Περί μετανάστευσης

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Χαλαρωσε.Και κοιτα..1,683 ποστ.
Αμα θες απαντηση,κανε μια ψαχτικη στα παρελθοντικα ποστ μου.
Και αν βαριεσαι,δικαιωμα σου.

Και εγω ψαχνω μερες τωρα να βρω σταθερη επιειρηματολογια στα ποστ σας.

Γιατί το γυρνάς αλλού; Δεν νομίζω να υποστηρίζει κανένας ότι οι Ελληναράδες έχουν το δικαίωμα να διαπράττουν εγκλήματα, την ίδια αηδία νιώθω για όλους τους πειραγμένους που προβαίνουν σε τέτοιες κινήσεις, η αρρώστια δεν γνωρίζει εθνικότητες.
Δεν σου μιλάω για τέτοια άρρωστα περιστατικά,αυτά ο καθένας ψυχάκιας μπορεί να τα κάνει, σου μιλάω για παράνομες πράξεις που σκοπό έχουν την επιβίωση τους. Και σκέψου ότι αν συνεχίσουν να εξελίσσονται έτσι τα πράγματα σε λίγο και εμείς έτσι θα καταντήσουμε.
Συγνώμη αλλά τέτοια ζωή δεν νομίζω ότι αξίζει σε κανέναν,ούτε σε αυτούς να ζουν σε τέτοιες άθλιες συνθήκες, ούτε σε εμάς να ζούμε με το φόβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Και η φίλη μου η Κατερίνα, που εργάζεται ως δασκάλα σε σχολείο του κέντρου, είναι υποχρεωμένη να γνωρίζει και πακιστανικά και νιγηριανικά
για να καλλιεργήσει τα 20 αλλοδαπά παιδάκια από τα 21 του τμήματος. Δική της η ευθύνη που δεν μπορεί εύκολα να συνεννοηθεί μαζί τους. Για το δε ελληνόπουλο του τμήματος, ας πρόσεχε, να έμενε στην Εκάλη, όχι στο κέντρο. Έπρεπε να ήταν και παράνομα στην χώρα οι γονείς του, όπως των υπολοίπων, να γλιτώσουν κανάν φόρο μπας και το έστελναν σε ιδιωτικό.

Σκεψου, ομως, οτι η φιλη σου η Κατερινα εργαζεται ως δασκαλα γιατι υπαρχουν αυτα τα 20 αλλοδαπα παιδακια.
Ξερεις ποσα σχολεια, ειδικα της επαρχιας, παραμενουν ανοιχτα επειδη στην πλειοψηφια τους φοιτουν αλλοδαπα παιδακια με αποτελεσμα να υπαρχουν θεσεις εργασιας για τους εκπαιδευτικους;
Πολλα σχολεια κλεινουν ή συγχωνευονται πλεον γιατι δεν υπαρχει το αναλογο μαθητικο δυναμικο.
Οι αλλοδαποι κραταν τα σχολεια ανοιχτα σε αρκετες δυσπροσιτες περιοχες της χωρας κι ετσι η "φιλη σου η Κατερινα" και η χ Κατερινα εχει δουλεια.
Αν φυγουν αυτα τα 20 αλλοδαπα παιδακια και μεινει μονο το ενα ελληνοπουλο τι νομιζεις οτι θα κανει η Κατερινα;
Μαθημα στο ενα παιδακι;
Θα κλεισουν το σχολειο ή θα το συγχωνευσουν με καποιο αλλο και η Κατερινα θα ψαχνεται...να βρει θεση αλλου και αν βρει.
Θα ειναι στη διαθεση (δλδ θα περισσευει) και αυριο θα ερθει η Τροικα και θα πει οσοι εκπαιδευτικοι ειναι στη διαθεση "γεια σας".
Το αποκλειεις;

Απλα μια επισημανση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και η φίλη μου η Κατερίνα, που εργάζεται ως δασκάλα σε σχολείο του κέντρου, είναι υποχρεωμένη να γνωρίζει και πακιστανικά και νιγηριανικά
για να καλλιεργήσει τα 20 αλλοδαπά παιδάκια από τα 21 του τμήματος. Δική της η ευθύνη που δεν μπορεί εύκολα να συνεννοηθεί μαζί τους.

