Η εωσφορική επανάσταση ξεκινάει στην Ελλάδα

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Oize οι συχνές σου αναφορές στις πατριαρχικές κοινωνίες και στην ανάγκη τους να ξεπεραστούν, - αναφορές που έκανα και εγώ ΚΑΚΩΣ κατά κόρον στο παρελθόν - ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ - πιστεύω ότι ΔΕΝ είναι το πρόβλημα των σημερινών κοινωνιών γιατί σήμερα οι κοινωνίες δεν είναι πλέον καθόλου πατριαρχικές. Αν δεχθούμε ότι εβρισκόμεθα στον αιώνα του Παιδιού τουλάχιστον, όπως λέει και ο Frater Perdurabo που τόσο θαυμάζεις, οι πατριαρχικές κοινωνίες είναι ήδη θανατωμένες και ανύπαρκτες, τουλάχιστον εις την δύσην. Και η παραδοχή του γεγονότος των ήδη θανατωμένων πατριαρχικών κοινωνιών, έρχεται σε αντίφαση με την ανάγκη για υπέρβαση τους ως όραμα. Πατριαρχικές είναι οι κοινωνίες της εποχής της Παλαιάς Διαθήκης. 'Ενα παράδειγμα. Αλλά και στη σύγχρονη δύση, από το 60 και μετά ουσιαστικά οι πατριαρχικές κοινωνίες είναι τελειωμένη υπόθεση. Αν μιλήσουμε για το σήμερα δε, έχει μπει και η ταφόπλακα με το gender bender, τους γάμους ομοφυλοφίλων, τις αλλαγές ρόλων - η μητέρα βγήκε έξω και εργάζεται, ο πατέρας δεν ντρέπεται να πλύνει πιάτα ή να μαγειρέψει ακόμα κλπ. 'Αρα πολύ φασαρία για το τίποτα. 'Οταν λέμε για ανάγκη υπέρβασης των πατριαρχικών κοινωνιών τι ακριβώς εννοούμε ; Την υπέρβαση ενός πτώματος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το 2013 θα χάσουμε όλη την παρθενιά μας γενικώς ανεξαρτήτως ζωδίου.

Πολύ βιάζεστε, νομίζω! Προσωπικά δίνω χρόνο στην παρθενία σας, μέχρι την έναρξη των 7ων Μακκάμπιων...στην "Νέα Ιερουσαλήμ" ! Πότε γίνονται;

Ωραία όλα αυτά αλλά στο τέλος μόνο ένας σεισμός μας σώζει. :P,,,. :)

:hmm:: Από τι και γιατί;

...σήμερα οι κοινωνίες δεν είναι πλέον καθόλου πατριαρχικές. Αν δεχθούμε ότι εβρισκόμεθα στον αιώνα του Παιδιού τουλάχιστον, όπως λέει και ο Frater Perdurabo που τόσο θαυμάζεις, οι πατριαρχικές κοινωνίες είναι ήδη θανατωμένες και ανύπαρκτες, τουλάχιστον εις την δύσην. ....

Καλά, στη Δύση όπως πάμε, ούτε σπέρμα θα μείνει "πατρικό"! Με το DNA, Γουάτσον και Κρηκ, ευνούχισαν τον Πατέρα, από κάθε αρχέγονη εξουσία του...


ΥΓ: Όιζε, υποκλίνομαι ταπεινα και ευπειθώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
:hmm:: Από τι και γιατί;
Απ' τον Homo Sapiens για τον Homo Universalis.

Οταν λέμε για ανάγκη υπέρβασης των πατριαρχικών κοινωνιών τι ακριβώς εννοούμε ; Την υπέρβαση ενός πτώματος ;

Πατριαρχικές δομές υπάρχουν ακόμα, π.χ. άνδρες οι νομοθετούντες. Αισθάνομαι ότι ως πατριαρχική κοινωνία δεν πρέπει να λογίζεται μόνο η αρσενική, αλλά η κοινωνία του πατερούλη και των προβάτων, που δυστυχώς ακόμα καλά κρατεί. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Όπως έλεγε και ο Λένιν για τη Σοσιαλιστική Επανάσταση, δουλεύουμε για να χτίσουμε τις επαναστατικές συνθήκες που θα βιώσουν τα παιδιά μας, στο 13ο Κατούν! :hehe:

Μη μου συγχύζεσαι... :hug:Τα περί Παναγίας που έγραψε ο Φ... ήταν όντως πολύ άκομψα. Αφενός γιατί η Παναγία ήταν άνθρωπος σαν και μας, άρα γι' αυτό και μόνο αξίζει το σεβασμό μας, αφετέρου γιατί η συμβολοποιημένη μορφή της κουβαλάει αρχέτυπα του παρελθόντος: Ίσιδα, Κυβέλη, Αθηνά - Παλλάδα, που ομογενοποιούν τις ψυχές των ανθρώπων.

Η πίστη όμως, σωστά χαρακτηρίστηκε ο "απεμπολισμός της κρίσης". Δέχεσαι ως αλήθεια κάτι που δεν βλέπεις, δεν ακούς, δεν μυρίζεις, δεν αισθάνεσαι και το κυριότερο....δεν κατανοείς! Είναι εντελώς παρανοϊκό, θα μπορούσες απλά να πεις "εικάζω", "υποθέτω", "φαντάζομαι", "νιώθω", ακόμα και το "διαισθάνομαι" είναι πιο αληθινό.

Μιλάς πολύ λογικά, αν και διαφωνώ καθέτως με την ιδέα σου. Το σωστό να λέγεται.Έχω να πω ότι σε αντίθεση με τα άλλα μέλη (D... και Φ.Φ.) υποστηρίζεις τις απόψεις σου με σθένος και ψυχραιμία, αν και ένα μικρό ίχνος ειρωνείας το έχεις κι εσύ!:hmm:[/QUOTE]

Τώρα μου λες να μην συγχυστώ και σε ευχαριστώ που με νοιάζεσαι, αλλά είναι δυνατόν να μην συγχυστώ, αφού ο Φ.Φ. δεν φτάνει που εξύβρισε τα Θεία και μου μίλησε πρόστυχα, μου ζήτησε και γλυκό ψυγείου το κάθαρμα...:crazy: Ε, εκεί κι αν πήρα ανάποδες!

