• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Περίοδος: Συμβουλές για τις ιδιαίτερες ημέρες του μήνα

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αχαχαχχ σαν εθισμένες πρέπει να ακουγόμαστε ρε! :D

Λάουρα 2-2 εννοείται, τι να σου κάνει ένα. Για το Buscopan έχω ξανακούσει, θα ρωτήσω σε φαρμακείο όταν ξαναχρειαστεί. Κανονικά παίρνω κάτι χάπια αποκλειστικά για την περίοδο που τα 'χω από Γερμανία, αλλά τα ξέχασα στην Κέρκυρα και είμαι να σκάσω.

Μαρτύριο φίλε.

p.s. Εμένα τα ντεπόν δεν μου κάνουν τίποτα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Παιδιά οι πόνοι είναι διαφορετικοί.
Υπάρχουν πόνοι που νιώθεις ότι πονάει απλά η κοιλιά σου. Αυτό αντέχεται.
Αλλά πόνο στη κοιλιά που δε μπορείς να περπατήσεις, να κάτσεις, γενικά να μην μπορείς να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ και σε φέρνει σε απόγνωση, συνδυασμένα με πόνο στη μέση, με ζαλάδα, με τρέμουλο (ναι έχω και τρέμουλο και καθόλου όρεξη για φαγητό εκείνες τις μέρες, τουλχ τις 2 πρώτες) και τάσεις λιποθυμίας δεν αντέχεται :Ο. Γενικά εγώ περνάω ΧΑΛΙΑ με αυτή τη διαδικασία αν δεν έχω χάπι. Απλά δε παλεύεται.
Και λένε οι πόνοι της γέννας είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ. Ωγκοντ.:P

Επίσης, κάνει πολύ καλό ένα ΚΑΥΤΟ μπάνιο, κρατώντας το νερό πάνω στη κοιλιά, συνδιασμένο με χάπι βεβαίως, βεβαίως, μαζί με ένα ζεστό τσάι. Αυτά το χειμώνα βέβαια, γιατί το καλοκαίρι πεθαίνεις από τη ζέστη.
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Toν προηγουμενο Σεπτεμβρη ειχα για πρωτη φορα διπλωθει στα δυο.
Πηγα σχολειο και γυρισα τυλιγμενη στους πονους.
Πρωτη φορα το επαθα και τελευταια.
Φωναξαμε γιατρο και μου εδωσε ενα φαρμακο το οποιο δεν το θυμαμαι.

Οταν το θυμηθω θα σας πω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Τουλάχιστον παρηγορουμαι ακούγοντας σας. Δεν είμαι η μόνη που έχω φρικτό πόνο στην περίοδο.. :(
Εγώ δεν παίρνω ούτε ντεπον ούτε τίποτα. Και αυτό γιατί ξέρω ότι δεν θα με πιάσουν για πολύ και μετά θα πρέπει να ξαναπαρω. Φαύλος κύκλος.
Εμένα με πονάει το δεξί μου το πόδι και η μεση μου. Μιλάμε για σφαγή.
Κάτι τέτοιες ώρες οοταν ακουω στην τηλεόραση την διαφήμηση της always που λέει " Ζεισε κάθε περίοδο της ζωής σου. " μου ρχεται να την ΣΠΑΣΩ..
:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εγώ πονάω συνήθως λίγες μέρες πριν και όταν μου έρχεται δεν πονάω(μόνο την 1η μέρα έχω ενοχλήσεις):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Κορίτσια εγώ έπαθα το εξής την τελευταία φορά που είχα περίοδο. Δεν πόνεσα καθόλου και η ροή μου ήταν κανονική.
(κανονική για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον!)

''Κανονικά'' τις πρώτες 2 άντε βαριά 3 μέρες δε μπορώ να κουνηθώ από τον πόνο... Κοιλιά, μέση, κεφάλι...... Και έχω πάααρα πολύ μεγάλη ροή.
Πάρα πολύ. Τις πρώτες μέρες τουλάχιστον. Πάει 7-8 μέρες να καθαρίσω τελείως.

