Vendetta, τι πιστεύεις;

Θα κάνατε ποτέ σας Vendetta;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν έχω δει παρόμοιο θέμα, αν υπάρχει συγχωρέστε με...

Δεν ξέρω πως μου ήρθε, όχι δεν έχω σκοπό να δημιουργήσω (προς το παρόν) καμία, απλά θα ήθελα να δω την άποψη σας. Είναι γνωστό "hobby" (τελείως ειρωνικά) για εμάς τους Κρητικούς και η υπόλοιπη Ελλάδα το θεωρεί ανόητο (κατά κανόνα). Ομολογουμένως δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα, δεν αποκλείω να το έκανα. Εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Έτσι, να μιλάει το κρητικό αίμα! Σε νιώθω κουμπάρε, πέρα από την πλάκα.
Δεν το βρίσκω καθόλου ανόητο, στην οικογένεια μου δεν έχουμε κάποιο τέτοιο περιστατικό, όχι κάποιο που να ισχύει ακόμα τελοσπάντων (δεν μπορώ δυστυχώς να μιλήσω με βεβαιότητα για παλιότερα). Αυτό που ξέρω είναι ότι μπορεί για τους περισσότερους να μην αποτελεί λύση (και για μένα ίσως), αυτό που δεν μπορώ με τίποτα να αμφισβητήσω όμως, είναι ότι σχεδόν πάντα ο λόγος είναι σοβαρότατος για να ξεκινήσει μια βεντέτα. Και πολλές φορές, η βεντέτα δεν ξεκινάει για τον λόγο που πιστεύουν οι πολλοί, αλλά για κάτι που γνωρίζει συχνά πυκνά μόνο ο φονιάς και ο σκοτωμένος.
Είχαμε στο χωριό μου μια τέτοια ιστορία πριν μερικά χρόνια, η γιαγιά μου είχε βγει και στις ειδήσεις γα το συγκεκριμένο θέμα. :P Ο λόγος; Δύο μέτρα γης, ένα μονοπάτι. Αλλά δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν υπήρχε και κάτι άλλο πίσω από αυτό.
Δεν είμαι πάντως ο καταλληλότερος άνθρωπος για να κρίνω, μιας και η Κρήτη σημαίνει πάρα πολλά για μένα και φοβάμαι ότι δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική. Οπότε θα τελειώσω κάπου εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δυστηχώς αυτά δεν συμβαίνουν μόνο στην Κρήτη, αλλά σε όλη την επαρχιακή Ελλάδα.
Να θυμίσω το περιστατικό πέρσι τα Χριστούγεννα νομίζω με τον αγρότη που καθάρισε 5 συγχωριανούς του γιατί τα ζώα τους του έτρωγαν το γρασίδι. Ο έλληνας γενικά είναι πολύ ευαίσθητος με την ιδιοκτησία του και κάθε τι που τον ενοχλεί δεν διστάζει να το δει ως εισβολέα και καταπατητή.
Αντιλήψεις παλαιοτέρων εποχών......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Mε τίποτα και είμαι 100% σίγουρη γι αυτό. Δεν θα έφτανα ποτέ σε τέτοιο σημείο ότι κι αν μου είχε κάνει ο άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ποτέ δεν θα έφτανα σ'αυτό το σημείο.
Αυτά είναι για ανθρώπους αμόρφωτους.
Εδώ κάναμε τόσο κόπο να βγούμε από τη μιζέρεια του Εμφύλιου στην Ελλάδα, θα ξαναγυρίσουμε εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Θα ακουστώ ακραίος αλλά πέρα απ' όλα αυτά τα περί δικαιοσύνης και ύπαρξης δικαστηρίων και τα συναφή ωραία και όμορφα πραγματάκια, είναι και εντελώς ηλίθιο να σκοτώσεις τον άλλο. Δε μιλάω από θρησκευτικής πλευράς ότι θα πας στην Κόλαση και τα λοιπά. Μιλάω πρακτικά. Θα πας φυλακή ή στο χώμα από άλλο συγγενή! Και κερατάς και δαρμένος! Είναι ή δεν είναι ηλίθιο;

Σου καταπάτησε το χωράφι; Άστον κι αν δείς ότι το συνεχίζει, πάρε την Αστυνομία! Αν συνεχίσει, κλεψ του όλους τους καρπούς απ' το δικό του!