Απάντησα σε όλους/ες τις δημοσιογράφους.:smoke: Κερνάω τσιγαράκι, για να μην μου συγχυστείτε! Εγώ, βέβαια, δεν καπνίζω. Είμαι αρκετά έξυπνη για κάτι τέτοιο. ΄Ωρα να αναπτύξω το δικό μου δοκίμιο! Μήπως περιμένατε ότι θα ψαρώσω και θα πέσω από τον Πύργο του Άιφελ; Άλλαξα ύφος, γιατί εδώ μάλλον η ευγένεια και η καλοσύνη δεν περνάει. Ε, να μην χαλάω την πιάτσα να πούμε ρε μάγκες/ισες. Είμαι αρκετά ευέλικτη. Και του σαλονιού και του υπογείου που λένε. Δεν μπορείτε να πείτε καλά ξηγιέμαι και τη γλώσσα σας. Θα το πω ,κι ας διαγραφώ κι ας φάω off-topic. Το θέμα αυτό είναι απαράδεκτο! Πρέπει να διαγραφεί. Κι εγώ έχω πολλές αμαρτίες, ίσως και πιο πολλές από εσάς. Δεν σας κ'άνω κήρυγμα. Ωστόσο, βρίσκεστε σε πλάνη αποδεχόμενοι/ες τις δυνάμεις του σκότους. Για κανένα άλλο θέμα του φόρουμ δεν θα έλεγα τίποτε, αλλά όχι και να εξυμνείται ο σατανάς!
Συγνώμη που ξέφυγα. Δεν ήθελα να σας προσβάλλω, αλλά προκειμένου να υποστηρίξω το Θεό που χάρη σ' αυτόν ζω, ας φάω και διαγραφή κι οτιδήποτε. Όταν ήμουν έξι χρονών είχα πάθει μια σοβαρή θερμοπληξία και λιποθύμησα. Η μητέρα μου προσευχήθηκε με όλη της τη δύναμη στον Άγιο Νεκτάριο και έγινα καλά σε μια ώρα, ενώ θα πέθαινα αν με πήγαιναν στο νοσοκομείο 5 λεπτά αργότερα. υπάρχουν θαύματα! Μικρά και μεγάλα καθημερινά θαύματα! Δόξα τω Θεώ πάντων ένεκεν!
Θα προσεύχομαι να σας βοηθήσει ο Θεός να πιστέψετε σ' αυτόν, για να καταλάβετε πόσο ωραία θα νιώσετε.Τύχη αγαθή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Απ' τον Homo Sapiens για τον Homo Universalis.



Πατριαρχικές δομές υπάρχουν ακόμα, π.χ. άνδρες οι νομοθετούντες. Αισθάνομαι ότι ως πατριαρχική κοινωνία δεν πρέπει να λογίζεται μόνο η αρσενική, αλλά η κοινωνία του πατερούλη και των προβάτων, που δυστυχώς ακόμα καλά κρατεί. :worry:

Κοινωνία προβάτων θα υπάρχει όποιο φύλο και αν είναι κυρίαρχο. Δεν είναι θέμα φύλου αυτού. Που είναι ρε παιδιά η πατριαρχική κοινωνία ; Η κοινωνία της Αγκέλα Μέρκελ, της Κριστίν Λαγκάρντ ή παλιότερα της Κοντολίζα Ράις και της Μαντλέν Ολμπράιτ ; 'Η των γάμων των ομοφυλόφιλων, τα gay parades ή μήπως οι γυναίκες στον Τεκτονισμό ; Μικτές κοινωνίες έχουμε εδραιωμένες. Για ποιόν αιώνα μιλάτε ; Οι αξιωματούχοι, οι δήμαρχοι και οι βουλευτές είναι και γυναίκες σε ισόρροπη αναλογία και ένα χαστούκι να δώσεις σήμερα σε γυναίκα σε τηλεοπτική εκπομπή πέφτουν να σε ξεσκίσουν. Δεν στέκουν αυτά που υποστηρίζετε περί πατριαρχικής κοινωνίας. Ας διαβάσουν το Βιβλίο του Νόμου οι υπερασπιστές της κατάρευσης των πατριαρχικών κοινωνιών και θα δουν ότι ο δάσκαλός τους - δικός μου δεν είναι, απλά τον σέβομαι και μαθαίνω και από αυτόν - γράφει ότι ήδη διανύουμε την εποχή του Παιδιού και όχι του Πατρός από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα. Λιγάκι ανεπίκαιρους σας βρίσκω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
:alljumpy: Είχα βάλει κολλύριο στα μάτια επειδή έχω κάποιο πρόβλημα με την ωχρά κηλίδα γι' αυτό άργησα να απαντήσω. Όχι ότι ψάρωσα!8) Είμαι πολύ cool τύπισσα!

;)

Να μην αναφερθώ πάλι στο Βολταίρο, γιατί θα θυμώσει ο/η Diotima.

Όχι pls, μη το ξανακάνεις. Το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο...ξέρεις...:)

Μιλάς πολύ λογικά, αν και διαφωνώ καθέτως με την ιδέα σου. Το σωστό να λέγεται.Έχω να πω ότι σε αντίθεση με τα άλλα μέλη (D... και Φ.Φ.) υποστηρίζεις τις απόψεις σου με σθένος και ψυχραιμία, αν και ένα μικρό ίχνος ειρωνείας το έχεις κι εσύ!:hmm:

Μη με συγκρίνεις δημόσια με άλλα μέλη. Και ο D και ο Δ είναι πρόσωπα που σέβομαι γιατί είναι εργάτες της σκέψης (και της ηδονής :P) οπότε μάλλον θα τους υπερασπιστώ αν κάποιος τους επιτεθεί. Το μικρό ίχνος ειρωνείας υπάρχει απλά για να σε μετατρέψει αντιδραστικά από θεούσα, σε cool τύπισσα! ;)

Τώρα μου λες να μην συγχυστώ και σε ευχαριστώ που με νοιάζεσαι, αλλά είναι δυνατόν να μην συγχυστώ, αφού ο Φ.Φ. δεν φτάνει που εξύβρισε τα Θεία και μου μίλησε πρόστυχα, μου ζήτησε και γλυκό ψυγείου το κάθαρμα...:crazy: Ε, εκεί κι αν πήρα ανάποδες!

