Εναλλακτικές στη google και το youtube

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Η google γενικά μου την έχει σπάσει και ψάχνω εναλλακτικές γι' αυτήν αλλά κ για το youtube πλέον..
Απο βιντεοζ το vimeo εχω δει πως έχει καλά πράγματα. Την ποικιλία του youtube δεν την πιάνει αλλα υποθέτω ότι θα γινεται καλύτερο σιγά σιγά.
Διότι σίγουρα υπάρχουν κ άλλοι σαν εμένα...

Ξερετε εσεις καλές εναλλακτικές μηχανές αναζήτησης και εναλλακτικές για το youtube?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δες την blekko, την βρίσκω όμορφη μηχανή αναζήτησης.
Eπίσης γνωστή η ask και της Microsoft η Bing (θα την ξέρεις φαντάζομαι).
Yahoo την σιχαίνομαι.

Vimeo πολύ καλό, αλλά δεν έχει ποικιλία όπως λες. Dailymotion για video χρησιμοποιούν αρκετοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Χμμ η blekko όντως μ αρεσει (εμφανησιακά τουλαχιστον :P) αλλα νομίζω ότι είναι λιγότερο έξυπνη από την ask ή τη bing. Ας πουμε έβαλα κάποιες λέξεις κλειδιά για το φόρουμ της σχολής μου - που στο google το βγαζει κατευθείαν - και μου έβγαλε εντελώς άσχετα αποτελέσματα. Ενώ η n bing και η ask σταθηκαν μια χαρά! :)
Θα τις χρησιμοποιώ λιγο παράλληλα μέχρι να δω ποια υπερεχει πού...
και θα γραφω τα τυχόν αποτελέσματα εδώ of course! :D

Όσο για το dailymotion το ηξερα, αλλά το χα ξεχάσει. Φαινεται όντως λιγότερο "σοβαρό" απ το vimeo και άρα πιο ποικίλης ύλης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μια πολυ παλια μηχανη αναζητησης ειναι η altavista, δεν ξερω ομως ποσο καλη ειναι η οχι.

Επισης, προτου εγω προσωπικα μαθω για το youtube, μου ειχανε στειλει αρκετα link με αστεια video απο το metacafe, το οποιο ομως δεν ξερω τι εχει απογινει.


Αν επιτρεπετε, για ποιον λογο σου την εχουν σπασει και θες να βρεις αλλες υπηρεσιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Η όλη τους νοοτροπία μου την έχει σπάσει.
Πρώτα μας είχανε σπασει τα νευρα να συνδέσουμε τους λογαριασμούς. Μετά το κανανε μόνοι τους. Λες ντάξει, τι να κάνουμε οκ. Μετά μας πρήξανε να δώσουμε το κινητό μας έλεος. Και όλο το inerface τους προσπαθει να ξεγελάσει το χρήστη να κάνει πράγματα.

Στο τέλος ακυρώσανε και το λογαριασμό μου που είχα χρόνια στο youtube. Μια μέρα πήγα να μπω και δεν μπορούσα. Ομοίως και στο google. Εφτιαξα καινούριο αλλά πλέον δε συμπαθώ καθόλου τη συγκεκριμένη εταιρεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Η όλη τους νοοτροπία μου την έχει σπάσει.
Πρώτα μας είχανε σπασει τα νευρα να συνδέσουμε τους λογαριασμούς. Μετά το κανανε μόνοι τους. Λες ντάξει, τι να κάνουμε οκ. Μετά μας πρήξανε να δώσουμε το κινητό μας έλεος. Και όλο το inerface τους προσπαθει να ξεγελάσει το χρήστη να κάνει πράγματα.

Στο τέλος ακυρώσανε και το λογαριασμό μου που είχα χρόνια στο youtube. Μια μέρα πήγα να μπω και δεν μπορούσα. Ομοίως και στο google. Εφτιαξα καινούριο αλλά πλέον δε συμπαθώ καθόλου τη συγκεκριμένη εταιρεία.