Σου ενόχλησε τον αδερφό ή τη μάνα; Δεστον σ' ένα δέντρο και άστον ένα βράδυ στις ερημιές να τον "ενοχλήσουν" οι λύκοι!

Σου την έπεσε στη γυναίκα σου; Σπάστου κάθε άκρο σε κάθε άρθρωση και πέτα τον γυμνό στην πλατεία του χωριού και μετά κάντου το δημοσίως... Σαδισμός, ναι! Γουστάρω, ξεφτύλισέ το το ζωάδι, αλλά μη του την ανάψεις γιατί και βλακωδώς θα πας στη φυλακή, και τη γυναίκα σου θα πειράζει άλλος μετά, και δε θα χεις στερήσει και στην κοινωνία τίποτα σημαντικό, ασήμαντος ήταν ζωντανός, ασήμαντος πήγε στο χώμα.


Ε, τι; Ζωάδια οι άλλοι; Σαδιστής εσύ! Θα το κάνουμε μπάτε σκύλοι αλέστε επειδή μερικοί δεν έχουν συναίσθηση να κρατήσουν τα χέρια τους κοντά ή τη μύγα τους κουμπωμένη στο παντελόνι; Μπρίκια κολλάμε ρε;8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Εξαρτάται και άπο τα μυαλά του ανθρώπου :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
[...]
Αυτά είναι για ανθρώπους αμόρφωτους.
[...]
Ίσως αν ήσουν πατέρας και σου σκότωναν το μονάκριβο κοριτσάκι σου, να μην το σκεφτόσουν έτσι. Ξέρεις από τώρα ότι θα σκέφτεσαι λογικά, ή δεν θα έχεις τεράστιο μίσος μέσα σου;
[...]
Σου καταπάτησε το χωράφι;[...]
Σου ενόχλησε τον αδερφό ή τη μάνα;[...]
Σου την έπεσε στη γυναίκα σου;[...]
Αν σου σκότωσε όμως ένα αγαπημένο πρόσωπο; Θα του βάλεις ζαρτιέρες και θα τον πετάξεις στην Ομόνοια;

Μάλλον δεν έχετε σκεφτεί πως μπορεί να είναι να χάνεις έναν αγαπημένο, επειδή κάποιος άλλος απλά του αφαίρεσε τη ζωή. Και αν η αστυνομία δεν έχει κάτι εναντίον του; Αν δεν μπορεί να τον πιάσει; Θα τον αφήσεις ελεύθερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Αν σου σκότωσε όμως ένα αγαπημένο πρόσωπο; Θα του βάλεις ζαρτιέρες και θα τον πετάξεις στην Ομόνοια;

Μάλλον δεν έχετε σκεφτεί πως μπορεί να είναι να χάνεις έναν αγαπημένο, επειδή κάποιος άλλος απλά του αφαίρεσε τη ζωή. Και αν η αστυνομία δεν έχει κάτι εναντίον του; Αν δεν μπορεί να τον πιάσει; Θα τον αφήσεις ελεύθερο;

Ρε Θοδωρή, αυτά που είπα είναι πράγματα πολύ πιθανά να τα βιώσει κανείς ενώ αυτό που λες εσύ ακραίο. Δεν έχω βρεθεί ποτέ σε ακραία κατάσταση και δεν ξέρω πως μπορεί να νιώθει κάποιος τότε, αλλά επιμένω ότι το να του την ανάψεις, μόνο σε μπελάδες θα σε βάλει.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Χμ, η πρωτη μου σκεψη ηταν οχι, αλλα επειδη δεν ξερω τα ορια μου, καθως δεν εχω βιωσει καταστασεις που να με φερουν εστω και λιγο κοντα τους, ψηφισα το δευτερο. Δεν ξερεις ποτε τι γινεται οταν δεν σκεφτεσαι καθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα...

Είμαι πάντως οπωσδήποτε κατά της μακροχρόνιας βεντέτας (όπου μιλάμε για μίσος που μεταβιβάζεται από γενιά σε γενιά :| ).