Γλυκό ψυγείου; Ιιιι, γαλακτομπούρεκο απ' τα χεράκια σου; Το δίκιο μαζί σου, εκεί θα τσίτωνα κι εγώ τα μάλα! :mpinelik:

Απάντησα σε όλους/ες τις δημοσιογράφους.:smoke: Κερνάω τσιγαράκι, για να μην μου συγχυστείτε! Εγώ, βέβαια, δεν καπνίζω. Είμαι αρκετά έξυπνη για κάτι τέτοιο.

Γίνε από αρκετά, πολύ έξυπνη. Κόψε και το κρέας άμα λάχει! :smoke:Γιατί να χύνεται αίμα για να πήζει το δικό σου;
Όσο για το λαμπριάτικο σουβλιστό, αν δεν μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό λόγω θρησκείας, καθάγιασέ το πρώτα με μπόλικο λιβάνι και θυμίαμα όπως έκανε και ο Αβράαμ και μετά φάτο.

Και του σαλονιού και του υπογείου που λένε.

Άτσα...;)

Δεν μπορείτε να πείτε καλά ξηγιέμαι και τη γλώσσα σας. Θα το πω ,κι ας διαγραφώ κι ας φάω off-topic. Το θέμα αυτό είναι απαράδεκτο! Πρέπει να διαγραφεί. Κι εγώ έχω πολλές αμαρτίες, ίσως και πιο πολλές από εσάς. Δεν σας κ'άνω κήρυγμα. Ωστόσο, βρίσκεστε σε πλάνη αποδεχόμενοι/ες τις δυνάμεις του σκότους. Για κανένα άλλο θέμα του φόρουμ δεν θα έλεγα τίποτε, αλλά όχι και να εξυμνείται ο σατανάς!

Κανένας σατανάς δεν εξυμνείται, χαλάρωσε. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Είναι ένα μιμίδιο που σου έχουν περάσει στο μυαλό σου, απ' την εποχή της κόλασης του Δάντη. Δεν πρόκειται να ξεπροβάλλουν απ' τα φλογισμένα έγκατα, κόκκινα, βλεδηρά διαβόλια με κέρατα και τρίαινες πρόθυμα να βιάσουν αγνές παρθένες. :slourp:

Ο Εώσφορος είναι ο Φέρων το Φως. Είναι ο αγνός Προμηθεύς, ο αληθινός φίλος του γένους των ανθρώπων. Είναι ο Άγγελος του Φωτός και όχι του Σκότους. Ο Διάβολος είναι το φαρισαϊκό ιερατείο που τον διέβαλε, τον εξανάγκασε να φέρει τα δεσμά της απαξίωσης. Είναι όλοι αυτοί οι δεσποτικοί τύποι που σταύρωσαν (κυριολεκτικά και μεταφορικά) τον εν Χριστώ φωτισμένο άνθρωπο μέσα στην αντίχριστη φοβέρα τους. Η αμνηστία στον Εωσφόρο που εισηγείται ο oize, φιλοδοξεί να φέρει την χαραυγή του Αυγερινού, μιας εποχής που η ανθρωπότητα θα περάσει με επιτυχία στον πρώτο τύπο πολιτισμικής ωρίμανσης αντί να καταστραφεί ολοσχερώς απ' την υποκρισία και την κακία της.

Συγνώμη που ξέφυγα. Δεν ήθελα να σας προσβάλλω, αλλά προκειμένου να υποστηρίξω το Θεό που χάρη σ' αυτόν ζω, ας φάω και διαγραφή κι οτιδήποτε. Όταν ήμουν έξι χρονών είχα πάθει μια σοβαρή θερμοπληξία και λιποθύμησα. Η μητέρα μου προσευχήθηκε με όλη της τη δύναμη στον Άγιο Νεκτάριο και έγινα καλά σε μια ώρα, ενώ θα πέθαινα αν με πήγαιναν στο νοσοκομείο 5 λεπτά αργότερα. υπάρχουν θαύματα! Μικρά και μεγάλα καθημερινά θαύματα! Δόξα τω Θεώ πάντων ένεκεν!

Να σε πιστέψω, ή καλύτερα να νιώσω το παθιασμένο θαύμα σου! :)

Αυτό που έκανε η μαμά σου ήταν μια ερμητική πράξη λευκής μαγείας, προσευχήθηκε με όλη της τη δύναμη σε ένα συμβλοποιημένο καλό ανοίγοντας ένα δίαυλο επικοινωνίας με το θεϊκό Άπειρο απ' όπου πέρασε η κοσμική ενέργεια της θεραπείας σου. Δεν ήταν η πίστη που σε έσωσε αλλά η συγκινησιακή φόρτιση της στιγμής και μερικώς η επιλογή του Αγίου. Αν π.χ. προσευχόταν στον Άγιο Νικόλαο, τον προστάτη των Ναυτικών, η μαγεία μπορεί να μην έπιανε κι εσύ τώρα να τα είχες τινάξει! :lol: :kissing:

Θα προσεύχομαι να σας βοηθήσει ο Θεός να πιστέψετε σ' αυτόν, για να καταλάβετε πόσο ωραία θα νιώσετε.Τύχη αγαθή!

Γράφει ο Ρίτσαρντ Μπαχ στον "Γλάρο Ιωνάθαν":

Ξέχνα οτιδήποτε έχει να κάνει με την Πίστη. Δεν είναι η πίστη που σε έκανε να πετάξεις αλλά η κατανόηση της Πτήσης.
Κοινωνία προβάτων θα υπάρχει όποιο φύλο και αν είναι κυρίαρχο. Δεν είναι θέμα φύλου αυτού.