Αν χρειάζεται να μάθει πακιστανικά για να κάνει καλά τη δουλειά της να το κάνει γιατί όχι? Στον ιδιωτικό τομέα για να επιβιώσουμε αναγκαζόμαστε να μαθαίνουμε ότι μας ζητήσει ο καθένας, η Κατερίνα γιατί να μη μάθει πακιστανικά? Το έργο του δασκάλου είναι από τα δυσκολότερα αλλά και σημαντικότερα πράγματα. Αν η Κατερίνα κατανοεί τι σημαίνει δάσκαλος τότε δε θα έχει κανένα πρόβλημα να μάθει και πακιστανικά και κινέζικα. Αν πάλι δε το κατανοεί καλύτερα να παραιτηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Παρανοησες
Δεν τις βαζω για τους αλλους..παρα μονον για εσας του ιδιους
Οπως βλεπεις τσιμπησε το ψαρακι

Η αναρχη ψυχη μου μικρε ζεντ μου υποδεικνυει πως κανεις δεν ειναι λαθραιος,με αρχη οτι τα συνορα των χωρων ειναι το γνωστο "πληγες στο σωμα του πλανητη".

Χαπι;
Βαριεμαι να επαναλαμβανομαι

Πού να δεις και τις πληγές στα μάτια μας, όταν τα εκθέτουμε σε τέτοιες... ελαφρότητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αν χρειάζεται να μάθει πακιστανικά για να κάνει καλά τη δουλειά της να το κάνει γιατί όχι? Στον ιδιωτικό τομέα για να επιβιώσουμε αναγκαζόμαστε να μαθαίνουμε ότι μας ζητήσει ο καθένας, η Κατερίνα γιατί να μη μάθει πακιστανικά? Το έργο του δασκάλου είναι από τα δυσκολότερα αλλά και σημαντικότερα πράγματα. Αν η Κατερίνα κατανοεί τι σημαίνει δάσκαλος τότε δε θα έχει κανένα πρόβλημα να μάθει και πακιστανικά και κινέζικα. Αν πάλι δε το κατανοεί καλύτερα να παραιτηθεί.

Βασικά αυτά που λέτε τώρα είναι μπούρδες... :redface:
Δεν χρειάζεται να μάθει αυτή πακιστανικά,χρειάζεται να τους μάθει ελληνικά :P
Τόση ώρα το λέτε, εργάζεται ως δασκάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Βασικά αυτά που λέτε τώρα είναι μπούρδες... :redface:
Δεν χρειάζεται να μάθει αυτή πακιστανικά,χρειάζεται να τους μάθει ελληνικά :P
Τόση ώρα το λέτε, εργάζεται ως δασκάλα.

Για να καταλάβουν τι λες, πρέπει να έχουν ένα μικρό στοιχείο του ανθρώπινου χαρακτήρα, το οποίο αλλάζει τόσο πολύ έναν άνθρωπο όταν το έχει ή όταν του λείπει: Λογική.

Θα απογοητευτείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά αυτά που λέτε τώρα είναι μπούρδες... :redface:
Δεν χρειάζεται να μάθει αυτή πακιστανικά,χρειάζεται να τους μάθει ελληνικά :P
Τόση ώρα το λέτε, εργάζεται ως δασκάλα.

Ναι δεν είπα να κάνει διατριβή στην πακιστανική γλώσσα και λογοτεχνία. Αλλά για να μάθεις σε ένα παιδί Ελληνικά όταν δε τα μιλά καθόλου, πρέπει πρώτα να κατασκευάσεις ένα δίαυλο επικοινωνίας. Άρα πρέπει ο δάσκαλος στην αρχή να μάθει κάποια στοιχειώδη πακιστανικά ώστε να μπορεί να συνεννοηθεί.

Όσο για σένα ρε Νεογέννητε το μόνο που κάνεις είναι να μπαίνεις και να προσλάβεις όσους δε συμφωνούν με σένα. Ή προσέφερε κάτι ουσιώδες στη συζήτηση ή κάνε κάτι άλλο ρε φίλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Όσο για σένα ρε Νεογέννητε το μόνο που κάνεις είναι να μπαίνεις και να προσλάβεις όσους δε συμφωνούν με σένα. Ή προσέφερε κάτι ουσιώδες στη συζήτηση ή κάνε κάτι άλλο ρε φίλε.