Ε αυτή η φορά ήταν η καλύτερή μου. Ούτε νεύρα, ούτε τίποτα. Ούτε λιγούρες. :redface:

Για τον πόνο έπαιρνα δυο-δυο τα ντεπόν. Αλλά δεν θέλω να παίρνω χάπια και τα έχω κόψει. :/
Είμαι μαζόχα, ναι. :P Άμα δω και δεν την παλεύω καθόλου θα πάρω μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κορίτσια εγώ έπαθα το εξής την τελευταία φορά που είχα περίοδο. Δεν πόνεσα καθόλου και η ροή μου ήταν κανονική.
(κανονική για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον!)

''Κανονικά'' τις πρώτες 2 άντε βαριά 3 μέρες δε μπορώ να κουνηθώ από τον πόνο... Κοιλιά, μέση, κεφάλι...... Και έχω πάααρα πολύ μεγάλη ροή.
Πάρα πολύ. Τις πρώτες μέρες τουλάχιστον. Πάει 7-8 μέρες να καθαρίσω τελείως.

Ε αυτή η φορά ήταν η καλύτερή μου. Ούτε νεύρα, ούτε τίποτα. Ούτε λιγούρες. :redface:

Για τον πόνο έπαιρνα δυο-δυο τα ντεπόν. Αλλά δεν θέλω να παίρνω χάπια και τα έχω κόψει. :/
Είμαι μαζόχα, ναι. :P Άμα δω και δεν την παλεύω καθόλου θα πάρω μόνο.

Και τι έκανες και πήγε καλύτερα την τελευταία φορά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Νομιζω πως αν παιρνεις συχνα χαπια, απο ενα σημειο και μετα δε σε πιανουν..Γιαυτο και τα εκοψα αν και καθε φορα που περιμενω περιοδο εχω ολα τα συμπτωματα μαζι (ζαλαδες, πονοκεφαλο, πονοκοιλο...δωστε πονο! :P) Το τελευταιο 6μηνο κιολας ταχει παιξει και ο κυκλος μου λογω αγχους και μου ειπε ο γυναικολογος να παρω αντισυλληπτικα αν ειναι αλλα δε θελω να μπλεξω ακομα με αυτα...:/: Παιρνει καποια απο εσας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το τελευταιο 6μηνο κιολας ταχει παιξει και ο κυκλος μου λογω αγχους και μου ειπε ο γυναικολογος να παρω αντισυλληπτικα αν ειναι αλλα δε θελω να μπλεξω ακομα με αυτα...:/: Παιρνει καποια απο εσας?

Όχι με τίποτα. Κι ούτε πρόκειται ποτέ να πάρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Νταξ επειδή ο κύκλος σου τα' χει παίξει μόνο από άγχος, χωρίς να' χεις κάποιο πρόβλημα, δεν είναι ανάγκη να πάρεις και να επιβαρύνεις άδικα τον οργανισμό σου. :hmm:
Εκτός κι αν είναι τελείως ό,τι να' ναι και δεν παλεύεται.
Εγώ δεν έχω πάρει btw, αλλά έχω φίλες που παίρνουν και είναι ευχαριστημένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Δεν εχω σταθερο κυκλο ουτως η αλλως...μεχρι τωρα μου ερχοταν καθε 26 με 40 μερες αλλα δεν ειχα αλλα προβληματα περα απο αυτο..Καθε φορα που εχω αγχος ομως μπορει να κανει και 60 μερες να μου ερθει...Το ρεκορ μου ηταν πριν 2 μηνες που εκανε 72 μερες :P οποτε το σκεφτομαι αν και προσπαθω να το αποφυγω...