Ε το ίδιο λέμε. Η Αγκέλα έχει κάτι @@ νααα...:hehe: Ο τρόπος που ασκείται η εξουσία είναι αυτό που θα χαρακτηρίζει μια κοινωνία Πατριαρχική ή Μητριαρχική ή οτιδήποτε άλλο.

Ας διαβάσουν το Βιβλίο του Νόμου οι υπερασπιστές της κατάρευσης των πατριαρχικών κοινωνιών και θα δουν ότι ο δάσκαλός τους - δικός μου δεν είναι, απλά τον σέβομαι και μαθαίνω και από αυτόν - γράφει ότι ήδη διανύουμε την εποχή του Παιδιού και όχι του Πατρός από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα. Λιγάκι ανεπίκαιρους σας βρίσκω...

Αν αυτός ο τύπος που αναφέρεις είναι ο δάσκαλος του oize δεν το ξέρω. Αυτό που διαισθάνομαι είναι ότι εγκλωβιζόμαστε πάλι σε μια ορολογία, σε ένα κέντρο βάρους απαρχαιωμένο ενώ πρέπει να υπερβούμε το επίκεντρο του Λόγου. Τι σημαίνει Παιδιού και τι Πατρός εν τέλει; Εξαρτάται από ποιο πρίσμα το κοιτάς. Το ζητούμενο είναι να ανέλθουμε σε μια πολυπρισματική γνωσιολογία και όχι να παραμείνουμε σε μια μονοδιάστατη γραμμική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.... Τι σημαίνει Παιδιού και τι Πατρός εν τέλει; ...

Κατά μία έννοια/οπτική, η εποχή του Πατρός ξεκινάει από την περίοδο, που το ανθρώπινο είδος μπαίνει στο τέλος της ανθρωποφαγίας και πατέρας ενός νεογέννητου αναγνωρίζεται το αρσενικό από διπλή δημόσια μαρτυρία: του(υποψήφιου) πατέρα και της φερομένης ως μητέρα. Έτσι το Παιδί ουσιαστικά και μέχρι να προαχθεί η ιερότατη (αιρετική αρχικά!) τότε "Θυσία των Πρωτοτόκων", ήταν στην απόλυτη εξουσία του Πατέρα, μέχρι του σημείου ακόμη και να το σκοτώσει(αλλά να μην το φάει! ). Τυπικά μπορεί να θεωρηθεί, ότι πρόκειται για την ιστορική περίοδο 4.000-0 πΧ, όπου από το 2.000 περίπου πΧ έχουμε και τη σταδιακή υπέρβαση γενικά των ανθρωποθυσιών και την άνθηση του θεσμού της δουλείας. Για τους Χριστιανούς, κατά το τυπικό της μύησής τους, η τελευταία ανθρωποθυσία θα έπρεπε να είναι εκείνη του Ιησού Χριστού (όπως και για τους Τέκτονες εκείνη του Διδάσκαλου Χιράμ! ). Με τη θυσία εκείνη, καταργείται πλέον η ιερότητα της θυσίας του Πρωτόκου και αρχίζει η εποχή του Παιδιού, υπό την έννοια ότι το Παιδί, εφόσον υπάρχει διπλή μαρτυρία των βιολογικά υπαίτιων της γέννησής του, είναι πρόσωπο εκ προοιμίου ιερό και μη θυσιάσιμο: είτε των δούλων είτε των "κυρίων"!
Προσωπικά θεωρώ, ότι τα τελευταία ίχνη ιερότητας της θεσμικής πατρότητας και κάθε εξουσίας που απέρρεε απ' αυτήν έσβησαν, από τον ηθικο πίνακα της εξελισσόμενης ανθρωπότητας, με την ανακάλυψη του DNA. Πρόκειται γι' αυτό που αποκαλώ "τέλος της δια πίστεως πατρότητας" και που σημαίνει, ότι η μαρτυρία του πατρός πλέον τείνει αξιακά προς το μηδέν. Η σχετική απελευθέρωση του Παιδιού από την πατρική μαρτυρία(βλ. πχ, σύγχρονη εκδήλωση του μονογονεϊσμού, σαν κατάληξη του φεμινισμού) αναμένεται να ολοκληρωθεί πλέον στα εργαστήρια της Βιοτεχνολογίας, όπου δεν θα απαιτείται ούτε η μαρτυρία της μητέρας, για την ταυτότητα κάθε νεογέννητου. Κατά τη παραδοσιακή συστηματική, τα επόμενα 2.000 περίπου χρόνια επίσης είναι του Παιδιού, αλλά "δια Πνεύματος Αγίου"(τουλάχιστον κατά το χριστιανικό τυπικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
;)

Μη με συγκρίνεις δημόσια με άλλα μέλη. Και ο D και ο Δ είναι πρόσωπα που σέβομαι γιατί είναι εργάτες της σκέψης (και της ηδονής :P) οπότε μάλλον θα τους υπερασπιστώ αν κάποιος τους επιτεθεί. Το μικρό ίχνος ειρωνείας υπάρχει απλά για να σε μετατρέψει αντιδραστικά από θεούσα, σε cool τύπισσα! ;)

:redface:

Ε το ίδιο λέμε. Η Αγκέλα έχει κάτι @@ νααα...:hehe: Ο τρόπος που ασκείται η εξουσία είναι αυτό που θα χαρακτηρίζει μια κοινωνία Πατριαρχική ή Μητριαρχική ή οτιδήποτε άλλο.

