• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ιδραδενίτιδα

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Πρώτη φορά άκουσα τη λέξη πριν τρεις μέρες από τον παθολόγο που με εξέτασε.

Πριν 6 μέρες εμφανίστηκε στη μασχάλη μου ένα σπυράκι και μάλιστα πάνω σε μια κρεατοελιά που έχω. Δεν έδωσα σημασία, όμως στις επόμενες 2 μέρες η περιοχή πρήστηκε σε μέγεθος περίπου 3 εκατοστών καλύπτοντας και την κρεατοελιά και με πονούσε. Ήδη από την πρώτη μέρα σταμάτησα να βάζω αποσμητικό. Την τρίτη μέρα αποφάσισα να πάω σε δερματολόγο. Πήγα επίτηδες με τη δουλειά μου να επισκεφτώ έναν παθολόγο του οποίου η γυναίκα είναι δερματολόγος (...Ρωσίδα ξανθιά 2μετρη...) ! Ε μη νομίζετε στην επαρχία είναι περιορισμένες οι επιλογές! Οπότε αφού τελειώσαμε με τη δουλειά του λέω έχω βγάλει κάτι στη μασχάλη μου, μήπως μπορεί να με δει η σύζυγος; Θα σε δω εγώ μου λέει (όπως καταλαβαίνετε δεν με έπαιρνε να επιμείνω).

Εκείνος μου ανέφερε πρώτη φορά τον όρο υδραδενίτιδα! Μου είπε ότι προέρχεται πιθανόν από φραγμένο πόρο ή όταν μετά από μπάνιο δεν σκουπίσουμε καλά τη μασχάλη. Ειδικότερα μου ανέφερε ότι το παθαίνουν κυρίως αυτοί που υδρώνουν πολύ (εγώ δεν είμαι σ΄αυτή την κατηγορία).
Επειδή αρχικά είχα σκεφτεί ότι οφείλεται σε τρίχα που έχει γυρίσει προς τα μέσα ρώτησα μήπως θα βοηθούσε να ξυρίσω την περιοχή και μου είπε κατηγορηματικά όχι. Εντωμεταξύ πονούσα πολύ. Μου έδωσε λοιπόν 2 ειδών αντιβιοτικά : Κεφπροζίλη και Ροξυθρομυκίνη για 10 μέρες και Νιτρική Μικοναζόλη σε σκόνη για να εφαρμόσω τοπικά. Οι περιπτώσεις ήταν 3. Πρώτον να ηρεμίσει το πρήξιμο, δεύτερο να ανοίξει το σπυρί που δημιουργήθηκε και τρίτον αν επιμείνει να το ανοίξει χειρούργος. Μετά από 2 μέρες θεραπείας ένιωθα καλύτερα, όμως υδρώνοντας το μεσημέρι της 2ης μέρας ξαναπρήστηκε ακόμη περισσότερο και αυξήθηκε ο πόνος. Σήμερα το πρωί άνοιξε βγάζοντας πυίο και αίμα. Ο γιατρός είπε να σταματήσω τη σκόνη και να βάζω γάζες ποτισμένες με οξυζενέ. Η αντιβίοση συνεχίζεται κανονικά.

Ανοίγω αυτό το θέμα για να ακούσω προτάσεις από κάποιους που έχετε πάθει ή έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο, αλλά και για όσους θέλουν να ξέρουν κάτι παραπάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Πιστεύω ότι δεν έιναι κάτι το σοβαρό, όμως αν δεν το προσέξεις ίσως γίνει πολύ σοβαρό.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας :)

Υ.Γ. Μήπως αν με είχε δει η δερματολόγος να ήμουνα τώρα καλά ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πω ακούγεται χάλια κι επίπονο. Περαστικά σου, πρώτη φορά το ακούω κι εγώ. Εμφανίζεται μόνο στη περιοχή της μασχάλης;

ΥΓ. Μήπως είσαι λυσσάρης; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Εμφανίζεται μόνο στη περιοχή της μασχάλης;

Αυτό δεν το ρώτησα. Όμως για να περιλαμβάνεται ο όρος αδένας στη λέξη πάει να πει ότι αναφέρεται κάπου συγκεκριμένα.

