Εργασιακά δικαιώματα

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Τώρα για 2500 δεν ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα σε ένα 40χρονο οικογενιάρχη με δύο παιδιά στην πλάτη.
γιατί καλέ, από τη τσέπη του θα τα έπαιρνες?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ακριβως ετσι ειναι... δεν ειναι ευκοο να κανεις του κεφαλιου σου να σε διωξουν...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
γιατί καλέ, από τη τσέπη του θα τα έπαιρνες?:P
όχι. Αλλά αν το ζόριζα πολύ εκτιθόταν η θέση του στην εταιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όχι. Αλλά αν το ζόριζα πολύ εκτιθόταν η θέση του στην εταιρία.
μη τρέφεις τέτοιες αυταπάτες:D

ντακς, κιντινγκ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
μη τρέφεις τέτοιες αυταπάτες:D

ντακς, κιντινγκ.:P
γιαυτό είπα ότι
που από την δική μου σκοπιά μόνο (εννοώ αυτό που κατάλαβα εγώ) μου φέρθηκε άψογα.
Πιθανά (το πιθανότερο) να πέφτω και έξω.
Αλλά υπάρχουν και ένα δυο άλλα μικροπράγματα που δεν με ανησυχούν κιόλας
Συνεπώς... χάρισμα τους του παλιό γυφτους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeD

Νεοφερμένος

Ο GeorgeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
στα καναλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.

MEFISTOS

Νεοφερμένος

Ο MEFISTOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οταν μου έτυχε εμένα στην δουλεία πήγα παρέα με το σωματείο και κέρδισα μια καλή αποζημείωση και μου ζήτησαν να ξανάπίασω δουλεία αλλα δεν δέχτηκα. Μόνος μου δεν θα έκανα τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Ολα αυτα που λες Giovanna οτι συμβαινουν σε αυτην την εταιρια ειναι πολυ σοβαρα και μπορεις πραγματικα να τους ξεσκισεις αν φερθεις οπως πρεπει. Δυστυχως δεν ξερω πολλα και ισως ειμαι πολυ εκ του ασφαλους για να σου πω "Ορμα"... Παντως ενα πραγμα μην κανεις... Μην τους αφησεις απειραχτους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μεφιστο, εμεις δεν εχουμε σωματειο..ειναι πολυεθνικη με ΟΛΟ το νοημα της λεξης...
παιδια πολυ φοβαμαι οτι δε θα κανω τιποτα..και αυτομουτζωνομαι γιατι κανω σαν κοτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μορφω

Νεοφερμένος

Η μορφω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας!θα ηθελα να μαθω τα δικαιωματα του ρεσεψιονιστ και του υπευθυνου μπουφε πρωινου γευματος οσον αφορα τη μισθοδοσια,δωρα χριστουγεννων-πασχα,αδειες,ρεπο,επιδοματα κτλ...
ευχαριστω!:hmm:

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο σχετικό θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
δεν νομίζω να διαφέρει σε τπτ απο των άλλων υπαλλήλων...

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από άλλο σχετικό θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimi stamati

Νεοφερμένος

Η dimi stamati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,
Χρειάζομαι την βοήθεια σας,
εργάζομαι σε μια εταιρεία ως υπάλληλός γραφείου εχς 4,5 χρόνια προυπηρεσία στην συγκεκριμένη ειδικότητα, είμαι άγαμη χωρίς παιδιά 24 χρόνων τι μισθό δικαιούμαι΄:::::::πριν 2 μήνες εργαζόμουν σε αλλη εταιρεία ίδια ειδικότητα και έπαιρνα καθαρά 800 ευρω και τωρα εδω που εργάζομαι η λογίστρια μου είπε οτι καθαρά θα παίρων 656 ευρω είναι δυνατόν να παίρνω λιγότερα απο πρίν::::::δεν ξέρω αν μετράει αλλα εχω κ απολυτήριο Τ.Ε.Ε Β'κύκλο Οικονομίας δοιοκησης. Σας παρακαλώ βοηθήστε με
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
1ον απαγορεύονται ρητώς και δια ροπάλου τα greeklish στο στέκι. Γράψε ελληνικά και κάποιος θα ασχοληθεί και με την ουσία του θέματος.