'Αρα η εξουσία θα είναι πάντα αρσενική, είτε την ασκούν γυναίκες είτε άνδρες είτε παιδιά άφυλα, ερμαφρόδιτα και άγγελοι. Αν ποτέ υπάρξει μια κοινωνία ειρηνική, μια μέρα θα εκφυλιστεί από την παθητικότητα ή θα κάνει ένα νέο πόλεμο για λόγους επιβίωσης. Ο 'Ωρος είναι άγριο γεράκι που ξεσκίζει μάτια παλιών θεών...Δεν είναι ειρηνικός ο Παις...παιδί του Μεγάλου Μπαμπά γαρ...'Αρα ματαιότης ματαιοτήτων, απλά πιστεύω ότι ο Θεός αλλάζει ενδυμασία, όχι Ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Όσοι νομίζουν ότι η πατριαρχική εποχή τελείωσε πέφτουν στην ίδια πλάνη με αυτούς που νομίζουν ότι μετά τον Νίτσε ο Θεός πέθανε.
Ας δούμε απλά τα πράματα και δίχως πολυλογίες: Πέθανε όντως ο Θεός τον 19ο αιώνα; Φιλοσοφικά ίσως αλλά για τον κοινό νου;
Ακόμη εορτάζουμε την Ανάσταση, τα Χριστούγεννα, ακόμη καταμετρούμε τα χρόνια και τους αιώνες σύμφωνα με τη Γέννηση του Κυρίου.
Αρκεί άραγε ένα φιλοσοφικό πόρισμα ή μια επιστημονική ανακάληψη για να εξαλείψει ασύνειδες δομές της υποκειμενικότητας; Σίγουρα ναι για τους βαθιά αναστοχαστικά ανθρώπους, όμως αυτοί δυστυχώς δεν αποτελούν την πλειοψηφία. Επομένως όταν μιλάμε για μια κοσμοϊστορική αλλαγή, όπως η παρακμή του πατρικού θεσμού (που αντανακλάται στον λεγόμενο "θάνατο του Θεού"), δεν μπορούμε παρά να την εννοούμε κατά τρόπο φασματικό- η αλλαγή είναι αργή, σταδιακή, ένα κλιμακοστάσιο αιώνων!

Που βρισκόμαστε τώρα λοιπόν, εν έτει 2012;
Είναι βέβαιον ότι είμαστε σε ένα πολιτισμικό ενδιαίτημα που έχει συγκεντρώσει αρκετό υλικό για να το αποκαλέσουμε "μετα-πατριαρχικό". Όμως όπως ακριβώς η εκάστοτε νέα επιστημολογία αργεί να καθιερωθεί στις πολιτισμικές κοινοτοπίες και τις διοικητικές μορφές έτσι και σε αυτήν την περίπτωση η κοινή θεοκρατούμενη συνείδηση μέλλει ακόμη να αφομοιώσει το απαύγασμα όλων αυτών των ριζοσπαστικών αλλαγών. Μην ξεχνάτε ότι η μετάβαση από τους Ιχθείς στον Υδροχόο αποτελεί μια μεικτή εποχή αμφότερων στοιχείων.
Μας απονομιμοποιεί αυτό τάχα να εξακολουθήσουμε να αναθεματίζουμε τους θεσμούς του Πατέρα; Το κάθε άλλο, νομίζω ότι τώρα είναι η καταλληλότερη φάση στην οποία καλούμαστε να εδραιώσουμε τον αφορισμό αυτό ως μια μακραίωνη αλληγορία που στο μέλλον θα σταθεί αιγίδα του κοινωνικοπολιτικού γίγνεσθαι. Διότι είναι αδύνατον να τελειώνουμε με τον μύθο...

Είναι ΤΩΡΑ λοιπόν που το έδαφος είναι γόνιμο για να μιλήσουμε για τον πατροκτόνο Εωσφόρο. Αν χθες ήταν αδιανόητο, σήμερα προφανώς (αν κρίνουμε από το θράσος του Αστρέα) διαφαίνεται ως θεμιτό. Ξεκινάει ως "καραγκιοζιλίκι", ως σκώμμα, ως αυτοσαρκασμός, έπειτα σαγηνεύει τους ανθρώπους της πρώτης γραμμής, τους πιο αναστοχαστικούς κι εκείνους που δε βάλλονται από τον κυνισμό της σύγχρονης εκχρηματισμένης κοινωνίας. Στη συνέχεια σφραγίζει ψυχές με συναισθηματικό οίστρο, εγείρει αποφασιστικά αναστήματα που οδηγούν νέες γενεαλογίες. Και πέρα βλέπω τον Εωσφόρο άγαλμα στις πιο κεντρικές πλατείες, στους υψηλότερους λόφους, εν τέλει γίνεται παραδεκτό ότι το Άγαλμα της Ελευθερίας είναι ο ανδρόγυνος Εωσφόρος, πολυερωτικοί γάμοι γίνονται υπό τις εωσφορικές ευλογίες, τελετουργικά στις Εκκλησίες της Οικολογίας θεσμίζουν διηνεκώς το νέο αποκεντρωτικό όραμα...

Είμαστε ήδη Dr Strangelove και κύριε Nωέα σε αυτό το στάδιο; Δε θα το έλεγα. Μάλλον είμαστε ακριβώς στη μέση, όπου τα ασύνειδα ακόμη εωσφορικά φτερά αντιβαίνουν τα πατριαρχικά πεδία βαρύτητας. Οι παπάδες υπάρχουν ακόμη και κάνουν κουμάντο για το αν θα γίνει ή όχι το καρναβάλι. Ο πολυερωτισμός ακόμη απαγορεύεται από το αστικό δίκαιο, χθες μόλις καταδικάστηκε η δασκάλα που οργίασε με ΕΝΗΛΙΚΟΥΣ μαθητές. Τα ψυχεδελικά παραμένουν δαιμονοποιημένα. Βρισκόμαστε ακόμη στο εξωφρενικό στάδιο απαγόρευσης της χλωρίδας και της αυτοδιάθεσης (η μαριχουάνα μόλις ξεκίνησε τον αγώνα ανεξαρτησίας). Ο αυτογυνόφιλος παραμένει κρυμμένος στην ντουλάπα, τρέμει και μόνο στην εικασία της δημόσιας του εμφάνισης. Οι γυναίκες δήθεν απελευθερώθηκαν αλλά ακόμη παίρνουν το επώνυμο του συζύγου (και μην υποτιμάτε καθόλου αυτά τα μικρά συμβολικά ήθη! καθορίζουν την πραγματικότητα...), εξακολουθούν να παραμένουν η μειονότητα στα κοινοβούλια παρότι αριθμητικά υπερέχουν στον σύνολο παγκόσμιο πληθυσμό. Η παγκόσμικα οικονομία ακόμη περιστρέφεται γύρω από την προτεσταντική ηθική της Οφειλής (το μετερίζι του Προπατορικού Αμαρτήματος!) Γενικότερα, φίλοι, η εκκεντρικότητα συνεχίζει να καταδιώκεται και μάλιστα με πιο συγκαλυμμένους τρόπους... ο αγώνας μας έναντι του Πατρός δεν τελείωσε. Αντιθέτως, μόλις πέρασε στο πιο οξυμμένο του στάδιο, τώρα είναι που "παίζονται όλα"!

