Fro-yo : To σπιτικό

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Επανήλθα και μετά από εκτενή συζήτηση, ιδού η συνταγή του περίφημου παγωτού γιαούρτι ή κατά κόσμον frozen yogurt.
Η συνταγή πανεύκολη και με λίγα υλικά.
Παγωτομηχανή δεν χρειάζεται.

Υλικά
700 γρ γιαούρτι στραγγιστό πλήρες (όχι light-Δε θα βγει)
180 με 250 γρ άχνη ζάχαρη (ανάλογα πόσο γλυκό το θέλετε)
2 βανίλιες (προαιρετικά)

Εκτέλεση
Χτυπάμε με αυγοδάρτη το γιαούρτι με την άχνη + τις βανίλιες για περίπου 5-6 λεπτά.
Τοποθετούμε το σκεύος στην κατάψυξη και ανακατεύουμε με το μίξερ χειρός κάθε μία-μιση ώρα ανάλογα με το πόσο ισχυρό καταψύκτη έχετε.

Αυτή είναι η βασική συνταγή. Μπορείτε να προσθέσετε όποιο άλλο υλικό θέλετε, όπως βύσσινο σιρόπι ή και γλυκά κουταλιού μέσα, όχι όμως από την αρχή αλλά στην 2η και την 3η φορά που θα το βγάλετε από την κατάψυξη.

Bon appétit
(Η πρώτη φωτογραφία είναι αφού το έβγαλα από την κατάψυξη μετά από 5 ώρες, δεν είναι πολύ αρτιστίκ γιατί ήμουν κουρασμένη. Αρκεί που το έφαγα και ήταν νοστιμότατο μπορώ να πω :P Δεξιά είναι λίγο πριν το βάλω για 2η φορά στην κατάψυξη)
Εγώ πρόσθεσα βύσσινο και σιρόπι αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSCN1821.jpg
    DSCN1821.jpg
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 269
  • DSCN1815.jpg
    DSCN1815.jpg
    1.4 MB · Εμφανίσεις: 302
Τελευταία επεξεργασία:

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ίσως λίγο χαζή απορία: Μπορούμε από την αρχή να χρησιμοποιήσουμε μίξερ χειρός αντί για αυγοδάρτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ίσως λίγο χαζή απορία: Μπορούμε από την αρχή να χρησιμοποιήσουμε μίξερ χειρός αντί για αυγοδάρτη?

Ναι αλλά δεν είναι και τόσο απαραίτητο. Αλλά αφού θα το λερώσεις που θα το λερώσεις το μίξερ, γιατί όχι; ;) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ που τρώω παγωμένο γιαούρτι σ αυτές τις αλυσίδες καταστημάτων που έχουν ανοίξει σε κάθε γωνία, μου είπαν ότι δεν πρόκειται για παγωτό γιαούριτ, αλλά για παγωμένο γιαούρτι, το οποίο είναι αγελαδινό με 2% λιπαρά, και μάλιστα σε 3 διαφορετικά καταστήματα μου είπαν το ίδιο ότι είχε περίπου 120 θερμίδες το κεσεδάκι των 200 γρ.
Νομίζω αυτό που περιγράφεις είναι παγωτό γιαούρτι, αφού έχει και τη ζάχαρη άχνη, σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όχι, η συνταγή είναι για παγωμένο γιαούρτι. Οι αλυσίδες βάζουν ζάχαρη σε διάφορες μορφές (το συχνότερο είναι σιρόπι γλυκόζης).
Δοκίμασε να παγώσεις και σε παγωτομηχανή απλά γιαούρτι (πόσω μάλλον 2%) χωρίς τίποτα μέσα και πες μου αν θα γίνει όπως στα μαγαζιά. :P Θα γίνει μια πέτρα απλώς.
Η άχνη που χρησιμοποιείται στη συνταγή έχει κυρίως ρόλο να αφρατέψει το μίγμα όσο παγώνει, λόγω του αμύλου που περιέχει. Στις αλυσίδες, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω αφού μια φίλη μου δουλεύει εκεί, χρησιμοποιούν χημικά σκευάσματα για να έχει το ίδιο "αφράτο" αποτέλεσμα .

