Ιδέες για blog

IQfreak

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
σκεφτομαι να φτιαξω ενα blog στο www.blogspot.com (οχι για να βγαλω λεφτα)Εχετε καμια ιδεα για το θεμα του blog?
------
Σημείωση editor: Για τα blogs υπάρχουν τα εξής θέματα:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Εεεμ... Στο blog γράφεις για κάτι που σε ενδιαφέρει και θέλεις να το σχολιάσεις. Δεν έχει νόημα να σου προτείνουν άλλοι θέματα ή να το κάνεις για τους άλλους.

Συνοπτικά, από Wikipedia, μετάφραση και απόδοση δική μου

* Προσωπικά blog: Ο blogger γράφει για προσωπικά θέματα/εμπειρίες/καθημερινότητα ή αναρτά δικές του εικαστικές δημιουργίες.
*Εταιρικά: Ως μέσω μάρκετινγκ, προωθούν τις υπηρεσίες/προϊόντα του οργανισμού/εταιρίας, προσφέρουν άμεση επικοινωνία πελάτη-εταιρίας.
*Ειδικής θεματολογίας: Διαπραγματεύονται ένα συγκεκριμένο θέμα. Για παράδειγμα ένα blog που αφορά τη κινητή τηλεφωνία περιέχει ειδήσεις και σχολιασμό για τις εξελίξεις στον χώρο και παρουσιάσεις νέων προϊόντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Συνήθως ξέρω άτομα που έχουν φόρουμς και φτιάχνουν blog για να γράφουν τα νέα του Φόρουμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna♥

Νεοφερμένος

Η Anna♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αποφάσισα να φτιάξω ένα οργανωμένο μπλογκ, αλλά αντιμετωπίζω δυσκολία στο να βρω πηγές και θέματα. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι? Εσείς έχετε μπλογκ? Το δικό μου είναι αυτό:
https://rubikscube97.blogspot.com/:)
Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:D εμένα αυτό https://tsakos.blogspot.com

Αποφάσισα να φτιάξω ένα οργανωμένο μπλογκ, αλλά αντιμετωπίζω δυσκολία στο να βρω πηγές και θέματα. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάτι? Εσείς έχετε μπλογκ? Το δικό μου είναι αυτό:
https://rubikscube97.blogspot.com/:)
Ευχαριστώ!!!
Πρώτα από όλα το blogging δεν είναι δημοσιογραφικό site (άσχετα αν κάποιοι τα κάνουν έτσι) γράφεις ότι θέλεις και γράφεις υποκειμενικές απόψεις. Συνεπώς δε χρειάζεται να ψάχνεις πηγές, ούτε να κάνεις copy paste. Γραφείς μικρές και κατανοητές αναρτήσεις γιατί οι μεγάλες κουράζουν και προσπαθείς να κρατήσεις το ενδιαφέρον του αναγνώση προκειμένου να ξαναμπεί.

Για να γίνει αυτό προσέχεις το όνομα
Το δικό σου είνα καλό αλλά δυστυχως το 97 στο τέλος δε κολάει οπότε το χαλάει βρες άλλο όνομα αν απευθύνετε σε Έλληνες ελληνικό (magikoskibos) είναι ωραίο και μένει.

Επίσης να προσέχεις να διαβαζονται οι αναρτήσεις και το στυλ να είναι το ίδο ανά ανάρτηση το δικό σου ροζ δεν διαβάζεται κάνε το μαύρο. Σε κάθε ανάρτηση να έχεις τουλάχιστον μία εικόνα ή βιντεο αλλά μη το παρακάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna♥

Νεοφερμένος

Η Anna♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Σίγουρα με βοηθά η απάντησή σου! Θα τα εφαρμόσω όλα αυτά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Καλησπερα...εχω και εγω δυο blog.Αννα σου εχω γραψει ενα σχολιο στην τελευταια αναρτηση που εκανες για να επκοινωνησεις μαζι μου...το blogging ειναι φοβερο...

Πι.Σι το ενα blog ειναι αυτο:glukopikrhzwh.blogspot.com
και το αλλο eidisouseles.blogspot.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
λοιπον, το θεμα εχει ετσι:
Εγω και ενα φιλαρακι αποφασισαμε να φτιαξουμε ενα blog, αλλα να ειναι πρωτοτυπο και να κανει εντυπωση, ετσι ωστε να μην το διαβαζουμε μονο εγω και η θεια μου και να περηφανευομαι :P οποτε αμα εχετε καμια ιδεα για το ποιο μπορει να ειναι το θεμα του, ριχτε το ;) και γενικα οτι τιπ ξερετε και μπορειτε να προτεινεται, μη ντρεπεσται :D