Σαν πολλά νευράκια έχει τώρα τελευταία το Σίελο!:P

Σίριουσλι τώρα:

Πρώτον η ενοποίηση εξυπηρετεί και εσένα και αυτούς. Να σου φέρω ένα παράδειγμα; Το στέκι. Ήμουν γραμμένος εδώ. Κάποτε όμως πήρα γάτα. Θα έπρεπε να γραφτώ στο μαικάτ. Αν τα δυο φόρα ήταν σπασμένα ακόμα, θα έπρεπε να έχω δυο κωδικούς, πιθανόν δυο usernames κλπ κλπ. Τώρα με ένα κλικ είμαι από κει και γράφω για το γατί μου. Σε δέκα λεπτά άμα θέλω έρχομαι απο δω και σου απαντάω στο θρεντ. Κι άμα μου στείλεις και πμ; Το βλέπω και στα 2 φόρα. Απλό.

Έτσι είναι και με τη google και το youtube και το blogger, γιατί και αυτό ενώσανε μαζί με τ' άλλα. Ένας κωδικός, γρήγορη μετάβαση παντού.

Και για τη Google τα οφέλη; Μεγαλύτερη πελατειακή βάση. Καλύτερα ενοποιημένα αποτελέσματα, μείωση κόστους, υψηλή διαπραγματευτική δύναμη. Ειδικά για το τελευταίο να σου πω πως άλλη διαπραγματευτική δύναμη και απαιτήσεις έχεις με τους διαφημιστές όταν έχεις 500.000 κόσμο πελατειακή βάση μαζεμένη, και άλλο να χεις 30.000 στο ένα μέρος, 20.000 στο άλλο, και 450.000 στο άλλο, που πάλι όλα ανήκουν σε σένα. Στην ουσία βαριά επιχείρηση θα είναι μόνο το τελευταίο, και αν θες να κάνεις εισπράξεις από διαφημίσεις κλπ, θα διαφημίζεις πιό εύκολα το τελευταίο ενώ τα άλλα μένουν στείρα. Έτσι διογκώνεις τα αδύναμα μέρη σου με το να τα ενώνεις με το δυνατό.

Αναγκαστικό; Ναι. Έξυπνο μάνατζμεντ; Όχι ιδιαίτερα. Πάνω απ' όλα οι άνθρωποι, πάνω απ' όλα ο πελάτης. Πολλές εταιρείες δυστυχώς το έχουν θυσιάσει στο βωμό της κερδοφορίας.

Άμα θες όμως τη δέχεσαι αυτή την κατάσταση. Άμα δε θες, παίρνεις τη βαλιτσούλα σου και πας αλλού. Κι άλλοι τα ίδια κάνανε όταν παραβίαζαν ευρωπαϊκές νομοθεσίες περί ανταγωνισμού, όταν ενσωμάτωναν με το ετσι θέλω στα λειτουργικά τους τους φυλλομετρητές τους και τις εφαρμογές μουσικής τους, γι αυτό τον ήπιαν με φράουλες και σαντιγύ από την Κομισιόν. Κανείς δε φώναζε όμως τότε.

Όπως και να χει στη συγκεκριμένη περίπτωση, το βρίσκω πολύ εξυπηρετικό γιατί είναι καλοφτιαγμένα τα προϊόντα της Google και σου δίνουν πάντα την επιλογή άρνησης. Ουδέποτε αναγκάστηκα να δώσω κινητό, ούτε να μου κλείσουν account. Ή δεν βρήκες τις κατάλληλες επιλογές για να αποφύγεις τα εξτρά μπλιμπλίκια ή ανέβασες καμιά βλακεία στο σωλήνα (youtube) και σε κλείσανε.

Απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τη μονη βλακεια που κανει το google που ειδα,,ηταν οτι οταν συνδεθηκα με το chrome σε δυο υπολογιστες,,μου μετεφερε εξαφανισε τα αγαπημενα

