Φιλίες μετά το τέλος του λυκείου;

Sia26

Νεοφερμένος

Η Sia26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πιστεύετε πως με τους φίλους σας θα εξακολουθείτε να είστε όπως τώρα αφού περάσετε σε διαφορετικές πόλεις; Γιατί εγώ πραγματικά πιστεύω πως θα χάσω έναν απ τους ανθρώπους που πραγματικά επικοινωνούσα κάτι σαν την αδελφή ψυχή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δυστυχώς είναι μια δύσκολη περίοδος η συγκεκριμένη στο θέμα αυτό.Προσωπικά, πιστεύω πως τώρα θα φανεί ποιες φιλίες αξιζαν πραγματικα και ποιες όχι. Γιατί όσο μεγάλη και να είναι η απόσταση,η πραγματική φιλία δεν θα χαλάσει. Ευτυχώς, νομίζω πως κράτησα αρκετές από το λύκειο και με τους περισσότερουςβρεθήκαμε κιόλας μέσα στο 1ο έτος..πήγα εγώ/ήρθαν αυτοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δυστυχώς με τους περισσότερους έχουμε χαθεί με 3-4 άτομα μόνο εξακολουθώ να κρατάω επαφές :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olie

Νεοφερμένος

Η Olie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γενικα ολη αυτη η περιοδος μετα τις πανελληνιες και πριν το πανεπιστημιο ειναι περιεργη.
Οι περισσοτεροι περνανε σε διαφορετικες πολεις κι οπως ειπωθηκε παραπανω τοτε φαινεται ποιοι φιλοι θα κρατησουν.
Στο πανεπιστημιο γενικα αρχιζεις και ψαχνεσαι λιγο περισσοτερο και αλλαζεις. Αυτες οι αλλαγες επηρρεαζουν και τη σταση σου απεναντι στους φιλους σου..
Εγω που περασα προσφατα μια τετοια φαση καταλαβα οτι οι φιλοι μου ηταν μονο για να βγαινουμε στην πολη μου και τιποτα παραπανω!!
Αλλα δεν πειραζει... Αν ψαξεις καλα θα βρεθουν καινουρια ατομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sia26

Νεοφερμένος

Η Sia26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Απλά με κάποια άτομα είναι πραγματικά κρίμα να χάσεις επάφη...είμαι συμβιβασμένη με την ιδέα οτι οκ δεν θα είμαστε μαζί αλλά τουλάχιστον να μην χαθούμε αμέσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
αν ηταν οπως λες αδελφη ψυχη δε θα χαθειτε...αλλωστε στο σχολειο ειναι ενας συμβιβασμος που κατανταει κανεις να συνηθισει , τωρα εχεις τη δυνατοτητα να διαλεγεις με ποιους θες να κανεις παρεα...εξαλλου ειναι πασιφανες οτι οι καλες φιλιες δε χανονται επειδη τελειωσε η σχολικη χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitaki17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
γεια σας παιδια....ειναι προφανες οτι μολις το κεφαλαιο ''πανεπιστημιο''.....η ζωη μασ θα δεχτει καποιες αλλαγες...πιστευω και εγω οτι καποιες φιλιες δεν χανονται...το οτι περασα μακρια, δεν σε βλεπω ,δεν βγαινουμε μαζι για ποτο ,δεν μου λενε απολυτως τιποτα....αν καποιος δεν θελει να χασει επαφες με τους φιλους του και ποσο μαλλον με τους κολλητους του δεν τους χανει αν προσπαθει και ο ιδιος....!!!....ωστοσο σε ολη την διαρκεια της ζωης σου γνωριζεις και αλλα ατομα-καινουρια..!!...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Eμείς πάλι αφού τελειώσαμε το λύκειο δεθήκαμε περισσότερο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Οποιοι ηταν πραγματικα φιλοι μου εχουν μεινει και μετα το λυκειο!:) Ξεχωριζεις ποιοι αξιζουν και ποιοι παλι οχι...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Πιστεύετε πως με τους φίλους σας θα εξακολουθείτε να είστε όπως τώρα αφού περάσετε σε διαφορετικές πόλεις; Γιατί εγώ πραγματικά πιστεύω πως θα χάσω έναν απ τους ανθρώπους που πραγματικά επικοινωνούσα κάτι σαν την αδελφή ψυχή μου...

Στη σχολή που θα πας θα βρεις και εσύ νέα άτομα για παρέα, καινούριους ανθρώπους και θα περνάς καλά. Αντίστοιχα το ίδιο θα κάνουν και οι καλοί φίλοι που έχεις εδώ. Αλλά δεν χάνεται και τίποτα τελείως. Με απλά λόγια, αν θες να κρατήσεις επαφή με κάποιους ανθρώπους υπάρχουν χίλιοι τρόποι να το κάνεις.