Πώς να απαντήσει κανείς σοβαρά σε αυτό το σκεπτικό; Επειδή η Ελλάδα μετατράπηκε σε χωνευτήρι των φυλών, πρέπει οι δάσκαλοι να μάθουν 4-5 γλώσσες; Άσε μας ρε φίλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Βασικά αυτά που λέτε τώρα είναι μπούρδες... :redface:
Δεν χρειάζεται να μάθει αυτή πακιστανικά,χρειάζεται να τους μάθει ελληνικά :P

Θα μαθει στο πακιστανακι ελληνικα αλλα και το ελληνακι θα μαθει πακιστανικα. Και ο εκπαιδευτικος μαζι!
Στο λεω καπως απλο'ι'κα.
Στο Νεο Σχολειο εχει μπει πια η εννοια της διαπολιτισμικης εκπαιδευσης την οποια το ιδιο το Υπουργειο Παιδειας προσπαθει να προωθησει ,το οποιο σημαινει

Ισοτιμια ολων των πολιτισμων και αναγνωριση αυτων απο τους μαθητες και μετεπειτα... αυριανους πολιτες

Αλληλεπιδραση με τα πολιτιστικα στοιχεια καθε λαου (Ναι !Γιατι οχι να μαθει το ελληνοπουλο το "καλημερα" στα πακιστανικα και να γνωρισει πχ την παραδοσιακη μουσικη του πακισταν )

Και φυσικα να μαθει οτι στη ζωη ολοι οι ανθρωποι πρεπει να εχουν ισες ευκαιριες (υγεια, εκπαιδευση, εργασια κτλ)



Σας φαινονται θεωριες ισως αυτα που λεω, αλλα πρεπει να γινει η αρχη απο καπου διαφορετικα θα επικρατησουν αλλες πιο επικινδυνες ιδεολογιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πώς να απαντήσει κανείς σοβαρά σε αυτό το σκεπτικό; Επειδή η Ελλάδα μετατράπηκε σε χωνευτήρι των φυλών, πρέπει οι δάσκαλοι να μάθουν 4-5 γλώσσες; Άσε μας ρε φίλε...

Εγώ γνωρίζω προσωπικά δάσκαλο που συνεννοείται σε 6 γλώσσες 4 από τις οποίες είναι ασιατικές. Όταν τον ρώτησα πως και έμαθε τόσες γλώσσες μου απάντησε πως αναγκάστηκε λόγω δουλειάς να το κάνει, για να μπορέσει να μάθει σε αυτά τα παιδιά πέντε πράματα και να τους δώσει ένα εφόδιο για το μέλλον. Αυτός είναι για μένα σωστός δάσκαλος, όχι όποιος με την πρώτη δυσκολία τα παρατάει και στα @@ του.

Για τον αν έγινε η Ελλάδα χωνευτήρι φιλών πάνε πες τα στο ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ που για 30 χρόνια άφησαν τη χώρα ξέφραγο αμπέλι. Τα παιδιά δε φταίνε σε τίποτα και είναι καθήκον μας ως πολιτισμένοι άνθρωποι να τα τα βοηθάμε και να τα στηρίζουμε ανεξαρτήτως χρώματος και προέλευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Θα μαθει στο πακιστανακι ελληνικα αλλα και το ελληνακι θα μαθει πακιστανικα. Και ο εκπαιδευτικος μαζι!
Στο λεω καπως απλο'ι'κα.
Στα Νεο Σχολειο εχει μπει πια η εννοια της διαπολιτισμικης εκπαιδευσης την οποια το ιδιο το Υπουργειο Παιδειας προσπαθει να προωθησει ,το οποιο σημαινει

Ἐμᾶς μᾶς ἐρώτησαν ἂν θέλουμε τέτοιου τύπου «Νέο σχολεῖο»:hmm:


Ισοτιμια ολων των πολιτισμων και αναγνωριση αυτων απο τους μαθητες και μετεπειτα... αυριανους πολιτες
Ἰσοτιμία λοιπὸν τοῦ Ἑλληνικοῦ πολιτισμοῦ μὲ τὸν Πακιστανικό. Ὅταν θὰ διαμαρτύρεται ὅταν ψήνῃς μπριζόλες ἐπειδὴ τοῦ μυρίζει τὸ χοιρινὸ ἢ θὰ τὸν ἐνοχλῇ ὁ τρόπος ποὺ ντύνεσαι ἐπειδὴ δὲ συνᾴδει μὲ τὸν Ισλαμικὸ νόμο, πές μου μετὰ γιὰ ἰσοτιμία. Ἄλλωστε, ἡ ἐμπειρία σὲ ἄλλες εὐρωπαϊκὲς χῶρες ἔχει ἀποδείξει ὅτι οἱ Ἰσλαμικοὶ πληθυσμοὶ εἶναι ἀναφομοίωτοι καὶ τείνουν νὰ γκετοποιοῦνται ὅλο καὶ περισσότερο καὶ νὰ τηροῦν τὸν νόμο τῆς «Σαρίας» παρὰ τὶς πολιτικὲς «διαπολιτισμικῆς ἐκπαίδευσης».

Αλληλεπιδραση με τα πολιτιστικα στοιχεια καθε λαου (Ναι !Γιατι οχι να μαθει το ελληνοπουλο το "καλημερα" στα πακιστανικα και να γνωρισει πχ την παραδοσιακη μουσικη του πακισταν )
Κι ἔλεγα τί εἶναι αὐτὸ ποὺ λείπει ἀπὸ τὰ παιδιά μας σήμερα. Νὰ μάθουν τὸ καλημέρα στὰ Πακιστανικά.

Και φυσικα να μαθει οτι στη ζωη ολοι οι ανθρωποι πρεπει να εχουν τις ισες ευκαιριες (υγεια, εκπαιδευση, εργασια κτλ)
Ἐφ' ὅσον εἶναι νόμιμοι Ἕλληνες πολίτες. Οἱ λαθρομετανάστες νὰ πᾶνε στὶς χῶρες τους. Ἂν θέλῇ ὁπωσδήποτε κάποιος νόμιμος (ὄχι νομιμοποιηθεῖς) μετανάστης ὁ ὁποῖος ἦλθε στὴν Ἑλλάδα νὰ δουλεύσῃ ἢ νὰ σπουδάσῃ νὰ γίνῃ Ἕλληνας πολίτης, ἂς ἀποδείξῃ μὲ ἐξετάσεις καὶ μὲ ἀυστηρὰ κριτήρια ὅτι πλέον νιώθει Ἕλληνας. Ὄχι σὰν μιὰ συμφοιτήτρια Νιγηριανὴ ποὺ εἶχα στὴ σχολὴ καὶ παρακολουθοῦσε Ἀρχαῖα Ἑλληνικὰ χωρὶς νὰ γνωρίζῃ κἂν Νέα Ἑλληνικὰ ἐπειδὴ ἔτσι τὸ ἀποφάσισαν κάποιοι «φωστῆρες» τοῦ Ὑπουργείου γιὰ λόγους «ἰσότητας» (!)



Σας φαινονται θεωριες ισως αυτα που λεω, αλλα πρεπει να γινει η αρχη απο καπου διαφορετικα θα επικρατησουν αλλες πιο επικινδυνες ιδεολογιες!
Δὲ σὲ πιάνω καλά· Ἢ θὰ γίνουμε δηλαδὴ μοῦλτι-κοῦλτι ἀχταρμᾶς ἢ θὰ γίνουμε Γερμανία τοῦ Χίτλερ; Τί εἴδους διλήμματα εἶναι αὐτά; Δὲ θέλω Πακιστανοὺς καὶ κάθε λογῆς ἀπολίτιστους κεντροασιάτες καὶ Ἀφρικανοὺς νὰ διεκδικοοῦν ἴσα δικαιώματα στὴν Ἑλλάδα. Καὶ ἐπιτέλους αὐτὸ τὸ ἀπόστημα στὴν παιδεία ποὺ τὴν ἐλέγχουν ἄνθρωποι τοῦ ΣΥΡΙΖΑ καὶ τῆς ΔΗΜΑΡ πρέπει νὰ σταματήσῃ. Πρὸ πάντων πρέπει νὰ γίνῃ αὐστηρὸς ἔλεγχος σὲ ὅλες τὶς ΜΚΟ καὶ νὰ ἐλεγχθῇ ἡ χρηματοδότησή τους νὰ δοῦμε πόσους ἐπαγγελματίες «ἀντιρατσιστὲς» τρέφουμε τόσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Πού να δεις και τις πληγές στα μάτια μας, όταν τα εκθέτουμε σε τέτοιες... ελαφρότητες...

