• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κακοσμία του στόματος: Αιτίες και αντιμετώπιση

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πάντα κυκλοφορώ με τσίχλες, καραμέλες, σπρέι και τα σχετικά. Πλένω δόντια συχνά, κάνω νήμα-διάλυμα, κάνω καθαρισμό κάθε χρόνο, δεν έχω τερηδόνες-ουλίτιδες-περιοδοντίτιδες, τα δόντια μου είναι λες και βγήκαν από διαφήμιση οδοντόκρεμας και πάλι η αναπνοή μου δεν μυρίζει ωραία.
Σε αυτό το σημείο ίσως πρέπει να πω πως καπνίζω και τρώω κάθε μέρα σκόρδο ή/και κρεμμύδι όπως επίσης πίνω πολύ γάλα. Ομως, αυτό το πρόβλημα το είχα και πριν ξεκινήσω το κάπνισμα και επιμένει ακόμα και τις μέρες που δεν τρώω τα παραπάνω έτσι για δοκιμή ρε παιδί μου, να δω αμα θα φτιάξει.
Ο καλύτερος τρόπος να περιγράψω την οσμή είναι "ξινισμένο γάλα", οπότε υποψιάζομαι πως οι υπερβολικές ποσότητες γάλακτος που καταναλώνω βρίσκουν έναν τρόπο και αναδύονται από το στομάχι (δεν έχω ιδέα αν αυτό είναι ανατομικά δυνατόν, αλλά πραγματικά δεν βρίσκω άλλη λύση). Τώρα για τις μέρες που δεν πίνω γάλα...δεν έχω ιδέα.
Το έχει κανένας άλλος αυτό? Βρήκατε γιατί γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
σακχαρώδης διαβήτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Πάντα κυκλοφορώ με τσίχλες, καραμέλες, σπρέι και τα σχετικά. Πλένω δόντια συχνά, κάνω νήμα-διάλυμα, κάνω καθαρισμό κάθε χρόνο, δεν έχω τερηδόνες-ουλίτιδες-περιοδοντίτιδες, τα δόντια μου είναι λες και βγήκαν από διαφήμιση οδοντόκρεμας και πάλι η αναπνοή μου δεν μυρίζει ωραία.
Σε αυτό το σημείο ίσως πρέπει να πω πως καπνίζω και τρώω κάθε μέρα σκόρδο ή/και κρεμμύδι όπως επίσης πίνω πολύ γάλα. Ομως, αυτό το πρόβλημα το είχα και πριν ξεκινήσω το κάπνισμα και επιμένει ακόμα και τις μέρες που δεν τρώω τα παραπάνω έτσι για δοκιμή ρε παιδί μου, να δω αμα θα φτιάξει.
Ο καλύτερος τρόπος να περιγράψω την οσμή είναι "ξινισμένο γάλα", οπότε υποψιάζομαι πως οι υπερβολικές ποσότητες γάλακτος που καταναλώνω βρίσκουν έναν τρόπο και αναδύονται από το στομάχι (δεν έχω ιδέα αν αυτό είναι ανατομικά δυνατόν, αλλά πραγματικά δεν βρίσκω άλλη λύση). Τώρα για τις μέρες που δεν πίνω γάλα...δεν έχω ιδέα.
Το έχει κανένας άλλος αυτό? Βρήκατε γιατί γίνεται?
Ο αδερφός μου που έπινε γάλα με το τσουβάλι δεν είχε τέτοιο έντονο πρόβλημα. Μήπως φταίει κάτι άλλο;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
μήπως έχεις ιγμορίτιδα ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είμαι διαβητική...έχω αρκετά από τα συμπτώματα αλλά κάνω εξετάσεις αίματος κάθε χρόνο, δεν μπορεί, θα είχαν βρει κάτι αν είχα.
Ιγμορίτιδα δεν μπορεί να έχω για χρόνια.
Τι άλλα υπάρχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Τροφές όπως τα κρεμμύδια , το σκόρδο , το κάρυ , το αλκοόλ και άλλα πικάντικά φαγητά παίζουν καταλυτικό ρόλο στην διαμόρφωση μιάς δυσάρεστης αναπνοής .Η μυρωδιά που εκπνέεται είναι χαρακτηριστική και μπορεί να διαρκέσει πολλές ώρες εώς και μέρες . Αυτό οφείλεται στο ότι οι τροφές απορροφώνται απο την κυκλοφορία του αίματος και μεταφέρονται στους πνεύμονες μέσω των οποίων αποπνέεται η δυσάρεστη μυρωδιά .

μάλλον αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Α, αμα είναι να φταίνε τα πικάντικα δεν πειράζει, θα μείνω με την σκατοαναπνοή. Δεν τα κόβω με τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Α, αμα είναι να φταίνε τα πικάντικα δεν πειράζει, θα μείνω με την σκατοαναπνοή. Δεν τα κόβω με τίποτα!
Σε τι ποσότητες τα τρώς καλέ και ενδέχεται να σου δημιουργούν τέτοια δυσοσμία;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
και μια ματιά σε,

νεφρά,
γαστρο-οισοφαγική παλινδρόμηση και
διαφραγματοκήλη

καλό θα ήταν.

καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σε τι ποσότητες τα τρώς καλέ και ενδέχεται να σου δημιουργούν τέτοια δυσοσμία;:P
Ενα κρεμμύδι την ημέρα (τον γιατρό τον κάνει πέρα) και περίπου 1-2 σκελίδες σκόρδο. Ανάλογα το φαγητό, θα βάλω από μια κουταλιά πάπρικα ή tabasco και shriracha. Σχεδόν όλα μου τα φαγητά είναι τίγκα στα μπαχαρικά και τα μυρωδικά όλων των ειδών (θέλω έντονες πικάντικες γεύσεις αλλιώς νομίζω ότι είναι νοσοκομειακό).
Μάλλον λοιπόν είμαι καταδικασμένη να κάνω πλούσια την Perfetti.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ενα κρεμμύδι την ημέρα (τον γιατρό τον κάνει πέρα) και περίπου 1-2 σκελίδες σκόρδο. Ανάλογα το φαγητό, θα βάλω από μια κουταλιά πάπρικα ή tabasco και shriracha. Σχεδόν όλα μου τα φαγητά είναι τίγκα στα μπαχαρικά και τα μυρωδικά όλων των ειδών (θέλω έντονες πικάντικες γεύσεις αλλιώς νομίζω ότι είναι νοσοκομειακό).
Μάλλον λοιπόν είμαι καταδικασμένη να κάνω πλούσια την Perfetti.
Αχαχαχαχα, λογικό τότε αυτό το πρόβλημα που έχεις. Αν συνεχιστεί η δυσοσμία, καλό θα ήταν να επισκεφτείς κάποιον ειδικό. Που να εισαχθείς (φτου,φτου,φτου) σε νοσοκομείο και να τρώς το φαγητό τους, ενδοφλέβιες ενέσεις μπαχαρικών θα κάνεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Α, αμα είναι να φταίνε τα πικάντικα δεν πειράζει, θα μείνω με την σκατοαναπνοή.

ρε είναι κακό αυτό με την αναπνοή, προσπάθησε να το βελτιώσεις.
μπορεί εσύ να μη πονάς ή να μη νιώθεις πόσο άσχημο είναι αλλά δε ρώτησες και το συνομιλητή σου :P

πήγαινε σε κάποιον ειδικό γιατρό να το τσεκάρεις αρχικά για να είσαι σίγουρη πως δεν έχεις κάποιο θέμα
κι έπειτα δες πως μπορείς να το φτιάξεις. Δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου βέβαια, αλλά χωρίς καμμία παρεξήγηση,
έχω βρεθεί σε πολύ αμήχανη θέση με άτομα που είχαν δυσάρεστη αναπνοή και το βρίσκω ενοχλητικό.
Σχεδόν δε το αντέχω, αλήθεια. Ειδικά αν είναι πολύ έντονο το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εχω συνηθίσει να μασάω μονίμως μια τσίχλα ή να ψεκάζομαι, οπότε δεν έχω πρόβλημα συνήθως. Απλά είναι σπαστικό να ξεμένω από αυτά και να μην ξέρω τι να κάνω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Τα ούλα τα έχεις τσεκάρει ε?
Συνήθως η ουλίτιδα έχει μια μυρωδίτσα..
Ή κάποιο χαλασμένο δοντάκι..
(Μερικές φορές δεν φαίνονται).
Αλλά και πάλι τόσα χρόνια χαλασμένο δόντι, δεν γίνεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μα κάθε φορά που πάω στον οδοντίατρο (και δεν πάω στον ίδιο, συνήθως αλλάζω) μου λένε πως τα δόντια μου είναι τέλεια. Ολο αναφωνούν "διαμάντια, διαμάντια" λες και είναι συνεννοημένοι. Ακόμα και τα ούλα να είχαν κάτι, δεν θα μου το έλεγαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
μπορεί να έχεις κάποιο θέμα με το σάλιο σου

πήγαινε και σε έναν ωτορινολαρυγγολόγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μα κάθε φορά που πάω στον οδοντίατρο (και δεν πάω στον ίδιο, συνήθως αλλάζω) μου λένε πως τα δόντια μου είναι τέλεια. Ολο αναφωνούν "διαμάντια, διαμάντια" λες και είναι συνεννοημένοι. Ακόμα και τα ούλα να είχαν κάτι, δεν θα μου το έλεγαν?

Σίγουρα θα στο έλεγαν. Ειδικά αν λένε "δόντια διαμάντια", το μονο που δεν έχεις να ανησυχείς είναι η ουλίτιδα.
Χαζή ερώτηση. Μπορεί να είναι κάτι ορμονικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπορεί να είναι:
1) Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Είχες ποτέ δυσπεψίες, πόνο στο στήθος, βάρος μετά από γεμιστά, λαδερά, πιπεριές, σάλτσα ντομάτας, ή τσιγάρο και καφέ; Δοκίμασε για λίγο καιρό να πίνεις το πρωί πριν το πρωινό σου ένα ποτήρι νερό με μία κουταλιά σκόνη μαστίχα μέσα. Δε διαλύεται καλά, αλλά αξίζει. Αν δεν καλυτερέψει, θα'ναι κάτι από τα παρακάτω, ίσως...
2) Αμυγδαλές ή/και κρεατάκια.
3) Φλέγματα, ειδικά στο ρινοφάρυγγα. Έχει αρκετή υγρασία ο χώρος που ζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ουουου, τίγκα στην υγρασία είναι εδώ. Πάντως δεν έχω τίποτα από τα άλλα, συνέχεια λαδερά, πιπεριές και ντομάτες τρώω, καπνίζω καθημερινά και πίνω καφέ πιό αραιά αλλά χωρίς προβλήματα. Μερικές φορές μόνο μου κάνει πονοκέφαλο ο φραπέ...Αυτό πάλι τι να είναι? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για τον φραπέ δεν ξέρω, αλλά μιας και η ποιότητά του είναι τόσο χαμηλή, δεν είναι να απορείς. :P
Εάν ωστόσο έχεις θέμα με την αναπνοή σου, μπορείς να συμβουλευτείς έναν ΩΡΛ (ξέχασα τα ιγμόρεια). Οι λόγοι μπορεί να είναι άπειροι.
Πίνεις αρκετό νερό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top