Το Κράτος αποθεολογικοποιήθηκε, ναι. Η Εκκλησία όμως έχει και πάλι τον πρώτο λόγο στην κοινή υποκειμενικότητα των ανθρώπων.
Αλλά αυτή δεν είναι παρά μια φθίνουσα ηχώ.
Ο Πατέρας δεν είναι νεκρός. Ο Πατέρας αργοπεθαίνει. Ελάτε να του δώσουμε το τελευταίο χτύπημα.
Ελάτε να καρφώσουμε το τελευταίο καρφί στο φέρετρο.
Κι έπειτα ας απολαύσουμε τον αισθησιακό επικήδειο χορό του Οφιούχου Θήλεος.
Η Κήπος ΔΕΝ έγινε ακόμη κτήμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τὸ παραπάνω μήνυμα τοῦ «Ὀϊζε» εἶναι μιὰ τρανὴ ἀπόδειξη γιὰ τὸ τί βάση ἔχουν ὅλες αὐτες οἱ κοινωνικὲς μεταρρυθμίσεις τὶς ὁποῖες προωθεῖ ἡ «Νέα Ἐποχή». Ὁ «μισόκαλος» καὶ «ἀρχέκακος ὄφις» προσπαθεῖ μὲ τοὺς ὑπηρέτες του νὰ ἐγκαθιδρύσῃ τὴν ἐξουσία του καὶ νὰ γίνῃ ὁλοκληρωτικὰ ὁ «ἄρχων τοῦ αἰῶνος τούτου». Γι' αὐτὸ ἀκριβῶς χρησιμοποιεῖ ὅλες τὶς ἀντίθεες δυνάμεις ὥστε νὰ τὸ πράξῃ. Ἐξ οὗ καὶ ὁ τῖτλος τοῦ θέματος. Ἡ Ὀρθόδοξη Ἑλλάδα μπῆκε πρώτη στὸ μάτι τοῦ κυκλῶνα ὥστε μὲ τὸ χρέος νὰ ὑποταχθῇ στὴ Νέα Ἐποχὴ κυριαρχίας τοῦ Σατανισμοῦ. Μόνο στὸ χέρι μας εἶναι ἂν θὰ ἀντισταθοῦμε μὲ τὰ ὅπλα τῆς πίστεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και πέρα βλέπω τον Εωσφόρο άγαλμα στις πιο κεντρικές πλατείες, στους υψηλότερους λόφους, εν τέλει γίνεται παραδεκτό ότι το Άγαλμα της Ελευθερίας είναι ο ανδρόγυνος Εωσφόρος, πολυερωτικοί γάμοι γίνονται υπό τις εωσφορικές ευλογίες, τελετουργικά στις Εκκλησίες της Οικολογίας θεσμίζουν διηνεκώς το νέο αποκεντρωτικό όραμα...

Δεν αμφιβάλλω για την αγνότητα του οράματος, όμως αυτό το άγαλμα όμως υπάρχει ο κίνδυνος να στηθεί μια μέρα χωρίς να το καταλάβεις και να μην είναι ο πραγματικός Εωσφόρος, αλλά κάποιος ανθρώπινος Μεσσίας πατριαρχικότερος από τον Μέγα Πατριάρχη που θα στον πλασάρουν οι ραβίνοι σε αγαστή συνεργασία με τους ορθόδοξους (οι μεν θα λένε ότι ήρθε ο Μεσσίας τους, οι δε ότι επέστρεψε ο Χριστούλης τους στη γη), ως λύση για να ηρεμήσουν τα πνεύματα του εξαγριωμένου κόσμου, οπότε η διάκριση θα είναι πολύ δύσκολη σε καθεστώς πείνας. Εκτός αν είσαι Ερημίτης, οπότε σε αυτή την περίπτωση η πείνα καθαρίζει το μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τὸ παραπάνω μήνυμα τοῦ «Ὀϊζε» εἶναι μιὰ τρανὴ ἀπόδειξη γιὰ τὸ τί βάση ἔχουν ὅλες αὐτες οἱ κοινωνικὲς μεταρρυθμίσεις τὶς ὁποῖες προωθεῖ ἡ «Νέα Ἐποχή». Ὁ «μισόκαλος» καὶ «ἀρχέκακος ὄφις» προσπαθεῖ μὲ τοὺς ὑπηρέτες του νὰ ἐγκαθιδρύσῃ τὴν ἐξουσία του καὶ νὰ γίνῃ ὁλοκληρωτικὰ ὁ «ἄρχων τοῦ αἰῶνος τούτου». Γι' αὐτὸ ἀκριβῶς χρησιμοποιεῖ ὅλες τὶς ἀντίθεες δυνάμεις ὥστε νὰ τὸ πράξῃ. Ἐξ οὗ καὶ ὁ τῖτλος τοῦ θέματος. Ἡ Ὀρθόδοξη Ἑλλάδα μπῆκε πρώτη στὸ μάτι τοῦ κυκλῶνα ὥστε μὲ τὸ χρέος νὰ ὑποταχθῇ στὴ Νέα Ἐποχὴ κυριαρχίας τοῦ Σατανισμοῦ. Μόνο στὸ χέρι μας εἶναι ἂν θὰ ἀντισταθοῦμε μὲ τὰ ὅπλα τῆς πίστεως.