Ακόμα, μπορείτε να πηγαινοέρχεστε ο καθένας στη πόλη του καθενός, να σε/τους φιλοξενείς, να γνωρίζεστε με τις παρέες και να'ναι όλα οκ.

Skype, msn, facebook, τηλέφωνο, υπάρχουν τόσα που μπορείς να έχεις νέα καθημερινά και να μαθαίνεις τι κάνουν. :happy:

Αυτό που λένε τα παιδιά παραπάνω..Ότι η καλή φιλία θα ξεχωρίσει και στην απόσταση. Θυσίες θα κάνετε και οι δυο δεν γίνεται αλλιώς, αν είναι άνθρωπος που δεν θέλεις να χάσεις απ'τη ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_sdr

Νεοφερμένος

Η anna_sdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
:/:
Στη σχολή που θα πας θα βρεις και εσύ νέα άτομα για παρέα, καινούριους ανθρώπους και θα περνάς καλά. Αντίστοιχα το ίδιο θα κάνουν και οι καλοί φίλοι που έχεις εδώ. Αλλά δεν χάνεται και τίποτα τελείως. Με απλά λόγια, αν θες να κρατήσεις επαφή με κάποιους ανθρώπους υπάρχουν χίλιοι τρόποι να το κάνεις.

Ακόμα, μπορείτε να πηγαινοέρχεστε ο καθένας στη πόλη του καθενός, να σε/τους φιλοξενείς, να γνωρίζεστε με τις παρέες και να'ναι όλα οκ.

Skype, msn, facebook, τηλέφωνο, υπάρχουν τόσα που μπορείς να έχεις νέα καθημερινά και να μαθαίνεις τι κάνουν. :happy:

Αυτό που λένε τα παιδιά παραπάνω..Ότι η καλή φιλία θα ξεχωρίσει και στην απόσταση. Θυσίες θα κάνετε και οι δυο δεν γίνεται αλλιώς, αν είναι άνθρωπος που δεν θέλεις να χάσεις απ'τη ζωή σου.

Θα συμφωνήσω αλλά η απόσταση αποξενώνει τους ανθρώπους όπως και να έχει.....Αλλά τι να κάνεις....Υποθέτω ότι ο καθένας θα πρέπει να κάνει ότι καλύτερο μπορεί ....


:redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickos_Sf

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
νομιζω πως οταν επικοινωνεις με καποιον ουσιαστικα και τον θες στ ζωη σου η αποσταση δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο..το θεμα ειναι οτι τωρα θα συνειδητοποιησεις με ποιον ησουν πραγματικα κοντα και με ποιον οχι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω αλλά η απόσταση αποξενώνει τους ανθρώπους όπως και να έχει.....Αλλά τι να κάνεις....Υποθέτω ότι ο καθένας θα πρέπει να κάνει ότι καλύτερο μπορεί ....
Προφανώς και αποξενώνει τους ανθρώπους η απόσταση.
Τι να το κάνεις το msn,το skype κλπ από ένα σημείο και μετά;
Θέλεις να βγείς,να πείς μια κουβέντα,να βιώσεις την "φιλία",να έχεις αναμνήσεις με τον άλλον.

Φυσικά και αν υπάρχει καλή διάθεση και θέληση,όλα γίνονται.
Αλλά μια φιλία δεν μπορεί να στηριχθεί με το να βλέπεις τον άλλον 1-2 φορές/χρόνο ή στα δύο χρόνια.
Κάποια στιγμή έρχεται η αποξένωση. Βρίσκεις παρέες,αλλάζεις.

Θα έλεγα ότι είναι ακόμα πιο δύσκολη η διατήρηση μια σωστής φιλίας από απόσταση,
ακόμα και σε συνάρτηση με την ερωτική σχέση από απόσταση -έχω βιώσει και τα δύο-
Γιατί όταν είσαι σε ερωτική σχέση,υπάρχουν άλλες ανάγκες,κλπ κλπ. Κρατιέται το πράγμα.

Η φιλία πάλι..ιδιαίτερα όταν μιλάμε για αποστάσεις που επί χρόνια θα μείνουν έτσι,
ε ναι θέλει μεγάλη προσπάθεια,θέληση και ενδιαφέρον και από τους δύο για να μην διαλυθεί το πράγμα.

