Συζητήσεις και μικρές συμβουλές για την κηπουρική

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα που κατέβηκα στο χωριό μου είδα μια συκιά που έχουμε στο σπίτι της γιαγιάς μου και έχει πιάσει μια αρρώστια. Έχει βγάλει πάνω στα φύλλα και στα κλαδιά κάτι εξογκώματα, είναι σαν μεγάλα πολύ πρισμένα σπυράκια ακμής. Από μια σύντομη έρευνα που έκανα στο νετ βρήκα πως πρόκειτε για ένα έντομο που λέγεται Κηροπλάστης. Δεν κατάφερα να βρω όμως κάποιο τρόπο καταπολέμησης.

Αν υπάρχει κάποιος γεωπόνος εδώ ή κάποιος που γνωρίζει, τον παρακαλώ να με βοηθήσει. Αλλιώς αναγκαστικά θα το κόψω το δέντρο αλλά δε θέλω γιατί είναι 20 χρονών δέντρο :(

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
αν μοιάζει με αυτό




κι αυτό




είναι εντομολογικό.

και είναι ψώρα από το έντομο που ανέφερες
(Ceroplastes rusci, οικ.Coccidae)
το οποίο μαστίζει και τα εσπεριδοειδή καθώς κ.α.


αν έχεις μεγάλη προσβολή (όπως στις φωτο),
θες συμβουλή από γεωπόνο απαραίτητα.


αν είναι μικρότερη, οι φυσικοί εχθροί του εντόμου μπορεί
να τον περιορίσουν

παίζει ρόλο τι έκταση προσβολής έχει το δέντρο.


επίσης μπορεί να υποστεί και δευτερογενή προσβολή
από τα μελιττώματα του κηροπλάστη και να ευνοήσει μυκητολογική
ανάπτυξη (πχ. μύκητας της καπνιάς)

σίγουρα πάντως θα χρειαστεί να κλαδέψεις φύλλα το φθινόπωρο
για να μη διαχειμάσει το έντομο στους βλαστούς του δέντρου.


έχω ψεκάσει φύλλα και κλαδιά αλλά πάνε χρόνια,
δε θυμάμαι το σκεύασμα :/:


πάντως, δούλεψε. :)

Μην το κόψεις. :(


νομίζω οι νηματώδεις (meloydogyne) είναι απάλευτοι,
αυτό θεραπεύεται απλώς θέλει προσοχή στην εφαρμογή
μη το κάψεις κ εξαρτάται κι από την ακμή του εντόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι η προσβολή είναι αρκετά μεγάλη, πρέπει να έχουν πιάσει σχεδόν όλα τα φύλα του δέντρου.... αν τα κλαδέψω όλα δε θα ξεραθεί το δέντρο? Επίσης δεν ξέρω και πότε άρχισε αυτό αν δηλαδή έχει ήδη ξεχειμωνιάσει ένα χρόνο. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
βρήκα κάτι από πτυχιακή για συκιά:

:P:P:P


μπορεί να αντιμετωπιστεί με φυσικούς εχθρούς όπως είναι το λεπιδόπτερο Eublemma scitula Ramb και το υμενόπτερο Scutellista cyanea Motsch. Για την καταπολέμηση του εντόμου συνίσταται ψεκασμοί με γαλάκτωμα θερινού ορυκτελαίου ή οργανοφωσφορούχα (malathion, diazinon) ή καρβαμιδικά εντομοκτόνα (carbaryl, methomyl) το καλοκαίρι όταν οι προνύμφες βρίσκονται στο πρώτο στάδιο, όπως επίσης μπορούμε να κάνουμε ψεκασμό με γαλάκτωμα χειμερινού ορυκτελαίου το χειμώνα.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ θα δοκιμάσω να την ψεκάσω με θερινό ορυκτέλαιο, σ'ευχαριστώ για τον κόπο, έσωσες μια ζωή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top