Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, μη γενικεύετε... κακή επιρροή, αυτό που πες για τα ναρκωτικά ακούστηκε στα αυτιά μου πολύ άσχημα :worry:, να τους ρίξουμε και στον καιάδα άμα είναι :/:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τα υλικά είναι απαραίτητα για να επιβιώσει κανείς, σε συνδυασμό όμως με τη διάρκεια απουσίας τους. Γιατί αν σήμερα αυτός στο παγκάκι έχει 20 σεντς, την επόμενη μέρα μπορεί να έχει περισσότερα.

Ο άνθρωπος είναι αγωνιστής από τη φύση του νομίζω. Οι συνεχείς κακουχίες μπορούν να τον λυγίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, μη γενικεύετε... κακή επιρροή, αυτό που πες για τα ναρκωτικά ακούστηκε στα αυτιά μου πολύ άσχημα :worry:, να τους ρίξουμε και στον καιάδα άμα είναι :/:.

όχι βρε weak...τουλάχιστον αυτοκαταστροφικοί είναι! το αν θα αλλάξει η κατασταση τους εξαρτάται πρώτα από αυτους.

Πριν δυο μερες πέθανε ένα αγόρι στην πολυκατοικία μου από ναρκωτικά. Τον ήξερα από πάρα πολύ μικρό..έφτασε τα 25 και τέλιωσε. Για μένα αυτοκτόνησε..τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
@Vkey: ποια είναι η διαφορά μεταξύ αυτοκτονίας και ιδέας θανάτου? δεν είναι η αυτοκτονία μια ιδέα θανάτου?

Στην ψυχολογία είναι δύο διαφορετικά πράγματα...και βάση ορισμού η ιδέα είναι απλά ιδέα,αυτοκτονία η πράξη...8)

Το να έχει κάποιος άνθρωπος ιδέες θανάτου δεν σημαίνει ότι θα αυτοκτονήσει ή ότι σχεδιάζει το θάνατό του...Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που σε μια δύσκολη στιγμή της ζωής του δεν έχει σκεφτεί το θάνατο,ευχηθεί κλπ...Και όσο περίεργο και αν είναι, είναι φυσικότατο...Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι θα το κάνει...

Αυτοκτονία είναι η πράξη...Το άτομο που αυτοκτονεί δεν έχει μόνο ιδέες θανάτου...Η διαφορά έγκειται στο γεγονός (πως τα λέω η γυναίκα σήμερα) ότι έχει πάρει την απόφαση και μετά σχεδιάζει το πως...Έχει αποφασίσει εγώ τότε θα πεθάνω...το πως θα το ψάξω...

Όσο για τους καταθληπτικούς δεν σημαίνει ότι φτάνουν πάντα στην αυτοκτονία...Σύμφωνα με έρευνες το ποσοστό δεν είναι και τόσο τραγικό...Βασικά- κι εδώ δανείζομαι φράση καθηγητού μου- οι καταθληπτικοί είναι απλά πολύ ρεαλιστές...Και όταν αποφασίσουν να αυτοκτονίσουν ηρεμούν, γιατί έχουν πάρει την απόφασή τους και δεν βασανίζονται για το μέλλον!

Και να μιλήσω και στο θέμα μας...Την θεωρώ δειλία....Ποτέ λύση...Άνθρωποι ελεύθεροι είμαστε...Στόχους μπορούμε να βάλουμε, δύναμε κρύβουμε μέσα μας απίστευτη....Όλα μπορούν να διορθωθούν αν το θέλουμε...Η μοιρολατρική στάση δεν βοήθησε κανέναν..και βασικά δεν ξέρουμε αν ο θάνατος εξαφάνισε όλα τα προβλήματα γιατί βασικά δεν ξέρουμε τι γίνεται μετά θάνατον...Αν και το πάω μεταφυσικά τώρα...

Ναι είχα ιδέες θανάτου...ειδικά στην εφηβεία...Τώρα πλέον όχι...δεν μου χρειάζονται...Και ναι θα αυτοκτονούσα χρησιμοποιώντας την ευθανασία σε περίπτωση που βασανίζομαι από ανίατη ασθένεια αλλά γιατί κυρίως υποφέρω από αυτήν όχι μόνο ψυχικά αλλά σωματικά...Μόνο τότε την δέχομαι και την καταλαβαίνω...Σε άλλες περιπτώσεις όχι δεν την δέχομαι και είμαι απόλυτη 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, μη γενικεύετε... κακή επιρροή, αυτό που πες για τα ναρκωτικά ακούστηκε στα αυτιά μου πολύ άσχημα :worry:, να τους ρίξουμε και στον καιάδα άμα είναι :/:.

