• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ear Piercing: Βασικές οδηγίες και συμβουλές

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Μακαρι να εχεις δικαιο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Πολύ μεγάλη προσοχή στο να φοράτε σκουλαρίκι από καλό υλικό και όχι από μαύρους κλπ.Είχα πάρει εγώ ένα φθηνό και μολύνθηκε η τρύπα,με αποτέλεσμα να την αφήσω να κλείσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Πολύ μεγάλη προσοχή στο να φοράτε σκουλαρίκι από καλό υλικό και όχι από μαύρους κλπ.Είχα πάρει εγώ ένα φθηνό και μολύνθηκε η τρύπα,με αποτέλεσμα να την αφήσω να κλείσει.
Εε ναι ρε συ αυτο εννοειται :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis123456

Νεοφερμένος

Ο takis123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια παιδια!

εψαχνα περι μολύνσεως και έπεσα πανω σας και μιας και βλεπω οτι ξερετε καποια πραγματα θελω να ρωτησω:

είχα κανει Piercing στο αυτι πριν περιπου 2 μήνες, άλλαξα μετά από ένα μήνα το σκουλαρικι απο μπίλια σε κρίκο(ασήμι). Σημερα είδα ότι ειχε πριστεί (κοκκινισμα, πύον). Το αυτί είχε γίνει τούμπανο απ το φούσκωμα, οποτε εβγαλα το σκουλαρικι που με εμποδιζε, σκουπισα το πύον και εριξα betadine....

τι προτείνετε περαιτέρω? ποσο καιρο θελει περιπου για να ξεπριστει? καποιος μου προτεινε την αλοιφη fucidin(αντιβιωτική) επίσης....
Την τρυπα να υποθεσω δεν τη σωζω ε? θα χρειαστει να την ξανακανω.....


Thanx εκ των προτέρων και καλως σας βρήκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
το πιο πιθανό, είναι ότι είσαι αλλεργικός στο ασήμι.
βάλε πάλι πίσω το προηγούμενο καλύτερα και καθάρισε το καλά με μπεταντιν

Επίσης έχε υπόψη πως αν έχεις θέμα με θυροειδη δεν πρέπει να χρησιμοποιείς μπεταντιν (και τότε πλύνε το νερό)
Η fucidin έχει προταθεί πολλές φορές, ωστόσο δεν ξέρω να σου απαντήσω προσωπικά
η fucicort νομιζω πως είναι το ίδιο σχεδόν, αλλά περιέχει κορτιζόνη.

Το καλύτερο υλικό για τον οργανισμό πάντως είναι το χειρουργικό ατσάλι(γνωστό και ως τιτάνιο), στο οποίο ο οργανισμός δεν αντιδρά.

Ελπίζω να σε κάλυψα στα βασικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis123456

Νεοφερμένος

Ο takis123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
thanx για την απαντηση!

Στο ασημι δεν νομιζω να ειμαι αλλεργικός, άλλοστε τον κρίκο τον είχα βάλει πριν ένα μήνα σχεδόν, αλλά τώρα μολύνθηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
τότε καθάρισε σε πρώτη φάση την τρύπα καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis123456

Νεοφερμένος

Ο takis123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
α, ξεχασα να ρωτησω, τρύπα στο ίδιο σημειο ξαναγινεται? ή θα πρέπει να τρυπήσω στο άλλο αυτί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
γιατί; θα την κλεισεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
γεια παιδια!

εψαχνα περι μολύνσεως και έπεσα πανω σας και μιας και βλεπω οτι ξερετε καποια πραγματα θελω να ρωτησω:

είχα κανει Piercing στο αυτι πριν περιπου 2 μήνες, άλλαξα μετά από ένα μήνα το σκουλαρικι απο μπίλια σε κρίκο(ασήμι). Σημερα είδα ότι ειχε πριστεί (κοκκινισμα, πύον). Το αυτί είχε γίνει τούμπανο απ το φούσκωμα, οποτε εβγαλα το σκουλαρικι που με εμποδιζε, σκουπισα το πύον και εριξα betadine....

τι προτείνετε περαιτέρω? ποσο καιρο θελει περιπου για να ξεπριστει? καποιος μου προτεινε την αλοιφη fucidin(αντιβιωτική) επίσης....
Την τρυπα να υποθεσω δεν τη σωζω ε? θα χρειαστει να την ξανακανω.....


Thanx εκ των προτέρων και καλως σας βρήκα!
Οπως σου απαντησε πρωτος ο challenger προφανως εισαι αλλεργικος στο ασημι αλλα καλου κακου εισαι σιγουρος οτι προκειται για ασημενιο σκουλαρικι:worry:
Αν οντως ειναι ασημενιο τοτε ναι,προφανως μιλαμε για αλλεργια στο ασημι και συγκεκριμενα στο νικελιο (ουσια που περιεχει το ασημι) μην ανησυχεις υπαρχουν πολλα ατομα που εχουν την ιδια αλλεργια.Σε αυτη την περιπτωση μη ξαναφορεσεις ασημενιο σκουλαρικι παραμονο σκουλαρικι απο πλαστικο ή τιτανιο.μεχρι να φυγει το πρηξιμο μη φορας σκουλαρικι.Οσο αφορα για το αν θα πρεπει να βαλεις αλοιφη νομιζω οχι εγω θα σου προτινα λευκο οινοπνευμα ή αλατονερο,δε σου χρειαζεται κατα τη γνωμη μου καποια αλοιφη οσο για τη Fusicort ειναι αρκετα ισχυρη για αυτο που τη θες εσυ.Εγω παντως στη θεση σου θα εβαζα οινοπνευμα ή αλατονερο και αν εβλεπα οτι γινοταν χειροτερα τοτε μονο θα εβαζα Fucidin μονο και μονο για να σταματησει οτιδηποτε περιτερω.Εγω δε βρισκω ομως το λογο να χρησιμοποιησεις αντιβιωτικη.
Την τρυπα μπορεις να την κανεις στο ιδιο σημειο αρκει η τρυπα να εχει κλεισει τελειως.Απλως λαβε υποψη σου οτι ισως αυτη τη φορα σε πονεσει λιγακι παραπανω.Καλη Τυχη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis123456

