Περί Μοναξιάς και “καλοπέρασης”…

babis39

Νεοφερμένος

Ο babis39 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στην σημερινή εποχή, ειδικότερα το τελευταίο διάστημα, όπου λόγω της κρίσης και των δραματικών αλλαγών που συντελούνται στη ζωή μας, τείνουμε να ξεχάσουμε ένα πολύ σημαντικό παράγοντα: τις διαπροσωπικές σχέσεις. Γιατί η ζωή και ο χρόνος κυλάει, χωρίς να δίνει και πολύ σημασία σε διάφορα ζητήματα της επικαιρότητας, που απορροφούν τόση ενέργεια από μας.
Είμαι νέος, και σαν τέτοιος, έχω όνειρα και ελπίδες. Το πιο σημαντικό για μένα αυτή την στιγμή, είναι να βρω ένα σύντροφο. Κάποιον που να με καταλαβαίνει, που θα με αποδεχθεί όπως είμαι, όπως και εγώ αντιστρόφως. Να ζήσουμε μαζί την ζωή μας, με όλα τα ευχάριστα, δυσάρεστα, καλά και κακά, τις ευθύνες. Να αγαπήσω και να αγαπηθώ. Όλα τα πλάσματα στην φύση θέλουν ένα σύντροφο, κάποια περιστασιακά και κάποια για μια ζωή. Είναι πολλά αυτά που ζητάω;
Κρίνοντας από τα όσα βλέπω γύρω μου, μάλλον ναι. Παρατηρώ τους νέους και τις νέες, και βλέπω μια ατελείωτη μοναξιά. Όλοι είναι απασχολημένοι με κάτι, με το τελευταίο μοντέλο κινητού γνωστής εταιρείας ηλεκτρονικών, με την καριέρα τους, με το πού θα πάνε διακοπές, με το να πάρουν το ένα πτυχίο μετά το άλλο, με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, με την κρίση και τα παράγωγά της, με το πώς θα αποκτήσουν περισσότερα, και άλλα πολλά.
Η ατάκα που «κυκλοφορεί» ευρέως είναι η εξής: «Θέλω να περνάω καλά». Μάλιστα. Και την ακούω όλο και πιο συχνά. Μου γεννάται λοιπόν το εξής ερώτημα. Υπάρχει κανείς που δεν θέλει να περνάει καλά; Κανείς δεν θέλει να τυραννιέται. Ακόμα και για ένα μαζοχιστή, ο πόνος είναι απόλαυση. Οπότε τι εννοούμε με αυτή την έκφραση;
Το συμπέρασμα στο οποίο έχω προσωπικά καταλήξει είναι το ότι θέλουμε η ζωή μας να είναι χωρίς ευθύνες. Να ζούμε μόνο για την στιγμή, να μην επενδύουμε στον άνθρωπο που είναι δίπλα μας αλλά μόνο στα υλικά αγαθά τα οποία αυτός προσφέρει ή μας παρέχει πρόσβαση σε αυτά. Ξεχνάμε ότι τίποτα δεν παρέχεται δωρεάν, μόνο η αγάπη. Τα υπόλοιπα πάντα έχουν κάποιο τίμημα.
Οι σχέσεις, είτε επαγγελματικές ή προσωπικές, βασίζονται πάντα στο δούναι και λαβείν. Στις μεν πρώτες, υπάρχει κάποιου είδους υλική ανταμοιβή, στις μεν δεύτερες, ψυχική και πνευματική. Όταν μας προφέρεται αγάπη, νιώθουμε πιο ολοκληρωμένοι, λιγότερο προβληματισμένοι, μας εμπνέει και μας δίνει κουράγιο να αντιμετωπίσουμε τις αντιξοότητες. Παίρνουμε δύναμη από κάποιον που μας στηρίζει. Νιώθουμε ότι έχουμε ένα κοινό σκοπό, και παλεύουμε για όλες τις δυνάμεις μας να τον εκπληρώσουμε. Και δεν μας πειράζει αν μια μέρα δεν βγούμε για ποτό και κάτσουμε σπίτι.
Όταν όμως οι προσωπικές σχέσεις βασίζονται στα υλικά αγαθά, τότε εμφανίζεται το εξής πρόβλημα. Γίνεται λάθος αξιολόγηση του συντρόφου, λόγω του ότι δίνεται προτεραιότητα στα αγαθά που προσφέρει και όχι λόγω χαρακτήρα. Ξεχνάμε επίσης, ότι, τα υλικά αγαθά κάποια στιγμή χάνουν την αίγλη τους, και όταν σβήσεις τα φώτα, αυτό που μένει είναι ο άνθρωπος που είσαι μαζί του. Δεν χρειάζεται υψηλή φιλοσοφία, απλά λίγη ώριμη σκέψη. Με γνωστά αποτελέσματα, τον χωρισμό μετά από μερικά χρόνια λόγω «ασυμφωνίας χαρακτήρων», που εάν δεν υπάρχουν τέκνα, είναι σχετικά ανώδυνος, ενώ εάν υπάρχουν, ε, αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Επίσης το πιο σημαντικό μέρος του προβλήματος πιστεύω είναι ότι δεν ξέρουμε τι θέλουμε. Και δεν μιλάω για τις νεαρές ηλικίες, αλλά για ηλικιακά ώριμους ανθρώπους. Αναμασούμε ατάκες του στυλ «Δεν υπάρχουν άντρες» ή «όλες οι γυναίκες είναι π……», χωρίς να κάτσουμε να τις σκεφτούμε, χωρίς να κατανοούμε τι σημαίνει Άντρας ή Γυναίκα. Κάπου τα έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα και τους ρόλους. Ας κάτσουμε να σκεφτούμε λίγο τι πραγματικά θέλουμε στη ζωή μας, να την οραματιστούμε λίγο για τα επόμενα χρόνια, και ας είμαστε ειλικρινείς απέναντι στον εαυτό μας και στους άλλους. Δε λέω, όλοι έχουμε κάποια πρότυπα στο μυαλό μας, αλλά λίγος ρεαλισμός δεν κάνει κακό.
Θέλω να πιστεύω, ότι αν ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα μέσα μας, η ζωή θα μας φανεί πιο όμορφη, άσχετα με τις δυσκολίες που μπορεί να παρουσιαστούν. Και πού ξέρεις, όλα μπορούν να αλλάξουν προς το καλύτερο, και να περνάμε πραγματικά καλά!