Σημείωση:
Τα μηνύματα 8 έως 13 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Blog".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εμέννα μ'αρέσουν τα μπλογκς έκθεσης ιδεών, προβληματισμών κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Eμένα μου αρέσουν μόνο τα χιουμοριστικά, με κριτική της καθημερινότητας και χαζοχαρούμενες ζωγραφιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
εγώ προτιμώ τα blog που αναφέρονται σε θέματα που έχουν σχέση με την υγεία, τη διατροφή, που περιέχουν διαφορα τεστάκια, ανέκδοτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
λοιπον, το θεμα εχει ετσι:
Εγω και ενα φιλαρακι αποφασισαμε να φτιαξουμε ενα blog, αλλα να ειναι πρωτοτυπο και να κανει εντυπωση, ετσι ωστε να μην το διαβαζουμε μονο εγω και η θεια μου και να περηφανευομαι :P οποτε αμα εχετε καμια ιδεα για το ποιο μπορει να ειναι το θεμα του, ριχτε το ;) και γενικα οτι τιπ ξερετε και μπορειτε να προτεινεται, μη ντρεπεσται :D

Να έχεις original content και όχι να αντιγράφεις την κάθε παπαριά που κυκλοφορεί στο ίντερνετ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
λοιπον, το θεμα εχει ετσι:
Εγω και ενα φιλαρακι αποφασισαμε να φτιαξουμε ενα blog, αλλα να ειναι πρωτοτυπο και να κανει εντυπωση, ετσι ωστε να μην το διαβαζουμε μονο εγω και η θεια μου και να περηφανευομαι :P οποτε αμα εχετε καμια ιδεα για το ποιο μπορει να ειναι το θεμα του, ριχτε το ;) και γενικα οτι τιπ ξερετε και μπορειτε να προτεινεται, μη ντρεπεσται :D
Battlestar Galactica. Θα σε διαβάζω σίγουρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Να έχεις original content και όχι να αντιγράφεις την κάθε παπαριά που κυκλοφορεί στο ίντερνετ!

Battlestar Galactica. Θα σε διαβάζω σίγουρα. :P

;) θα τα λαβω και τα δυο υπ οψην μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Εγώ μόλις ξεκινησα το δικό μου.

Επειδή πρόσφατα γύρησα πίσω στα θρανία αποφάσησα να δημιουργήσω το blog για να καταγράφω την πορεία μου στην σχολή. Θα γίνω αργυροχρυσοχόος παρακαλώ και ευελπιστώ με το blog να δικτυωθώ τόσο ώστε με το blog να μοιράζομαι ιδέες πάνω σε σχέδια κοσμημάτων ή και γνώση με άλλους του επαγγέλματος.

Προς στιγμήν είναι ήσυχα τα πράγματα και δεν έχω και πολλά να πώ αλλά αυτό σίγουρα με τον καιρό θα αλάξει.

https://jewellersapprentice.wordpress.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Ότι σε εμπνέει..!
Αλλά ποτέ..μα ποτέ..μα ποτέ..μα ποτέ μην κάτσεις και συ και γράψεις την ιστορία της ζωής σου...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
λοιπον, το θεμα εχει ετσι:
Εγω και ενα φιλαρακι αποφασισαμε να φτιαξουμε ενα blog, αλλα να ειναι πρωτοτυπο και να κανει εντυπωση, ετσι ωστε να μην το διαβαζουμε μονο εγω και η θεια μου και να περηφανευομαι :P οποτε αμα εχετε καμια ιδεα για το ποιο μπορει να ειναι το θεμα του, ριχτε το ;) και γενικα οτι τιπ ξερετε και μπορειτε να προτεινεται, μη ντρεπεσται :D


Μονο που δεν εχει ενας απο τους δυο σας την ιδεα για το τι θα εχει, πως θα στιθει κλπ, και το κανετε οχι γιατι θελετε να κανετε το ταδε μπλογκ, αλλα γιατι θελετε να κανετε μπλογκ και ρωτατε τον καθε εναν τι ψαχνει σε ενα μπλογκ, εγω σου λεω να μην το κανετε!

