Με 153 ΝΑΙ «πέρασαν» τα νέα μέτρα από τη βουλή

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
@exc


Το θεμα ειναι οτι 1 24ωρη απεργια για να αραξουμε και λιγο στο σπιτακι μας,να την δουμε κιολας και επαναστατες,δεν κανει τιποτα.Δεν μπορεις να καταλαβεις οτι η ''επανασταση'' μας περιοριζεται σε αποσπασματικες ''συνεδριες'' πορειων?Λες και ριχνουμε κερμα και καθοριζουμε ποση ωρα θα παρελασουμε,κυριολεκτικα.
Τι κερδιζεται με αυτο?Οι ελληνες εργαζομενοι να χανουν τα μεροκαματα τους για 1-2 μερες,κατι που κοστιζει τους σημερινους καιρους κρισης,και το ΠΑΜΕ,ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ να κερδιζει ποσοστα ''αντιστασης'' και ''επαναστασης'' αφου θα λεει πως αντισταθηκε.

Χρειαζεται μια κλιμακωση διαρκειας,και οχι αποσπασματικες απεργειες που μπορουν να αποβουν ζημιοφορες για τους απεργους.
Με περιφορα του επιταφιου,ποτε δεν επεσε η κυβερνηση.

Βεβαια,εγω εχω ξεγραψει το ΚΚΕ,απο την στιγμη που δεν συνεργαστηκε με ΣΥΡΙΖΑ και για ακομη μια φορα,αποφασισε να συνεχισει να παλευει για την πρωτοκαθεδρια στα εδρανα της βουλης.

House έτσι είναι ακριβώς όπως τα λες.
Οι απεργίες τέτοιου τύπου μόνο έσοδα στο κράτος φέρνουν ...άντε να προκαλέσουν και λίγο αναστάτωση εκείνη την ημέρα.
Μετά πάλι στα ίδια.
Πρέπει να παραλύσει η χώρα με απεργίες διαρκείας, να μη λειτουργεί τίποτα και τα σχετικά. Μόνο τα νοσοκομεία ίσως με προσωπικό ασφαλείας.
Θέτω, όμως, έναν προβληματισμό σε αυτό που σου έχω υπογραμμίσει με bold.
Το αλήτικο το κράτος έχει το δικαίωμα να προσφύγει σε πολιτική επιστράτευση των απεργών όταν διαταράσσεται η κοινωνική και η οικονομική ομαλότητα της χώρας.
Τι κάνεις τότε;
Όταν το κράτος σε εκβιάζει ότι αν δε γυρίσεις πίσω στη δουλειά σου θα σε απολύσει ή θα σου ασκηθούν ποινικές διώξεις;
Θα σου θυμίσω δυο παραδείγματα που μου έρχονται τώρα στο μυαλό.
1)Οι κινητοποιήσεις των ιδιοκτητών βυτιοφόρων το 2010 οι οποίες παρέλυσαν η χώρα.
Τι είχε γίνει τότε; Ο Παπανδρέου μοίρασε φύλλα πορείας στους ιδιοκτήτες φορτηγών με σκοπό να λήξουν την απεργία.
Το αποτέλεσμα ποιο ήταν; Η απεργία έληξε την επόμενη μέρα.
2)Οι μεγάλες απεργίες διαρκείας των εκπαιδευτικών το 2003-2004 (δε θυμάμαι ακριβώς ποιο έτος ήταν) ξέρεις πως κατέληξαν;
Έβαλαν τους εκπαιδευτικούς να αναπληρώσουν τα μαθήματα που χάθηκαν. Μα αυτός ήταν ο σκοπός της απεργίας. Να χαθούν μαθήματα. Γιατί να τα αναπληρώσουν μετά; Δεν ξέρω, έτσι το βλέπω εγώ.

Θέλω να πω ότι το κράτος έχει δυστυχώς τρόπους να σε εκβιάζει. Μεγαλύτερη απάτη από το σύνταγμα που έχουμε τώρα δεν υπάρχει.