Αναμένω της απόψεις σας με ενδιαφέρον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μπάμπη, υπάρχουν και άνρωποι εκεί έξω που ενδιαφέρονται πολύ για την συντροφικότητα και είναι και ειλικρινείς και ανοιχτοί.
Μήπως απλά δεν έχεις βρει ακόμα το άλλο σου μισό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Πιστεύω πως όλοι οι άνθρωποι ή τουλάχιστον οι περισσότεροι αναζητάμε την ανθρωπινη συντροφια και την επιδιώκουμε!
Από την μία έχεις έναν λόγο να λες πως έχουμε αποκοπεί από τους γύρω μας με όλους αυτούς τους τρελούς ρυθμούς ζωής των τελευταίων χρόνων, βάλε και τα social media που κατα τη γνωμη μου το ευνονούσαν αυτό, ωστόσο πιστεύω πως πλέον όσο τα πράγματα δυσκολεύουν οι άνθρωποι ψάχνουν την ουσιαστική ανθρώπινη επαφή. Εχω παρατηρησει πως ολη αυτη η ιστορια με την οικονομικη κριση μας εχει γυρισει το λιγοτερο 30 χρονια πισω. Ενα καλο που βλεπω σε αυτο ειναι πως οι ανθρωποι μιλάνε πλεον στον γειτονα.... δεν ξερω αυτο εχω δει αυτο λεω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babis39