Λυπάμε βρε weak ... αλλα ο καιάδας απεργεί μαζί με την χωματερή των άνω Λιοσίων! :P

Συμφωνώ ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός το ίδιο πρόβλημα μπορεί τον έναν να τον οδηγήσει στην αυτοκτονία ενω κάποιον άλλο να τον πεισμώσει. Αυτοί που έχουν επιτύχει πάντος είναι αυτοί που έχουν πείσμα και όχι τύχη. Η αυτοκτονία είναι η εύκολη λύση η αλλιως η παραίτηση απο τα πάντα. Πάντος είναι και αρκετά εγωιστικό μιας και δεν σκέφτεσαι τι θα κάνουν όλοι αυτοί που αφήνεις πίσω. Χάλια υπόθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, μη γενικεύετε... κακή επιρροή, αυτό που πες για τα ναρκωτικά ακούστηκε στα αυτιά μου πολύ άσχημα :worry:, να τους ρίξουμε και στον καιάδα άμα είναι :/:.

όχι, να μην τους ρίξουμε στον καιάδα αλλά σκέψου λίγο το εξής....

για τους ναρκομανείς έγραψα ότι είναι...
χαμηλού επιπέδου, ηλ*θιοι και αυτοκαταστροφικοί ....

τα αντίθετα αυτών που έγραψα είναι :
υψηλού επιπέδου, πανέξυπνοι και με θέληση για ζωή....

για πες μου τώρα... ισχύουν τα αντίθετα αυτών που έγραψα?

άντε αν θες να τους βάλουμε στη μέση... να μην είναι όλα άσπρα ή μαύρα.. ας βάλουμε και γκρι....

είναι μετρίου επιπέδου, μέτριας ευφυϊας και δεν ξέρουν αν θέλουν να ζήσουν ή όχι....

τελικά... τι μπορεί να συμβαίνει??

σόρρυ αλλά δεν δικαιολογώ σε καμία περίπτωση και για κανέναν απολύτως λόγο τους ναρκομανείς (και αυτό είναι ένα άλλο θέμα που το έχουμε εξετάσει στο παρελθόν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
τα υλικά είναι απαραίτητα για να επιβιώσει κανείς, σε συνδυασμό όμως με τη διάρκεια απουσίας τους. Γιατί αν σήμερα αυτός στο παγκάκι έχει 20 σεντς, την επόμενη μέρα μπορεί να έχει περισσότερα.
Οσο παραπάνω και να έχει δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να αγοράσει σπίτι. Μιας και πιστεύω ότι είναι αδυνάτον να αυξήσει τα λέφτα του πάνω από 1000% :)

βασικά δεν ξέρουμε αν ο θάνατος εξαφάνισε όλα τα προβλήματα γιατί βασικά δεν ξέρουμε τι γίνεται μετά θάνατον...
Θα συμφωνήσω σε αυτό. Είμαι σίγουρος ότι ο κύριος λόγος που δεν έχω σκεφτεί ή δεν έχω πράξει (διάλεξε ότι θες εσύ) πότε την αυτοκτονία είναι αυτός. Με φοβίζει τι υπάρχει μετά τον θάνατο και δεν θέλω να το ρισκάρω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Οσο παραπάνω και να έχει δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να αγοράσει σπίτι. Μιας και πιστεύω ότι είναι αδυνάτον να αυξήσει τα λέφτα του πάνω από 1000% :)...

Δηλ. άντε να φτάσει τα 200 δολάρια?? και αν έβρισκε το λαχείο που όλως τυχαίως κερδίζει το τζακποτ?:P
δεν υπάρχει άνω όριο...ούτε κάτω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Δηλ. άντε να φτάσει τα 200 δολάρια?? και αν έβρισκε το λαχείο που όλως τυχαίως κερδίζει το τζακποτ?:P
δεν υπάρχει άνω όριο...ούτε κάτω:)
Τεσπά δεν το θεωρώ πιθανόν και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν βοηθάει να πετάς στα σύνεφα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
my opinion is just a point of view and your position is the other side...

άλλα πράγματα έχουνε δει τα μάτια μου, άλλα τα δικά σου.

