Είναι έτσι τα πράγματα ή όχι;

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Διευκρίνηση: Το άρθρο είναι 3-4 ετών old,αλλά νομίζω ότι δεν έχουν αλλάξει και πολλά...η έχουν?
Εσείς θα μου πείτε!;):)
Και προς Θεού μην το πάρετε "πατριωτικά" και με αρχίσετε στα "στολίδια" δεν θα το αντέξω!:(
Συζήτηση να κάνουμε...:)

Πόσες φορές έχουμε αναρωτηθεί αν ισχύει το "κάθε πέρσι και καλύτερα"; Ιδίως όταν το κάθε πέρσι ισοδυναμεί με δεκαετία και κυριότερα όταν έχει να κάνει με την αλλαγή της συμπεριφοράς του "αδύνατου φύλου" που κάθε άλλο παρά αδύνατο είναι σήμερα. Της γυναίκας! Θού κύριε.

Τέλη δεκαετίας 90 έρχεται το φεμινιστικό κίνημα της Βίσσης Βανδογαρμπή με το μήνυμα "Είμαστε γυναίκες, εμείς επιλέγουμε, είμαστε το ανώτερο φύλο, χωρίς εμάς είστε ένα τίποτα, για μας ζείτε, είμαστε ανεβασμένες και οποίος μπορεί ας έρθει να μας την πέσει..." κτλ κτλ.

Τα μέσα μαζικής εξημέρωσης (TV και περιοδικά του τύπου "έτσι πρέπει να ζείτε, έτσι πρέπει να είναι ο γκόμενός σας" κτλ), φουσκώνουν τα θηλυκά μυαλά που πλέον φτάνουν σε οργασμό όταν χυλοπιτώνουν υποψήφιο καμάκι που "δεν τηρούσε προδιαγραφές" του τύπου αμάξι, γυμναστήριο, φράγκα, δημόσιες σχέσεις, εμφάνιση τοπ μοτέλ...

Άμεσο αποτέλεσμα ο νεοέλληνας machoποιείται, ρόδα, κουστούμι, γυαλί, γυμναστήριο, πουλ-μουρ*, κλαμπ, μπουζούκια και ας μην φτάνουν τα φράγκα για καφέ την επαύριον...και να από πάνω οι φυλλάδες πως κάνει sex ο σύγχρονος MEN, τα μυστικά της επιτυχίας για να ρίξετε γκόμενα και αλλά πολλά που στην τελική μόνο ψυχολογικά προβλήματα φέρνουν και όχι το... μύδι στο πιάτο.

Μεγάλος αριθμός νέων αρχίζει να κολλάει με αυτή την συμπεριφορά των θηλυκών, το ξεσέλωμα του προκαλεί σοκ και δέος, έπειτα από Χ αριθμό χυλοπιτών (όπου χ κοντεύει τριψήφιο νούμερο) αρχίζει τα "δε γαμ*****αι οι καρ**λες", την πέφτει μόνο σε λιγότερο ευπαρουσίαστες γυναίκες (διότι λιγότερο καλή εμφάνιση = λιγότερες πιθανότητες πίτας) και τρώει και τα κραξίματα των κολλητών του στυλ "γεια σου ήρωα". Αποτέλεσμα τις αφήνουν να κουνάνε τα κάλλη τους επί της μπάρας, το παίζουνε αδιάφοροι, και γ****ναι με τα μάτια, ενώ τα ξέκωλα χτυπιούνται και κοιτάνε γύρω τους αν τις χαζεύει πολύς κόσμος...

Η ελληνιδαρα μας όμως έχει αρχίσει να φρικάρει με την όλη φάση διότι "ναι μεν μας βλέπουν αλλά δεν μας την πέφτουν" και το χειροκίνητο πάει να γίνει θεσμός... και δώσε να παίζουν με τα μάτια ,να τραβάνε το μίνι μέχρι να γίνει σουτιέν, χωστού στρινγκ, δωστου see through, να τατουάζ, πάρε παπαγαλέ ανταύγειες στο μαλλι, αποτελεσμα... γιοκ!