Αντίθετα, το παγωτό γιαούρτι (με έμφαση στο παγωτό) περιέχει ζαχαρούχο γάλα και φυτική σαντιγί (στο τενεκεδάκι). Αυτή η συνταγή ναι, έχει και πάρα πολλά λιπαρά και θερμίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Όχι, η συνταγή είναι για παγωμένο γιαούρτι. Οι αλυσίδες βάζουν ζάχαρη σε διάφορες μορφές (το συχνότερο είναι σιρόπι γλυκόζης).
Δοκίμασε να παγώσεις και σε παγωτομηχανή απλά γιαούρτι (πόσω μάλλον 2%) χωρίς τίποτα μέσα και πες μου αν θα γίνει όπως στα μαγαζιά. :P Θα γίνει μια πέτρα απλώς.
Η άχνη που χρησιμοποιείται στη συνταγή έχει κυρίως ρόλο να αφρατέψει το μίγμα όσο παγώνει, λόγω του αμύλου που περιέχει. Στις αλυσίδες, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω αφού μια φίλη μου δουλεύει εκεί, χρησιμοποιούν χημικά σκευάσματα για να έχει το ίδιο "αφράτο" αποτέλεσμα .

Αντίθετα, το παγωτό γιαούρτι (με έμφαση στο παγωτό) περιέχει ζαχαρούχο γάλα και φυτική σαντιγί (στο τενεκεδάκι). Αυτή η συνταγή ναι, έχει και πάρα πολλά λιπαρά και θερμίδες.

Δηλαδή όταν τρώω παγωμένο γιαούρτι από αυτές τις αλυσίδες, τρώω και ζάχαρη άχνη??? :hmm:
Εκνευρίζομαι γιατί κάνω πολύ αυστηρή διατροφή και όταν τους είχα ρωτήσει αν έχει οποιοδήποτε γλυκαντικό, μου είχαν απαντήσει αρνητικά. Φοβόμουν την ασπαρτάμη περισσότερο.
Α να χαθούν! :P
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δηλαδή όταν τρώω παγωμένο γιαούρτι από αυτές τις αλυσίδες, τρώω και ζάχαρη άχνη??? :hmm:
Εκνευρίζομαι γιατί κάνω πολύ αυστηρή διατροφή και όταν τους είχα ρωτήσει αν έχει οποιοδήποτε γλυκαντικό, μου είχαν απαντήσει αρνητικά. Φοβόμουν την ασπαρτάμη περισσότερο.
Α να χαθούν! :P
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)


Άχνη δεν τρως, δε θα ήταν τόσο κακό. Τροποποιημένο άμυλο ή άμυλο ταπιόκας ή ακακίας πιο πιθανό.
Δεν τα λένε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Άχνη δεν τρως, δε θα ήταν τόσο κακό. Τροποποιημένο άμυλο ή άμυλο ταπιόκας ή ακακίας πιο πιθανό.
Δεν τα λένε αυτά.

Κατάλαβα, πάει και το γιαουρτάκι..
Θα δοκιμάσω τη δική σου συνταγή.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Το έφτιαξα και είναι τέλειο!
Βέβαια, έβαλα πολύ λιγότερη άχνη ζάχαρη από την προτεινόμενη. (γούστα είναι αυτά!:D)
Παρ' όλα αυτά, γευστικά είναι υπέεεεροχο και μου πήρε ελάχιστη ώρα να το φτιάξω!

ps: Είμαι και πολύ περήφανη για τον εαυτό μου που ''μαγείρεψα''. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Τροποποιημένο άμυλο ή άμυλο ταπιόκας ή ακακίας

΄Την αλήθεια μου θα την πω... ποτέ δεν έχω δοκιμάσει το παγωμένο γιαούρτι .. ίσως επειδή γιαουρτι έχω και σπίτι!!:P
Αλλά επειδή είδα το θέμα τι έιναι αυτά τα συστατικά?? Πρώτη φορά τα βλέπω!! Υοάρχουν και σε άλλα προιοντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Στα συστατικά της συνταγής αναφέρεσαι ή σε αυτά που έγραψε η κοπέλα ότι έχει το frozen yogurt?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εντάξει καλέ, άμυλο είναι. Σχεδόν παντού υπάρχει άμυλο, μην κάνετε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
΄Την αλήθεια μου θα την πω... ποτέ δεν έχω δοκιμάσει το παγωμένο γιαούρτι .. ίσως επειδή γιαουρτι έχω και σπίτι!!:P
Αλλά επειδή είδα το θέμα τι έιναι αυτά τα συστατικά?? Πρώτη φορά τα βλέπω!! Υοάρχουν και σε άλλα προιοντα?