Νεοφερμένος

Ο takis123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

επίσης challenger, εφόσον έχω βγάλει το σκουλαρίκι εν ώρα πληγης τοτε θα κλείσει απο μόνη της..... τι να γίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.

Rude

Νεοφερμένος

Ο Rude αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Kαλησπέρα! δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, σχετικά με μια τρυπα που είχα κάνει στο παρελθόν (σε γνωστό μου φίλο) έκανα την τρυπα στο αυτi. Mετά από κάποιο διάστημα άλλαξα σκουλαρίκι (ανακαλύπτοντας πως είμαι αλλεργικός στο ασημι) να μην πηγαίνω μακριά, δεν ξανά έβαλα σκουλαρίκι ! την αφίσα να κλείσει! με αποτέλεσμα όμως τώρα μέσα στο αυτi να υπάρχουν (τουλάχιστον 1-2 χρονια) 2 "μπιλιτσες" πως να το εξηγήσω σαν εσωτερικά "μπιλακια"... δε πονάνε απλά δεν ξέρω ποσο ανησυχητικό είναι ... να επισκεφτώ κάποιον γιατρό? η κάποιος από εδώ είχε το ίδιο η γνωρίζει κάτι ? :) ευχαριστώ παρα πολύ για το χρόνο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Kαλησπέρα! δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, σχετικά με μια τρυπα που είχα κάνει στο παρελθόν (σε γνωστό μου φίλο) έκανα την τρυπα στο αυτi. Mετά από κάποιο διάστημα άλλαξα σκουλαρίκι (ανακαλύπτοντας πως είμαι αλλεργικός στο ασημι) να μην πηγαίνω μακριά, δεν ξανά έβαλα σκουλαρίκι ! την αφίσα να κλείσει! με αποτέλεσμα όμως τώρα μέσα στο αυτi να υπάρχουν (τουλάχιστον 1-2 χρονια) 2 "μπιλιτσες" πως να το εξηγήσω σαν εσωτερικά "μπιλακια"... δε πονάνε απλά δεν ξέρω ποσο ανησυχητικό είναι ... να επισκεφτώ κάποιον γιατρό? η κάποιος από εδώ είχε το ίδιο η γνωρίζει κάτι ? :) ευχαριστώ παρα πολύ για το χρόνο σας!

ρε λιπωμα θα ειναι
και ο τατουατζης στο ανοιγει αμα θες
αλλα πηγαινε σε δερματολογο



ψ.γιατι δεν πατε κατευθειαν σε ενα γιατρο και ρωτατε στα φορουμ αν θα πρεπει να πατε σε γιατρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ψ.γιατι δεν πατε κατευθειαν σε ενα γιατρο και ρωτατε στα φορουμ αν θα πρεπει να πατε σε γιατρο;

το φόρουμ δεν ζητάει φακελάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rude

Νεοφερμένος

Ο Rude αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστώ για την απάντηση σου φιλε μου! όσο για το τέλος αυτής, έχεις ένα δίκιο να ενόχλησε με τέτοιες ερωτήσεις απλά θεώρησα πιο εύκολο να κάνω μια ερώτηση εδώ μέσα άλλωστε forum είναι για συζητήσεις απορίες συμβουλές! απλά δεν ξέρω αν είναι κάτι το οποιο πρέπει να αφαιρεθεί όπως δήποτε από την περιοχή που μολύνθηκε! όπως και να έχει σε ευχαριστώ θερμά θα πάω να το κοιτάξω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Παιδια θελω να κανω τραγο αλλα με πιστολακι..ειναι επικινδυνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
έχει απαντηθεί πολλές φορές αυτό
κι έχει ειπωθεί πολλές φορές πως είναι καλύτερα με βελόνα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IwannaLoveCat

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα ΝταΦακ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!Σκευτομαι σοβαρα να τρυπισω το αυτι μ στο πτερυγιο.....
Ξερετε ποσο ποναει??Υπαρχει μεγαλος κινδυνος μολυνσης???(ειμαι 14)
Που μπορω να το κανω χωρις να υπαρχει μεγαλος κινδυνος μολυνσης????Καπου στον Πειραια κατα προτιμηση..
ευχαριστω!:D

Σημείωση:
Τα μηνύματα 59-60 προέρχονται απο το συγχωνευμένο θέμα "Ear Piercing".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

IwannaLoveCat

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα ΝταΦακ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Κανεις???????????:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top