Επιπλέον προβληματίζομαι και για τα αποσμητικά, γιατί μια βδομάδα τώρα οι περισσότεροι φίλοι και συγγενείς μου λένε ότι φταίνε τα αποσμητικά που φράζουν τους πόρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως το έχω ξανακούσει...
αφορά κυρίως άτομα που φοράνε συνεχώς αποσμητικό με αποτέλεσμα να ψιλοκλείνουν οι πόροι καθ ότι κάποια αποσμητικά, αυτό που κάνουν είναι να κλείνουν τους πόρους ώστε να μην υπάρχει εφίδρωση.
περισσότερα δεν ξέρω να σου πω αλλά ναι... δεν είναι και πάρα πολύ σοβαρό αν του δώσεις την πρέπουσα σημασία On time!
περαστικά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Πιστευεις οτι η περιγραφη της υδραδενιτιδας θα εχανε καπου αν δεν ελεγες καθε 2 προτασεις για τη Ρωσιδα γιατρο? :P

Πρωτη φορα το ακουω, περαστικα σου και καλη ακμη σου ευχομαι μπας και τη γνωρισεις!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Πιστευεις οτι η περιγραφη της υδραδενιτιδας θα εχανε καπου αν δεν ελεγες καθε 2 προτασεις για τη Ρωσιδα γιατρο? :P

Πρωτη φορα το ακουω, περαστικα σου και καλη ακμη σου ευχομαι μπας και τη γνωρισεις!:P

Μπααά το κανα μόνο και μόνο για να δώσω μια πιο χαλαρή διάθεση στο θέμα.

Σ΄ευχαριστώ :)

@ Κακή Επιρροή: το μόνο σίγουρο έιναι ότι από δω και πέρα θα ψάξω πολύ το θέμα αποσμητικά. Πάντως έτσι όπως είναι τώρα η μασχάλη μου δεν παίζει να χρησιμοποιήσω τίποτα για καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Καλό είναι να αποφεύγει κανείς τα αποσμητικά διότι κλείνουν τους πόρους και δημιουργούν τέτοια προβλήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
@ Κακή Επιρροή: το μόνο σίγουρο έιναι ότι από δω και πέρα θα ψάξω πολύ το θέμα αποσμητικά. Πάντως έτσι όπως είναι τώρα η μασχάλη μου δεν παίζει να χρησιμοποιήσω τίποτα για καιρό.

αλοιφές τύπου περκοζάν και κάτι τέτοια κλείνουν τους πόρους...
το ξέρει κι η κουτσή Γιώργαινα αυτό :P (δεν είπα Μαρία μην παρεξηγηθώ έχουμε πολλές εδώ :P)

ελπίζω πάντως να δουν το θέμα οι γιατροί του φόρουμ και να σου πουν κι αυτοί την γνώμη τους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Καλό είναι να αποφεύγει κανείς τα αποσμητικά διότι κλείνουν τους πόρους και δημιουργούν τέτοια προβλήματα...

Συμφωνώ. Και μάλιστα πρόσφατα είχα ακούσει και για περίπτωση καρκίνου μιας γυναίκας στη μασχάλη όπου εικαζόταν ότι φταίνε τα αποσμητικά.

Οκ κόβουμε τα αποσμητικά. Έχουμε κάτι άλλο πιο υγιεινό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συμφωνώ. Και μάλιστα πρόσφατα είχα ακούσει και για περίπτωση καρκίνου μιας γυναίκας στη μασχάλη όπου εικαζόταν ότι φταίνε τα αποσμητικά.

Οκ κόβουμε τα αποσμητικά. Έχουμε κάτι άλλο πιο υγιεινό;

εφόσον δεν έχεις σοβαρό πρόβλημα ιδρώτα όπως λες, το καθημερινό ντους είναι υπεραρκετό πιστεύω.
Τους καλοκαιρινούς μήνες, αν θες κάτι να σε κάνει να νιώθεις πιο καθαρός και πιο δροσερός (Ειδικά πριν συναντήσεις κανα πελάτη) έχεις μαζί σου υγρά μαντηλάκια προσωπικής υγιεινής και τα περνάς μια απ τη μασχάλη σου και είναι σαν να τις πλένεις και νιώθεις πολύ πολύ πιο φρέσκος απ ότι το να είχες βάλει αποσμητικό το πρωί πριν φύγεις απ το σπίτι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
νομίζω πως υπάρχουν αποσμητικά δύο κατηγοριών. τα μεν φράζουν τους πόρους με αποτέλεσμα να μην ιδρώνεις και άρα να μη μυρίζεις, τα δε σε αφήνουν μια χαρά να ιδρωκοπάς, αλλά προσδίδουν ένα αρωματάκι στη μασχαλίτσα, το οποίο (σκοπό έχει να) υπερκαλύπτει της άσχημες οσμές του ιδρώτα.