Ένας τρόπος αντίδρασης είναι και η λευκή απεργία, αλλά δυστυχώς δεν κατοχυρώνεσαι νομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
οφ:
Παντως λενε,γραφουνε και διαδιδουνε για αριστερη πολωση,αλλα απο την αλλη ας παρατηρησουμε λιγο και την (ακρο)δεξια απογυμνωση...:hmm:


υ.γ. Ομιλει ο κυριος Κασι:<<Ποσα παιρνεις κυριε Γεωργιαδη??
...Δλδ τι εγινε?Τι θα γινει κ. γεωργιαδη?ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?(ενν.τι θες ρε?ξυλικι??)>>

Αυτο το θεατρο του παραλογου φερνει στην επιφανεια και κατι αλλο.Πρωην <<πολιτικοι>> του καποτε <<ακροδεξιου>> ΛΑΟΣ τωρα ζοριζονται,γιατι βλεπουν οτι τα προπαγανδιστικα βηματα που εκαναν για να αναρριχηθουν στην εξουσια και να βολευτουν σε καιρους κρισης,τωρα τα υιοθετουν και οι χρυσαυγιτες.Και σε τελικη αναλυση,το κανουν με καλυτερο στυλ οι τελευταιοι:eek::worry:

Το εχει αποδειξει η προιστορια τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Απο τη σελιδα του Σπυρίδωνος (που το γύρισε σε Άδωνις)
Γεωργιάδης:






υγ. τι ζουμε ρε π#%#$% μου



υγ2. Μαγκες, οποιος ξαναεκστομισει τις λεξεις κλειδια
"Εθνος", "Ελλάς", "Πατρίς"
να ξερετε πως ειναι τετοιος.
Εικόνα και ομοίωση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
υγ. τι ζουμε ρε π#%#$% μου

The Truman show

Αποκλείεται.
Κάπου υπάρχουν κάμερες.
Είμαι σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Απο τη σελιδα του Σπυρίδωνος (που το γύρισε σε Άδωνις)
Γεωργιάδης:



Και η φυγη τους aka ΚΡΕΜΑΛΕΣ, γενναια θα ειναι.

υ.γ. ο μπιμπερ ψηφισε ομπαμα για ευνοητους λογους??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
και που πέρασαν τα μετρα μια τρύπα στο νερό έγινε, ετσι και αλλιως το πρόγραμμα δεν βγαίνει, με τοση οριακή πλειοψηφία, με την κυβέρνηση έτοιμη να διαλυθεί, και με το σύριζα να ειναι πρώτο κόμμα, ολα παιζονται..
πλεων ολα εξαρτώνται απο την Ευρώπη και το δντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
και που πέρασαν τα μετρα μια τρύπα στο νερό έγινε,

γασπαρδε, ησουν εναντιος δηλαδη στο Μνη-3?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
γασπαρδε, ησουν εναντιος δηλαδη στο Μνη-3?

ηταν εναντιος σε αυτους που ηταν εναντιοι σε αυτο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ολα εξαρτώνται απο την Ευρώπη και το δντ.
αυτη ειναι η αληθεια
οι ντοπιοι ηγετες ειναι ανισχυροι εντελως πια

το αν αυτο που εγινε χθες ηταν καταστροφικο ή οχι
θα φανει

και εγω λογικα ειμαι εναντιον του πετσοκομματος

αλλα πραγματικα δεν ξερω..