την κάνω να προλάβω ανοιχτές τις τράααπεζες :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
[off-topic] όλο στις τράπεζες γυρνάς τωρα τελευταία βρε weak..ετοιμάζεις κανά ριφιφί?:P:P[/off-topic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Υπάρχει και η αυτοκτονία για λόγους τιμής, που δεν τη σκέφτηκε κανένας. Σε αυτήν την περίπτωση δε νομίζω ότι ταιριάζουν όσα ειπώθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Υπάρχει και η αυτοκτονία από σιχαμάρα για το έργο του διαβόλου. Νομίζω ο ιδρυτής των Νιρβάνα την έκανε γι' αυτό το λόγο.
Υπάρχει και αυτοκτονία με εντολή της πολιτείας, όπως ο Σωκράτης ή ο κάθε στρατιώτης, όπου τότε θεωρείται ηρωϊκή πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mini_mouse

Νεοφερμένος

Ο mini_mouse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η ιδέα αυτή περνάει απο το νου όταν νιώθω μόνος, όταν έχω φάει χυλόπιτα, όταν έχω μπερδευτεί συναισθηματικά. Περνούσε θέλω να πω, επειδή τώρα όλο και καλύτερα νιώθω. Πιο ασφαλής και πιο δυνατός.
Πιο μικρός ήθελα να φύγω απο το σπίτι για την περιπέτεια. Πνιγόμουν και η ιδέα του τέρματος ήταν σε πρώτη ζήτηση. Οχι για ιδιαίτερους λόγους, μάλλον θέμα εσωτερικής σύγκρουσης ήταν. Αλλιώς περίμενα τον κόσμο των μεγάλων και αλλιώς φαινόταν να προκύπτει.
Τελικά, τώρα έχω κάποιο σκοπό πέρα απο τις σπουδές και αυτό με γεμίζει. Το καλό (έτσι πιστεύω) είναι ότι έψαχνα μέσα μου να βρίσκω αιτίες για τις σκέψεις που έκανα, έτσι ξέφευγα πολλούς κινδύνους και... δοκιμές. Ούτε χαπάκι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου! Μπορεί να φταίνε κι οι άφθονες... ενδορφίνες μου!;) ;) νάναι καλά...
γεια σας ενδορφινούλες μ':clapup:

Η γνώμη μου είναι ότι η αυτοκτονία είναι μεγάλη βλακεία τελικά, αλλά αυτό το καταλαβαίνεις πολύ καλά όταν έχεις φτάσει στο παρατσάκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Προφανώς το ερώτημα δεν αφορά αυτόχειρες που έπασχαν απο κάποια μορφή κατάθλιψης ή γενικότερα είχαν ψυχολογικό πρόβλημα αλλά άτομα που απλώς δεν άντεξαν μια,δυο ή και παραπάνω απογοητεύσεις.
Με βάση αυτό θα απαντήσω ότι κι εγώ το θεωρώ ένδειξη αδυναμίας.
Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που έστω για μια στιγμή δεν απελπίστηκε τόσο ώστε να σκεφτεί να φύγει....
όμως κάτι μας συγκρατεί είτε είναι ο φόβος για το θάνατο είτε η αναλαμπή που έχουμε την απέλπιδα στιγμή.
Όταν ήμουν στην εφηβεία ήταν έμμονη ιδέα μου,αυτό που πάντα με συγκρατούσε ήταν η σκέψη του τι θα γίνει μετά.Πέρα απο την παροδική στεναχώρια όλοι θα συνέχιζαν την ζωή τους χωρίς εμένα κι εγώ θα γινόμουν άλλος ένας αριθμός σε στατιστικά στοιχεία.Εγωιστικό αλλά μου αποδείκνυε ότι αγαπούσα την ζωή κι ήθελα να είμαι μέρος της.
Μεγαλώνοντας και τρώγοντας πραγματικά χαστούκια υιοθέτησα μια άλλη άποψη βγαλμένη απο το πιο γνωστό "παραμύθι" του κόσμου, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα θρήσκα έδωσα την δική μου ερμηνεία στα πάθη του Χριστού κι ίσως για μένα αποτελεί και το σπουδαιότερο ηθικό δίδαγμα της διδασκαλίας: Πάντα μετά το Γολγοθά όποιος κι αν είναι κι όσο κι αν διαρκέσει έρχεται η Ανάσταση.Και πλέον στη ζωή ότι κι αν μου συμβεί το αντιμετωπίζω με αυτή τη βάση,κάποτε θα τελειώσει όσο άσχημο κι αν είναι και θα έρθουν κι οι ρημάδες οι καλύτερες μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Υπάρχει και αυτοκτονία με εντολή της πολιτείας, όπως ο Σωκράτης ή ο κάθε στρατιώτης, όπου τότε θεωρείται ηρωϊκή πράξη.

Υπάρχει μία διάκριση ανάμεσα στην επιχείρηση αυτοκτονίας του ανατολικής και δυτικής κουλτούρας στρατιώτη. Για τον Ιάπωνα καμικάζι η επιτυχία της αποστολής του συνδέεται άρρηκτα με το δικό του θάνατο. Για τον αμερικανό κομάντο η επιχείρηση αυτοκτονίας είναι μιά πολύ δύσκολη αποστολή με μικρές πιθανότητες επιβίωσης, η επιτυχία όμως της αποστολής συνδέεται τελικά με τη διάσωση του επιτιθέμενου.

Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
...κάποτε θα τελειώσει όσο άσχημο κι αν είναι και θα έρθουν κι οι ρημάδες οι καλύτερες μέρες.

Ας υποθέσουμε ότι αύριο κατέβαινε για μια μέρα ο Θεάνθρωπος στη γη και κοινοποιούσε αυτοπροσώπως μία αναθεωρημένη εκδοχή των δέκα εντολών, όπου η αυτοκτονία θα έπαυε να είναι αμάρτημα. Πιστεύεις ότι αυτό θα οδηγούσε σε αύξηση των αυτοκτονιών; Νομίζω πως όχι. Οι σημαντικότεροι λόγοι που οι άνθρωποι δεν αυτοκτονούν είναι πρώτον ότι η αυτοκτονία πονάει, και δεύτερον ότι προκαλεί ψυχικό πόνο στα αγαπημένα μας πρόσωπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Υπάρχει μία διάκριση ανάμεσα στην επιχείρηση αυτοκτονίας του ανατολικής και δυτικής κουλτούρας στρατιώτη. Για τον Ιάπωνα καμικάζι η επιτυχία της αποστολής του συνδέεται άρρηκτα με το δικό του θάνατο. Για τον αμερικανό κομάντο η επιχείρηση αυτοκτονίας είναι μιά πολύ δύσκολη αποστολή με μικρές πιθανότητες επιβίωσης, η επιτυχία όμως της αποστολής συνδέεται τελικά με τη διάσωση του επιτιθέμενου.



Ας υποθέσουμε ότι αύριο κατέβαινε για μια μέρα ο Θεάνθρωπος στη γη και κοινοποιούσε αυτοπροσώπως μία αναθεωρημένη εκδοχή των δέκα εντολών, όπου η αυτοκτονία θα έπαυε να είναι αμάρτημα. Πιστεύεις ότι αυτό θα οδηγούσε σε αύξηση των αυτοκτονιών; Νομίζω πως όχι. Οι σημαντικότεροι λόγοι που οι άνθρωποι δεν αυτοκτονούν είναι πρώτον ότι η αυτοκτονία πονάει, και δεύτερον ότι προκαλεί ψυχικό πόνο στα αγαπημένα μας πρόσωπα.

Μήπως παρανόησες λίγο το μνμ μου,δεν θεωρώ ότι οι άνθρωποι δεν αυτοκτονούν γιατί είναι αμάρτημα απλώς αναφέρω την σκέψη που πλέον κάνω όταν είμαι σε απόγνωση.Αν ξαναδιαβάσεις λίγο πιο προσεχτικά τι γράφω θα δεις ότι συμπνέουν οι απόψεις μας στους λόγους αποτροπής των αυτοκτονιών:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Κοίτα, έκανα παράθεση τη τελευταία σου φράση γιατί αντιπροσωπεύει μια πολύ συνηθισμένη στάση ζωής γενικώς, δεν είναι κάτι προσωπικό. Η ζωή που ζούμε όντας ζωντανοί δε μας αρέσει και πολύ. Η ζωή που θα ζήσουμε όντας πεθαμένοι θα είναι αντίθετα υπέροχη. Αλλά παρόλο που αναγνωρίζουμε ότι έχουμε ανά πάσα στιγμή τη δυνατότητα να μεταβούμε από τη δυστυχία στη ευτυχία, για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο προτιμάμε να παραμένουμε δυστυχείς. Οπότε προσπάθησα αίροντας υποθετικά τα ηθικής φύσης εμπόδια να δω που τελειώνει η αλήθεια και που αρχίζουν οι προφάσεις. Γιατί - το καταλαβαίνεις φαντάζομαι - οι άνθρωποι δεν είμαστε εντελώς ειλικρινείς ούτε καν στον εαυτό μας, ειδικά σε τέτοια θέματα.
____________________________________
Edit : Τώρα ξαναδιάβασα προσεκτικότερα κι έπιασα το νόημα. Οι καλύτερες μέρες αναφέρονται σε αυτή τη ζωή, όχι την επόμενη. Σόρρυ ... όσο για τις προφάσεις κ.λπ. αναφέρομαι στους ανθρώπους εν γένει, εμού συμπεριλαμβανομένου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πως ξέρεις ότι η ζώη μετά τον θάνατο είναι ευτυχία, αφού δεν ξέρουμε τπτ για τον θάνατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πως ξέρεις ότι η ζώη μετά τον θάνατο είναι ευτυχία, αφού δεν ξέρουμε τπτ για τον θάνατο

γιατί είμαστε αισιόδοξοι άνθρωποι τελικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top