Πώς πλένετε τα πιάτα σας;

Πώς πλένετε τα πιάτα σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Τα σαπουνίζω όλα πρώτα και μετά ξεπλένω

    Ψήφοι: 26 36.1%
  • Τα σαπουνίζω και τα ξεπλένω ένα - ένα

    Ψήφοι: 35 48.6%
  • Πότε το 1 και πότε το 2

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Τα πλένει το πλυντήριο πιάτων

    Ψήφοι: 10 13.9%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Αν είναι πολλά παίρνει μπρός το πλυντήριο πιάτων, αλλιώς τα σαπουνίζω όλα πρώτα και μετά ξεπλένω. Νομίζω πως έτσι εξοικονομώ χρόνο..... μπορεί και όχι αλλά έτσι νομίζω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Παίρνω όλα τα πιάτα σβάρνα,τα σαπουνίζω και τα βάζω στον 1 απο τους 2 νεροχύτες .
Μετά τα ξεπλένω στον 2ο νεροχυτη.
Ύστερα πηγαίνουν όλα μαζί να στεγνώσουν σ'αυτό το,οχ ξέχασα πώς το λένε...:worry:

Όλα τα παραπάνω +οτι τα εκτελώ σαν τρελοκαμπέρω :hmm:

πώς δεν έχω σπάσει ακόμα τιποτα ...

κατα τα άλλα,μου αρέσει να πλένω πιάτα.:clapup:
και δεν ξέρω το λογο χουεχουεχουε :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ύστερα πηγαίνουν όλα μαζί να στεγνώσουν σ'αυτό το,οχ ξέχασα πώς το λένε...:worry:

Ας το πούμε στεγνωτήριο!:P Θα ήταν λίγο άκυρο αν η δουλειά του ήταν να στέγνωνε και να το λέγαμε φριτέζα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Το πλυσιμο των πιατων ειναι το καλυτερο μου.
Εχουμε πλυντηριο πιατων και δεν το χρησιμοποιω ποτε.

Οταν πλενω πιατα, σαπουνιζω οσα χωρανε και μετα τα ξεπλενω.
Και φτου ξανα απο την αρχη.
Συνηθως πρωτα τα ποτηρια, μετα τα μπολ, τα πιατα, μαχαιροπιρουνοκατασταση κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Το πλυσιμο των πιατων ειναι το καλυτερο μου.
Εχουμε πλυντηριο πιατων και δεν το χρησιμοποιω ποτε.

Οταν πλενω πιατα, σαπουνιζω οσα χωρανε και μετα τα ξεπλενω.
Και φτου ξανα απο την αρχη.
Συνηθως πρωτα τα ποτηρια, μετα τα μπολ, τα πιατα, μαχαιροπιρουνοκατασταση κλπ.

Να έρθεις καμιά μέρα να σου κάνω το τραπέζι:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Να έρθεις καμιά μέρα να σου κάνω το τραπέζι:D.

Οταν ερθεις Αθηνα, πες μου.
Θα ρθω σιγουρα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Οταν ερθεις Αθηνα, πες μου.
Θα ρθω σιγουρα. :D
Θα σε αφήσω να παίξεις με το νεροχύτη!!!

Τα πιάτα είχα μάθει να τα πλένω 1-1, αλλά μετά κατάλαβα πως με βόλευε περισσότερο η δουλειά να γίνεται ανα σταδιο κι όχι ανα τεμάχιο.

Το πιο πετυχημένο κολπάκι που έχω δει για όσους βαριούνται να πλένουν πιάτα, σας το παραθέτω σε αλγοριθμο:
Παίρνουμε ένα πιάτο
Κόβουμε ένα κομμάτι ζελατίνα πλάτους 5cm μεγαλύτερου από τη διαμετρο του πιάτου
Τοποθετούμε τη ζελατίνα πάνω στο πιάτο ώστε να εφαρμόσει
Τοποθετούμε το φαί μέσα στο πιάτο(πάνω στη ζελατίνα)
Τρωμε
Αφαιρούμε με προσοχή τη ζελατίνα
Πετάμε τη ζελατίνα στον κάδο
Επιστρέφουμε το πιάτο μας στο ντουλάπι, πεντακάθαρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinakius

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Θα σε αφήσω να παίξεις με το νεροχύτη!!!

Τα πιάτα είχα μάθει να τα πλένω 1-1, αλλά μετά κατάλαβα πως με βόλευε περισσότερο η δουλειά να γίνεται ανα σταδιο κι όχι ανα τεμάχιο.

Το πιο πετυχημένο κολπάκι που έχω δει για όσους βαριούνται να πλένουν πιάτα, σας το παραθέτω σε αλγοριθμο:
Παίρνουμε ένα πιάτο
Κόβουμε ένα κομμάτι ζελατίνα πλάτους 5cm μεγαλύτερου από τη διαμετρο του πιάτου
Τοποθετούμε τη ζελατίνα πάνω στο πιάτο ώστε να εφαρμόσει
Τοποθετούμε το φαί μέσα στο πιάτο(πάνω στη ζελατίνα)
Τρωμε
Αφαιρούμε με προσοχή τη ζελατίνα
Πετάμε τη ζελατίνα στον κάδο
Επιστρέφουμε το πιάτο μας στο ντουλάπι, πεντακάθαρο

Αν ειναι ετσι, να τρωμε και σε λαδοκολλα... Ολα μαζι σαπουνισμα με ζεστο νερο και μετά ξεβγαλμα με κρυο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coyote