Νεοφερμένος

Ο babis39 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μιλάω σύμφωνα με την πραγματικότητα που αντιμετωπίζω. Σίγουρα δεν έχω βρεί το άλλο μου μισό, αλλά βλέπω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο το να βρεθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Συνήθως βρίσκεται εκεί που δεν το περιμένεις.
Σχετικά με τη μοναξία και την καλοπέραση, παρατηρώ ότι πολύ συχνά αυτό είναι το ζητούμενο των νέων ανθρώπων.
Κοντά στην ηλικία των τριάντα, αλλάζουν οι προτεραιότητες και όλοι θέλουν να "κουρνιάσουν".
Με εξαιρέσεις φυσικά, γιατί ο καθε άνθρωπος είναι μοναδικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babis39

Νεοφερμένος

Ο babis39 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η ανθρώπινη συντροφιά δεν είναι το ίδιο με την απόφαση να επιλέξεις κάποιον για σύντροφό σου για μια ολόκληρη ζωή. Επίσης αναφέρεις ότι "πιστεύω πως πλέον όσο τα πράγματα δυσκολεύουν οι άνθρωποι ψάχνουν την ουσιαστική ανθρώπινη επαφή". Πιστεύεις. Άλλο πιστεύω, και άλλο το βλέπω να γίνεται. Εγώ πάντως, δεν το βλέπω. Αντίθετα, πιστεύω ότι τα πράγματα θα γίνουν ακόμα πιο δύσκολα και θα θέτουμε όλο και περισσότερα κριτήρια στην επιλογή συντρόφου.

Συνήθως βρίσκεται εκεί που δεν το περιμένεις.
Σχετικά με τη μοναξία και την καλοπέραση, παρατηρώ ότι πολύ συχνά αυτό είναι το ζητούμενο των νέων ανθρώπων.
Κοντά στην ηλικία των τριάντα, αλλάζουν οι προτεραιότητες και όλοι θέλουν να "κουρνιάσουν".
Με εξαιρέσεις φυσικά, γιατί ο καθε άνθρωπος είναι μοναδικός.

Δεν έχω την ίδια άποψη. Στους περισσότερους που γνωρίζω, από τον κοινωνικό και επαγγελματικό μου χώρο, δεν βλέπω αλλάγή προτεραιοτήτων. Αντιθέτως βλέπω την τάση ότι υπάρχει άφθονος χρόνος, ο οποίος, δυστυχώς είναι πεπερασμένος. Κατ' εμέ, οι εξαιρέσεις έχουν γίνει ο κανόνας και αντιστρόφως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν έχω την ίδια άποψη. Στους περισσότερους που γνωρίζω, από τον κοινωνικό και επαγγελματικό μου χώρο, δεν βλέπω αλλάγή προτεραιοτήτων. Αντιθέτως βλέπω την τάση ότι υπάρχει άφθονος χρόνος, ο οποίος, δυστυχώς είναι πεπερασμένος. Κατ' εμέ, οι εξαιρέσεις έχουν γίνει ο κανόνας και αντιστρόφως.

Μήπως να αλλάξεις τον κοινωνικό σου χώρο λοιπόν?
Σαν συμβουλή στο γράφω.
Αν στις παρέες σου ψάχνουν άλλα πράγματα, τότε είναι καιρός για νέες παρέες.
Θέλω να πω πως, στη δική μου παρέα, όλοι θέλουν να έχουν ένα μόνιμο σύντροφο, δύο άτομα μόνο είναι ελεύθερα γιατί δεν έχουν βρει κάποιον. Αν κάνεις παρέα με άτομα που δεν θέλουν να δεσμευτούν, δεν θα δεσμευτείς ούτε εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babis39