τρελαθηκα αρχικα,,λεω τι γινεται?
απο τοτε δεν ξανασυνδεομαι με το chrome..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Όπως και να χει στη συγκεκριμένη περίπτωση, το βρίσκω πολύ εξυπηρετικό γιατί είναι καλοφτιαγμένα τα προϊόντα της Google και σου δίνουν πάντα την επιλογή άρνησης. Ουδέποτε αναγκάστηκα να δώσω κινητό, ούτε να μου κλείσουν account. Ή δεν βρήκες τις κατάλληλες επιλογές για να αποφύγεις τα εξτρά μπλιμπλίκια ή ανέβασες καμιά βλακεία στο σωλήνα (youtube) και σε κλείσανε.
Δε με ενοχλησε η ενοποιηση ως ενοποιηση.
Ουτε εδωσα το κινητο μου.
Αλλα ο τροπος με τον οποιο σου ζητανε το κινητο σου μοιαζει να είναι ένα βημα αναγαίκο για την επαναφορα του κωδικου σου πχ. Ενω δεν είναι. Και δεν εχει καν κουμπακι "αγνοηστε". Εμενα αυτο το πραγμα μου χτυπαει ασχημα στο ματι. Αυτη η κουτοπονηρια:)
Όσο για τα inappropriate videos ποτε δεν ανεβαζα βιντεο στο youtube. Μονο ακουγα και εφτιαχνα playlists

Τι εννοεις δε βρηκα τις καταλληλες επιλογες; btw και στο google τον εχουν απενεργοποιησει, το είπα και πριν.

εδιτ: τώρα το είδα, οχι δε σου δινουν παντα τη δυνατοτητα αρνησης λολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες Λυκουργο, αλλα μην ξεχνας τον παραγωντα της καταγραφης καθε μας κινισης, ειτε για διαφημιστικους, ειτε για αλλους σκοπους!
Γιατι εγω πρεπει να δεχθω τα συμφεροντα της google για να δω πιο γρηγορα ενα e-mail η να εχω μια αναζητηση που θα μου βγαλει αποτελεσματα πιο κοντα στα δικα μου γουστα; Στην τελικη ας μαθω να χρησιμοποιω σωστες λεξεις-κλειδια!

Σημερα διαβασα για μια νεα "καινοτομια" της google, η οποια θα βγαζει μεσα στα αποτελεσματα της αναζητησης και αποτελεσματα απο gmail. Σου δινει δηλαδη περισσοτερους λογους να εισαι logged-in ακομα και για μια απλη αναζητηση, με αφορμι οτι θα σου βγαλει αποτελεσματα πιο κοντα στα προσωπικα σου κριτιρια, ενω συγχρονος ανεβοκατεβαζει ranks σελιδων συμφωνα με δικα της κριτιρια, ενω συγχρονος συλεγει στοιχεια για διαφημιστικους (ή και αλλους) σκοπους.
Γιατι λοιπον εγω να δεχτω ολο αυτο το παιχνιδι; Γιατι να μην χρησιμοποιησω της ιδιες υπηρεσιες απο διαφορετικους παροχους, ή logged-out; Γιατι να προσφερω εμεσα λεφτα στην συγκεκριμενη εταιρια, η οποια μου προσφερει απλες υπηρεσιες και με εκμεταλεβετε με καθε τροπο για να μου τις προσφερει δωρεαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπηκα dailymotion..
και δεν μπορω να βρω με τιποτα
πώς αλλαζω αναλυσεις..βιντεο
εχω μαθει πολυ το tube
αλλα οντω ειναι το πιο πρακτικο,,με χρησιμα πραγματα και χωρις φρου φρου..τυπου (κλεισε τα φωτα..:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
μπηκα dailymotion..
και δεν μπορω να βρω με τιποτα
πώς αλλαζω αναλυσεις..βιντεο
εχω μαθει πολυ το tube
αλλα οντω ειναι το πιο πρακτικο,,με χρησιμα πραγματα και χωρις φρου φρου..τυπου (κλεισε τα φωτα..:P)

Νομίζω ότι έχει 2 αναλύσεις βίντεο. Μία SD και μία HD (η οποία φαίνεται μόνο αν το συγκεκριμένο βίντεο είναι HD)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Δες εδω + εδω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

padrino

Νεοφερμένος

Η padrino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
μπράβο ρε παιδιά!
Ωραίο θέμα. Δεν το είχα ψάξει ποτέ για εναλλακτικές. Θεωρούσα ότι δεν παίζει τίποτα καλό. Και αυτό ενώ συμφωνώ, και εμένα μου την έχει σπάσει η google. Είναι και οι ιστορίες με τα προσωπικά δεδομένα.
Ευχαριστώ για τις προτάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top