Καθε ανθρωπος εχει τα δικα του ενδιαφερονται και γουστα, σε εμενα αρεσει το μαυρο χρωμα και στον γειτονα το κοκκινο, αν τα μπλεξεις για αρεσει και στους δυο, τελικα δεν θα αρεσει σε κανεναν...
Το θεμα ειναι να κανεις κατι που το γουσταρεις, να κανεις κατι που σου βγαινει και σε εκφραζει με μια δικη σου δημιουργικοτιτα. Αν το κανεις ετσι μπορει να το διαβαζεις εσυ και η θεια σου, μπορει ομως και να βρεις απειχιση σε πολυ κοσμο. Αν παρεις ιδεες αλλων και προσπαθισεις να δημιουργισεις εσυ κατι, δεν θα το διαβαζει ουτε καν η θεια σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μονο που δεν εχει ενας απο τους δυο σας την ιδεα για το τι θα εχει, πως θα στιθει κλπ, και το κανετε οχι γιατι θελετε να κανετε το ταδε μπλογκ, αλλα γιατι θελετε να κανετε μπλογκ και ρωτατε τον καθε εναν τι ψαχνει σε ενα μπλογκ, εγω σου λεω να μην το κανετε!

Καθε ανθρωπος εχει τα δικα του ενδιαφερονται και γουστα, σε εμενα αρεσει το μαυρο χρωμα και στον γειτονα το κοκκινο, αν τα μπλεξεις για αρεσει και στους δυο, τελικα δεν θα αρεσει σε κανεναν...
Το θεμα ειναι να κανεις κατι που το γουσταρεις, να κανεις κατι που σου βγαινει και σε εκφραζει με μια δικη σου δημιουργικοτιτα. Αν το κανεις ετσι μπορει να το διαβαζεις εσυ και η θεια σου, μπορει ομως και να βρεις απειχιση σε πολυ κοσμο. Αν παρεις ιδεες αλλων και προσπαθισεις να δημιουργισεις εσυ κατι, δεν θα το διαβαζει ουτε καν η θεια σου..

Δε διαφωνω μαζι σου. Απλα σκεψου ομως οτι στην τελικη παλι αυτο που θελουμε εμεις θα κανουμε και σιγουρα θα ειναι κατι που θα αρεσει και στους δυο μας. Το οτι ζηταω μια δευτερη γνωμη και μια δευτερη ιδεα για να προσθεσω, δεν ειναι και τοσο κακο νομιζω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δε διαφωνω μαζι σου. Απλα σκεψου ομως οτι στην τελικη παλι αυτο που θελουμε εμεις θα κανουμε και σιγουρα θα ειναι κατι που θα αρεσει και στους δυο μας. Το οτι ζηταω μια δευτερη γνωμη και μια δευτερη ιδεα για να προσθεσω, δεν ειναι και τοσο κακο νομιζω ;)


Αν αυτο που θες ειναι απλα να κανεις ενα blog, ουτος η αλλος δεν ειναι δυσκολο... Να κανεις ενα πετυχιμενο blog, δεν θα το πετυχεις επειδη θα σου πουν μερικοι το μακρυ τους και το κοντο τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Αλλά ποτέ..μα ποτέ..μα ποτέ..μα ποτέ μην κάτσεις και συ και γράψεις την ιστορία της ζωής σου...!
γιατι οχι;

Για μενα το μπλογκ ειναι κυριως καταγραφη προσωπικων αποψεων, της καθημερινοτητας σου, με ισως λιγο διαφορετικο τροπο απ' ο,τι αν τα εγραφες σε ενα ημερολογιο που θα το διαβαζες μονο εσυ. Απο τη στιγμη που απευθυνεσαι και σε αλλους σκεφτεσαι αυτο που γραφεις να το κανεις πιο ελκυστικο, κατανοητο και να επιδιωξεις την ανταλλαγη αποψεων. Επισης, επειδη ακριβως ξερεις οτι θα το διαβασουν και αλλοι, προσεχεις λιγο παραπανω τι θα πεις και πως θα το πεις, ακομα κι αν εχεις ψευδωνυμο. Αν εχεις το πραγματικο σου ονομα, τοτε ειναι που προσεχεις πολυ περισσοτερο τι θα πεις, και αυτο σου στερει την ελευθερια λογου και εκφρασης. Εξαρταται βεβαια το ατομο.
Να φτιαξεις ενα μπλογκ που θα ειναι "εσυ". Οι δικες σου σκεψεις, η δικη σου καθημερινοτητα, οσα σου αρεσουν, οσα θες να μοιραστεις. Προς Θεου ομως, μην πας να το παιξεις "δημοσιογραφος" κανοντας κοπι-πειστ ειδησεις απο αλλα σαιτ και μπλογκ. Αυτη ειναι δουλεια των ειδησεογραφικων σαιτ. Εσυ κανε κατι δικο σου, κατι προσωπικο. Ενα ημερολογιο που θα ειναι ανοιχτο σε ολους ή σε οσους θες τελος παντων. Αν θες να γραφεις ελευθερα βαλε ψευδωνυμο και μακρυα συγγενεις και γνωστοι.
Απο εσοδα δυσκολο εως αδυνατον.
Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top