Νεοφερμένος

Ο babis39 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μήπως να αλλάξεις τον κοινωνικό σου χώρο λοιπόν?
Σαν συμβουλή στο γράφω.
Αν στις παρέες σου ψάχνουν άλλα πράγματα, τότε είναι καιρός για νέες παρέες.
Θέλω να πω πως, στη δική μου παρέα, όλοι θέλουν να έχουν ένα μόνιμο σύντροφο, δύο άτομα μόνο είναι ελεύθερα γιατί δεν έχουν βρει κάποιον. Αν κάνεις παρέα με άτομα που δεν θέλουν να δεσμευτούν, δεν θα δεσμευτείς ούτε εσύ.
Αν μου επιτρέπεις μια επισήμανση: Σε μιά θεωρητική συζήτηση, τα πάντα είναι εφικτά, δεκτά και σεβαστά. Στη παρέα σου, ανμου επιτρέπεις την αδιακρισία, εκτός από τους δύο που αναφέρεις οι άλλοι είναι παντρεμένοι; Και όχι, δεν κάνω παρέα με άτομα που δεν θέλουν να δεσμευθούν. Αλλά αυτό που βιώνω, αυτά που ακούω να συμβαίνουν, χωρίς απαραίτητα να συμμετέχω, με έχουν οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι ναι μεν όλοι λένε "ναί" στη δέσμευση, αλλά όταν έρθει η ώρα να γίνουν τα λόγια πράξη, τότε κάπου σκαλώνουν τα πράγματα. Μιλάω φυσικά για την πλειοψηφία. Και ναι, αναζητώ να επεκτείνω τον κύκλο μου, αλλά πρέπει να ταιριάζεις και λίγο, και φυσικά να υπάρχει και η θέληση και από την άλλη πλευρά. Σημειώνω ότι αναφέρομαι και στην μοναξιά που υπάρχει, όπως προανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Στην παρέα μου δεν είναι όλοι παντρεμένοι.
Δεν είμαι εγώ, που παντρεύομαι σε λίγους μήνες, οι άλλοι είναι παντρεμένοι, πρόσφατα απέκτησαν και νινάκια.
Γεμίσαμε μωρά!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babis39

Νεοφερμένος

Ο babis39 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Χαίρομαι! Εύχομαι ότι καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Εγώ πάντως αυτό που μου δίνεις να καταλάβω είναι πως πρέπει να έχεις κλειστεί αρκετά στον εαυτό σου, και λίγο όλες αυτές οι σκέψεις που μας εκφράζεις είναι σαν να έχεις παγιδευτεί στο αδιέξοδο που εσύ έχεις φτιάξει!
Φαίνεται και από τον τρόπο που απαντάς. Είναι μονοκόμματος!
Ίσως ακόμη να μην έχεις πάρει την απόφαση που θα έπρεπε να έχεις πάρει εδώ και τόσα χρόνια... να άλλαζες ίσως κάποια πράγματα στην καθημερινότητα σου.. κάποιες σκέψεις, κάποιους ανθρώπους..
Άσε που θεωρώ πως ότι πιστεύουμε και αυτό τραβάμε στη ζωή μας, και η στάση που κρατάς μέχρι στιγμής από αυτά που έχεις γράψει φαίνεται κάπως αρνητική και μίζερη...
Βέβαια στα πλαίσια του ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός , μέσα στα πλαίσια ότι η δική μου άποψη μπορεί να μοιάζει άτοπη ή και αδιάφορη , φαίνεσαι τόσο ισχυρογνώμων , και στην τελική φαίνεται τόσο έντονα ότι έχεις αποδεχτεί αυτή την άσχημη πραγματικότητα, όπως εσύ μας την παρουσιάζεις πάντα, που και το τέλειο μπροστά σου να είναι εσύ θα το προσπεράσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babis39