Αφού πλέον δεν έφτανε το ξεσέλωμα στις μπάρες για να επιβεβαιωθουν, αρχίσανε να πετάνε και γυμνές Φώτο τους στο internet, με e-mail από κάτω για να στέλνουν βαθμολογία τα "λιγουρια", και να τους φεύγουν οι ανησυχίες του στυλ "μήπως δεν είμαι όμορφη"

Και αρχίζουν οι δηλώσεις τόσο από τις ανώνυμες όσο και από τις επώνυμες της TV και του κινήματος Βανδογαρμπη:
-Χαλάσανε οι άντρες, και που να βρεις άντρα, όλοι φλωρέψανε, δεν έχουν αρχ....,μαμούχαλοι όλοι τους κτλ κτλ...

Μα εκεί που τον φτάσατε τον αμανέ κυρίες μου μόνο ένα γερό χέρι ξύλο με βρεγμένη σανιδά είναι ικανό να σας επαναφέρει στη γη, και δεν σκεφτήκατε ποτέ ότι ίσως δεν φταίει το αντρικό φύλο για την μούχλα που επικρατεί αλλά εσείς, η συμπεριφορά σας, και τα media που σας φουσκώνουν τα μυαλά με φύκια και μεταξωτές κορδέλες.... ( ναι ξέρω τώρα θα με πείτε και μισογύνη, ότι μας συμφέρει...)

Και βγαίνει στις αρχές του 21ου αιώνα (ΝΑΙ! Τώρα και στην Ελλάδα!) το στυλ του Cool νεοέλληνα το λεγόμενο εν ολίγοις ΠΟΥΣΤΡΕ. Και να τα αγοράκια με τα κολλητά μπλουζάκια, το αδερφίστικο μαλλάκι, αποτριχωμένα στήθη, φούστες, κοκαλάκια και τα συναφή. Και γίνεται μόδα και βγαίνει και ο ξεσκι-Σάκης κουβάς, τα ντεμι-boy-group, ο τσουλίκης με το αδερφιζέ χαμόγελο, και τρελαίνονται τα ξέκωλα, να σου λένε το νέο είδος άντρα, δεν έχει ντα ι λικι, ούτε πολύ τσαγανό, τον κάνεις ότι θες, και αισθάνεσαι και ασφάλεια...Σακηηηηηηηηηη... (ουστ γιου πουστ)

Το κακό είναι ότι ο κλασσικός ο μαλ****ας έλληνας προσαρμόζεται σε ότι μαλ***ια του πασάρουν αρκεί νά'ναι στη μόδα...
Συμπέρασμα: Για να συγκινηθεί η νεοελληνιδα σήμερα θέλει φράγκα, γυαλισμένη ρόδα, πουλ-μουρ, μποντι μπιλντινγκ, ψιλοπουστρέ συμπεριφορά (όχι αντρικό ντα ι λικι αυτό πάει) και ας τες να λένε τις γνωστές μαλ***ες ότι "στον άντρα προσέχω τα πνευματικά χαρίσματα, το χιούμορ, την τρυφερότητα, θέλω στοργή και προδερμ..."

Κοιτάζω και γω προς τα πάνω και λέω: κατέβα να δεις κατάντια... Αλλά αυτός έχει αλλά πράγματα να κάνει... Με τα εγγόνια της Εύας θα ασχολείται τώρα;

Υ.Γ.
Μετά λύπης μου λέω ότι έτσι που έγινε η κατάσταση με την νεοελληνιδα σήμερα καλύτερα να ζούσαμε στην εποχή του Νεαντερταλ όπου άμα γούσταρες γκομενα, επαιρνες ένα ρομαντικό... ρόπαλο, καπατανγκ στο κεφάλι, και η δικιά σου ξυπνούσε στο νέο της σπιτικό (καμία φορά και γκαστρωμένη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι έτσι. :)

Ιδίως όταν το κάθε πέρσι ισοδυναμεί με δεκαετία και κυριότερα όταν έχει να κάνει με την αλλαγή της συμπεριφοράς του "αδύνατου φύλου" που κάθε άλλο παρά αδύνατο είναι σήμερα. Της γυναίκας! Θού κύριε.
Δηλαδή πρέπει να είναι αδύνατο?

