Συζήτηση για... τρίχες!

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ε, για αυτό εγώ που δεν έχω ιδέα το αφήνω στην ησυχία του και είναι σουπερ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Truth is πως κι εγώ είχα κι έχω μια αδυναμία στα ωραία μαλλιά. Και ωραία μαλλιά θα πει αρχικά υγιή μαλλιά και έπειτα τα υπόλοιπα. :yes:

Θυμάμαι στη πρώτη λυκείου κυρίως που είχα τέτοιο κόλλημα με τα μαλλιά μου που αν δε μου πετύχαιναν μετά το λούσιμο τα ξανάλουζα αμέσως μετά και δεύτερη και τρίτη φορά. Μετά ήθελα κάνα μισάωρο να ισιώσω τέλεια τη φράτζα και άλλο τόσο με τον αφρό και τις λακ και όλα. Για ίσιωμα σε όλο το μαλλί ήθελα εμ... κάνα 2ωρο και πάλι δεν ήμουν ικανοποιημένη. Ναι, ξεκάθαρα ψυχωτική και τελειομανής... ήμουν :redface:

Πλέον το έχω ξεπεράσει (δε παύω να είμαι psycho όμως :/:) και είμαι στο τελείως αντίθετο άκρο... τα αφήνω τελείως φυσικά. Είναι μακριά και σγουρά οπότε βάζω μετά το λούσιμο μόνο λίγο αφρό και άμα δε στρώσουν δεν έστρωσαν :P Αφιερώνω ένα 5-10λεπτο τη μέρα και τέλος. Πλέον τα μαλλιά μου είναι υγιή και μπόλικα μπόλικα και ούτε ψαλίδες ούτε τίποτα. Όσο πιο απλά τόσο πιο καλά.

Κορίτσια, προσέξτε τα μαλλιά σας και αφήστε τα πιστολάκια και τα σίδερα λίγο στην άκρη. Σε λίγα χρόνια θα σας μείνουν 5 τρίχες και θα κλαίτε. It's such a shame!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Η δικη μου ιστορια...Εχω σγουρα μαλλια και πριν κανα 2 χρονια ειχα κοψει αφελειες!Γενικα μου αρεσουν πολυ οι αφελειες,αλλα επρεπε να τα ισιωνω συνεχεια και συνεχεια!:/: Ωσπου αποφασισα να τις αφησω να μακρυνουν για να ξεμπερδευω απο το ισιωμα...Ενταξει,η φαση του να μακρυνουν οι αφελειες ειναι λιγο σπαστικη αλλα ευτυχως τωρα εχουν μακρυνει αρκετα και γλιτωσα απο τα πιστολακια και τις βουρτσες!!:D Τωρα απλα βαζω αφρο μετα το λουσιμο και ησυχαζω!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω σπαστό μαλλί (ασσύμετρο καρέ αυτή τη στιγμή και μύτες παλιότερα) και αναγκαζόμουν να το ισιώνω παραμέρα (αυτός είναι και ο λόγος που το έκοψα) μέχρι να ανακαλύψω οτι το φυσικό μου μαλλί ήταν υπέροχες μπουκλίτσες.Τα άφησα μια μέρα φυσικά και μου λέει μια φίλη μου 'Τι έκανες στο μαλλί σου;' και της κάνω 'Δεν του έκανα απολύτως τίποτα,έτσι είναι το φυσικό μου' και έπαθε πλάκα.Βέβαια το ανακάλυψα πολύ αργά,ένα τρίμηνο πριν τα κόψω.Τα έχω ήδη 3 μήνες κομμένα και έχουν μακρύνει 3 δάκτυλα (πολύ γρήγορα μπορώ να πω) και τώρα περιμένω να τα φέρω ίσια και να τα κάνω μυτάκια,so,υπομονή:D

άσε που πέρσι τέτοια εποχή έκανα τη πρώτη ντεκαπάζ για τις ανταύγειες και έκανα αμάν να βγάλω το ξανθό απ'το μαλλί μου (το κόκκινο βγήκε σχετικά εύκολα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Εγώ γενικότερα είχα το ψαλίδι κάθε μέρα στο χέρι... μέχρι που τα μαλλιά μου είχαν αφυδατωθεί και είχα γεμίσει με ψαλίδα και σπασμένες άκρες! Λατρεύω το ίσιο μαλλί και το ψαλίδι μου είχε λύσει τα χέρια αφού σε 10 λεπτά ήμουν έτοιμη!! Πλέον από το καλοκαίρι αποφάσισα να τα αφήνω στο σπαστό που είναι το φυσικό τους, και πάνω στο στέγνωμα μία στο τόσο να επιστρέψω στο κλασικό πιστολάκι και που και που να τα φορμάρω!!:D:D