Φιλικη συμβουλη μωρο μου : Μη χαρακτηριζεις ελαφρυ ο,τι αδυνατεις να καταλαβεις :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ναι δεν είπα να κάνει διατριβή στην πακιστανική γλώσσα και λογοτεχνία. Αλλά για να μάθεις σε ένα παιδί Ελληνικά όταν δε τα μιλά καθόλου, πρέπει πρώτα να κατασκευάσεις ένα δίαυλο επικοινωνίας. Άρα πρέπει ο δάσκαλος στην αρχή να μάθει κάποια στοιχειώδη πακιστανικά ώστε να μπορεί να συνεννοηθεί.

Αν ζητάς την δική μου άποψη (επειδή απάντησες σε εμένα το λέω) όχι και πάλι αυτό που λες δε μου φαίνεται σωστό, η Κατερίνα και η κάθε Κατερίνα είναι δασκάλα σε Ελληνικό δημόσιο σχολείο, για να διδάξει σε παιδάκια που ΉΔΗ γνωρίζουν τη γλώσσα, δεν είναι υποχρεωμένη ούτε πακιστανικά να μάθει, ούτε σουαχίλι.
Δεν είναι δική της αρμοδιότητα ,αυτή θα τους διδάσκει τους αριθμούς,τη γραμματική κλπ με λίγα λόγια τους μαθαίνει πως να χρησιμοποιούν την γλώσσα που μπορούν να μιλήσουν σε γραπτά.
Από την άλλη πιο ορθό για εμένα θα ήταν τα παιδιά αλλοδαπών που δεν μιλούν καθόλου Ελληνικά,να εντάσσονται σε ειδικές τάξεις για 1-2 χρόνια με άτομα που κατέχουν όπως λες στοιχειώδη γνώση πακιστανικών,αλβανικών,ρώσικων κλπ ώστε να κατανοήσουν τη γλώσσα και έπειτα να συνεχίσουν στις βαθμίδες της Ελληνικής εκπαίδευσης.

Νομίζω ότι πιαστήκαμε από ένα παράδειγμα και βγήκαμε εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από την άλλη πιο ορθό για εμένα θα ήταν τα παιδιά αλλοδαπών που δεν μιλούν καθόλου Ελληνικά,να εντάσσονται σε ειδικές τάξεις για 1-2 χρόνια με άτομα που κατέχουν όπως λες στοιχειώδη γνώση πακιστανικών,αλβανικών,ρώσικων κλπ ώστε να κατανοήσουν τη γλώσσα και έπειτα να συνεχίσουν στις βαθμίδες της Ελληνικής εκπαίδευσης.

Συμφωνώ με αυτό που λες περί ειδικού σχολείου για τους αλλοδαπούς ώστε να μαθαίνουν πρώτα τα βασικά. Τέτοιο πράμα όμως μέχρι στιγμής δεν υπάρχει γιατί το υπουργείο δεν δίνει μια για τα προβλήματα της παιδείας οπότε θέλοντας και μη πέφτει στους δασκάλους πάλι ο κλήρος.

και πάλι αυτό που λες δε μου φαίνεται σωστό, η Κατερίνα και η κάθε Κατερίνα είναι δασκάλα σε Ελληνικό δημόσιο σχολείο, για να διδάξει σε παιδάκια που ΉΔΗ γνωρίζουν τη γλώσσα, δεν είναι υποχρεωμένη ούτε πακιστανικά να μάθει, ούτε σουαχίλι.
Δεν είναι δική της αρμοδιότητα ,αυτή θα τους διδάσκει τους αριθμούς,τη γραμματική κλπ με λίγα λόγια τους μαθαίνει πως να χρησιμοποιούν την γλώσσα που μπορούν να μιλήσουν σε γραπτά.

Ο ρόλος του δασκάλου είναι πολύ μεγαλύτερο απ'το να μάθει στα παιδιά μαθηματικά και γραμματική. Αν ήταν έτσι μπορούν και οι υπολογιστές να το κάνουν αυτό, οπότε ας τους καταργήσουμε τους δασκάλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Φιλε μου Πετρο, φιλολογος δεν εισαι ;

Ευχομαι να διοριστεις, φιλε μου, καποτε σε ελληνικο δημοσιο σχολειο (αν το θες φυσικα κι εσυ, γιατι ετσι οπως εγιναν τα πραγματα...) και τοτε θα κληθεις να δεις την πραγματικοτητα στα ματια.

