνεις full administrator δικαιώματα, και συγχρόνως η χρήση ενός τέτοιου λογαριασμού είναι πολύ επικίνδυνη ακόμη και σχετικά έμπειρους χρήστες.

Όποτε σε ένα σύστημα που δεν έχουν πειραχτεί οι default ρυθμίσεις, είναι ένας αρκετά γρήγορος τρόπος.

Ο δεύτερος τρόπος είναι η κρυπτογράφηση, είτε με το σύστημα τον windows στις ultimate εκδόσεις (είτε vista είτε 7) είτε με εξειδικευμένα προγράμματα είτε με την χρήση των (compressed) archive file format. Όμως η κρυπτογράφηση μειώνει παρά πολύ την ταχύτητα του συστήματος. Π.χ. η βάση δεδομένων που έχω στο keepass, χρειάζεται 2 sec μόνο και μόνο για διαπιστώσει ότι το κλειδί είναι σωστό. Όταν μάλιστα θέλησα να δω ένα video των 100mb που είχα αποθηκευμένο στο κρυπτογραφημένο δίσκο, χρειάστηκε περίπου 2 λεπτά η αποκρυπτογράφηση. Περισσότερα για τον δεύτερο τρόπο μπορείτε να διαβάσετε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top