Νεοφερμένος

Ο babis39 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ πάντως αυτό που μου δίνεις να καταλάβω είναι πως πρέπει να έχεις κλειστεί αρκετά στον εαυτό σου, και λίγο όλες αυτές οι σκέψεις που μας εκφράζεις είναι σαν να έχεις παγιδευτεί στο αδιέξοδο που εσύ έχεις φτιάξει!
Φαίνεται και από τον τρόπο που απαντάς. Είναι μονοκόμματος!
Ίσως ακόμη να μην έχεις πάρει την απόφαση που θα έπρεπε να έχεις πάρει εδώ και τόσα χρόνια... να άλλαζες ίσως κάποια πράγματα στην καθημερινότητα σου.. κάποιες σκέψεις, κάποιους ανθρώπους..
Άσε που θεωρώ πως ότι πιστεύουμε και αυτό τραβάμε στη ζωή μας, και η στάση που κρατάς μέχρι στιγμής από αυτά που έχεις γράψει φαίνεται κάπως αρνητική και μίζερη...
Βέβαια στα πλαίσια του ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός , μέσα στα πλαίσια ότι η δική μου άποψη μπορεί να μοιάζει άτοπη ή και αδιάφορη , φαίνεσαι τόσο ισχυρογνώμων , και στην τελική φαίνεται τόσο έντονα ότι έχεις αποδεχτεί αυτή την άσχημη πραγματικότητα, όπως εσύ μας την παρουσιάζεις πάντα, που και το τέλειο μπροστά σου να είναι εσύ θα το προσπεράσεις!
Δεν καταλαβαίνω από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι και το τέλειο να περάσει από μπροστά μου εγώ θα το προσπεράσω. Ισχυρογώμων παραδέχομαι ότι είμαι, μέχρι ενός βαθμού, αλλά την άποψή μου την στηρίζω με επιχειρήματα. Μπορεί όπως είχα πεί προηγουμένως, στη θεωρία να λέμε τα πάντα, αλλά στην πράξη τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά. Και εγώ πραγματοποιώ αυτά που λέω. Όσο για την αποδοχή της πραγματικότητας, είναι αυτή που είναι. Όταν ο ήλιος ανατέλλει, μπορούμε να προσποιούματε ότι δύει, αλλά αυτό δεν την αλλάζει. Πάντως μου κάνει εντύπωση, που κανείς δεν έχει σχολιάσει τα υπόλοιπα που αναφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Eγώ αυτό που βλέπω είναι πως στους μισούς ο ένας ξινίζει και ο άλλος βρωμάει ενώ στους υπόλοιπους *μπιπ* να ναι κι ο,τι να ναι. Και δεν λέω για εφήμερα πράγματα, λέω για γάμους και πανηγύρια. Οι εξαιρέσεις (στους γνωστούς μου) ελάχιστες, μετράω στο ένα χέρι τα ζευγάρια που είναι και οι δύο χαρούμενοι και ξέρουν τι τους γίνεται. Οι άλλοι είτε παντρεύτηκαν επειδή πέρναγαν τα χρόνια είτε έμειναν μόνοι τους γιατί όλοι όσοι γνώριζαν είχαν κάποιο "κουσούρι" (έμεναν μακριά, δεν είχαν καλή δουλειά, δεν γυμνάζονταν κι άλλες ηλιθιότητες).
Με λίγα λόγια, οι άνθρωποι βαριούνται. Βαριούνται να ψάξουν, βαριούνται να προσπαθήσουν, βαριούνται να ξεκινήσουν κάτι, να το διατηρήσουν, να το αναπτύξουν...Τους είναι πιό εύκολο να είναι του ύψους ή του βάθους, να κατηγορούν τους άλλους, να κλείνονται στον εαυτό τους, να είναι ψεύτικοι και τα σχετικά.

Νομίζω το θέμα έχει υποθετική υπόσταση και σχολιασμό των σύγχρονων ανθρωπίνων σχέσεων, αν το ξεκίνησες σε προσωπικό επίπεδο και δεν το κατάλαβα, πέστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
πραγματικά είναι δύσκολο πάντως να βρεις το άλλο σου μισό :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dusk

Νεοφερμένος

Ο Dusk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τι θες να πεις φίλε babi39.
Και πιστεύω και εγώ πως το να καταφέρει βρει ο καθένας τον σύντροφο του στην ζωή, που να τον αγαπά και να αγαπιέται, είναι ότι καλύτερο μπορεί να συμβεί. :)

Γενικότερα η σημερινή εποχή ωθεί τον κόσμο σε "λάθος" μονοπάτια.
Μονοπάτια στα οποία δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στις σχέσεις, πάντα υπάρχουν βέβαια και οι όμορφες εξαιρέσεις.
Άρα ο κόσμος κλείνεται στον εαυτό του και αποστασιοποιείται.
Αυτό γίνεται, κατά την γνώμη μου, από φοβίες και κόμπλεξ κ.α πολλά, που έχουν δημιουργηθεί στο κάθε άτομο από δικές του εμπειριες ή μη. :/:
Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει αυτό που λες.

