Απώλεια για την όπερα

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Απεβίωσε την Πέμπτη στην κατοικία του στη Μόντενα της Ιταλίας ο διάσημος Ιταλός τενόρος Λουτσιάνο Παβαρότι έπειτα από μάχη με τον καρκίνο.
Ο 71χρονος Παβαρότι θεωρείτο ως ένας από τους σπουδαιότερους τενόρους της εποχής του, ο οποίος με τον πληθωρικό χαρακτήρα του έφερε την όπερα κοντά στο ευρύτερο κοινό.
Ο Παβαρότι έπασχε από καρκίνο του παγκρέατος και είχε υποβληθεί σε επιτυχημένη εγχείρηση τον Ιούλιο του 2006. Το τελευταίο 24ωρο η κατάσταση της υγείας του είχε παρουσιάσει σοβαρή επιδείνωση.

Ο Παβαρότι γεννήθηκε στη Μόντενα στις 12 Οκτωβρίου 1935. «Τι ψηλή φωνή! Θα γίνει σίγουρα τενόρος» λέγεται ότι αναφώνησε ο μαιευτήρας της μητέρας του Αντέλε αντικρίζοντας το νεογέννητο αγοράκι.
Ως παιδί, ο Παβαρότι τραγούδησε για πρώτη φορά σε μία χορωδία, μαζί με τον πατέρα του που ήταν λάτρης της όπερας και ερασιτέχνης τραγουδιστής ο ίδιος. Η απόφαση του να ασχοληθεί με τη μουσική επαγγελματικά ήρθε έπειτα από μία διεθνή διάκριση της χορωδίας Rossini Male Chorus.
Το επαγγελματικό ντεμπούτο του Παβαρότι ήταν στις 29 Απριλίου 1961 σε ένα από τους σπουδαίους ρόλους για τενόρο, εκείνο του Ροντόλφο στην όπερα του Πουτσίνι LaBoheme.
Σύντομα ο χαρισματικός καλλιτέχνης έγινε διάσημος στην Ιταλία. Ακολούθησαν εμφανίσεις του στο Αμστερνταμ, τη Βιέννη, τη Ζυρίχη και το Λονδίνο. Η αναγνώρισή του έγινε πανευρωπαϊκή.
Το 1965 ο Παβαρότι έκανε το πρώτο άνοιγμά του στην άλλη άκρη του Ατλαντικού όπου έκτοτε έκανε ορισμένες από τις πιο αξιομνημόνευτες εμφανίσεις του. Έχει τιμηθεί, μεταξύ άλλων, με πέντε βραβεία Γκράμι.

in.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
:'(

Κρίμα, η όπερα τον είχε ανάγκη στην εξέλιξη της.
Εύχομαι τουλάχιστον σύντομα να γεννηθεί ο "διάδοχος" του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κρίμα που έφυγε λέμε αλλα ευτυχώς που έφυγε για να μην υποφέρει περισότερο καιρό απο αυτό το απάισιο πράγμα που είχε.

Διγουρα δεν θα ξεχαστεί, σίγουρα θα μίνει στην ιστορεία, καλό ταξίδι λοιπόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Καλό ταξίδι σε έναν πολύ μεγάλο άνθρωπο της τέχνης, αλλά κυριώς σε έναν πολύ ΜΕΓΑΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.
:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καλό ταξίδι σε έναν πολύ μεγάλο άνθρωπο της τέχνης, αλλά κυριώς σε έναν πολύ ΜΕΓΑΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.
:(:(:(

'Οταν ακούω το "Γρανάδα" πετάω, από τα αγαπημένα μου. Ανάταση και ανάσταση η φωνή του, θα ζει πάντα στις καρδιές μας. Συμπτωματικά έφυγε όπως και η Μaria Callas κάποια μέρα του Σεπτέμβρη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καταρχήν μπράβο Kakerlak που άνοιξε ένα τέτοιο θέμα.
Η απώλεια πάντα είναι σημαντική απο όποιον χώρο και αν έρχεται και είναι αρκετά βαριά για κάπιους πρωτοπόρους.
Με λίγα λόγια κρίμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μεγάλη απώλεια. Και τα λόγια μας φαίνονται φτωχά…:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Κι εμένα μου άρεσε πολύ αν και δεν τον είχα πολυψάξει. Κρίμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Καλό ταξίδι σε έναν πολύ μεγάλο άνθρωπο της τέχνης, αλλά κυριώς σε έναν πολύ ΜΕΓΑΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ.
:(:(:(
Μεγάλη απώλεια. Και τα λόγια μας φαίνονται φτωχά…:(
Συνυπογράφω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
R.I.P. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Απίστευτο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Χωρίς να ειμαι φαν της όπερας ναι ήταν απίστευτος ανθρωπος απο τα λίγα που ξέρω....
Κριμα για την όπερα
Ευτυχώς γιαυτον γιατί σταματησε να βασανίζεται(καρκίνος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Το πρωί, χωρίς να ξέρω τι έχει γίνει έτυχε να ακούσω ένα πανέμορφο τραγούδι που είχε πει μαζί με τον Στινγκ, το Holly Mother και είπα στη μητέρα μου ότι είναι άρρωστος και ότι μετράει μέρες. όταν το άκουσα στενοχωρήθηκα πολύ. Ήταν από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες. Και να σκεφτεί κανείς ότι μία από τις δύο καρδερίνες μου την έβγαλα Λουτσιάνο επειδή ήτα ο τραγουδιστής της παρέας...

Αντίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Κι εγώ με τη σειρά μου να ευχηθώ καλό ταξίδι σε αυτόν τον μεγάλο καλλιτέχνη. Αν και δεν ήξερα πολλά γι'αυτόν, γνωρίζω πως πρόσφερε πολλά στην όπερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
addio...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
:'(

Κρίμα, η όπερα τον είχε ανάγκη στην εξέλιξη της.
Εύχομαι τουλάχιστον σύντομα να γεννηθεί ο "διάδοχος" του

Το πιθανοτερο ειναι πως εχει γεννηθει αλλα δεν κανει σαν υστέρω για δημοσιοτητα γι' αυτο και μαλλον δεν τον ξερουμε:P {εκτος κι αν καποιος ασχολειται πραγματικα με την οπερα}.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Μπαι δε γουεη, σαν σήμερα γεννήθηκε (ο Παβαροτι, όχι ο διάδοχός του!)...

R.I.P. babe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ας τον θυμηθούμε σε μια από της πιο όμορφες στιγμές του. Turandot, Nessun Dorma.
( Los Angeles 1994)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top