Συστημική Αναπαράσταση

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Αναρωτιομουν αν υπαρχει καποιος αλλος που να εχει εμπειρια σε σχεση με το θεμα..
θα εκτιμουσα καθε παρεμβαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Μπορείς να γίνεις πιο σαφής ; Δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι εννοείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
η συστημικη αναπαρασταση αποτελει εναν τροπο ψυχοθεραπειας, ας το πω μεσα απο ενα ειδος "θεατρικης αναπαραστασης" των οικογενειακων δεσμων και εμπειριων που μας εχουν σημαδεψει καθολη τη διαρκεια της ζωης μας απο τοτε που ημασταν παιδια μεχρι και μεγαλυτερη ηλικια..
Υπαρχουν "ρολοι" ουσιαστικα μεσα στην ομαδα (οι οποιο προκυπτουν αυθορμητα).. και το καθε προσωπο ανεξαρτητα απο την πραγματικη του ταυτοτητα αναπαριστα για σενα καποιον δικο σου ανθρωπο απο τον οικογενειακο σου κυκλο.. ειτε αυτος ειναι η μητερα σου.. ειτε η γιαγια σου.. ειτε ο αδερφος του πατερα σου

ειναι πραγματικα κατι το μοναδικο σαν εμπειρια γι αυτο και ηθελα το μοιραστω στο φορουμ και αν καποιος αλλος το εχει ζησει θα ειχε ενδιαφερον να τον ακουσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Στη σχολή το είχαμε διδαχτεί , δεν έχω εμπειρία, είναι ας πούμε συγκερασμός θεατρικού παιχνιδιού και ψυχοθεραπείας, με απώτερο στόχο την αποκρυπτογράφηση και ερμηνεία της σχέσης αιτίας--αιτιατού για κάποιες διαπροσωπικές σχέσεις σου που ¨νοσούν¨ και συμπλέγματα, διλήμματα που μπορεί να φέρεις κτλ... Είναι βαθυτερα ενδοσκοπική διαδικασία, στόχος είναι η ¨ρίζα¨ του προβλήματος...

Δεν περιορίζεσαι σε θεωρητικές προσεγγίσεις μόνο σε λεκτικό επίπεδο, αλλά συμμετέχει και το σώμα (¨θεραπεία μέσω αγκαλιάσματος¨). Είσαι δηλαδή ενεργός και σε άμεση αλληλεπίδραση με τον άλλο (γονιό, σύντροφο κτλ)

(τα έγραψα πολύ απλουστευμένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είχα παρακολουθήσει σεμινάριο συστημικής αναπαράστασης πριν 5 χρόνια (πώς περνά ο καιρός!). Δεν θυμάμαι πολλά, ήταν κάτι σαν ψυχόδραμα εστιασμένο στην οικογένεια με βάση την συστημική θεωρία. Θυμάμαι όλοι είχαν εντυπωσιαστεί με το πόσο καλά δούλευε και το πόσο γαμάτος ήταν και καλά ο θεραπευτής, αλλά εμένα μου είχε φανεί πολύ δηθενιά με τάσεις εντυπωσιασμού. Αλλά ούτως ή άλλως δεν μου αρέσει πολύ η συστημική θεωρία για να έχω αντικειμενική γνώμη.

Μολαταύτα θεωρώ ότι όλες οι θεραπείες μπορούν να δουλέψουν, ανάλογα με την περίπτωση (δηλαδή η τάδε θεραπεία μπορεί να δουλέψει με τον χ, αλλά όχι με τον ψ, τόσο λόγω ψυχοσύνθεσης, όσο και με βάση το πρόβλημα του κάθε ατόμου. Δεν είναι το κάθε είδος θεραπείας κατάλληλο για τον κάθε άνθρωπο). Ας πούμε εγώ δε νομίζω να έκανα ποτέ συστημική αναπαράσταση, για κάποιον όμως που αφενός έχει ανεπίλυτα οικογενειακά ζητήματα και αφετέρου του αρέσει να εξωτερικεύεται σωματικά, φαντάζομαι θα μπορούσε να λειτουργήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Κατάλαβα τι εννοείς.Είχα διαβάσει ένα βιβλίο σχετικά με αυτό που αναφέρεις.Δε μου έκανε μεγάλη εντύπωση και αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι τον τίτλο του,αλλά ανεφερόταν στο θέμα σου και είχε και παραδείγματα αναπαράστασης μέσα.Αν θυμιθώ τον τίτλο θα σου τον πω.Φαινόταν πολύ εξειδικευμένο και η αναπαράσταση φαινόταν να δουλεύει υπερβολικά καλά για όσους την είχαν ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Είναι μια τεχνική σύγχρονης μαγείας, συχνά μαύρης...Η συστημική εκείνη που ασκούν στα διάφορα στέκια των Αθηνών ιδιώτες με όλη τη σημασία της λέξης της ιδιωτείας, και μεταφυσικοί απατεώνες. 'Οχι η επιστημονική εκείνη συστημική που ασκείται ως κλάδος της αναγνωρισμένης Ψυχολογίας. Μακρυά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top