Το επίθετο των παιδιών

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
εμένα μου τη σπάει η γενική κτητική στα επίθετα πάντως.
Λέμε δηλ Ντόρα (γυναίκα του) Μπακογιάννη (τυχαίο παράδειγμα). Φώφη (κόρη του) Γεννηματά. Λες και η γυναίκα είναι κτήμα. Δεν μπορεί να υφίσταται από μόνη της. Από τον πατέρα της περνά στον άντρα της.
Προτιμώ 1000 φορές τα ξένα επίθετα π.χ Bill και Hilary Clinton. Ακριβώς το ίδιο, χωρίς να υπονοείται κτήση.


Τα ξένα επίθετα είναι έτσι διότι η αγγλική γλώσσα του λάχιστον δεν έχει γενική ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τα ξένα επίθετα είναι έτσι διότι η αγγλική γλώσσα του λάχιστον δεν έχει γενική ;)

Bill Clinton and Hillary Clinton's.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Bill Clinton and Hillary Clinton's.:/:

Για να ισχύει από άποψη γραμματικής δεν θα έπρεπε να είναι Clinton's Hillary; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμενα θα ονομαστεί Μούλικο Ichliebedich - Γιδόπουλο. Έχω και σπάνιο επίθετο, λέμε... (όντως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
βασικα ειναι το τελευταιο που με νοιαζει αυτο!
καλα να ναι το παιδι, καλα να μαστε και μεις, και δε βαριεσαι!
αυτο ελειπε να κανουμε και αυτο, θεμα τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εμένα μου τη σπάει η γενική κτητική στα επίθετα πάντως.
Λέμε δηλ Ντόρα (γυναίκα του) Μπακογιάννη (τυχαίο παράδειγμα). Φώφη (κόρη του) Γεννηματά. Λες και η γυναίκα είναι κτήμα. Δεν μπορεί να υφίσταται από μόνη της. Από τον πατέρα της περνά στον άντρα της.
Προτιμώ 1000 φορές τα ξένα επίθετα π.χ Bill και Hilary Clinton. Ακριβώς το ίδιο, χωρίς να υπονοείται κτήση.
Συμφωνώ απόλυτα και το είχα σκεφτεί κι εγώ αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Που να δείτε πιο παλιά που η γυναίκα στα χωριά δεν ήταν καν η Ντόρα ή η Φώφη, δεν είχε ούτε αυτό το μικρό όνομα δικό της.
Ηταν η Γιώργαινα (η γυναίκα του Γιώργου) ή η Θανάσαινα (η γυναίκα του Θανάση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Να σας πω εγώ που λέτε για τα χωριά. Ο πρόπαππούς μου, ο οποίος ζούσε σε χωριό της Κεφαλλονιάς, επειδή τη γυνάικα του τη λέγανε Παγώνα, τον φωνάζανε Παγώνη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Να σας πω εγώ που λέτε για τα χωριά. Ο πρόπαππούς μου, ο οποίος ζούσε σε χωριό της Κεφαλλονιάς, επειδή τη γυνάικα του τη λέγανε Παγώνα, τον φωνάζανε Παγώνη ;)
αχχαχααχαχχ:D
εγώ πάλι στη κεφαλονιά έχω ακούσει ότι τη γυναίκα τη φωνάζανε "γυναίκα":D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Eγώ πάντως όταν μεγαλώσω, στα παιδιά μου θα δώσω το δικό μου επίθετο, ασυζητητί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Eγώ πάντως όταν μεγαλώσω, στα παιδιά μου θα δώσω το δικό μου επίθετο, ασυζητητί.
Και με ποια επιχειρήματα -αν- θα ανακοινώσεις στην τότε γυναίκα σου ότι θα δώσεις το επίθετό σου, αν επιτρέπεται; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εαν εγω με την γυναικα μου οταν παντρευτω, κρατησουμε και τα δυο επιθετα, τοτε τα παιδια μας θα εχουν δυο επιθετα ετσι?
Οταν παντρευτουν αυτα, αυτοματα θα προσθεσουν ακομα ενα της γυναικας...και παει λεγοντας.
Στα ποσα επιθετα θα φτασουμε τελικα?:hmm:


Καλα...δεν παντρευομαι και εληξε το θεμα.:mad:
Θα υιοθετισω κι ενα παιδακι και τελειωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εαν εγω με την γυναικα μου οταν παντρευτω, κρατησουμε και τα δυο επιθετα, τοτε τα παιδια μας θα εχουν δυο επιθετα ετσι?
Οταν παντρευτουν αυτα, αυτοματα θα προσθεσουν ακομα ενα της γυναικας...και παει λεγοντας.
Στα ποσα επιθετα θα φτασουμε τελικα?:hmm:


Καλα...δεν παντρευομαι και εληξε το θεμα.:mad:
Θα υιοθετισω κι ενα παιδακι και τελειωσε.
Καλέ κύριο Μάριος, διάβασε πιο πάνω.. :P Δεν πάει αλυσίδα αυτό με τα επίθετα! Ο Νόμος λέει πως αν οι γονείς έχουν και οι δύο από δύο επίθετα, τότε υποχρεούνται να επιλέξουν δύο απ' αυτά για να αποτελούν το επίθετο των παιδιών τους! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ναι βρε το διαβασα αυτο.
Εγω μιλαω για την περιπτωση οπου δεν υπηρχε αυτος ο νομος και στην περιπτωση που οι γονεις επελεγαν και τα δυο επιθετα για τα παιδια τους.
θα μου πεις γι'αυτο μπαινει ο νομος εδω, αλλα δεν θα ηταν απιστευτο μπαχαλο?
Φαση θα ειχε.

Και κατι αλλο επειδη δεν θυμαμαι εαν αναφερθηκε.
Εαν εγω παντρευτω καποια, και κανουμε 2 παιδια, μπορει το ενα να το λενε
Κωστα, επωνυμο γυναικας
και το αλλο
Δημητρη, επωνυμο αντρα
???????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όχι, και τα δυο θα έχουν υποχρεωτικά το ίδιο επίθετο, αυτό που έχει δηλώσει το ζευγάρι πριν παντρευτεί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Όχι, και τα δυο θα έχουν υποχρεωτικά το ίδιο επίθετο, αυτό που έχει δηλώσει το ζευγάρι πριν παντρευτεί! :)

Αρα μ@κιες μου ελεγε η αλλη οτι και καλα ισχυε το παραπανω.
Κι ενω της ελεγα οτι ειναι κουλο να ισχυει αυτο, εκεινη επεμενε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όχι, και τα δυο θα έχουν υποχρεωτικά το ίδιο επίθετο, αυτό που έχει δηλώσει το ζευγάρι πριν παντρευτεί! :)

Υπάρχει τρόπος να αλλάξει την δήλωση το ζευγάρι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Υποθέτω θα υπάρχει, αλλά δεν το ξέρω σίγουρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Υπάρχει τρόπος να αλλάξει την δήλωση το ζευγάρι?
Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που λες, πάντως σίγουρα γίνεται το παιδί από μόνο του να αλλάξει το επιθετό του.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top