Το Άγιον Όρος

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μήπως είναι αυτός ο παράδεισος ;



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν όχι, είναι πάρα πολύ κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν όχι, είναι πάρα πολύ κοντά.

Το πολύ κοντά είναι επειδή δεν έχει γυναίκες. Αν επέτρεπαν, θα ήταν ο Παράδεισος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πολύ κοντά είναι επειδή δεν έχει γυναίκες. Αν επέτρεπαν, θα ήταν ο Παράδεισος.

Έχουν τον ωραιότερο τρόπο ζωής. Στη φύση, ηρεμία, χωρίς άνχη και παράλογες υποχρεώσεις. Δουλεύεις τη γη και ζεις. Ούτε νόμοι, ούτε φόροι, ούτε ασφάλειες, ούτε τίποτα. Ο άνθρωπος όπως θα έπρεπε να ζει φυσιολογικά. Το μόνο που λείπει ναι είναι οι γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μήπως είναι αυτός ο παράδεισος ;
.......................
Αδυνατώ να κατανοήσω επαρκώς την ερώτηση.

Όμως, ένα από τα λίγα που γνωρίζω γι’ αυτόν τον τόπο που εσύ απορείς, είναι το βιβλίο του Γέροντα Ιωσήφ του ησυχαστή.
ΒΙΟΣ – ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ- << Η ΔΕΚΑΦΩΝΟΣ ΣΑΛΠΙΓΞ>>.

Αν θέλεις να μην απορείς, μπορείς να το διαβάσεις και ίσως καταλάβεις τι είναι αυτό που βρίσκεται δίπλα σου!
...........δεν έχει γυναίκες. ......
Τώρα κατάλαβα τί επιθυμείς να πεις.
Αλλά γιατί το λές με παράξενη εισαγωγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αδυνατώ να κατανοήσω επαρκώς την ερώτηση.

Eίναι ρητορική η ερώτησις, διότι εγώ πιστεύω ότι αυτό είναι μια μικρογραφία Παραδείσου. Δεν βρίσκεται δίπλα μου. Είναι αρκετά χιλιόμετρα μακρυά. Το ερώτημα είναι αν αυτό μπορεί να υπάρξει εντός μας χωρίς να πάμε τόσο μακρυά...θέλω να πω ότι η αληθνή εσωτερική δύναμις είναι να έχεις δίπλα σου τον πειρασμό και να μην το αγγίζεις. Αν μεταφερθείς σε έναν άλλο "πλανήτη" με τόσες δεικλίδες ασφαλείας και την πολυτέλεια της απόστασης από την κακή μάζα, τότε πού ακριβώς έγγειται η εσωτερική τους δύναμις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Eίναι ρητορική η ερώτησις, διότι εγώ πιστεύω ότι αυτό είναι μια μικρογραφία Παραδείσου. Δεν βρίσκεται δίπλα μου. Είναι αρκετά χιλιόμετρα μακρυά. Το ερώτημα είναι αν αυτό μπορεί να υπάρξει εντός μας χωρίς να πάμε τόσο μακρυά...θέλω να πω ότι η αληθνή εσωτερική δύναμις είναι να έχεις δίπλα σου τον πειρασμό και να μην το αγγίζεις. Αν μεταφερθείς σε έναν άλλο "πλανήτη" με τόσες δεικλίδες ασφαλείας και την πολυτέλεια της απόστασης από την κακή μάζα, τότε πού ακριβώς έγγειται η εσωτερική τους δύναμις ;


Eίναι ρητορική η ερώτησις, διότι εγώ πιστεύω ότι αυτό είναι μια μικρογραφία Παραδείσου.
Ας κάνω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση. Καθαρή και όχι ρητορική.
Λες ότι πιστεύεις και θα ήθελα να μου βάλεις ένα επίθετο, προκειμένου να προσδιορίσεις επακριβώς αυτό που εννοείς.
Π.χ. πιστεύω ακράδαντα ότι …ή πιστεύω, αλλά δεν τον έφτιαξα και ο ίδιος…και αρκετές άλλες εκδοχές ακομα.


Δεν βρίσκεται δίπλα μου. Είναι αρκετά χιλιόμετρα μακρυά.
Σχήμα λόγου είναι το δίπλα σου. Εννοώντας πως αν θέλεις, είναι εφικτό να επισκεφτείς το Αγιο Όρος.
Το ερώτημα είναι αν αυτό μπορεί να υπάρξει εντός μας χωρίς να πάμε τόσο μακρυά...θέλω να πω ότι η αληθινή εσωτερική δύναμις είναι να έχεις δίπλα σου τον πειρασμό και να μην το αγγίζεις. Αν μεταφερθείς σε έναν άλλο "πλανήτη" με τόσες δικλίδες ασφαλείας και την πολυτέλεια της απόστασης από την κακή μάζα, τότε πού ακριβώς έγκειται η εσωτερική τους δύναμις ;
Μα από πού αντιλαμβάνεσαι ότι έχουν κάτι δικό τους;
Ζητούν και έτσι απλά τους δίνεται…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αν ήμουν άνδρας, θα το επισκεπτόμουν για μερικές μέρες ησυχίαs ή παρατήρησης, αναλόγως διάθεσηs. Για μονιμότητα, ουδείς λόγος. Δε θα μου ταίριαζε πιστεύω ως προσωπικότητα. Αλλά ατυχώ παρότι γυνή και θα αρκεστώ στη μεγάλη βόλτα στο μέρος αυτό που η φύση το πλουτίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Μήπως είναι αυτός ο παράδεισος ;
Αν όχι, είναι πάρα πολύ κοντά.