Η ατάκα που «κυκλοφορεί» ευρέως είναι η εξής: «Θέλω να περνάω καλά». Μάλιστα. Και την ακούω όλο και πιο συχνά. Μου γεννάται λοιπόν το εξής ερώτημα. Υπάρχει κανείς που δεν θέλει να περνάει καλά; Κανείς δεν θέλει να τυραννιέται. Ακόμα και για ένα μαζοχιστή, ο πόνος είναι απόλαυση. Οπότε τι εννοούμε με αυτή την έκφραση;
Το συμπέρασμα στο οποίο έχω προσωπικά καταλήξει είναι το ότι θέλουμε η ζωή μας να είναι χωρίς ευθύνες. Να ζούμε μόνο για την στιγμή, να μην επενδύουμε στον άνθρωπο που είναι δίπλα μας αλλά μόνο στα υλικά αγαθά τα οποία αυτός προσφέρει ή μας παρέχει πρόσβαση σε αυτά.

Όταν θέλουμε μια ζωή χωρίς ευθύνες, μένουμε στάσιμοι στην καθημερινότητα που μας περιτριγυρίζει και δεν εξελισσόμαστε.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μαθαίνουμε τον εαυτό μας και να δημιουργείται, όπως πολύ εύστοχα είπες, το πρόβλημα με τους
"ηλικιακά (αν)ώριμους ανθρώπους". Το πρόβλημα του να μην ξέρουμε τι θέλουμε από την ζωή μας.
Αν δεν μάθουμε τον εαυτό μας πως θα μάθουμε τον συνάνθρωπο μας, τον φίλο μας ή τον σύντροφο μας και θα "δωθούμε" πραγματικά σε μια σχέση, επαγγελματική ή προσωπική?

Γίνεται λάθος αξιολόγηση του συντρόφου, λόγω του ότι δίνεται προτεραιότητα στα αγαθά που προσφέρει και όχι λόγω χαρακτήρα.

Συχνότατο φαινόμενο πλέον γιατί οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί από αυτό που βλέπουμε και αξιολογούμε στους τοίχους των social networks, και σε αυτό παίζει σημαντικό ρόλο αυτό που προείπα, το να είμαστε στάσιμοι.
Βέβαια, σίγουρα παίζει ρόλο η οικογένεια και ο κοινωνικός περίγυρος αλλά το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχουμε εμείς για το πότε θα ενεργοποιηθούμε και θα γίνουμε δραστήριοι.
Αυτό που βλέπω εγώ στην νεολαία σήμερα είναι πως ενδιαφέρονται, το μεγαλύτερο ποσοστό, για το πως φαίνονται και είναι εξωτερικά παρά εσωτερικά! Κοιτάνε το ποιος έχει το καλύτερο κινητό, τους πιο γραμμωμενους κοιλιακούς, τα πιο σφιχτά οπισθια και τα περισσότερα χρήματα.
Αυτά δυστυχώς μετράνε για τα "σημαντικά" στην ζωή.
Και δεν λέω, σίγουρα ένα καλογυμνασμένο σώμα και η οικονομική άνεση είναι κάτι που πρέπει να προσπαθούμε να έχουμε όλοι μας στην ζωή μας αλλά όχι πως είναι και το κύριο και πιο σημαντικό. Έκτος και αν θέλει κάποιος να γίνει body builder ή fittness coach...
Η εσωτερική εξέλιξη είναι αυτή που υστερεί και υποφέρει. Να μην αναφερθώ σε λόγους όπως παιδεία στην Ελλάδα...