νομίζω :p.

ψ. χτες μας απέκρυψες το σημαντικότερο κομμάτι της πάθησης πάντως... ντροπή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πω ακούγεται χάλια κι επίπονο. Περαστικά σου, πρώτη φορά το ακούω κι εγώ. Εμφανίζεται μόνο στη περιοχή της μασχάλης;
Πολύ συνιθισμένο φαινόμενο και ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Δυστυχώς, δεν εμφανίζεται μόνο στις μασχάλες, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις γυναικών, παρουσιάζεται και στη μηροβουβωνική περιοχή με περισσότερο δυσάρεστα αποτελέσματα. Αν δεν δοθεί κατάλληλη αντιβίωση, υπάρχει κίνδυνος επιμόλυνσης με πιθανή τη χειρουργική διάνοιξη και καθαρισμό.
Ο παθολόγος στην προκειμένη περίπτωση, έκρινε καλώς.

Συμφωνώ. Και μάλιστα πρόσφατα είχα ακούσει και για περίπτωση καρκίνου μιας γυναίκας στη μασχάλη όπου εικαζόταν ότι φταίνε τα αποσμητικά.

Οκ κόβουμε τα αποσμητικά. Έχουμε κάτι άλλο πιο υγιεινό;
Αυτό είναι εντελώς άτοπο, δεν υπάρχει αποδεδειγμένη σχέση εμφάνισης οποιουδήποτε καρκίνου με παρόμοια αποσμητικά.
Θα πρέπει να αποφεύγεται η οποιαδήποτε σωματική άσκηση, η άρση βαρών (δεν εννοώ το άθλημα) και γενικότερα όλοι οι παράγοντες που προκαλούν εφίδρωση είτε είναι σωματικοί είτε ψυχωγεννετικοί (π.χ. έντονο στρες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτα τα φαινομενα που μποκαρεται καποιος πορος αδενας, εχουν διαφορα ονοματα και γιαυτο ισως δεν ακουγονται καποια τοσο συχνα. Ειδικα αυτη η παθηση, εχει διάφορα και δεν εχουν συμφωνησει ολοι σε ενα (αποκρινιτιδα, αποκρινής ακμη,ιδρωτοποιός υδραδενιτιδα, κλπ).

Δεν ειναι ιδιαιτερα ανησυχητικο το προβλημα, θελει ομως την προσοχη του στην αρχη και κυριως λογω ανοιχτης πληγης, μια και στο δερμα πανω εχουμε πολλα μικροβια που παραμονευουν, οπως ο all time classic σταφυλοκοκκος. Δεν ειναι μεταδοτικη παθηση, αλλα θελει προσοχη να μην επεκταθει. Μπορει να εμφανιστει σε ολες τις πτυχες (δλδ και στη γεννητικη χωρα, περινεο κλπ) του σωματος.
--------

Tα αποσμητικα κανονικα επρεπε ολα να μην κλεινουν πορους. Πορους κλεινουν τα αντι-ιδρωτικά και προσωπικα δε θα τα συνιστουσα. Αλλα προφανως και καποια αποσμητικα το κανουν οποτε πρεπει να προσεχουμε τι παιρνουμε. Και φυσικα αν καποιο μας ερεθιζει, να αλλαζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Υποθέτω ότι είστε (dead_head_pirate, Lorien) γιατροί έτσι ;

Ευχαριστώ για τις συμβουλές όπως και να ΄χει.

Τώρα απλά συνεχίζω την αντιβίοση και βάζω πάνω γάζες με οξυζενέ (3 τη μέρα πιστεύω ότι είναι καλά).

Να υποθέσω ότι μπορώ να κάνω μπάνιο χωρίς να δημιουργήσω περαιτέρω πρόβλημα έ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υποθέτω ότι είστε (dead_head_pirate, Lorien) γιατροί έτσι ;

Απ'οσο ξέρω ο deadhead_pirate είναι γιατρός, ο Lorien όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Υποθέτω ότι είστε (dead_head_pirate, Lorien) γιατροί έτσι ;

Ευχαριστώ για τις συμβουλές όπως και να ΄χει.

Τώρα απλά συνεχίζω την αντιβίοση και βάζω πάνω γάζες με οξυζενέ (3 τη μέρα πιστεύω ότι είναι καλά).