Gilda εσυ γιατι δε θες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Τις πρωτες μερες , τις δυο πρωτες συγκεκριμενα υπεφερα , ειχα μεχρι και ταση για εμετο , εννοειται φρικτους πονους, δεν μπορουσα να κανω τιποτα και τα λοιπα
το ντεπον δε με επιανε οποτε επερνα μπουσκοπαν που ανακουφιζε καπως μιας και ειναι δυνατο.
Η σωτηρια ηρθε απο τοτε που αρχισα τα αντισυλληπτικα , μειωθηκε το πρηξιμο πριν μου ερθει περιοδος
και οταν μου ερχεται ειμαι μια χαρα , ουτε ντεπον δε χρειαζομαι ...
αλλη φαση...ησυχασα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εμένα,μια εβδομάδα περίπου πριν μου έρθει πονάει πολύ το στομάχι μου..δηλαδή ανακατεύομαι και μου έρχεται να κάνω εμετό..άλλοτε έχω και τρομερούς πονοκεφάλους...την ημέρα που είναι να μου έρθει πονάει η κοιλιά μου κάτω κάτω..και όταν μου έρχεται πονάει περισσότερο για 2 μέρες περίπου και παίρνω feldene...μερικές φορές όταν μου τελειώσει μετά από 5 μέρες συνήθως πονάει και πάλι το στομάχι μου....γενικά πονάω αυτές τις μέρες :worry: :P
ααα μερικές φορές πονάν και τα πόδια μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Δεν εχω πονεσει ποτε μου...εχω σταθει πολυ τυχερη!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Δεν εχω πονεσει ποτε μου...εχω σταθει πολυ τυχερη!!:redface:
Υπερβολικά θα έλεγα! :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν εχω σταθερο κυκλο ουτως η αλλως...μεχρι τωρα μου ερχοταν καθε 26 με 40 μερες αλλα δεν ειχα αλλα προβληματα περα απο αυτο..Καθε φορα που εχω αγχος ομως μπορει να κανει και 60 μερες να μου ερθει...Το ρεκορ μου ηταν πριν 2 μηνες που εκανε 72 μερες :P οποτε το σκεφτομαι αν και προσπαθω να το αποφυγω...

Gilda εσυ γιατι δε θες?

Αρχικά πήρε η γυναίκα του αδελφού μου (όσο είχε ακόμα σχέση) και της προκάλεσε μεγάλη κατακράτηση, ανεπιθύμητη τριχοφυϊα κτλ. Άλλαξε μάρκα αντισυλληπτικών, τα συμπτώματα παρέμειναν.
Μια κοπέλα με την οποία μιλάω απο ένα άλλο φόρουμ, όταν τα σταμάτησε γιατί ήθελε να κάνει παιδάκι, την έπιασαν τα ορμονικά της, έκανε και μια ωραιότατη αποβολή που της στοίχισε πολύ κτλ.
Επίσης, εχει ακουστεί οτι προκαλούν και καρκίνο μερικές φορές. Προστατεύουν απ τον καρκίνο της μήτρας και του μαστού, αλλά είναι συνδεδεμένα με άλλους τύπους καρκίνου. Πολλοί γιατροί δεν το παραδέχονται καν αυτό, αλλά η βιομηχανία των φαρμάκων είναι μια πολύ περίεργη υπόθεση. Το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε όταν αναφέρεις συμπτώματα περίεργα, λιποθυμίες κτλ (και αυτοί σκέφτονται τον όγκο), είναι αν έχεις πάρει αντισυλληπτικά.
Το ξέρω πως τώρα πια έχουν εξελιχθεί κτλ, αλλά η φίλη μου που είχε την αποβολή, το παθε πέρσι.

Είτε ειναι ένοχα, είτε είναι αθώα, δεν θα βάλω τον εαυτό μου στη διαδικασία να παίρνω καθημερινά ένα φάρμακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Υπερβολικά θα έλεγα! :D:D:D
Ναι,οντως...για παραδειγμα λενε ολες 'ποναω,υποφερω κτλ' και εγω τι να πω???ποναω και εγω??:P δεν μπορω να καταλαβω,ειμαι απο αλλο πλανητη!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ούτε εγώ πόναγα τα πρώτα χρόνια. Την πρώτη φορά που είχα μεγάλο πρήξιμο και τρελούς πόνους νόμιζα ότι ήμουν έγκυος και θα γένναγα! :P
Αλλά τώρα προσπαθώ και λέω πράγματα του τύπου "άντεξε τον πόνο! ο πόνος είναι φίλος σου! είναι η δύναμή σου! μόνο με τον πόνο θα έρθει η νιρβάνα!" κι άλλα τέτοια εμψυχωτικά και αποφεύγω τα φάρμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Αλλά τώρα προσπαθώ και λέω πράγματα του τύπου "άντεξε τον πόνο! ο πόνος είναι φίλος σου! είναι η δύναμή σου! μόνο με τον πόνο θα έρθει η νιρβάνα!" κι άλλα τέτοια εμψυχωτικά και αποφεύγω τα φάρμακα.
Δώσε πόνο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μερικά καψουροτράγουδα βοηθάνε. Πίνεις και καμια μπύρα και είσαι σε φάση "άτιμη κοινωνία, δεν θα με νικήσεις" οπότε μετά έχεις ξεχάσει τις κράμπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top