Προσπαθήστε το πάντως,αξίζει ότι αποτέλεσμα και αν έχει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Eυτυχώς δεν είχα φίλους στο λύκειο, οπότε δεν έχασα τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
3 φιλίες έχω κρατήσει απ´ το Λύκειο η μια κιόλας ειναι κολλητη απο την 1η γυμνασίου !
Λίγοι και καλοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Οπως μας ελεγε και μια καθηγητρια μας: "οι πραγματικες φιλιες τωρα θα φανουν."(δηλ. στο τελος του λυκειου);)
Εγω ευτυχως δεν ειχα φιλες,οποτε μου στοιχισε καθολου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ κράτησα με όλους επαφές κι απο λύκειο κι απο γυμνάσιο κι απο δημοτικό ακόμα, μέχρι την περίοδο που τέλειωνα το Παν/μιο. Απο κεινη την εποχή -λίγο πριν τελειώσω και στο τέλος- έγινε το ξεσκαρτάρισμα. Δηλαδή σουτάρω, σουτάρεις, σουτάρει, σουτάρουμε, σουτάρετε, σουτάρουν. Το γιατί είναι ευνόητο. Αλλάζω, αλλάζεις, αλλάζει, αλλάζουμε, αλλάζετε, αλλάζουν τα πράγματα. Και πιστεύω πως ξεκαθαρίσματα δε γίνονται μόνο τότε, αλλά σε κάθε διαφορετική αλλά σημαντική φάση/αλλαγή της ζωής μας. Αυτό είναι σίγουρο, όπως σίγουρο είναι επίσης πως άτομα που μεταξύ τους υπάρχει η ουσία που λέμε, δεν παύουν να σταματούν την σχέση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DevvisSp

Νεοφερμένος

Ο DevvisSp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Φιλιες μετα το λυκειο?ειναι το αστειο της ημερας? (νταξ, σημερα ξεκινησα) Καλο, ξαναπεστο!!!

Πραγματικες: ζιρο!πιο ζιρο πεθαινεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
παιδια γενικώτερα εγω παλι δεν εχω και πολλές μακροχρόνιες φιλιες δηλαδη με παιδια από το δημοτικο που ημασταν κολλιτοι τωρα μπορει να βλεπόμαστε και να μην λεμε ουτε γεια και ο λογος απλουστατος ο ενας εχει ξεχασει τον αλλον η αληθεια ειναι οτι αυτό με πληγωνει... αλλά απο την αλλη ξερω ΄πολύ καλά οτι φταιω και εγω. Το εαν μια φιλια θα εχει διαρκεια για μενα εχει σχεση με το πόσο αμφωτεροι ειστε διαθετειμενοι να επενδυσετε σ'αυτη... Εχω μια φίλη απο το χωριό που τη γνωρισα στη β' δημοτικου καναμε παρεα μονο τα καλοκαιρια καθως οι γονεις μας ειχαν απεναντι τα μαγαζια τους και το χειμωνα αυτη πηγαινε αθηνα και γω στην πόλη μου. Ε! μ'αυτην την κοπελα ειμαστε ακόμη φιλες!!! και πολυ καλες μαλιστα ειδικά τωρα που θα μαστε και στην ιδια πολη φοιτητριες θα συνεχισουμε να κανουμε παρεα!!!
γενικωτερα αυτό που θελω να πω ειναι οτι δεν αποδεχομαι με την καμια την λεξη κολλιτος όσα ατομα εχουν χαρακτηριστει ετσι στη ζωη μου εφυγαν πολύ γρηγορα...Ναι κολλητες και κολλητους θα βρειτε πολλους ατομα δηλαδη που λόγω των συγκυριων ειστε καθε μερα μαζι και κανετε παρεα ακομη κιαν δεν ταιριαζεται... ομως φιλους θα βρειτε σπανια ατομα που θα κανετε παρεα ακομη κιαν οι καταστασεις δεν ειναι οι ευνοοικώτερες απλά και μόνο γιατι το θελετε... Ετσι λοιπόν θα μπορεσουμε όλοι μας πια να κανουμε αυτο το ξεσκαταρισμα σ'αυτην την αποθηκη προσωπων που λεγετε ζωη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Στη ζωη γνωριζεις ανα ηλικια πολλους ανθρωπους.Δηλαδη αρκετους στο Λυκειο,μετα αρκετους αλλους στο πανεπιστημιο,μετα αρκετους αλλους στο χωρο εργασια και παει λεγοντας.Προφανως και δεν μπορεις να κανεις αυτοκολλητη φιλια μ ολους αυτους για παντα,γιατι συνηθως το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι φιλιες που εχουν προιον των συνθηκων,μετα αλλαζουν οι συνθηκες και ξεκοβουν.
Πραγματικες φιλιες και μακροχρονες στη ζωη κανεις με 4 το πολυ 5 ατομα φυσικα αν εισαι ατομο που κανει φιλιες.Δεν μιλαω για την περιπτωση που βγαινω με μια παρεα καθε σαββατο και τα πινουμε,αλλα για ουσιαστικη φιλια που εχεις πραγματα να μοιραστεις με τον αλλον,καθως επισης να σταθει ο ενας στον αλλον στα δυσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top