Όχι, παντού υπάρχουν αυτά. Απλά να μην τα πλασάρουν σαν διαίτης προιόντα, εφόσον μέσα υπάρχει το άμυλο. Κακό δεν είναι.
Aλλά όταν το απλό γιαούρτι με 2% λιπαρά έχει μόνο του 150 θερμίδες, είσαι χαζός αν πιστεύεις ότι το παγωμένο γιαούρτι που θα πάρεις από το μαγαζί έχει 100 θερμίδες (ενώ μέσα μπορεί να έχει είτε άμυλο είτε ζάχαρη).
Τα "άμυλα" αυτά κοινώς "δένουν" και κρατούν "αφράτα" τα μίγματα. Υπάρχουν παντού. Τροποποιημένο άμυλο για παράδειγμα έχει και το κέτσαπ για να είναι έτσι πηχτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κοίτα, αν 100 ml σκέτο γιαούρτι έχει χ θερμίδες, 100ml παγωμένο αφρατεμένο γιαούρτι θα έχει 3/5χ θερμίδες στο περίπου, οπότε αν βάλεις και την αξία των πρόσθετων, 100ml παγωμένο γιαούρτι μπορεί να έχει τα 2/3 των θερμίδων του σκέτου σε ίδιο όγκο.
Αλλά αμα προσθέσεις τα σιρόπια, τα μπισκοτάκια και τα σκατάκια, εκεί ξεφεύγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κοίτα, αν 100 ml σκέτο γιαούρτι έχει χ θερμίδες, 100ml παγωμένο αφρατεμένο γιαούρτι θα έχει 3/5χ θερμίδες στο περίπου, οπότε αν βάλεις και την αξία των πρόσθετων, 100ml παγωμένο γιαούρτι μπορεί να έχει τα 2/3 των θερμίδων του σκέτου σε ίδιο όγκο.
Αλλά αμα προσθέσεις τα σιρόπια, τα μπισκοτάκια και τα σκατάκια, εκεί ξεφεύγουμε.

Εγώ έβαζα φρούτα του δάσους. Ούτε σιρόπια, ούτε σκατάκια. Νόστιμο ήταν το άτιμο.
Αλήθεια, τώρα το χειμώνα τί θα κάνουν αυτά τα μαγαζιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μια χαρά πουλάνε τα παγωτά και το χειμώνα, φαντάζομαι θα αρχίσουν να φτιάχνουν και τίποτα κρέπες/βάφλες (όσα δεν κάνουν ήδη) και θα κρατηθούν έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μια χαρά πουλάνε τα παγωτά και το χειμώνα, φαντάζομαι θα αρχίσουν να φτιάχνουν και τίποτα κρέπες/βάφλες (όσα δεν κάνουν ήδη) και θα κρατηθούν έτσι.

Ναι ένα που χα ρωτήσει στον Πειραιά, μου χε πει ότι θα προσέθετε βάφλες.
Ένα που χουμε στην Κηφισιά, έχει απίστευτη δουλειά, όλο βλέπεις κόσμο να περνάει με κουτάκι απ το μαγαζί τους.
Μεγάλη μόδα το γιαούρτι φέτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Επειδή σκοπεύω να το φτιάξω το σαββατοκύριακο, απορία: Πες το φτιάχνεις, ακολουθείς όλα όσα λένε οι οδηγίες, το χτυπάς ανά μισάωρο, το βγάζεις, το τρως και μετά σου μένει και το βάζεις στην κατάψυξη για την επόμενη μέρα. Δε θα παγώσει υπερβολικά? :\
Δε ξέρω αν έγινα κατανοητή σε αυτό που ήθελα να πω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Επειδή σκοπεύω να το φτιάξω το σαββατοκύριακο, απορία: Πες το φτιάχνεις, ακολουθείς όλα όσα λένε οι οδηγίες, το χτυπάς ανά μισάωρο, το βγάζεις, το τρως και μετά σου μένει και το βάζεις στην κατάψυξη για την επόμενη μέρα. Δε θα παγώσει υπερβολικά? :\
Δε ξέρω αν έγινα κατανοητή σε αυτό που ήθελα να πω :P

Ναι θα παγώσει, απλά βγάζεις ένα κομμάτι και το αφήνεις να ξεπαγώσει λίγο περισσότερο έξω.
Αν και η ποσότητα αυτή είναι σχετικά μικρή. Αν έχεις σκοπό να το φας μόνη κάνε τη μισή δόση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ναι θα παγώσει, απλά βγάζεις ένα κομμάτι και το αφήνεις να ξεπαγώσει λίγο περισσότερο έξω.
Αν και η ποσότητα αυτή είναι σχετικά μικρή. Αν έχεις σκοπό να το φας μόνη κάνε τη μισή δόση.
:D:D
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top