Θα εχεις πολλους τετοιους "βαρβαρους" μαθητες οπως ο ιδιος τους αποκαλεσες αρχικως.
Πως θα τους αντιμετωπιζεις;

Δε σε τιμουν οι αποψεις σου, γιατι εισαι και εκπαιδευτικος.
Διορθωσε με αν καταλαβα λαθος τοσο καιρο.

Ο Zed σε αλλη συζητηση με κατηγορησε οτι ζω σε ροζ συννεφακι.
Ισως και να χει δικιο.
Αλλα ετσι βλεπω εγω τα πραγματα.

Και κατι αλλο.
Στην παιδεια δε χωρανε πολιτικες σκοπιμοτητες (αναφερομαι στο συριζα και ΔΗΜΑΡ που ειπες).
Ειναι στο χερι του δασκαλου αν θα το επιτρεψει αυτο.
Ο κομματοποιημενος δασκαλος ειναι ο,τι χειροτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Φιλικη συμβουλη μωρο μου : Μη χαρακτηριζεις ελαφρυ ο,τι αδυνατεις να καταλαβεις :redface:

Η λέξη ελαφρότητα, οπωσδήποτε δεν μπορεί να εξηγήσει επακριβώς αυτό που πραγματικά είπες...
Όσοι δεν θέλουν σύνορα, να πάνε ελεύθερα στη σαβάνα και να ζήσουν εκεί. Αυτός ο τόπος έχει λαό, πολιτισμό, ιστορία, παραδόσεις και για αυτά τα εδάφη έχει πολεμήσει αμέτρητες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Φιλε μου Πετρο, φιλολογος δεν εισαι ;

Ευχομαι να διοριστεις, φιλε μου, καποτε σε ελληνικο δημοσιο σχολειο (αν το θες φυσικα κι εσυ, γιατι ετσι οπως εγιναν τα πραγματα...) και τοτε θα κληθεις να δεις την πραγματικοτητα στα ματια.

Θα εχεις πολλους τετοιους "βαρβαρους" μαθητες οπως ο ιδιος τους αποκαλεσες αρχικως.
Πως θα τους αντιμετωπιζεις;

Δε σε τιμουν οι αποψεις σου, γιατι εισαι και εκπαιδευτικος.
Διορθωσε με αν καταλαβα λαθος τοσο καιρο.

Ο Zed σε αλλη συζητηση με κατηγορησε οτι ζω σε ροζ συννεφακι.
Ισως και να χει δικιο.
Αλλα ετσι βλεπω εγω τα πραγματα.

Ἄλλο τὸ πῶς ἀντιμετωπίζεις ξεχωριστὰ κάθε μαθητή, ἄλλο τὸ πῶς δομεῖται τὸ ἐκπαιδευτικὸ σύστημα καὶ ποιές εἶναι οἱ στοχεύσεις του. Ἀλλὰ δὲ θὰ ἀλλάξω τὴ διδασκαλία μου ἐπειδὴ ἐνοχλεῖται ὁ ἀλλοεθνὴς ἢ ἀλλόθρησκος. Δὲ θὰ κάνω ἀλλιῶς τὸ μάθημα γιὰ τὴν Μικρασιατικὴ καταστροφὴ ἐπειδὴ τυχὸν ἐνοχλεῖται κάποιος Μουσουλμάνος μαθητὴς τῆς Θράκης. Ἂν ἐνοχλῆται ὁ κάθε Μουσουλμάνος ἀπὸ τὰ ποιήματα τὰ ὁποῖα ἀπαγγέλλονται τὴν 25η Μαρτίου, εἶναι δικό του πρόβλημα, ὄχι δικό μου. Αὐτοὶ θὰ πρέπῃ νὰ προσαρμοσθοῦν στὰ δικά μας δεδομένα, ὄχι ἐμεῖς σἐ αὐτούς. Αὐτὸ θέλω νὰ πῶ.