Τέλη δεκαετίας 90 έρχεται το φεμινιστικό κίνημα της Βίσσης Βανδογαρμπή με το μήνυμα "Είμαστε γυναίκες, εμείς επιλέγουμε, είμαστε το ανώτερο φύλο, χωρίς εμάς είστε ένα τίποτα, για μας ζείτε, είμαστε ανεβασμένες και οποίος μπορεί ας έρθει να μας την πέσει..." κτλ κτλ.
Αν η Βίσση Βανδογαρμπή αποτελεί φεμινιστικό κίνημα, τότε η Gloria Steinem τι είναι; Αντιρρησίας συνείδησης με αντικοινωνικές, αναρχικές και ριζικά ανατρεπτικές απόψεις που απειλούν τη συνοχή του κόσμου; Και αυτό που περιγράφεις δεν είναι φεμινισμός, είναι σεξισμός πλέον. Keep in mind, σκυλί που γαυγίζει δε δαγκώνει. Οι τρομακτικές φεμινίστριες Βίσση Βανδογαρμπή που περιέγραψες, με τα απειλητικά πλοκάμια να ξεφυτρώνουν ανάμεσα απ'τα πόδια τους έτοιμα για φονικές πράξεις, ακολούθησαν τις υποταγές της κοινωνίας και με διόλου φεμινιστική στάση πολλές φορές.

Τα μέσα μαζικής εξημέρωσης (TV και περιοδικά του τύπου "έτσι πρέπει να ζείτε, έτσι πρέπει να είναι ο γκόμενός σας" κτλ), φουσκώνουν τα θηλυκά μυαλά που πλέον φτάνουν σε οργασμό όταν χυλοπιτώνουν υποψήφιο καμάκι που "δεν τηρούσε προδιαγραφές" του τύπου αμάξι, γυμναστήριο, φράγκα, δημόσιες σχέσεις, εμφάνιση τοπ μοτέλ... Άμεσο αποτέλεσμα...
Οι γενικεύσεις είναι συνήθως οικτρή ένδειξη αδυναμίας. (Αλλά φυσικά. Άλλωστε, η κάργια η Εύα φταίει για όλα. Αυτή πήρε πρώτη το μήλο. Αυτή παρέσυρε τον κατακαημένο άντρα στην καταστροφή. Η ιστορία επαναλαμβάνεται, ε; )

και γ****ναι με τα μάτια
Mε τέτοια μυαλά που τα θηλυκά τους ανάγκασαν να αποκτήσουν, προτιμότερο απ'το να μαμάνε με τα πολύτιμα όργανά τους τις άχρηστες αυτές παλιοκουφάλες.

ενώ τα ξέκωλα χτυπιούνται και κοιτάνε γύρω τους αν τις χαζεύει πολύς κόσμος...
Γυρνάς λοιπόν το βλέμμα σου απ'την άλλη και κοιτάς το διπλανό σου. Ή το ποτήρι με το ουίσκι. Δικαίωμά τους να χτυπιούνται μέχρι σημείο νευρικής κατάρρευσης, αν θέλουν. Δε χτυπιούνται και πάνω στον έρμο τον ήρωα του άρθρου.

και δώσε να παίζουν με τα μάτια ,να τραβάνε το μίνι μέχρι να γίνει σουτιέν, χωστού στρινγκ
Μάλλον από άλλη διάσταση είναι η παράλληλη πραγματικότητα του τύπου "Α δες την καθυστερημένη φούστα μακριά και η τρίχα να στο πόδι, θα φοράει και καμιά βράκα του παππού, του κατηχητικού θα είναι".