Νεοφερμένος

Ο coyote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Υπάρχουν και τα πλαστικά πιάτα, δεν χρειάζονται καν πλύσιμο . 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
πλυντήριο πιάτων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Οδηγιες προς ναυτιλλομενους:
1)Ξεπλενουμε με λιγο νερακι τα πιατακια
2)Βαζουμε σαπουνακι στο σφουγγαρακι(ο,τι μαρκα προτιμα ο καθενας)
3)Τα σαπουνιζουμε καλα-καλα μπρος πισω μεχρι να φυγουν σαλτσες,λιγδες κτλ
4)Ξεπλενουμε ξανα με μπολικο νερακι(οποιαδηποτε υπολοιματα σαπουναδας ειναι ικανα να προκαλεσουν σοβαρες παρενεργειες για να μην επεκταθω...)

Αποστολη εξετελεσθη οταν μες το πιατο καθρεφτιζεται το αλαβαστρινο προσωπακι μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Λοιπόν.
Ξεκινάμε με σαπούνισμα ποτηριών, μετά κουτάλια-πιρούνια-μαχαίρια, μετά πιάτα και τέλος κατσαρόλες/ταψιά και οτιδήποτε πιο μεγάλο και συνήθως πιο λερωμένο. Γενικά πάντα πάμε από το πιο καθαρό στο πιο βρόμικο. Η τοποθέτηση είναι ακριβής με τα ποτήρια σε κάθετη σειρά στα δεξιά. Δίπλα προς τα αριστερά στοιβαγμένα τα πιάτα κατά σειρά πρώτα τα πιο μικρά και μετά τα μεγαλύτερα. Στο τέλος των πιάτων σε οριζόντια θέση τα μαχαίρια, κουτάλια, πιρούνια και κουτάλες. Το κάθε πιρούνι πάνω στο άλλο πιρούνι το κάθε κουτάλι πάνω στο άλλο κουτάλι και πάει λέγοντας. Τέλος τα ταψιά όπου χωράνε και δεν κινδυνεύουν να πέσουν. Φυσικά πιάτα και ταψιά σε όρθια προς πλαγιαστή θέση για να στεγνώσουν καλά χωρίς στάμπες και χωρίς μυρωδιές. Τέλος τις σταχτοθήκες με άλλο σφουγγάρι και για να στεγνώσουν πολύ πιο μακριά από πιάτα/ποτήρια κλπ.

Δεν τρελαίνομαι για πλύσιμο πιάτων αλλά τρελαίνομαι για την ‘’μανιακή’’ σειρά και τοποθέτηση που έχω ορίσει.

υ.γ. σε ότι ακούμπησε ψάρι ή αυγό πηγαίνει σχεδόν και μισό μπουκάλι ξύδι. Και πάντα φοράω ολόσωμη ποδιά χωρίς βέβαια προστασία γιατί το νερό τρέχει συνεχώς σε όλη την διάρκεια πλυσίματος. Και όταν υπάρχουν και οι ερεθισμοί στα κωλοευάισθητά μας χέρια βάζουμε και γάντια κίτρινα σαν της κυρίας πιο πίσω, της μαμάς του ντέξτερ αν θυμάμαι καλά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
ρε ερωτήματα που τα έχει ο κόσμος. :P

ένα, ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
πλενονται τα πιατα;;;;; :confused::confused::confused: σοβαρα;
δηλαδη δεν τα πεταμε μετα τη χρηση; :(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Γιατί δεν υπάρχει επιλογή "τα πλένει το πλυντήριο"? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
πλενονται τα πιατα;;;;; :confused::confused::confused: σοβαρα;
δηλαδη δεν τα πεταμε μετα τη χρηση; :(:(:(

Την ιδια απορια ειχα κι εγω για τα ρουχα.
Μεχρι που αναγκαστηκα να παρω πλυντηριο γιατι ηταν πλεον ασυμφορο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Πώς πλένετε τα πιάτα σας;


στο πλυντήριο φυσικά :D
...αλλά μετά τα ρούχα μου έχουν κάτι λαδιές :worry:
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Α, εχω στρατηγική για τα πιάτα ώστε να πλένονται γρήγορα, εύκολα και με όσο το δυνατό λιγότερο νερό (κάτι με πιάνει όταν βλέπω να τα πλένουν λες και τους κάνουν σπα).
Λοιπόν, ο νεροχύτης στα δεξιά έχει το στραγγιστήρι μέσα οπότε τα πιάτα πάνε στον αριστερό. Πάντα με το που μπαίνουν μέσα ρίχνω λίγο νερό πάνω να μην κολλήσουν οι λίγδες. Οταν έρθει η ώρα να τα πλύνω, τα βγάζω όλα στον πάγκο αριστερά και ξεκινάω με τις κατσαρόλες (μεγαλύτερα), τελειώνοντας με τα μαχαιροπίρουνα (μικρότερα). Τα κάνω δηλαδή τύπου "Ρώσικη κούκλα", να μπαινει το ένα μέσα στο άλλο.
Μετά αρχίζω να τα ξεπλένω και τα βάζω στο στραγγιστήρι από το μικρότερο στο μεγαλύτερο, έτσι γίνεται ξανά μια "μπαμπούσκα" και χωράνε όλα, ενώ το νερό από τα μικρά έχει σχεδόν ξεπλύνει τα μεγάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ένα ένα... Η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά... :mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top