Ἡ πρότασή μου πάντως εἶναι καὶ τὸ ἔχω δηλώσει παλαιότερα, προτοῦ οἱ ἀλλοεθνεῖς μποῦν στὶς τάξεις μὲ τὰ ὑπόλοιπα παιδιά, νὰ ὑπάρχουν ξεχωριστὲς τάξεις ὅπου θὰ διδάσκωνται Ἑλληνικὰ ἀπὸ ἐξειδικευμένους καθηγητὲς καὶ ὅταν αὐτοὶ κρίνουν ὅτι εἶναι ἕτοιμα νὰ συμμετάσχουν ἰσότιμα στὶς τάξεις μὲ τὰ Ἑλληνόπουλα, τότε νὰ ἐντάσσωνται. Προτείνω δηλαδὴ μιὰ πολιτικὴ ἀφομοίωσης καὶ ὄχι πολυπολιτισμικὸ μοντέλο
. Πέραν τῶν ἄλλων, εἶναι καὶ θέμα ἐθνικῆς ἀσφάλειας. Μεγάλη μειονότητα μουσουλμάνων σὲ συνδυασμὸ μὲ γειτνίαση μὲ τὴν Τουρκία εἶναι ἀτομικὴ βόμβα στὴν ἴδια τὴν ὕπαρξη τοῦ ἑλληνικοῦ κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ο ρόλος του δασκάλου είναι πολύ μεγαλύτερο απ'το να μάθει στα παιδιά μαθηματικά και γραμματική. Αν ήταν έτσι μπορούν και οι υπολογιστές να το κάνουν αυτό, οπότε ας τους καταργήσουμε τους δασκάλους.

Σε παρακαλώ πολύ, είναι άσχημο να οδηγείς τον άλλον σε πράγματα που δεν έχει πει,ούτε έχει υπονοήσει.
Γνωρίζω πάρα πολύ καλά πόσο μεγάλος είναι ο ρόλος του δασκάλου,και πόσο σπουδαίο το έργο του, αναφέρθηκα απλά στα "πρακτικά" και βασικά του επαγγέλματος που ήταν άλλωστε και αυτό για το οποίο μιλούσαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ισοτιμια ολων των πολιτισμων και αναγνωριση αυτων απο τους μαθητες και μετεπειτα... αυριανους πολιτες
ισοτιμια


Θα εχεις πολλους τετοιους "βαρβαρους" μαθητες οπως ο ιδιος τους αποκαλεσες αρχικως.
Πως θα τους αντιμετωπιζεις;
μα οι καθηγητες και ιδιως στην αθηνα καταλαβαινουν το προβλημα των μεταναστων ακομα περισσοτερο(η αδελφη μου πχ ειναι φιλολογος εδω στην πατρα..)

ειναι πολλοι,,και δεν αφωμοιωνονται γρηγορα..

δεν ειναι ουτε καλοι και αγαθοι αθωοι,,αλλα ουτε τερατα της γης και εγκληματιες

απλα δεν χωραμε αλλους..μια χαραειναι ο πακιστανικος πολιτισμος,,στο πακισταν!
καθε χωρα πρεπει να εχει εναν ισχυροτερο πυρηνα πολιτισμου,,οχι ολα ισια και ομοια,,αλλιως καταρρεει η κοινωνια..

οι κομμουνιστες αριστεροι κλπ
προσπαθουν να κανουν στους πολιτισμους καθε χωρας το ιδιο με την κοινωνια και τις ταξεις
να τις εξαφανισουν,,ολα ενα επιπεδο,,ολα ισια και ομοια
δειτε τη φυση,,δεν ειναι ολα τα ζωα ανακατεμενα,,καποια συμβιωνουν,αλλα μενουν μακρια,,
δεν σημαινει οτι μισει το ενα το αλλο,,απαραιτητα,,απλα δεν ταιριαζουν..και διατηρει ο καθενας το χωρο του..

φαντασου εναν κοινο χωρο κοινοβιο που τιποτα δεν ανηκει σε κανεναν,χωρις κανεναν προσωπικο χωρο,ετσι θελετε την ελληνικη κοινωνια?κοινωνια αχταρμας και χάους?χωρις πυρηνα και καρδια?

αυτο ειναι απλα παραφυσην..

οπως ο ελληνας πρεπει να γινει αρκετα αμερικανος για να προσαρμοσθει στην αμερικη,,ετσι και ο ξενος εδω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Ισοτιμια ολων των πολιτισμων

Πόθεν προκύπτει κάτι τέτοιο; Ο σεβασμός είναι αυτονόητος, αλλά από πότε θεωρούνται ίσοι οι πολιτισμοί;
Τι ακριβώς έχει προσφέρει στην ανθρωπότητα ο πακιστανικός πολιτισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top