να τατουάζ, πάρε παπαγαλέ ανταύγειες στο μαλλι, αποτελεσμα... γιοκ!
Λίγο σεξοκεντρική οπτική... Δε δρουν όλοι οι άνθρωποι με κίνητρα φιλαρέσκειας και ανεύρεσης ερωτικού συντρόφου προκειμένου να διαιωνιστεί το είδος. Σκληροπυρηνικός φροϋδιστής? Πίσω απ'όλα κρύβεται το σαικς eh.....

Και αρχίζουν οι δηλώσεις τόσο από τις ανώνυμες όσο και από τις επώνυμες της TV και του κινήματος Βανδογαρμπη:
-Χαλάσανε οι άντρες, και που να βρεις άντρα, όλοι φλωρέψανε, δεν έχουν αρχ....,μαμούχαλοι όλοι τους κτλ κτλ...
Άι στον κόρακα πια! Δεν ξέρουν τι θέλουν οι χαζοβιόλες!

Μα εκεί που τον φτάσατε τον αμανέ κυρίες μου μόνο ένα γερό χέρι ξύλο με βρεγμένη σανιδά είναι ικανό να σας επαναφέρει στη γη
Μπορώ και γω να δείρω.!

και δεν σκεφτήκατε ποτέ ότι ίσως δεν φταίει το αντρικό φύλο για την μούχλα που επικρατεί αλλά εσείς, η συμπεριφορά σας, και τα media που σας φουσκώνουν τα μυαλά με φύκια και μεταξωτές κορδέλες.... ( ναι ξέρω τώρα θα με πείτε και μισογύνη, ότι μας συμφέρει...)
Προς θεού! Αυτή είναι η πραγματικότητα. Και πίσω απ'τα media σατανικές γυναίκες που έχουν βαλθεί να μετατρέψουν τον κόσμο σε ένα μουχλιασμένο υπόγειο γεμάτο αρσενικά θύματα και παραφρονούντα θυληκά.

Και βγαίνει στις αρχές του 21ου αιώνα (ΝΑΙ! Τώρα και στην Ελλάδα!) το στυλ του Cool νεοέλληνα το λεγόμενο εν ολίγοις ΠΟΥΣΤΡΕ. Και να τα αγοράκια με τα κολλητά μπλουζάκια, το αδερφίστικο μαλλάκι, αποτριχωμένα στήθη, φούστες, κοκαλάκια και τα συναφή.
Ρε μπας και είμαι λεσβία;

δεν έχει ντα ι λικι, ούτε πολύ τσαγανό, τον κάνεις ότι θες, και αισθάνεσαι και ασφάλεια...Σακηηηηηηηηηη...
Γιατί ο άντρας πρέπει να είναι και νταής και ισχυρός και άρχοντας ανατολίτης και να σε προστατεύει. Και να κλαις στην αγκαλιά του αλύγιστου πέτρινου άντρα με τα όλα του, ο οποίος δεν έχει από την προστασία κανενός, είναι ανεξάρτητος και δυναμικός.

(ουστ γιου πουστ)
Homophobia.

Συμπέρασμα: Για να συγκινηθεί η νεοελληνιδα σήμερα θέλει φράγκα, γυαλισμένη ρόδα, πουλ-μουρ, μποντι μπιλντινγκ, ψιλοπουστρέ συμπεριφορά (όχι αντρικό ντα ι λικι αυτό πάει) και ας τες να λένε τις γνωστές μαλ***ες ότι "στον άντρα προσέχω τα πνευματικά χαρίσματα, το χιούμορ, την τρυφερότητα, θέλω στοργή και προδερμ..."
10 στις 10 Ελληνίδες που ξέρω είναι ακριβώς έτσι.

Υ.Γ.
Μετά λύπης μου λέω ότι έτσι που έγινε η κατάσταση με την νεοελληνιδα σήμερα καλύτερα να ζούσαμε στην εποχή του Νεαντερταλ όπου άμα γούσταρες γκομενα, επαιρνες ένα ρομαντικό... ρόπαλο, καπατανγκ στο κεφάλι, και η δικιά σου ξυπνούσε στο νέο της σπιτικό (καμία φορά και γκαστρωμένη).
Αυτό δεν είναι macho στάση δηλαδή.!


