Δύο οθόνες στον ίδιο υπολογιστή;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω την Radeon 9800se που έχει μια DVI θύρα και μια κλασσική(πως τις λένε; vga; ) Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι εφικτό να βάλω μια οθόνη στην DVI και μια αλλή στην κλασσική;

Αν ναι, θα χάσω κάτι; ή μόνο θα κερδίσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,816 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Έχω την Radeon 9800se που έχει μια DVI θύρα και μια κλασσική(πως τις λένε; vga; ) Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι εφικτό να βάλω μια οθόνη στην DVI και μια αλλή στην κλασσική;

Αν ναι, θα χάσω κάτι; ή μόνο θα κερδίσω;
Μήπως εννοείς να συνδέσεις και 2η καρτα γραφικών σε θυρα PCI?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Μήπως εννοείς να συνδέσεις και 2η καρτα γραφικών σε θυρα PCI?
Μαλλον ενοει οτι θελει να συνδεση 2 οθονες με μια καρτα ενος pc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,816 μηνύματα.
Ναι όντως πρέπει να χεις δίκιο... δε γνωρίζω σε αυτη τη περίπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Έχω την Radeon 9800se που έχει μια DVI θύρα και μια κλασσική(πως τις λένε; vga; ) Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι εφικτό να βάλω μια οθόνη στην DVI και μια αλλή στην κλασσική;

Αν ναι, θα χάσω κάτι; ή μόνο θα κερδίσω;


Θεωριτικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.
Υποτίθεται ότι είναι φιαγμένη για να μπορούν να δουλεύουν και οι δυο μαζί (τουλάχιστον σε clone mode - και οι δυο δείχνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα)

Αν τις βάλεις να είναι η μια συνέχεια της άλλης (ωστε να μεγαλώσεις την επιφάνεια εργασίας σου) τότε ίσως αρχίσει να ζορίζεται η κάρτα...


Προσωπικά δεν βλέπω τι μπορεί να κερδίσεις, εκτός ίσως από το να βλέπεις μια ταίνια με κάποιον άλλο σε διαφορετικές οθόνες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Λοιπον exposed αυτό που θές λέγεται twin view και το υποστιρίζουν (σήμερα πια, γιατι παλια επρεπε να το προσέξεις όταν την αγόραζες) οι περισσότερες κάρτες που έχουν 2 εξόδους, αρκεί να έχει υποστηριξη και ο driver της κάρτας γραφικών. Εγω το κανω με windows και κάρτα της nvidia και είναι παααρα πολύ πρακτικο (η μικρή οθόνη είναι dedicated για το Gaim / MSN και το γράφημα του δικτύου, και τα controls του PowerDVD).
Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι το έχει και η radeon στους drivers που έχει για windows αλλά επειδή μάλλον το θές για lnux εσυ (το linux υποστιρίζει εγγενώς πολλά desktops, απλά δεν ξέρω αν παίζει ο "driver" που έχεις για το linux με αυτο. Ψαξε στο google χρησιμοποιόντας το twin view σαν όρο και μάλλον θα βρείς αρκετά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Προσωπικά δεν βλέπω τι μπορεί να κερδίσεις, εκτός ίσως από το να βλέπεις μια ταίνια με κάποιον άλλο σε διαφορετικές οθόνες! :P
Νομίζω ότι ο gademis με κάλυψε απόλυτα ;)
Εγω το κανω με windows και κάρτα της nvidia και είναι παααρα πολύ πρακτικο (η μικρή οθόνη είναι dedicated για το Gaim / MSN και το γράφημα του δικτύου, και τα controls του PowerDVD).
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και οφειλω να ομολογησω οτι η sharp με εντυπωσιαζει συνεχωσε στο θεμα τεχνολογιας και οθονης, σε αντιθεση στο θεμα κινητων.

Στην εκθεση cebit, παρουσιασε μια νεα οθονη, αυτη η νεα οθονη ειναι ικανοι να δειξει 2 εικονες ΜΑΖΙ. Δηλαδη αν την κοιτας απο τα δεξια να βλεπεις τα XP, ενω απο τα δεξια τα linux.



Αυτο εχει μια τελεια εφαρμογη φανταζομαι στα αυτοκινητα! ο οδηγος θα βλεπει το GPS ενω ο συνοδηγος καποιο dvd :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Κορυφη και πολυ πρακτικο αλλα δεν με εκπλησει.Αυτος ο αιωνας ειναι γεματος θαυματα.Ο αιωνας τον εγκεφαλων.... να δω τι αλλο θα σκεφτουν οι επιστημονες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Κορυφη και πολυ πρακτικο αλλα δεν με εκπλησει.Αυτος ο αιωνας ειναι γεματος θαυματα.Ο αιωνας τον εγκεφαλων.... να δω τι αλλο θα σκεφτουν οι επιστημονες!
ουτε εμενα δεν μου χρειαζεται, αλλα εχει φοβερες εφαρμογες! :) Παντως εγω χερομαι πολυ οταν βλεπω τετοια, νιωθω οτι δεν ζω σε ενα κοσμο: "ωχχχ-βρε-αδελφε-δεν-βαρισαι;" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Παντως εγω χερομαι πολυ οταν βλεπω τετοια, νιωθω οτι δεν ζω σε ενα κοσμο: "ωχχχ-βρε-αδελφε-δεν-βαρισαι;" ;)

Δεν το νιωθεις μονο εσυ...πιστεψε με!
Παντως οσο "ωχαδερφισμος" και να υπαρχει, οσον αφορα την προοδο της επιστημης και της τεχνολογιας, καθε αλλο παρα αυτο το φαινομενο συνανταμε.;)
Τα αλματα ειναι σημαντικα, και το καλο ειναι οτι εχει ληφθει υπ' οψην στο να ειναι οσο γινεται και πιο "φιλικα προς εμας".Τοσο στο να απλοποιουν την ζωη μας οσο και το να μην ειναι βλαβερα προς εμας.
Αυτο που ειπες παραπανω Πανο για την εφαρμογη της στα "gps" των αυτοκινητων ειναι οντως μια πρωτη σκεψη χρησης της συγκεκριμενης τεχνολογιας οθονης.
Απλως κοιτανε λιγο να δουν τι γινεται με τον ρυθμο ανανεωσης εικονας,σταθεροτητα κτλ κτλ.
Προσωπικα οσον αφορα τις οθονες...η sharp ειναι συνηθες φαινομενο να μας εκπλησει.
Μια το veilview και οι VGA οθονες στα κινητα, μια αυτο...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νομιζω οτι ενα gps δεν εχει ιδαιτερες απαιτησεις σε ρυθμο ανανεωσης και το dvd τρωγεται σχετικα ευκολα, κανω λάθος:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Καλα ναι, απλως γενικα τις τεσταρουν ομως να δουν τι "παιζει".;)
Οπως και να εχει παντως σαν εφαρμογη εχει ενδιαφερον.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top