η μεγαλυτερη ξεφτιλα χθες ηταν που το κκε και το συριζα στηριξανε την επανασταση των καλοθρεμμενων υπαλληλων της βουλης εναντιον του αντιλαικου νομου που πηγε να περασει ο υπουργος να παιρνουν οτι και οι αλλοι δημοσιοι υπαλληλοι

η ηδμοκρατια μας ειναι σε σαπιλα πια και καταρρεει,,παλια τοτε ερχονται χουντες,,τωρα πια λογω ευρωπης,,δεν ξερω πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δηλαδή για να καταλάβω ο Στουρνάρας πήρε πίσω τα μέτρα για τους υπαλλήλους της βουλής με τη δικαιολογία του κατεπείγοντως;
Με συγχωρείτε δηλαδή δεν μπορούσαν να βρουν εκείνη την ώρα κάποιον άλλον να αλλάζει τα νεροπότηρα;
Στουρνάρα αγόρι μου παραιτήσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πολυ δουλος φανηκε
τοσο ξεφτιλας
κοβει κομματια απο το λαο,,και δεν ειχε τα κοτσια να κοψει τα ιδια και απο τους υπαλληλους της βουλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ρε χυ ψαραδελλη,οι αλλοι θα εφτυναν στα νεροποτηρα
τουτοι δω,το σταυρωνουν πριν τους το δωσουν με τους μισθους που παιρνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
same shit - different day
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το μνη-3 το θεωρώ πολυ σοφτ για να εχει αποτέλεσμα, αυτα έπρεπε να γίνουν χρονια πριν. πλεων η χωρα θελει μαστίγιο για να σωθει.
απλα διασφαλίζει για λιγο ακομα της βιωσιμότητα μιας χωρας που ζει με δοσεις..

εγω ειμαι υπερ της χρεωκοπίας, της εξαθλίωσης που θα φερει, και της αναγέννησης του κρατους απο τις σταχτες..(μια ψυχη που ειναι να βγει..)
και οι πρωτοι που θα παρουν ποδι στο νεο κρατος, θα ειναι τα βισματα-εκβιαστες υπάλληλοι τις βουλης, τα κομματόσκυλα, οι βολεμένοι και ολο το παλιο κρατικοδίαιτο αριστεροστροφο σύστημα που καλλιεργηθηκε απο τον αντρεα και μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
το μνη-3 το θεωρώ πολυ σοφτ για να εχει αποτέλεσμα, αυτα έπρεπε να γίνουν χρονια πριν. πλεων η χωρα θελει μαστίγιο για να σωθει.
απλα διασφαλίζει για λιγο ακομα της βιωσιμότητα μιας χωρας που ζει με δοσεις..

εγω ειμαι υπερ της χρεωκοπίας, της εξαθλίωσης που θα φερει, και της αναγέννησης του κρατους απο τις σταχτες..(μια ψυχη που ειναι να βγει..)
και οι πρωτοι που θα παρουν ποδι στο νεο κρατος, θα ειναι τα βισματα-εκβιαστες υπάλληλοι τις βουλης, τα κομματόσκυλα, οι βολεμένοι και ολο το παλιο κρατικοδίαιτο αριστεροστροφο σύστημα που καλλιεργηθηκε απο τον αντρεα και μετα.


...πιστευεις πως ο μισθος σου ειναι εξασφαλισμένος σε οποιαδήποτε απο τις δυο περιπτώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
...πιστευεις πως ο μισθος σου ειναι εξασφαλισμένος σε οποιαδήποτε απο τις δυο περιπτώσεις;
με το μνημόνιο και τις δόσεις μια χαρα εξασφαλισμενος ειναι ο μισθος..
αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
πλεων η χωρα θελει μαστίγιο

ή γκλομπ! ο,τι εχουμε καλο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
με το μνημόνιο και τις δόσεις μια χαρα εξασφαλισμενος ειναι ο μισθος..
αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.