Να υποθέσω ότι μπορώ να κάνω μπάνιο χωρίς να δημιουργήσω περαιτέρω πρόβλημα έ;
Εγώ ναι, για τον Λόρυ δεν ξέρω.
Συνέχισε την αντιβίωση ώστε να αποφύγεις το χειρουργικό καθαρισμό.
Αν εννοείς μπάνιο στη θάλασσα, απλά ξέχνα το.
Αν εννοείς μπάνιο - πλύσιμο, φρόντισε να μην βρέξεις το σημείο εκείνο (μπορείς να το καλύψεις πάνω από τις γάζες με μια νάϋλον σακούλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Εγώ ναι, για τον Λόρυ δεν ξέρω.
Συνέχισε την αντιβίωση ώστε να αποφύγεις το χειρουργικό καθαρισμό.
Αν εννοείς μπάνιο στη θάλασσα, απλά ξέχνα το.
Αν εννοείς μπάνιο - πλύσιμο, φρόντισε να μην βρέξεις το σημείο εκείνο (μπορείς να το καλύψεις πάνω από τις γάζες με μια νάϋλον σακούλα)

Χμ, εγώ νόμιζα ότι το μπάνιο θα βοηθούσε την κατάσταση. Εννοείται ότι μιλάω για ντούς κι όχι μπάνιο στη θάλασσα. Το σκεπτικό μου είναι ότι θα καθαρίσει καλά η περιοχή, επειδη το πυίο που βγαίνει σε συνδυασμό με τις τρίχες στην περιοχή δεν έιναι κι ότι καλύτερο. Ίσως βέβαια για τον καθαρισμό της περιοχής να αρκούν οι καθαρές γάζες με το οξυζενέ.

Υ.Γ. Αυτό με το χειρουργικό καθαρισμό ούτε να το ακούω δε θέλω. Να ήταν κάτι πιο σοβαρό να έλεγα εντάξει (και έχω υποστεί χειρουργικό καθαρισμό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Χμ, εγώ νόμιζα ότι το μπάνιο θα βοηθούσε την κατάσταση. Εννοείται ότι μιλάω για ντούς κι όχι μπάνιο στη θάλασσα. Το σκεπτικό μου είναι ότι θα καθαρίσει καλά η περιοχή, επειδη το πυίο που βγαίνει σε συνδυασμό με τις τρίχες στην περιοχή δεν έιναι κι ότι καλύτερο. Ίσως βέβαια για τον καθαρισμό της περιοχής να αρκούν οι καθαρές γάζες με το οξυζενέ.

Υ.Γ. Αυτό με το χειρουργικό καθαρισμό ούτε να το ακούω δε θέλω. Να ήταν κάτι πιο σοβαρό να έλεγα εντάξει (και έχω υποστεί χειρουργικό καθαρισμό).
Σωστά το είπες. Το οξυζενέ και οι γάζες αρκούν για να διατηρείτε η περιοχή σχετικά άσηπτη. Εγώ ίσως να πρότεινα και λίγο betadine πριν το οξυζενέ, αλλά καλύτερα να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου.
Το νερό, όσο καθαρό κι αν είναι, περιέχει μικροοργανισμούς και μαζί με αυτούς θα μεταφέρει στην περιοχή και μικρόβια από το υπόλοιπο σώμα σου (τριχωτό κεφαλής, δέρμα, κ.α.) που θα επιβαρύνουν τη μόλυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Σωστά το είπες. Το οξυζενέ και οι γάζες αρκούν για να διατηρείτε η περιοχή σχετικά άσηπτη. Εγώ ίσως να πρότεινα και λίγο betadine πριν το οξυζενέ, αλλά καλύτερα να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου.
Το νερό, όσο καθαρό κι αν είναι, περιέχει μικροοργανισμούς και μαζί με αυτούς θα μεταφέρει στην περιοχή και μικρόβια από το υπόλοιπο σώμα σου (τριχωτό κεφαλής, δέρμα, κ.α.) που θα επιβαρύνουν τη μόλυνση.

Όταν μου είπε για το οξυζενέ ρώτησα αν θα ήταν καλύτερα το betadine και είπε όχι betadine. Δε ρώτησα παραπέρα και απλά ακολούθησα τη συμβουλή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απ'οσο ξέρω ο deadhead_pirate είναι γιατρός, ο Lorien όχι.
Συκοφαντιες ! Οριστε και δειγματα απο τις εξετασεις χημειας που εδωσα !




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top