Huh! Πάντως κάτι μου λέει πως ο πατέρας μου έχει τελείως διαφορετική άποψη επί του θέματος :P

Κι εσύ ρε μπαμπά, αφού σου είπαμε πως δε θα έχει τηλεόραση, τι το 'θελες? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έχουν τον ωραιότερο τρόπο ζωής. Στη φύση, ηρεμία, χωρίς άνχη και παράλογες υποχρεώσεις. Δουλεύεις τη γη και ζεις. Ούτε νόμοι, ούτε φόροι, ούτε ασφάλειες, ούτε τίποτα. Ο άνθρωπος όπως θα έπρεπε να ζει φυσιολογικά. Το μόνο που λείπει ναι είναι οι γυναίκες.


μαν, θυμησου πως
τελευταια φορα που μπηκε γυναικα σε παραδεισο
πηγαν ολα κατα διαολου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αλλά γιατί το λές με παράξενη εισαγωγή;

μα γιατί είμαι συνήγορος του Διαβόλου :P

Ο άνθρωπος όπως θα έπρεπε να ζει φυσιολογικά. Το μόνο που λείπει ναι είναι οι γυναίκες.

'Αρα δεν είναι απολύτως φυσιολογικά.

Ας κάνω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση. Καθαρή και όχι ρητορική.
Λες ότι πιστεύεις και θα ήθελα να μου βάλεις ένα επίθετο, προκειμένου να προσδιορίσεις επακριβώς αυτό που εννοείς.
Π.χ. πιστεύω ακράδαντα ότι …ή πιστεύω, αλλά δεν τον έφτιαξα και ο ίδιος…και αρκετές άλλες εκδοχές ακομα.

αδυνατώ να κατανοήσω αυτή την παράγραφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
μα γιατί είμαι συνήγορος του Διαβόλου :P



.....


αδυνατώ να κατανοήσω αυτή την παράγραφο.

Προσωπικά με ενδιαφέρει μία " Αγία Γαία", να μας χωράει όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Προσωπικά με ενδιαφέρει μία " Αγία Γαία", να μας χωράει όλους!

Και εγώ. Αγία Παναγία είναι άλλωστε αναγραμματισμός της λέξεως Γαία. Δήμητρα, Μητέρα. Αυτοί είναι ερωτευμένοι με την Γαία, μάλλον ο έρως τους αναπληρώνει τον έρωτα τον δικό μας και δεν αποκλείω αν ο εκφυλισμός του "ισχυρού" είδους μας συνεχιστεί τις επόμενες δεκαετίες ή ακόμα και αιώνα, να αποχωρήσουν οι άνθρωποι για τέτοιους ή παρόμοιους παραδείσους μη μπορώντας να ανθέξουν την παράνοια, τον πόλεμο, την έλλειψη, τα δηλητήρια, τον τρόμο, την φρίκη, τον πόνο, την κατάθλιψη, τα τεχνητά ευφορικά μέσα (ναρκωτικά κ.α) και βέβαια την θερμότητα της γης - Κόλασης που όλο και θα αυξάνει :devil: 'Ισως τότε ο άνθρωπος καταλάβει ότι η δημιουργία του παράδεισου πρέπει να είναι έργο εγκόσμιο και να αποφασίσει να τον φτιάξει εδώ ή έστω να τον έχει ως πρότυπον. Με γυναίκες και με παιδιά όμως. Πιστεύω όμως ότι δεν θα προλάβει ο άνθρωπος. Θα τον καταπιεί το τέρας του Φρανκενστάιν που δημιούργησε πριν καν την έσχατη συνειδητοποίηση και εκείνος θα έχει σπαταλήσει την ζωή του σε φαντασιώσεις κατάκτησης του διαστήματος - ζωτικού συμπαντικού χώρου. Αυτό που μου έκανε εντύπωση σε αυτή την εκπομπή είναι ότι πολλοί πήγαν εκεί σε ηλικία 12 ετών ή και πιο νέοι. Μου προκαλεί ένα δέος, γιατί ένας άνδρας που δεν μεγαλώνει με γυναίκες, είναι περίπου όπως ο Μόγλης που μεγάλωσε με τον Μπαλού. Ανακύπτουν ερωτήματα, όπως πού διοχετεύεται όλη η έμφυτη αρσενική επιθετικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Πήγε ο παππούς μου το 1941 για λίγα χρόνια για να αποφύγει την κατοχή...
Δυστυχώς πέθανε όταν είμουν 2 χρονών οπότε δεν ξέρω και πολλά γι'αυτό...όσα ξέρω τα ξέρω απ'τον πατέρα μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Έχουν τον ωραιότερο τρόπο ζωής. Στη φύση, ηρεμία, χωρίς άνχη και παράλογες υποχρεώσεις. Δουλεύεις τη γη και ζεις. Ούτε νόμοι, ούτε φόροι, ούτε ασφάλειες, ούτε τίποτα. Ο άνθρωπος όπως θα έπρεπε να ζει φυσιολογικά. Το μόνο που λείπει ναι είναι οι γυναίκες.
Να τη βράσω τέτοια ...φυσιολογικότητα. Αυτή η ζωή είναι παρά φύσιν.

