Ποια είναι η καταλληλότερη λέξη για να αναφερθεί κανείς στην κοπέλα του;

αστροφεγγιά

Νεοφερμένος

Η αστροφεγγιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
... ε σε 2 μερες θα εχουν περασει 2 εβδομαδες απο τοτε..
απλα δεν ξερω αν θελει σοβαρη σχεση η απλα ειναι ενας ενθουσιασμος και εφημερη σχεση..και γι αυτο και το τρεναρω πριν ολοκληρωσουμε...δεν ξερω και πως να του το ρωτησω κιολας..δηλαδη το που το παει..πως βλεπει δηλαδη το ολο πραγμα..
ίσως η δική μου απάντηση, σου θυμίσει λίγο μαμά αλλά μου εξηγείς αυτό το "σοβαρή σχέση"? Μια γνωριμία των διακοπών που δεν έχει συμπληρώσει ούτε 2 εβδομάδες!!!! τι ακριβώς ζητάς να σου πει? Είστε 2 νέα παιδιά που ταίριαξε η χημεία σας. τωρα, το αν θα ολοκληρώσεις ή όχι τη σχέση σου αυτό εξαρτάται ΜΟΝΟ από σένα. μην τον ωθείς να σου πει ψέματα. μη ζητάς από τον εαυτό σου δικαιολογία για να πράξεις ή όχι κάτι. η διαφορά ηλικίας μας είναι μεγάλη κ ίσως κάτι να μην το κατάλαβα όπως το νοιώθεις.
:) πολύ πολύ καλοπροαίρετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΡΟΔΟΣ 7

Νεοφερμένος

Ο ΡΟΔΟΣ 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
απο εδω η γκομενα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εισαι τρυφερο αγορι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Συνταξιδιώτισσα.... στο ταξίδι της Ζωής τους......


Xo,χο,χο... Καταλάβαμε ποιός θα πληρώσει τα εισητήρια σε αυτό το ταξίδι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ για να πω την αλήθεια ο γκόμενος λέω για τον εκάστοτε, κι αν το θυμηθώ λέω ο φίλος μου. Δηλ. τι να πω? Ο σύντροφός μου? Ο καλός μου? Μόνο σε μένα φαίνονται παράξενες αυτές οι λέξεις?:P Αντίστοιχα δεν με πειράζει το πώς θα με αποκαλέσει εκείνος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ολα αυτα ειναι απλα λεξεις. Το θεμα ειναι τι νοημα και τι προθεση υπαρχει πισω απο τη λεξη. Αυτο της δινει ουσια και σημασια. Απο μονες τους δεν εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ε καλά, εμένα το "από δω η γκόμενά μου" θα με ενοχλούσε, αλλά κατα πάσα πιθανότητα θα τον σύστηνα με τον ίδιο τρόπο στις φίλες μου για να μάθει :P

Γενικά η λέξη γκόμενος/γκόμενα δε μου αρέσει καθόλου.
Το η κοπέλα μου/ ο φίλος μου μού κάθεται καλύτερα
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι το "γκομενα/νος" οντως εχει παρει ασχημη "ακουστικη". Πως τα καταφερνουν οι ατιμοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω παντως τη λεξη γκομενος/-α τη χρησιμοποιω πολυ συχνα σε συζητησεις...Οποιος εχει τη μυγα ας τη φερει πισω....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγώ το "γκόμενος" θα το χρησιμοποιήσω συνήθως για να μιλήσω υποτιμητικά... τύπου "ε καλά άμα το κάνει μόνο για να αρέσει στο γκόμενο καλά να πάθει" πχ.

Για τον ... καλό μου (:inlove:) αναφέρομαι συνήθως ως "ο καλός μου" όταν μιλάω με φίλες-φίλους. Αν είναι πιο μεγάλης ηλικίας άνθρωποι ή παρέα στην οποία πρέπει να τον συστήσω λέω "ο φίλος μου ο τάδε" (σε αντιδιαστολή με το "από δω ο τάδε. Είναι φίλος μου" όταν συστήνω απλούς φίλους). Ενώ αν τον αναφέρω στην κουβέντα θα τον πω "ο φίλος μου".

Από την ανάποδη νομίζω ότι προτιμώ το "η κοπέλα μου" ή "η φίλη μου". Το γκόμενα μου ακούγεται άσχημο... Μου φέρνει στο μυαλό μια τύπισσα με προδιαγραφές και στυλ courtney love :confused: [Neraida τη μύγα δεν στην φέρνω πίσω που να σκάσεις :P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Με διαφορες λεξεις, αν και κυριαρχουν το "κοπελα μου" και το "ονομα της" ή το "amore"...
Προσωπικα δεν μπορω με τιποτα να πω:
Θα συναντηθω π.χ. με:
"Το προσωπο"...(ΜΟΝΟ το προσωπο ε.Το σωμα αλλη μερα.)
"Την ετσι μου."(τραγικο ετσι?)
"Την γκομενα μου, το γκομενακι κτλ κτλ."(Επαψε να ειναι μοδα με το που τελειωσε και το "ροδα τσαντα και κοπανα")
"Την δικια μου"(ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΣΕΣ?ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ!ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ!ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ!)
"Την γυναικα!"
Και διαφορα αλλα...