Επειδή τυχαίνει να είμαι μελετητής Παλαιάς, Καινής Διαθήκης και Aποκάλυψης αρκετά χρόνια (πιστεύω ότι μόνο αυτή είναι η ιερή τριλογία του Χριστιανισμού και κανένας άλλος θεολόγος, ιερέας ή πατέρας της Εκκλησίας) σου θυμίζω ότι η Αποκάλυψη το 3ο ιερό Βιβλίο του Χριστιανισμού, το οποίο δεν ψέλνεται στην εκκλησία (γιατί άραγε ? από τι κινδυνεύουν οι πιστοί ? Μήπως συνειδητοποιήσουν ότι υπάρχει και αυτή η σκληρή βίαιη και καταστροφική όψη του Θεού ?) είναι αποκαλυπτικό όσον αφορά τον Εωσφόρο. Ποιός είναι το κατανομάζει ευκρινώς. Εγώ ειμί το 'Αστρον της Αυγής. Και δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι ο Ιησούς Χριστός ως αποκαταστάτης. 'Οσο και αν ψάξω δεν βρίσκω άλλη ερμηνεία, αν έχεις εσύ μια εναλλακτική ερμηνεία να την πεις και ειλικρινά θα το ψάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Η μοναδική προσευχή που έχω κρατήσει στο μεταφυσικό ανθολόγιο μου και πάντα με συγκινεί όταν τη διαβάζω, είναι ο Ορφικός Ύμνος του Κρόνου. Εκεί ο Πατέρας Κρόνος, αποκαλυπτικά, απρόσμενα, παίρνει τη μορφή του σεβαστού Προμηθέα. :)

Αυτό που κάποια στιγμή θα γίνει κατανοητό στις επόμενες γενιές ανθρώπων (αν τελικά υπάρξουν) είναι ότι όλα είναι μέρος της Σκέψης του Θεού, ένα κομμάτι απ' το σχέδιό του. Απαλλαγμένοι απ' τις ψυχοδιεστραμένες Τιτανομαχίες του κάθε Ησίοδου (και "προφήτη" Λιακόπουλου :P), τις νεκραναστάσεις τύπου ζόμπι, και του κάθε "παρά" (παραψυχολογία, παραφυσική, παρά παρά) διαφαίνεται ξεκάθαρα το αρχέτυπο του Τριαδικού Θεού που δίδαξε πρώτος ο Ερμής ο Τρισμέγιστος, όσο και η "συνέχεια" που ακολουθείται απ' την αρχαία εποχή, τους Ιχθύεις και την Νέα Εποχή του Υδροχόου (που τρομοκρατεί τον patrea).

Δίδασκαν οι Ερμητικοί: Όλα τα συστατικά του φυσικού κόσμου είναι νοητικές κατασκευές στη σκέψη του Ενός και Άφατου Θεού, του Παντός. Αποκαλύπτουν 2 χιλιετίες πριν το χώρο Μινκόφσκι και το θαύμα Κβαντομηχανικής: Οι διαφορετικοί τύποι της ύλης και του νου δεν είναι παρά διαφορετικές εκδηλώσεις μίας κοινής ουσίας που δονείται με πολλαπλούς τρόπους! :eek: Και ορίζουν τις τρεις ισοδύναμες όψεις του Ενός Θεού οι οποίες διαπερνούν τον κόσμο ως υποκείμενοι θεμελιώδεις μηχανισμοί: ο Νους, μία αγαθή, δημιουργική νοητική δύναμη, ο Λόγος, η πηγή της λογικής η οποία παράγει τάξη από το Χάος, και ο Άνθρωπος, το άθροισμα των πνευμάτων των ανθρώπων. Σαν να λέμε περίπου Άγιο Πνεύμα, Πατέρας και Υιός.

Στην ταραγμένη αυτή εποχή των Ερμητικών (2ος αιώνας π.χ. - 2ος αιώνας μ.χ.), στην εποχή της εμφάνισης του Χριστού, στην έναρξη των Ιχθύων, αποκαλύφθηκε το μαγικό κλειδί της Αγάπης που έμελε διαβολικός να απομαγευτεί με κάθε μέσο και να εξοβελιστεί σε κάθε θεουργία απ' το προσωπικό, λυτρωτικό βίωμα.

Πως ήταν οι πρώτοι χριστιανοί; Όπως μας διαφωτίζει ο Ένγκελς στο άρθρο του για την Αποκάλυψη, αιρέσεις πάνω στην αίρεση. Παντού έβλεπες αιτήματα αποτίναξης των παλιών παραδοσιακών δεσμών, ειδωλόθυτα και βοτάνια ;), ελεύθερος έρωτας, γυναικεία χειραφέτηση και Ιεζάβελ, ούτε ίχνος για προπατορική αμαρτία, ένα μεγάλο επαναστατικό κίνημα που έγινε απ' τις λαϊκές μάζες. Η πορεία φυσικά ήταν δυσανάλογη αφού η νομή της πατριαρχικής εξουσίας του ιερατείου διαστρέβλωσε παντελώς το νόημα της διδασκαλίας του Ιησού, καταργώντας την προσωπική θεουργία, τη μαγική τέχνη της αγάπης.

Γι' αυτό προφητεύεται το τέλος του "Λόγου του Θεού". Τα λόγια μας τελειώσανε, έρχεται το αναδημιουργικό Χάος. Ο Κρόνος δεν είναι ο αιμοβόρος, κακός θεός που τρώει τα παιδιά του. Δεν είναι η πατρική φιγούρα που οφείλουμε να τσακίσουμε, αλλά το χωνευτήρι από όπου ξεπηδούν μετουσιωμένοι άλλοτε ένας Ώρος, άγριο γεράκι που ξεσκίζει τους ψευτο-θεούς και άλλοτε ένας Χριστός, Υιός του Θεού και του Ανθρώπου, που φέρνει το Φως της Αγάπης. Τώρα θα κάνει πάλι τα "κόλπα" του και θα επαναφέρει το αίτημα της επαναφοράς στον Κήπο της Εδέμ.

Το μεγαλύτερο λάθος της ανθρωπότητας, η μεγαλύτερη πλάνη, είναι ότι θεωρούμε την Αθανασία δεδομένη στο τσεπάκι μας. Νιώθουμε αθάνατοι, ατρόμητοι, πνεύματα, ότι θα επιζήσουμε για πάντα στους αιώνες με την ατομική Ψυχή μας. Όχι κύριοι, τίποτα δεν μας χαρίζεται. Μπορεί να κερδίσουμε την συνέχεια της Ουσίας μας με όλη της την Επίγνωση, να διεκδικήσουμε ίσως μια δεύτερη ευκαιρία στη Σαμσάρα, ή να μας ρουφήξουν οι Μαύρες Τρύπες μια και καλή και πάπαλα.