Υ.Γ.
Αισθάνομαι υπερήφανος που γεννήθηκα Έλληνας.


(Αλλά προφανώς αν γεννιόμουν Ελληνίδα, θα με κατάτρωγε η ντροπή.)

Και συγγνώμη για τα στολίδια.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Eγώ πάλι βρε ειλικρινή, δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παλιο και κλασσικό κείμενο. Εγω το ερμηνεύω ως το χάιδεμα των αφτιών όσων δεν μπορούν να προσαρμοστούν στην νέα εποχή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Moνο σε μενα φανηκε αστειο?

Τελος παντως, αφου παει στο σοβαρο το ολο θεμα, με καποια πραγματα διαφωνω ενω με αλλα συμφωνω (πχ εκει που λεει οτι ειμαστε θυματα της μοδος και του μαρκετινγκ - αντρες και γυναικες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρκετά παλιό το μαιλ του κειμένου.

Προσωπικά είχα γελάσει αλλά σε πολλά σημεία έχει τραγικό δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αγαπητοί φίλοι

...Μια απορεία έχω,δεν κρύβει καμια ταση φαλλοκρατισμου,ούτε βέβαια είμαι μισογύνης το αντίθετο θα έλεγα..., βλέπω στον δρόμο κορίτσια,διαφόρων στυλ και παρατηρώ ότι είτε είναι ωραίες,είτε μοντέλα για μπουζόκλειδα έχουνε ένα υφάκι ότι είναι πολύ ψηλά στην αλυσίδα της ανθρώπινης εξέλιξης.

Και ερωτώ ΓΙΑΤΙ ;;;; ως νοήμον ον ετών 19,με πνευματική,ψυχική και συναισθηματική γαλήνη....

Νομίζουν ότι έτσι κερδίζουν κάτι;;;
Περνάει να το παίζεις σκληρή και ουσιαστικά να σε φωνάζουν becel στην παρέα.
Ένα χαμόγελο δεν σημαίνει απαραίτητα και δέσμευση για κρεβάτωμα(μα για όνομα)

Μπαίνω κάθε πρωί στο μετρό,εκτιμώ το ωραίο και πολλές φορές εκτιμώ το γούστο και ας μην έχει να κάνει με το αριστοτελικά ωραίο,το γεωμετρικά τέλειο.Η ένδυση μπορεί να δημιουργήσει μια πολύ καλή εικόνα σε μια γυναίκα,μαζί ίσως με καποιο ταιριαστό make up.Παρόλα αυτά δεν μας κάνει ΘΕΟΥΣ κορίτσια προς Θεού δηλαδής και επειδής και τότες.Όλοι στις σκουληκαντέρες θα καταλήξουμε,ωραίοι/άσχημοι,ψηλοί/κοντοί,παχουλοί/αδύνατοι(που λέει και ο Χαριτοτυλιγμένος όλες καλές).

Αν θεωρούν κάποιες κοπέλες ότι πωλείται η ερωτική έλξη με αντάλλαγμα ένα jeep,μια τεράστια πιστωτική κάρτα και γενικότερα μια τσέπη που θα τις λύνονται οι κλωστές,θα παρατηρήσουν με τα χρόνια το κενό και τότε θα θέλουν να αρχίσουν τις επισκέψεις στους ψυχολόγους για να δουν τι φταίει και δεν πάει καλά ο γάμος με τον Μπρούκλη μπάρμπα,ή το νεόπλουτο κάγκουρα.

Ξέρω ότι θα υπάρξει αντίδραση και πιθανότατα αρνητική από τα κορίτσια του φόρουμ,αλλά ευελπιστώ σε υγειή κόντρα
(Μην κάνουμε σαν τους γελοίους τους πολιτικούς)


Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???» και πιθανώς να εμπεριέχει κάποιος αλλαγές για την καλύτερη προσαρμογή σε αυτό το
[FONT=&quot]thread[/FONT][/FONT][FONT=&quot]. [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μην μπαίνεις σε στεγανά!