κατσε ρε μαν, ειναι θεμα, γιατι αν χρεωκοπήσουμε, θα πεσεις απο τα συννεφα οπως και ο αλλος από την στρατόσφαιρα,
μονο που δεν θα ανοιξει αλεξίφτωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
@exc


Το θεμα ειναι οτι 1 24ωρη απεργια για να αραξουμε και λιγο στο σπιτακι μας,να την δουμε κιολας και επαναστατες,δεν κανει τιποτα.Δεν μπορεις να καταλαβεις οτι η ''επανασταση'' μας περιοριζεται σε αποσπασματικες ''συνεδριες'' πορειων?Λες και ριχνουμε κερμα και καθοριζουμε ποση ωρα θα παρελασουμε,κυριολεκτικα.
Τι κερδιζεται με αυτο?Οι ελληνες εργαζομενοι να χανουν τα μεροκαματα τους για 1-2 μερες,κατι που κοστιζει τους σημερινους καιρους κρισης,και το ΠΑΜΕ,ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ να κερδιζει ποσοστα ''αντιστασης'' και ''επαναστασης'' αφου θα λεει πως αντισταθηκε.

Χρειαζεται μια κλιμακωση διαρκειας,και οχι αποσπασματικες απεργιες που μπορουν να αποβουν ζημιοφορες για τους απεργους.
Με περιφορα του επιταφιου,ποτε δεν επεσε η κυβερνηση.

Βεβαια,εγω εχω ξεγραψει το ΚΚΕ,απο την στιγμη που δεν συνεργαστηκε με ΣΥΡΙΖΑ και για ακομη μια φορα,αποφασισε να συνεχισει να παλευει για την πρωτοκαθεδρια στα εδρανα της βουλης.
Θα συμφωνήσω για τις απεργίες, πρέπει να γίνονται μαζικά και να έχουν διάρκεια για να έχουν αποτέλεσμα, αλλά θες να σου πω και εσένα τις αντιφάσεις σου;

1) Ξέγραψες το ΚΚΕ επειδή δεν συνεργάστηκε με τον ΣΥΡΙΖΑ. Ο ΣΥΡΙΖΑ θεωρείται ένα κόμμα εργατικό; Ένα κόμμα που οργανώνει το εργατικό κίνημα για τη νίκη; Ποιος ο ΣΥΡΙΖΑ που καλεί σε εκλογές και ζητάει από τον λαό να του αναθέσει να του λύσει τα προβλήματά του; Αυτός ο ΣΥΡΙΖΑ είναι που θα αναπτύξει το κίνημα; Ο ΣΥΡΙΖΑ που καλεί σε πορείες-συγκεντρώσεις με τον κυβερνητικό συνδικαλισμό της ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ και συμμετέχει στον διάλογο με τους «κοινωνικούς εταίρους», δηλαδή τους επιχειρηματίες, τους εφοπλιστές και τους λοιπούς, για το πόσο πρέπει να κοπούν οι μισθοί; Ο ΣΥΡΙΖΑ που στα σωματεία συνενώνεται με τις συνδικαλιστικές δυνάμεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ για να μην βγει πρώτο το ΠΑΜΕ;
2) Ζητάς απεργίες διαρκείας και συμφωνώ. Νομίζεις ότι αν καλούσε το ΠΑΜΕ σε απεργία διαρκείας όλους τους εργαζόμενους της χώρας, θα γινόταν κάτι; Υπάρχει η ταξική συνείδηση στους εργαζόμενους και το κατάλληλο ιδεολογικό και γνωστικό υπόβαθρο με το οποίο θα κρατούσε μία τέτοια απεργία; Μακάρι να υπήρχε, αλλά προς το παρόν μόνο μεμονωμένα σωματεία πετυχαίνουν κάτι τέτοιο, παρόλες τις διώξεις, τις επιστρατεύσεις και τους λοιπούς κατασταλτικούς μηχανισμούς που χρησιμοποιεί η εργοδοσία με την βοήθεια του κρατικού μηχανισμού.
Και παρεμπιπτόντως σε σχέση και με το 1, καλεί ο ΣΥΡΙΖΑ σε απεργίες διαρκείας; Τι καλό έχει και έπρεπε να συμμαχήσει το ΚΚΕ μαζί του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top