Σε περιπτωση οπου θελω να ειμαι πιο τρυφερος ή να κανω "αστειακια" λεω και διαφορα αλλα, ομως δεν παυουν να ειναι εξαιρεση στον "κανονα".
(π.χ. την εχω πει "γλυκε μου terminator")

Προσωπικα τωρα το πως θα με αποκαλει αυτη...δεν μπορω να πω οτι το περναω εντελως στο ξεσκουρο γιατι μπορει να μου δειξει απο το πως με βλεπει μεχρι και στοιχεια του χαρακτηρα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Σε περιπτωση οπου θελω να ειμαι πιο τρυφερος ή να κανω "αστειακια" λεω και διαφορα αλλα, ομως δεν παυουν να ειναι εξαιρεση στον "κανονα".
(π.χ. την εχω πει "γλυκε μου terminator")

:lol::lol::lol::hehe::hehe::loltooth::loltooth: Καλό, καλό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Δεν με πείραξε, απλά μου φαίνεται αντιαισθητική. Δεν τη θεωρώ υποτημητική για καμία γυναίκα. Υποτιμητική κατα τη γνώμη μου είναι γι'αυτόν που λέει τις γυναίκες έτσι. ;) Επίσης το "φιλενάδα" δεν είναι λίγο υποκριτικό? Μόνο φιλενάδα σου δηλαδή είναι? :P :bleh:


Το γκόμενα είναι υποτιμητικό γιατί επικοινωνεί την έννοια μιας Χ κατάκτησης. Εχει βγεί απο το "οι γκόμενες" όρος με τον οποίο αναφέρονται οι άντρες στις γυναίκες, όταν, στα πηγαδάκια τους θέλουν να κάνουν τους άντρες ο ένας στον άλλον. Λέγοντας γι'αυτές "τις γκόμενες" χίλια υποτιμητικά και μη πράγματα, συνήθως απο φουρκα που κάποια (ή κάποιες ακομη χειρότερα) δεν τους κάθονται. Γκόμενες επίσης θεωρούνται οι γυναίκες που πάνε μπουλούκι και απροκάλυπτα επιτίθενται σε άντρες έτσι απο χομπυ. Οι γκομενες δηλαδή είναι ο εννοιολογικός αντίποδας του γ@μια. Σκεψου ιδέα που θα σχημάτιζες για μία γυναίκα που θα σου έλεγε "ο γ@μιας μου είναι πολύ γλύκας"!

Το φιλενάδα πάλι συμφωνώ ότι ειναι υποκριτικό.Γιατί δεν είναι φιλη μου, αγαπημένη μου, καλή μου, λατρεία μου, γλυκιά μου η πολλά άλλα. Το φιλενάδα απλα δεν σημαίνει τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παντως το "ο φιλος μου / η φιλη μου" δε με ικανοποιει αρκετα. Και δεν ανταποκρινεται και στην πραγματικοτητα δλδ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Μετά απο είκοσι χρόνια σχέση μαλλον θα ανταποκρίνεται, κι ας την λές ίσως τότε, "γυναίκα μου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμένα με αποκαλεί πού και πού "kopelosch" του, αλλά νταξ, θα τον πείσω να το εξαλείψει τελείως... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η καταλληλότερη λέξη είναι ο/η και το όνομα του εκάστοτε συντρόφου μας για μας .Ακόμα και για τον άντρα μου, όταν αναφέρομαι σε αυτόν πάντα λέω ο Γ. ποτέ ο άντρας μου, ο φίλος μου ο οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Προτιμώ να αναφέρομαι για το άτομό του με το όνομα του ή με τη λέξη ο σύντροφός μου....;)
Άλλωστε ο τρόπος που μιλάς για τον άνθρωπό σου σε τρίτους φαίνεται αν τον σέβεσαι ή απλά το παίζεις...τσουρδόμαγκας...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ να χρησιμοποιεί την λέξη κοριτσάκι ! Δείχνει μια προστατευτική διάθεση ,είναι πολύ γλυκό...:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
προτιμο το ''η κοπελα μου'' η απλα να λεει το ονομα μου και διαφορα υποκοριστικα του π.χ.νανσακι μου νανσουλα αλλα οχι πολλα μελια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top