1694969379105.png

Το τέρας της εικόνας ονομάζεται Εριχθόνιος και (υποτίθεται ότι) ζει σε υπόγειες στοές του Αγίου Όρους. Για όποιον θέλει λεπτομέρειες:

Το τέρας που ζει στις υπόγειες στοές του Αγίου Όρους.. - ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΝΑΞΙΜΑΝΔΡΟΣ (nikolaosanaximandros.gr)

Υ.Γ. (Για να μη γράφω άλλο μήνυμα): Δεν με ενοχλεί αν είναι επιλογή κάποιου αυτός ο τρόπος ζωής. Αυτό που με ενοχλεί είναι σε μέρος της Ελλάδας να μην ισχύουν οι νόμοι του κράτους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Να τη βράσω τέτοια ...φυσιολογικότητα. Αυτή η ζωή είναι παρά φύσιν.


Το τέρας της εικόνας ονομάζεται Εριχθόνιος και (υποτίθεται ότι) ζει σε υπόγειες στοές του Αγίου Όρους. Για όποιον θέλει λεπτομέρειες:

Το τέρας που ζει στις υπόγειες στοές του Αγίου Όρους.. - ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΝΑΞΙΜΑΝΔΡΟΣ (nikolaosanaximandros.gr)
Αν είναι επιλογή τους γιατί να ενοχλεί ; Και ποιόν ;

Λίγο...φασιστικό δεν είναι όλο αυτό ; Και με το φασισμό δεν τα πηγαίνεις καθόλου καλά...
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Να τη βράσω τέτοια ...φυσιολογικότητα. Αυτή η ζωή είναι παρά φύσιν.

Υ.Γ. (Για να μη γράφω άλλο μήνυμα): Δεν με ενοχλεί αν είναι επιλογή κάποιου αυτός ο τρόπος ζωής. Αυτό που με ενοχλεί είναι σε μέρος της Ελλάδας να μην ισχύουν οι νόμοι του κράτους.
Και ο τρόπος ζωής σ΄ ενοχλεί, Δία. Και αυτό ενισχύεται από αυτό που παραπάνω είπες. Και σε αυτό απάντησα...

Αναφορικά με το ειδικό καθεστώς του Αγίου Όρους, ενοχλεί δεν ενοχλεί αυτό είναι. Δεν είναι κάτι καινούριο. Πάει πάρααααα πολύ πίσω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Θα ήθελα πάρα πολύ να πάω και να μείνω ένα δυο χρόνια, να ηρεμήσω και να ζήσω στη φύση. Αν και δεν είμαι πολύ με τη θρησκεία, με ανατριχιάζει η μυστικιστική ατμόσφαιρα. Φυσιολογικότητα είναι αυτή που ισορροπεί τον καθένα.
Πριν τρία χρόνια πήγα σ έναν εσπερινό σ ένα μοναστήρι σε μια έρημη περιοχή στο βόρειο Έβρο. Ήταν μια ανατριχίλα! Μ ΄άρεσε!!! Θα μπορούσα, νομίζω, να μείνω για καιρό εκεί. Ακόμη και αυτοί οι ιδιαίτεροι κανόνες, θα ήταν εγγύηση, πως κανείς δε θα με ενοχλήσει.

Ίσως τα λέω εκ του ασφαλούς, γιατί ξέρω, πως δεν πρόκειται να συμβεί, αλλά έτσι το νοιώθω:clover:
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Πριν τρία χρόνια πήγα σ έναν εσπερινό σ ένα μοναστήρι σε μια έρημη περιοχή στο βόρειο Έβρο. Ήταν μια ανατριχίλα! Μ ΄άρεσε!!! Θα μπορούσα, νομίζω, να μείνω για καιρό εκεί. Ακόμη και αυτοί οι ιδιαίτεροι κανόνες, θα ήταν εγγύηση, πως κανείς δε θα με ενοχλήσει.

Ίσως τα λέω εκ του ασφαλούς, γιατί ξέρω, πως δεν πρόκειται να συμβεί, αλλά έτσι το νοιώθω:clover:
Να κάτι τέτοια διαβάζει ο @Dias και δε θ΄ αργήσει να πάρει φωτιά...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top