Εχθές πάνω σε μία κρίση παροξυσμού και ξεσπάσματος αποφάσισα να τα ακυρώσω όλα και να πάω κομμωτήριο για ριζική αλλάγη!
Ευτυχώς η κομμώτρια κατάφερε να με συνεφέρει και να μου θυμίσει πως .... ντεκαπάζ + λεπτή τρίχα = μπουρλότο!!!!
:P:P
Έτσι κατέληξα σε αντάυγειες ξανθές οι οποίες βγήκαν τέλειες παρόλο που φοβόμουν το χρώμα και την αλλαγή , μιας και είχα να τα βάψω κοντά στα 4 χρόνια αλλά και επειδή η βάση μου κοκκινίζει αρκετά και φοβόμουν μην βγω σαν πρωταγωνίστρια από ταινία του '80 ( το είχα πάθει σε κάτι φλασάκια που τελικά δεν ήταν φλασάκια αλλά αντάυγειες)!!!:hehe:

Όμως η εγχείρηση πέτυχε και ο ασθενής βγήκε ... ολοκαίνουριος!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina gk

Νεοφερμένος

Η marina gk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
κοριτσια να ρωτησω το μαλλι ποσο γρηγορα μακραινει?και οι ανταυγειες μετα απο ποσο καιρο αρχιζουν να ειναι απεσιες?(ολοι μου λενε θα μου ξεβαψουν και θα ειναι χαλια)!εκανα ανταυγιες με ντεκαπαζ και μετα ενα ξανθο ρεφλε για να μπει πανω απ'το ντεκαπαζ και τωρα εχω ξανθες ανταυγιες,ομως ρωταω το παραπανω γιατι δε σκοπευω να τις ανανεωσω θελω ξανα καστανο :P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
κοριτσια να ρωτησω το μαλλι ποσο γρηγορα μακραινει?και οι ανταυγειες μετα απο ποσο καιρο αρχιζουν να ειναι απεσιες?(ολοι μου λενε θα μου ξεβαψουν και θα ειναι χαλια)!εκανα ανταυγιες με ντεκαπαζ και μετα ενα ξανθο ρεφλε για να μπει πανω απ'το ντεκαπαζ και τωρα εχω ξανθες ανταυγιες,ομως ρωταω το παραπανω γιατι δε σκοπευω να τις ανανεωσω θελω ξανα καστανο :P:)

Αν δεν κάνω λάθος το μαλλί μακραίνει το μήνα μισό με ένα πόντο! Εξαρτάται και την ποιότητα του μαλλιού! Εάν σπαεί κλπ..
Τώρα για τις ανταύγειες... Λογικά το μαλλί με τα πολλά λουσίματα θα αρχίσει να γίνεται πιο θαμπό ...Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις προιόντα κατάλληλα για την περιποίηση των μαλλιών σου, κι όταν δεις ότι ξεθωριάζουν ή κιτρινίζουν πατάς ένα ρεφλέ (ίσως και αρκετά πιο σκούρο από τις ανταύγειες σου μιας και λες οτι δεν θέλεις ανανέωση):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
κοριτσια να ρωτησω το μαλλι ποσο γρηγορα μακραινει?και οι ανταυγειες μετα απο ποσο καιρο αρχιζουν να ειναι απεσιες?(ολοι μου λενε θα μου ξεβαψουν και θα ειναι χαλια)!εκανα ανταυγιες με ντεκαπαζ και μετα ενα ξανθο ρεφλε για να μπει πανω απ'το ντεκαπαζ και τωρα εχω ξανθες ανταυγιες,ομως ρωταω το παραπανω γιατι δε σκοπευω να τις ανανεωσω θελω ξανα καστανο :P:)

1)Ανάλογα με το μαλλί μισό με 1,5 πόντο το μήνα (ή 1)
2)Οι κόκκινες μετά απο ένα μήνα γίνονται καρροτί και μετά απο ένα εξάμηνο ξανθές.Για τις άλλες δε ξέρω,αλλά τις κόκκινες δε τις συχάθηκα,τις ξανθές όμως ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina gk

Νεοφερμένος

Η marina gk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος το μαλλί μακραίνει το μήνα μισό με ένα πόντο! Εξαρτάται και την ποιότητα του μαλλιού! Εάν σπαεί κλπ..
Τώρα για τις ανταύγειες... Λογικά το μαλλί με τα πολλά λουσίματα θα αρχίσει να γίνεται πιο θαμπό ...Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις προιόντα κατάλληλα για την περιποίηση των μαλλιών σου, κι όταν δεις ότι ξεθωριάζουν ή κιτρινίζουν πατάς ένα ρεφλέ (ίσως και αρκετά πιο σκούρο από τις ανταύγειες σου μιας και λες οτι δεν θέλεις ανανέωση):P
χμμ δηλαδη με ενα λιγο σκουροτερο ρεφλε τι θα πετυχω?γιατι ειμαι λιγο ασχετη...:redface::P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
χμμ δηλαδη με ενα λιγο σκουροτερο ρεφλε τι θα πετυχω?γιατι ειμαι λιγο ασχετη...:redface::P:P

Το σκουροτερο ρεφλε σου δινει τη δυνατοτητα να σκουρυνεις και την ανταυγεια ωστε να μην ειναι τόσο εντονη , οποτε και να μην φαινεται η διαφορα ριζας - ανταυγειας!:):)



Κοριτσια (+αγόρια:P) θέλω να ρωτήσω...