Έπιασα και εγώ τον εαυτό μου να το λέει αυτό. "Θέλω να περνάω καλά"
Είχα φτάσει σε επίπεδο να είμαι επιφανειακος και να μην με νοιάζει κάτι πέρα κάτι από την καθημερινότητα μου.
Να μην σκέφτομαι πέρα από αυτό που βλέπω και κατανοώ.
Είχα και έχω και εγώ κάποιους στόχους στη ζωή μου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλα πάνε καλά!
Όποτε αποφάσισα να αλλάξω κάτι. Άλλαξα τον κοινωνικό μου περίγυρο όπως είπε η Gilda.
Αυτό με βοήθησε αρκετά και έχω αναθεωρήσει πράγματα.
Είμαι πιο αεικίνητος, ζωντανός και πιο δραστήριος για διαφόρους λόγους.

Βέβαια ακόμα δεν έχω βρει πραγματικά το τι θέλω, αλλά προσπαθώ...

Καλό βράδυ από εμένα με το παρακάτω άσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlektrologos

Νεοφερμένος

Ο Hlektrologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους σας , επίσης το θέμα της μοναξιάς είναι μια κατάσταση που υπάρχει (και)για να μας ορίζει σαν οντότητες αρκεί να την εκμεταλευτούμε όσο το δυνατόν καλύτερα συνομιλόντας με τον εαυτόμας για να πλησιάσουμε οσο τον δυνατό καλύτερα το τι θέλουμε-αναζητούμε σε αυτή την ομόρφη ζωούλα μας. Να μην είμαστε κολλημένοι στα αρνητικά που μας συμβαίνουν αλλά να κοιτάμε ευθεία μπροστά και εάν υπάρχει ένα όριο υπερβολής που πρέπει να υπερβούμε αυτό να είναι η άποψη για τον εαυτόμας (κυριότερα σε περίπτωση που είμαστε αρκετά αυστηροί με το εγώ μας) , τα όποια θετικά του εαυτού μας να τα αναδείξουμε σε εμάς τους ίδιους και έπειτα στον περίγυρομας.
Την μοναξία την αντιλαμβάνομαι σαν ενα "service" αν μου επιτρέπεται , αρκεί να μην την φοβόμαστε.

Υ.Γ Δεν ξέρω για εσάς .....άλλα ο μαιευτήρας είχε πεί στην μητέρα μου ότι είμαι τυχέρος επείδη θα ζήσω μόνο μία φόρα.:clapup:

Καλή εβδομάδα σε όλες και όλους σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πραγματικά πιστεύω πως δεν υπάρχει αυτό που λέμε << έτερον ήμισυ >> και αυτό γιατί ερωτευόμαστε πάρα πολλές φορές και το λέμε αυτό αλλά μετά χωρίζουμε, ή ακόμα και αν με τον άλλον ζήσεις μαζί του μια ολόκληρη ζωή, και πάλι δεν ξέρεις πόσες άλλες/άλλοι υπάρχουν εκεί έξω που θα ταίριαζαν στο γούστο σου..οπότε μην ψάχνετε οι κοπέλες τον "πρίγκηπα" ή οι άντρες "τη μία και μοναδική" με κριτήρια που θα βρείτε σε έναν προς 100.000..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spanooblalala

Νεοφερμένος

Ο Spanooblalala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ωραια η μοναξια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαφωνώ κάθετα. Ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και δεν μπορεί να ζει μόνος. Ακόμα και αυτοί που λένε πως αρέσκονται στη μοναξιά, και πως δεν χρειάζονται κανέναν, κατά βάθος η ζωή τους είναι άδεια και είναι δυστυχισμένοι. Μόνο μέσω της αγάπης μπορεί να φτάσει κάποιος στην ολοκλήρωση και μετέπειτα στην ευτυχία. Το νόημα της ζωής είναι η αγάπη, να κάνεις αληθινές σχέσεις με τους ανθρώπους, πράγμα που επιτυγχάνεται με την συντροφικότητα.

Αυτά από εμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dusk

Νεοφερμένος

Ο Dusk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
There are people in this world who prefer solitude but there is no one who can withstand it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top