Η Ελλάδα και γενικά ο κόσμος έχες τόσες κοπέλες με τουπέ, όσους και άντρες με τεράστα πιστωτική και λυμένες κλωστές.

Mach keine Sorge, κάτι ωραίο θα βρεθεί και για σένα

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Βασικα θεωρω οτι πηγη του κακου ειναι τα υψηλα επιπεδα σεξισμου που υπαρχουν στην Ελλαδα. Σεξισμος , ο οποιος προερχεται απο τα ηθη που εχει περασει η εκκλησια και... πωπω, μεγαλο θεμα ανοιξες φιλε... :D

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Διότι το κάθε φύλο έχει μάθει, δυστυχώς, να αντιμετωπίζει το άλλο ως αντίπαλο και όχι ως σύμμαχο. :/:

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Βασικα πανω σε αυτο το θεμα θελω να γραψω ενα δοκιμιο. Οταν θα το εχω ετοιμο θα το γραψω κι εδω. ;)

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Αυτό που λες το έχουν παρατηρήσει πολλοί που έχουν βγει στο εξωτερικό και είδαν πόσο προσιτές είναι οι ωραίες γυναίκες εκεί. Εδώ δεν ξέρω γιατί μερικές ωραίες γυναίκες έτσι και τις κοιτάξει άντρας του φέρονται λες και είναι κανένα λιγούρι.
Άλλωστε μόνο στην Ελλάδα βγαίνουν οι γυναίκες έξω το πρωί βαμμένες στολισμένες και με το μαλλί στην τρίχα. Ποιος ο λόγος πραγματικά για μια τέτοια συμπεριφορά? Εκτός από την ικανοποίηση της ματαιοδοξίας του καθενός φυσικά.

Πάντως φίλε μου αυτά τα αρνητικά είναι ταυτόχρονα και θετικά..Μου έλεγε ένας φίλος μου που όλες οι Σουηδέζες όταν φοράνε φούστα ξυρίζουν το πόδι μέχρι εκεί που φτάνει η φούστα και αν πας το χεράκι σου λίγο πιο πάνω τρομάζεις...:P Γενικότερα εδώ οι γυναίκες κυκλοφορούν πολύ περιποιημένες.

Πάντως αυτό που λες στο τέλος ότι ' ότι πωλείται η ερωτική έλξη με αντάλλαγμα ένα jeep' νομίζω ότι υπερβάλλεις. Οι περισσότερες κοπέλες δεν είναι έτσι.

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Με αφορμή και το ποστ της Άντζι!
Αυτά είναι λίγο γενικευτικά και άσχημα.
Και οι άντρες στο εξωτερικό με την ίδια λογική, σε προσεγγίζουν πολύ πιο έυκολα και πολύ πιο ωραία (ποιο είναι όμως πχ κάθε φορά αύτό το εξωτερικό...)

Εγώ λέω να μη βάζουμε τέτοια ερωτήματα και να παιρνάμε απλά όσο πιο καλά μπορούμε με τους άλλους ανθρώπους

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ένα αίτιο αυτής της συμπεριφοράς ίσως είναι και το οτι κάτα κάποιο τρόπο είναι φαύλος κύκλος. Δηλαδή:
Οι γυναίκες είναι ψυχρές -> Οι άντρες μαθαίνουν οτι αν μια γυναίκα δεν είναι ψυχρή μαζί τους τους γουστάρει -> Κάποια που δεν είναι ψυχρή περνάει στους έλληνες άντρες λανθασμένα μηνύματα -> Γίνεται και αυτή ψυχρή.
Δεν το εξέφρασα και πολύ σωστά αλλά ελπίζω να είναι κάπως κατανοητό.

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν είναι θέμα φύλου πρώτα απ' όλα. :)
Αυτό το έχω παρατηρήσει και σε γυναίκες ΚΑΙ σε άντρες πολύ εμφανίσιμους.