Σκεφτομαι να αγορασω σαμπουαν silver - ένα οικονομικο και καλο- , ξέρετε εταιρίες και από που μπορώ να το προμηθευτώ?:D:D
Πήγα στον Δαφνη(καταστημα ειδων κομμωτικης) σήμερα και ειχε μόνο μια εταιρια , και η πωλητρια δεν φανηκε και πολυ σιγουρη για το τι μου πουλούσε, οπότε και δεν το αγορασα.:bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Το σκουροτερο ρεφλε σου δινει τη δυνατοτητα να σκουρυνεις και την ανταυγεια ωστε να μην ειναι τόσο εντονη , οποτε και να μην φαινεται η διαφορα ριζας - ανταυγειας!:):)



Κοριτσια (+αγόρια:P) θέλω να ρωτήσω...

Σκεφτομαι να αγορασω σαμπουαν silver - ένα οικονομικο και καλο- , ξέρετε εταιρίες και από που μπορώ να το προμηθευτώ?:D:D
Πήγα στον Δαφνη(καταστημα ειδων κομμωτικης) σήμερα και ειχε μόνο μια εταιρια , και η πωλητρια δεν φανηκε και πολυ σιγουρη για το τι μου πουλούσε, οπότε και δεν το αγορασα.:bounce:

Στα Hondos Center πουλάνε ένα silver που γραφει πάνω Renal, Colour Retouch, σαντρέ χρώμα (τιμή δεν θυμάμαι) και στα Mod's Hair πουλάνε το SP (System Professional) silver shampoo (τιμή 15 ευρώ κ περιέχει 200 ml).

Και τα δύο, αν δεν βαριέσαι να ασχολείσαι τακτικά, ασημίζουν τα ξανθά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι εγώ έχω βάλει silver της SP και της L oreal. Οι τιμές δεν είναι υψηλές, νορμάλ είναι.
Και ασημίζουν τα ξανθά, πολύ σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsaris

Νεοφερμένος

Ο kotsaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λοιπον παιδια τα μαλλια μου ειναι κοντα και ισια,ωστοσο ειναι <<ανυπακουα>> με αποτελεσμα να ξοδευω απειρες ωρες μπροστα απ'τον καθρεφτη για να πετυχω αυτο που θελω....Ξερετε αν φταιει ο πηλος που χρησιμοποιω η αν υπαρχει καποιο καταλληλο look για τον τυπο μαλλιων μου???

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα #106 - #110 προήλθαν από συγχώνευση του θέματος «Ποιο χτένισμα μου ταιριάζει;» στο παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πηλος?
δεν τα κοβεις κοντα κοντα λεω γω να ξενοιασεις?:worry:

παρε μια κορευτικη μηχανη και δωσε στο γκαζον να καταλαβει
ετσι και εγω ειχα ατιθασα μαλλια,μεχρι που μου μεινανε ελαχιστα και τα πηρα συριζα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsaris

Νεοφερμένος

Ο kotsaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οτιδηποτε gel κι αν δοκιμασα,αποτελεσμα 0, και πιστεψε δεν αντεχω καν στη σκεψη να βγω εξω με κατεβασμενη φραντζα, ασε και που κουρευομαι το πολυ ανα 1 μηνα,για να μη μακρυνουν πολυ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πάρε πηλό επαγγελματικό από το ίντερνετ ή κομμωτήριο. Ή νέο κούρεμα πιο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τελικά θες χτένισμα να σου ταιριάζει, κούρεμα να σου ταιριάζει ή τρόπο να στρώνεις τα μαλλιά σου όπως τα θες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimaraz97

Νεοφερμένος

Ο Jimaraz97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας παιδια
Να σας ρωτησω οι κοπλες στα αγορια τι στυλ μαλλιων προτειμουν? (ηλικια 14 με 15)
Αυτους που τα ισιωνουν με ισοτικες??

Σημείωση:
Τα μηνύματα 111 έως 116 προέρχονται από το θέμα "Στυλ μαλλιών".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σας παιδια
Να σας ρωτησω οι κοπλες στα αγορια τι στυλ μαλλιων προτειμουν? (ηλικια 14 με 15)
Αυτους που τα ισιωνουν με ισοτικες??

Εγώ ζω σε άλλο γαλαξία νομίζω.
Υπάρχουν αγόρια που ισιώνουν τα μαλλιά τους?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimaraz97

Νεοφερμένος

Ο Jimaraz97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Οχι ενα και δυο πολλα τουλαχιστον στην πολη μου... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top