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Για θέματα οικονομικά, περιουσιακά ή τεσπα ένα κομμάτι γης όπως λέτε όχι δεν θα έπαιρνα τον νόμο στα χέρια μου.
Αν έχανα ένα αγαπημένο πρόσωπο και μάλιστα αναίτια ναι τότε θα ήθελα να εκδικηθώ. Αν αυτό με γυρνάει 100 χρόνια πίσω ή με κάνει λιγότερο ανώτερο άνθρωπο δεν το ξέρω, ξέρω όμως πως να χάσεις ένα δικό σου άνθρωπο στα κάλα καθούμενα και ο δράστης να κυκλοφορεί ελεύθερος κι ατιμώρητος δεν αντέχεται.
Δεν λέω πως έτσι θα γυρίσει πισω αυτός που έχασα, ούτε πως είναι το σωστό, λέω απλά πως αυτό θα έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Πάντως, το να σκοτώσεις τον άλλον για εκδίκηση ίσως δεν είναι το χειρότερο που μπορείς να του κάνεις. :)




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ίσως αν ήσουν πατέρας και σου σκότωναν το μονάκριβο κοριτσάκι σου, να μην το σκεφτόσουν έτσι. Ξέρεις από τώρα ότι θα σκέφτεσαι λογικά, ή δεν θα έχεις τεράστιο μίσος μέσα σου;

Φαντάσου κάθε άνθρωπος κάθε φορά που ένιωθε τεράστιο μίσος μέσα του να σκότωνε αυτόν που του το προκάλεσε. Υποτίθεται οτι ζούμε σε μία κοινωνία που εξελίσσεται προς το καλύτερο και που προσπαθεί να κατα πιέσει τα ζωώδη της ένστικτα καθώς και την αναξέλεκτη χρήση βίας.

Δεν υπάρχει δικαιολογία και κάποιοι δεν μπορούν να το συνειδητοποιήσουν αυτό. Δεν είναι δικαιολογία "Μα και εκείνος πριν μου σκότωσε τη μάνα". Ούτε είναι δικαιολογία "Μα δε μπόρεσα να συγκρατήσω την οργή μου". Αυτή είναι δικαιολογία για το λιοντάρι που τρώει την τίγρη και συνδιάζεται με μηδαμινή παιδεία καθώς και μόρφωση όπως ανέφερε ο Αρκτούρος, και όχι μόνο. Όλα αυτά που οδηγούν τον άνθρωπο σε μία τέτοια πράξη βέβαια και περιστοιχίζουν αυτό που λέμε κοινώς "χαμηλό επίπεδο".


Πάντως, το να σκοτώσεις τον άλλον για εκδίκηση ίσως δεν είναι το χειρότερο που μπορείς να του κάνεις. :)

Για όσες βεντέτες έτυχε να ακούσω ποτέ δε σκοτώθηκε ο δολοφόνος. Ο ένας σκοτώνει αγαπημένα πρόσωπα του άλλου και ο άλλος ανταποδίδει πάλι σε αγαπημένα πρόσωπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ίσως αν ήσουν πατέρας και σου σκότωναν το μονάκριβο κοριτσάκι σου, να μην το σκεφτόσουν έτσι. Ξέρεις από τώρα ότι θα σκέφτεσαι λογικά, ή δεν θα έχεις τεράστιο μίσος μέσα σου;

Σίγουρα δεν θα έβλεπα την κατάσταση τόσο ήρεμα όσο την βλέπω τώρα.
Άλλο να εκδικηθείς εσύ ο ίδιος τον δολοφόνο -που κι αυτό πολιτισμένο δεν είναι- και άλλο η έννοια της βεντέτας, η οποία είναι αυτή:

Για όσες βεντέτες έτυχε να ακούσω ποτέ δε σκοτώθηκε ο δολοφόνος. Ο ένας σκοτώνει αγαπημένα πρόσωπα του άλλου και ο άλλος ανταποδίδει πάλι σε αγαπημένα πρόσωπα.

Και επιπλέον:

Φαντάσου κάθε άνθρωπος κάθε φορά που ένιωθε τεράστιο μίσος μέσα του να σκότωνε αυτόν που του το προκάλεσε. Υποτίθεται οτι ζούμε σε μία κοινωνία που εξελίσσεται προς το καλύτερο και που προσπαθεί να κατα πιέσει τα ζωώδη της ένστικτα καθώς και την αναξέλεκτη χρήση βίας.

Δεν υπάρχει δικαιολογία και κάποιοι δεν μπορούν να το συνειδητοποιήσουν αυτό. Δεν είναι δικαιολογία "Μα και εκείνος πριν μου σκότωσε τη μάνα". Ούτε είναι δικαιολογία "Μα δε μπόρεσα να συγκρατήσω την οργή μου". Αυτή είναι δικαιολογία για το λιοντάρι που τρώει την τίγρη και συνδιάζεται με μηδαμινή παιδεία καθώς και μόρφωση όπως ανέφερε ο Αρκτούρος, και όχι μόνο. Όλα αυτά που οδηγούν τον άνθρωπο σε μία τέτοια πράξη βέβαια και περιστοιχίζουν αυτό που λέμε κοινώς "χαμηλό επίπεδο".