Γενικά υπάρχει αυτή η νοοτροπία δυστυχώς. :/:
Οι μεν άντρες καταντάνε σπαστικοί με τις γυναίκες (βλ. κορναρίσματα στο δρόμο, σφυρίγματα, θρασύτατα βλέμματα κ.τ.λ. και αυτό πχ γίνεται ΠΟΛΛΕΣ φορές στις έφηβες κοπέλες και δεν νομίζω σε αυτή την ηλικία να τους ενοχλεί αυτό μιας που τους επιβεβαιώνεται ότι αρέσουν - σημειώνω ότι πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις). Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να δημιουργούν μια αντίληψη ότι είναι θεογκόμενες και ότι έχουν όποιον θέλουν στο χέρι τους. Έτσι τοποθετούν την εξωτερική εμφάνιση πάνω από τον χαρακτήρα και χλευάζουν όποιον άντρα δεν είναι του γούστου τους με το σκεπτικό ''Εγώ με αυτόοον;''

Οι άντρες με την ίδια στάση, ψωνίζονται άσχημα και πιστεύουν ότι δίπλα τους αξίζει να έχουν μια πεντάμορφη κοπέλα και δείχνουν ένα είδος ρατσισμού απέναντι στις κοπέλες που δεν είναι του γούστου τους (έστω και με καλύτερο τρόπο - πιστεύω ότι από μέσα τους σκέφτονται με παρόμοιο τρόπο με τις γυναίκες ).

Αυτά τα έχω παρατηρήσει κυρίως σε μικρές ηλικίες. :)
Αν τώρα κάποια φτάσει πχ στα 25+ και εξακολουθεί να είναι έτσι, it's Bad. :)



-petros

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Βασικα θεωρω οτι πηγη του κακου ειναι τα υψηλα επιπεδα σεξισμου που υπαρχουν στην Ελλαδα. Σεξισμος , ο οποιος προερχεται απο τα ηθη που εχει περασει η εκκλησια και... πωπω, μεγαλο θεμα ανοιξες φιλε... :D

+1 και περιμένουμε το δοκίμιο

Με αφορμή και το ποστ της Άντζι!
Αυτά είναι λίγο γενικευτικά και άσχημα.
Και οι άντρες στο εξωτερικό με την ίδια λογική, σε προσεγγίζουν πολύ πιο έυκολα και πολύ πιο ωραία (ποιο είναι όμως πχ κάθε φορά αύτό το εξωτερικό...)

Σίγουρα δεν φταίνε αποκλειστικά οι γυναίκες γι' αυτό. Αλλά και σωστός να είναι κάποιος την ίδια αντιμετώπιση θα έχει. Εξωτερικό λέγοντας εγώ μιλάω για βόρεια Ευρώπη από όπου έχω ακούσει και διαβάσει κάποιες απόψεις.
Κρίμα δεν μπορώ να βρω το ποστ ενός blog που τα λέει πολύ ωραία πάνω σε αυτό το θέμα.

Προσωπικά το μόνο που θεωρώ λάθος είναι η υπερβολική έμφαση στην εξωτερική εμφάνιση. Μπορεί να ακούγεται γενικευτικό αλλά αντιπροσωπεύει μεγάλη μερίδα του ελληνικού γυναικείου πληθυσμού.

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πάντως φίλε μου αυτά τα αρνητικά είναι ταυτόχρονα και θετικά..Μου έλεγε ένας φίλος μου που όλες οι Σουηδέζες όταν φοράνε φούστα ξυρίζουν το πόδι μέχρι εκεί που φτάνει η φούστα και αν πας το χεράκι σου λίγο πιο πάνω τρομάζεις...:P Γενικότερα εδώ οι γυναίκες κυκλοφορούν πολύ περιποιημένες.

Πρακτικοί λόγοι. Αν βιάζεσαι κιόλας!:P

Πάντως είναι αλήθεια πως πέρα από το τουπέ που πολλές ωραίες γυναίκες έχουν, είναι και πάρα πολύ προσεγμένες.

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
τα αγορακια που εχουν αντιστοιχο υφος σιγουρα θα εχουν την ιδια τυχη καποια στιγμη στην ζωη τους...