2ον Θα ήταν καλό να βάλεις έναν πιό σχετικό τίτλο για να βοηθηθείς καλύτερα. Ένα βοήθειααααα μπορεί να σημαίνει και "πνίγομαι από τον κεφτέ που έφαγα".:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Θα ηθελα αν μπορει καποιος αν ξερει να με βοηθησει στο εξης:
Εργαζομαι σε μια εταιρια εδω και 7 μηνες περιπου ως γραμματεας,
Οταν πρωτοηρθα υπεγραψα μονο αναγγελια προσληψης ομως δεν υπεγραψα συμβαση,που αυτο σημαινει οτι δεν ειμαι ουτε αοριστου χρονου ουτε ορισμενου για την ακριβεια δν ξερω τι ειμαι...
Ρωτησα μετα απο καποιο καιρο γτ αλλα μου ειπαν πως προς το παρον δεν χρειαζεται..
Σε καθε περιπτωση αυτο δεν νομιζω πως το καναν για να εχουν την ευκαιρια να με απολυσουν χωρις αποζημιωση,υπαρχει παρα πολυ καλο κλιμα εδω μεσα και ισα ισα δεν νομιζω πως κατι τους ενδιαφερει καθολου!Μου εχουν συμπεριφερθει αψογα και ακομα και σε κατι δωρα+επιδοματα που δικαιουμουν καποιο ποσοστο και οχι ολοκληρα μου τα δωσαν ολοκληρα χωρις καν να ειναι υποχρεωμενοι για κατι τετοιο!Συνεπως αποκλειω το ενδεχομενο να το καναν λογω της απολυσης χωρις αποζημιωσης!
Τι κερδος μπορει να εχουν εκεινοι απο αυτο ομως?Γιατι δεν εχω υπογραψει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Θα ηθελα αν μπορει καποιος αν ξερει να με βοηθησει στο εξης:
Εργαζομαι σε μια εταιρια εδω και 7 μηνες περιπου ως γραμματεας,
Οταν πρωτοηρθα υπεγραψα μονο αναγγελια προσληψης ομως δεν υπεγραψα συμβαση,που αυτο σημαινει οτι δεν ειμαι ουτε αοριστου χρονου ουτε ορισμενου για την ακριβεια δν ξερω τι ειμαι...
Ρωτησα μετα απο καποιο καιρο γτ αλλα μου ειπαν πως προς το παρον δεν χρειαζεται..
Σε καθε περιπτωση αυτο δεν νομιζω πως το καναν για να εχουν την ευκαιρια να με απολυσουν χωρις αποζημιωση,υπαρχει παρα πολυ καλο κλιμα εδω μεσα και ισα ισα δεν νομιζω πως κατι τους ενδιαφερει καθολου!Μου εχουν συμπεριφερθει αψογα και ακομα και σε κατι δωρα+επιδοματα που δικαιουμουν καποιο ποσοστο και οχι ολοκληρα μου τα δωσαν ολοκληρα χωρις καν να ειναι υποχρεωμενοι για κατι τετοιο!Συνεπως αποκλειω το ενδεχομενο να το καναν λογω της απολυσης χωρις αποζημιωσης!
Τι κερδος μπορει να εχουν εκεινοι απο αυτο ομως?Γιατι δεν εχω υπογραψει?

Με τις λίγες γνώσεις μου στο Εργατικό Δίκαιο μπορώ να πω τα εξής:

Η σύμβαση εξαρτημένης εργασίας μπορεί να καταρτιστεί εγγράφως ή προφορικά. Εδώ έχουμε το 2ο σκηνικό. Επίσης πρέπει να γίνεται αναγγελία της πρόσληψης στον ΟΑΕΔ 8 ημέρες μετά την πρόσληψη και εγγραφή των νέων μισθωτών σε σχετικό θεωρημένο έγγραφο του ΙΚΑ.

Ας με διορθώσει/η να τα εξηγήσει καλύτερα κάποιος νομικός όμως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Με τις λίγες γνώσεις μου στο Εργατικό Δίκαιο μπορώ να πω τα εξής:

Η σύμβαση εξαρτημένης εργασίας μπορεί να καταρτιστεί εγγράφως ή προφορικά. Εδώ έχουμε το 2ο σκηνικό. Επίσης πρέπει να γίνεται αναγγελία της πρόσληψης στον ΟΑΕΔ 8 ημέρες μετά την πρόσληψη και εγγραφή των νέων μισθωτών σε σχετικό θεωρημένο έγγραφο του ΙΚΑ.

Ας με διορθώσει/η να τα εξηγήσει καλύτερα κάποιος νομικός όμως.:)
Συνεπως δεν ειναι απαραιτητη η γραπτη συμβαση εργασιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Αννούλα μου, μια επιχείρηση κατά την πρόσληψη ενός μισθωτού και πρίν ακόμα αυτός αναλάβει εργασία υποχρεούται:

1. Να τον γράψει στο ΕΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ, το λεγόμενο πορτοκαλί βιβλίο, όπου εκεί υπογράφει απαραίτητα και ο μισθωτός,
2. Αναγγελεία πρόσληψης του μισθωτού (όπου εσύ έχεις υπογράψει),
3. Και τέλος να κάνει ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ μεταξύ σας, την οποία θα υπογράψεις και θα κρατήσεις το ένα αντίγραφο.

Προφανώς την έχει ξεχάσει , αν κρίνω απο τα λεγόμενά σου...
Αν θες μπορείς να πας στο ΙΚΑ με τον αριθμό μητρώου σου, μια μέρα που θα έχεις άδεια για να δεις τους 3 πρώτους μήνες τί και πόσα ένσημα σου κολλάνε ανά μήνα...

Πες μου λίγο...αν δεν κάνω λάθως είσαι με πλήρη απασχόληση εε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Ναι..με πληρη ειμαι..
Ολα αυτα τα εχω κανει ηδη..Το μονο που δεν εχω υπογραψει ειναι η συμβαση,τα ενσημα μου ειναι 25 το μηνα,αυτα..
Ολα καλα δλδ,το μονο που με απασχολει δλδ ειναι αυτο!Δεν μου φαινεται οτι το εχει ξεχασει,για καποιο λογω το εχει κανει!Απλα θελω να μαθω γτ?απο την στιγμη που μου εχει δειξει οτι δεν εχει σκοπο να εκμεταλευτει κατι απο τα εργασιακα μου δικαιωματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Με τις λίγες γνώσεις μου στο Εργατικό Δίκαιο μπορώ να πω τα εξής:

Η σύμβαση εξαρτημένης εργασίας μπορεί να καταρτιστεί εγγράφως ή προφορικά. Εδώ έχουμε το 2ο σκηνικό. Επίσης πρέπει να γίνεται αναγγελία της πρόσληψης στον ΟΑΕΔ 8 ημέρες μετά την πρόσληψη και εγγραφή των νέων μισθωτών σε σχετικό θεωρημένο έγγραφο του ΙΚΑ.

Ας με διορθώσει/η να τα εξηγήσει καλύτερα κάποιος νομικός όμως.:)

Καλέ μου Valder μαζί τα λέμε μου φαίνεται!!!
Δεν χρειάζεται βρε να είσαι νομικός για να τα γνωρίζεις αυτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top