Συμφωνώ απολύτως.
Με αυτή τη λογική η μάνα του Άλεξ θα έπρεπε να είχε σκοτώσει όσα μικρά παιδιά έβλεπε μπροστά της και ήξερε πως είναι μπλεγμένα στην υπόθεση, οι γονείς των παιδιών που χάθηκαν στα Τέμπη θα έπρεπε να είχαν ορμήξει να σκοτώσουν τον οδηγό του φορτηγού κτλ..
Και όλοι θα ζούσαμε με το φόβο να βγούμε από το σπίτι μας, γιατί το σκυλί μας γκρέμισε έναν πάγκο του μανάβη...
Όχι, αυτά τα πράγματα μόνο μπροστά δεν θα μας πάνε.
Σίγουρα υπάρχει άπλετο μίσος σε κάποια τέτοια περίπτωση, αλλά πρέπει να μάθουμε να συγκρατούμε τα ένστικτά μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Για θέματα οικονομικά, περιουσιακά ή τεσπα ένα κομμάτι γης όπως λέτε όχι δεν θα έπαιρνα τον νόμο στα χέρια μου.
Αν έχανα ένα αγαπημένο πρόσωπο και μάλιστα αναίτια ναι τότε θα ήθελα να εκδικηθώ. Αν αυτό με γυρνάει 100 χρόνια πίσω ή με κάνει λιγότερο ανώτερο άνθρωπο δεν το ξέρω, ξέρω όμως πως να χάσεις ένα δικό σου άνθρωπο στα κάλα καθούμενα και ο δράστης να κυκλοφορεί ελεύθερος κι ατιμώρητος δεν αντέχεται.
Δεν λέω πως έτσι θα γυρίσει πισω αυτός που έχασα, ούτε πως είναι το σωστό, λέω απλά πως αυτό θα έκανα.

Συμφωνω εντελως.
(Επεστρεψε! :clapup:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Για όσες βεντέτες έτυχε να ακούσω ποτέ δε σκοτώθηκε ο δολοφόνος. Ο ένας σκοτώνει αγαπημένα πρόσωπα του άλλου και ο άλλος ανταποδίδει πάλι σε αγαπημένα πρόσωπα.
Εννοούσα, όχι το να τον σκότωναν αλλά να του δημιουργούσαν πχ κάποια σοβαρή αναπηρία για όλη του τη ζωή.
Το να μπαίνουν άλλα άτομα στη μέση είναι δυστυχώς εντελώς ΑΔΙΚΟ. :/:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Κι εγώ ως Κρητικός δεν ξέρω τι θα έκανα. Αλλο η Βεντέτα και άλλο να πειράξει κάοιον ένα δικό μου και να εκδικηθώ όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εβαλα κουμπάκιας για 2 λόγους, ναι συμφωνώ ότι πρέπει να πληρώνει αυτός που έκανε το κακό, αλλα όχι να την πληρώνουν γενιές ολόκληρες και να πεθαίνω π.χ. εγώ επιδή ο πρό πάπους μου έκλεψε ή σκώτοσε κάποιον.

Ο δέυτερος λόγος είναι ότι όταν σκοτώνεις κάποιον γιατί έκανε κακό πρέπει να τυμωρηθείς, σου φτάνει ο πόνος που νοιώθεις δεν είναι ανάγκη να θρηνείς και να μην είσαι κοντά στην οικογένια σου επιδή θα είσαι στα κάγγελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στην βεντέτα εννοούμε μόνο τον θάνατο ή και την εκδίκηση;

Θεωρώ τον ποίο γελοίο τρόπο να πάρει κάνεις εκδίκηση σκοτώνοντας. Υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι που σίγουρα πονάνε περισσότερο και είναι αρκετά εύκολα ειδικά αν μιλάμε για παρανομίες. Η δολοφονία το μόνο που μπορεί να προσφέρει είναι μια απόλαυση την στιγμή μετά μόνο προβλήματα, και αυτόν που θέλεις να εκδικηθείς απλώς θα πεθάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top