Αυτό που μας έχει υποσχεθεί, είναι μια βοήθεια, ένα σχέδιο χειραφέτησης της ανθρωπότητας. Η φωτισμένη συνείδηση μπορεί και διαβλέπει μέρος από αυτό το σχέδιο, αναγνωρίζοντας την αρμονία του. Αν τα χελωνάκια φτάσουν στον προορισμό τους ή όχι, εξαρτάται από μας τους ίδιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Τεκτονικές ηλιθιότητες. Για πες μας, τι σημαίνει το ψευδώνυμό σου, Οϊζέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με μελλοντικά μεγαλύτερη απήχηση από τις εβρεοχριστιανικές ηλιθιότητες. Oize = Δύναμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Με μελλοντικά μεγαλύτερη απήχηση από τις εβρεοχριστιανικές ηλιθιότητες. Oize = Δύναμη

Για ανθρώπους σαν και του λόγου σου, αναμφίβολα η απήχηση μίας ιδέας ή θρησκείας είναι το παν. Ανέκαθεν πήγαιναν με το ρεύμα, γιατί σαν ημιμαθείς και θρασείς που είναι, είναι ο εύκολος δρόμος. Είναι μια εποχή άκρατου υλισμού, αναμφίβολα, που ο χριστιανισμός βάλλεται πανταχόθεν (ακόμη και εκ των έσω) και ως εκ τούτου συρρικνώνεται διαρκώς, για συγκεκριμένους σκοπούς, αρκετά πολύπλοκους για το δύο ταχυτήτων μυαλό σου. Ο τύπος βρωμάει μασονία από δέκα χιλιόμετρα.
Για την ακρίβεια, οτιδήποτε πνευματικό βάλλεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ὅπου Μασονία=Σατανισμὸς ἐπὶ τῆς οὐσίας.

Ἡ λατρεία τοῦ ἀρχεκάκου ὄφεως δὲν ἀλλάζει ἐπὶ τῆς οὐσίας, ἁπλῶς ἀλλάζει προσωπεῖα. Ἡ Μασονία λόγῳ καὶ τῆς συνωμοτικῆς δομῆς της εἶναι ὅπως φαίνεται τὸ πιὸ πρόσφορο προσωπεῖο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Για να λυθούν οι παρεξηγήσεις στο στέκι περί τι είναι ή τι δεν είναι ο oize, μπορείτε να διαβάσετε την συνέντευξη του Αστρέα στο περιοδικό Mystery, εδώ.

Πριν λίγο την ανακάλυψα, έριξα μια ανάγνωση, εντυπωσιακό performance είναι η αλήθεια για προφορικό λόγο, αλλά αυτά με τους Σείριους και τους Πλειάδιους ρε oize, δεν κόβεις κάτι; Έχουμε πήξει στη σαχλαμάρα ρε αδερφέ, τι είναι αυτοί οι deus absconditus που όλο υπάρχουνε και ποτέ δεν τους βλέπουμε; :confused: Αν δεν έβαζες μόνος σου αυτή τη δικλείδα ότι διακυβεύεις το κύρος των όσων λες, δεν θα ξανασχολιόμουνα. Τώρα, τουλάχιστον από σεβασμό στην εργασία σου, αφήνω ένα παράθυρο ανοιχτό. Πάντως έχεις πλάκα, άντε καλό ορίζοντα! :D

υ/γ: Αυτό που λες περί ανεξήγητα απότομης μετάβασης απ' τον Homo Erectus στον Homo Sapiens, έχει μια λογική. Διαισθητικά το σκεφτόμουνα παλιότερα ότι κάτι περίεργο ίσως παίχτηκε... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ανθρώπους σαν και του λόγου σου, αναμφίβολα η απήχηση μίας ιδέας ή θρησκείας είναι το παν. Ανέκαθεν πήγαιναν με το ρεύμα, γιατί σαν ημιμαθείς και θρασείς που είναι, είναι ο εύκολος δρόμος. Είναι μια εποχή άκρατου υλισμού, αναμφίβολα, που ο χριστιανισμός βάλλεται πανταχόθεν (ακόμη και εκ των έσω) και ως εκ τούτου συρρικνώνεται διαρκώς, για συγκεκριμένους σκοπούς, αρκετά πολύπλοκους για το δύο ταχυτήτων μυαλό σου. Ο τύπος βρωμάει μασονία από δέκα χιλιόμετρα.
Για την ακρίβεια, οτιδήποτε πνευματικό βάλλεται.

Συγνώμη θα πάω πάσο. Η ημιμάθεια και το μυαλό δύο ταχυτήτων δεν μου επιτρέπουν να μιλήσω με κολοσσούς του δικού σου μεγέθους. Η θεαματικές και απροκατάληπτες γνώσεις σου περί τεκτονισμού είναι προφανείς ούτως ή άλλως.


Ὅπου Μασονία=Σατανισμὸς ἐπὶ τῆς οὐσίας.

Ἡ λατρεία τοῦ ἀρχεκάκου ὄφεως δὲν ἀλλάζει ἐπὶ τῆς οὐσίας, ἁπλῶς ἀλλάζει προσωπεῖα. Ἡ Μασονία λόγῳ καὶ τῆς συνωμοτικῆς δομῆς της εἶναι ὅπως φαίνεται τὸ πιὸ πρόσφορο προσωπεῖο.

Και άλλος κολοσσός γνώσεως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Συγνώμη θα πάω πάσο. Η ημιμάθεια και το μυαλό δύο ταχυτήτων δεν μου επιτρέπουν να μιλήσω με κολοσσούς του δικού σου μεγέθους. Η θεαματικές και απροκατάληπτες γνώσεις σου περί τεκτονισμού είναι προφανείς ούτως ή άλλως.




Και άλλος κολοσσός γνώσεως

Έτσι μπράβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top