...δυστυχως τα κοριτσια ομως ειναι παρα πολλα με αυτο το υφος(μπειτε σε καποια συγκοινωνια και θα καταλαβετε)και λεω οτι αμα τις κοιταξεις,απλα να τις κοιταξεις χωρις χυδαιότητα ή υπονοούμενο (φωτιά στα κόκκινα και εγώ ο πυροσβέστης μανίτσα)σνομπαρουν ακομη περισσοτερο...

Δεν δικαιολογείται....

Πιστευετε πως μεριδιο ευθυνης για αυτη τη κατασταση εχουμε και εμεις οι αντρες?μηπως ειμαστε εμεις το βελος στην φαρετρα του σνομπισμου τους και τους δινουμε εμεις λαβη για να νομιζουν πως ειναι καποιες?αποθεωνοντας τες,τις κανουμε να νομιζουν πως ειναι σε αλλο επιπεδο και σκεφτοντε (ισως και ασυνειδητα) "ποιος εισαι εσυ ρε λιγουρι που θες και να με κοιταξεις"?

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
...Μια απορεία έχω,βλέπω στον δρόμο κορίτσια,διαφόρων στυλ και παρατηρώ ότι είτε είναι ωραίες,είτε μοντέλα για μπουζόκλειδα έχουνε ένα υφάκι ότι είναι πολύ ψηλά στην αλυσίδα της ανθρώπινης εξέλιξης.

Ωραιότατος ο χαρακτηρισμός. Δικαιολογεί ακριβώς αυτό που γράφεις παρακάτω:

Και ερωτώ ΓΙΑΤΙ ;;;; ως νοήμον ον ετών 19,με πνευματική,ψυχική και συναισθηματική γαλήνη....

Ωστόσο ίσως έχεις δίκιο. Δεν έχουν δικαίωμα τα "μπουζόκλειδα" να μη σου χαμογελάνε. Πρέπει να σκύβουν το κεφάλι όταν περνάς. Παράλληλα και οι ωραίες πρέπει να σου χαμογελάνε μιας και αν δεν τον κάνουν είναι ψωνισμένες.

Λοιπόν, επί του θέματος: Έχω ταξιδέψει σε αρκετά μέρη στη Βόρεια Ευρώπη (όπου προαναφέρθηκε) και παρατήρησα κι εγώ (ιδιαίτερα στη Δανία) οτι οι κοπέλες (αλλά και οι άντρες) ντύνονταν πολύ απλά. Μονόχρωμα ρούχα σε απλές γραμμές. Είτε φαρδιά είτε στενά, όλα απλά. Δεν πρόσεξα στο σύνολο ιδιαίτερο βάψιμο όμως ούτε και ακραίες συμπεριφορές. Και τι εννοώ με αυτό;

Ούτε είδα κάποιον να σφυρίζει από το αμάξι σε μία όμορφη, ούτε κάποιον άλλο να γδύνει με τα μάτια και να παραμιλάει, ούτε τέλος κάποιον να την πέφτει στην άλλη μέσα στο μετρό. Και αυτά τα λέω εγώ με την επιφύλαξη του οτι ήμουν μόλις ένα μήνα σε αυτά τα μέρη και δεν πρόλαβα να τα ζήσω "καλά" ώστε να ξέρω σίγουρα.

Τέλος, μία παρατήρηση. Μονίμως οι Έλληνες γρινιάζουν οτι οι Ελληνίδες την έχουν ψωνίσει και οι Ελληνίδες γρινιάζουν οτι οι Έλληνες είναι λιγούρια, αλλά ουσιαστικά και οι δύο πλευρές καταφέρνουν να διατηρούν αυτό το "παιχνίδι" (-στερεότυπο) πάντα ενεργό και να την βρίσκουν έτσι. Καλώς.

Μήνυμα συντονιστή:
Αυτό το μήνυμα προήλθε από το
thread «[FONT=&quot]Γιατί οι Ελληνίδες έχουν τουπέ???
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top