Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

Ο Ανδρεας1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αρχικα να ξεκαθαρισω οτι δεν εχς κανενα προβλημα με τους ομοφυλοφιλους, εξαλλου γνωριζω αρκετα ατομα και κανουμε και παρεα περιστασιακα. Το θεμα του γαμου μεταξυ ομοφυλοφιλων δεν ειναι προβλημα αν και δεν ειμαι υπερ γιατι αν το σκεφτεις δεν ειναι ωραιο αισθητικα αλλα και λογο του χριστιανισμου και της ολης τελετης του γαμου( προσωπικα δεν πολυ-πιστευω στην θρησκεια μας). Για την υιοθεσια ειμαι πολυ αρνητικος και αυτο γιατι ειλικρινα το παιδι θα τραβηξει πολλα απο το σχολικο και κοινωνικο του περιβαλλον. Επιπλεον, οσο και να μην αρεσει αυτο που θα πω το γεγονος οτι για συλλαβεις παιδι χρειαζεσαι δυο ατομα διαφορετικου φιλου κατι σημαινει. Και ας μην ξεχναμε ποσο <<σωστα>> πλασμενη ειναι η φυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Νομίζω πως η ισότητα στο γάμο αλλά και η ισότητα στην οικογένεια δεν αποτελούν ''κοινωνικές παροχές '' αλλά ''κοινωνικά δικαιώματα'' .
Δείτε τώρα ένω βίντεο από μια οικογένεια η οποία στην Ελλάδα θα διεκδικούσε μια ''παροχή'' .

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Μπορεί να το δει κανείς από πολλές σκοπιές.
Από θρησκευτικής σκοπιάς, οι ομοφυλόφιλοι δεν πρέπει να παντρεύονται, διότι έτσι καταργείται ένα μέγα κεφάλαιο της θρησκείας μας και αλλάζει εκ βάθρων το μυστήριο του γάμου κατά τα ορθόδοξα ήθη.
Όσον αφορά τον πολιτικό γάμο, δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Άλλωστε, ήδη υπάρχουν πολλοί ομοφυλόφιλοι που συζούν, μοιράζονται τα έξοδα κ.λπ. Η τυπική διαδικασία του πολιτικού γάμου δεν αλλάζει και πολλά πράγματα, αλλά δίνει τουλάχιστον το δικαίωμα και σ' αυτούς να επισημοποιούν αυτό που έχουν.
Όσον αφορά τώρα την υιοθεσία παιδιού από ομοφυλόφιλα ζευγάρια, σ' αυτό κλίνω προς την αντίθετη άποψη. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να μεγαλώσει ένα παιδί με δύο γονείς ιδίου φύλου. Στην παιδοψυχολογία, θεωρείται απαραίτητος ο ρόλος της Μητέρας και του Πατέρα και επιδρά καταλυτικά στην ψυχολογική σύνθεση και ανάπτυξη του παιδιού. Γι' αυτό οι χωρισμένες οικογένειες με παιδιά, παρουσιάζουν μεγάλα ποσοστά ψυχολογικών προβλημάτων και παιδικών τραυμάτων. Η ανάθεση κηδεμονίας ενός παιδιού σε ομοφυλόφιλα ζευγάρια είμαι πεπεισμένος ότι θα έχει τις ανάλογες επιπτώσεις στο παιδί. Εδώ δεν έχει να κάνει με αποδοχή από την κοινωνία, με δικαιώματα. Εδώ μιλάμε για ζητήματα που δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε ή να τα παραβλέψουμε. Δεν μπορούμε να ρισκάρουμε σε αυτή την περίπτωση για να μη θιγούν τα δικαιώματά των ομοφυλοφίλων.

συμφωνω απολυτα με ολο σου το ποστ!!
παμε να κανουμε τα αφυσικα φυσιολογικα!ενταξει,ειναι ανθρωποι εχουν δικαιωμα στον ερωτα,να παντρευτουν ,αλλα με πολιτικο γαμο..ετσι και αλλιως δεν τους το επιτρεπει η θρησκεια..
οσον αφορα τα παιδια εκει και αν ειμαι ΚΑΘΕΤΗ!μπορει να τους δημιουργηθει τεραστιο προβλημα..ακομα και στη σεξουαλικη τους ταυτοτητα..ισως μπερδευτουν..
και ακομα,δεν μπορω να καταλαβω αυτο που λενε ολοι:καλυτερα σε γκει οικογενεια παρα ο πατερας να χτυπαει τη μητερα!
γιατι να το συγκρινουν με εναν αποτυχημενο γαμο?ειναι και τα 2 εξισου νοσηρα για ενα παιδι!ισως γιατι με την καμια δεν μπορει να φτασει το επιπεδο ενος φυσιολογικου ετεροφυλικου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
πώς θα μπερδευτούν, δηλαδή, τι θα πάθουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
πώς θα μπερδευτούν, δηλαδή, τι θα πάθουν;

οταν εχεις για γονεις 2 αντρες αρχικα,σαν μικρο παιδι, σου φαινεται απολυτα φυσιολογικο.οταν ομως πας σχολειο και δεις οτι κανενα αλλο παιδι δεν εχει τετοια οικογενεια,οτι ολοι σε κοροιδευουν και οταν συνειδητοποιησεις οτι το φυσιολογικο και (δοξα τω θεω) συχνο ειναι να υπαρχει σχεση μεταξυ αντρα και γυναικας τοτε πιστεψε με,δεν γινεται να μην σοκαριστεις,να μην πληγωθεις..
ακομα,οταν εσενα σου φαινεται φυσιολογικη η σχεση μεταξυ 2 αντρων(γονεις σου-για την περιπτωση που μιλαμε) και σου αρεσει ενα κοριτσι(για αγορι μιλαμε πχ) ισως αρχισεις να σκεφτεσαι οτι εσυ εισαι ο αφυσικος και οτι κατι δεν παει καλα με σενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα ο σκοπός ή το πλεονέκτημα του να επιτραπεί ο γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων είναι το να φύγουν οι ταμπέλες "φυσιολογικό" και "παρα φύσει". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Άλλωστε η αγάπη δεν γνωρίζει ηλικίες, φύλο, ή εθνικότητες.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Μα ο σκοπός ή το πλεονέκτημα του να επιτραπεί ο γάμος μεταξύ ομοφυλοφίλων είναι το να φύγουν οι ταμπέλες "φυσιολογικό" και "παρα φύσει". :)

ακομα και να επιτρεποταν ενας τετοιος γαμος αυτες οι ταμπελες δεν θα εφευγαν..θα χρειαζοντουσαν πολλα πολλα χρονια για κατι τετοιο...
αξιζει ομως να πληγωθουν και να μπερδευτουν αθωα παιδια για τοσα πολλα χρονια για χαρη της καταργησης των ταμπελων?
οπως και να το κανουμε στη ζωη υπαρχουν πραγματα που ειναι αφυσικα και δεν μπορουμε να τα χαρακτηρισουμε φυσιολογικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άρα να μην αυξήσουμε την παιδεία μας και την ανεκτικότητα της κοινωνίας;
Ξέρεις πόσα άλλα θέματα προκαλούν αντιμαχίες και κοροϊδίες μεταξύ παιδιών;
Και πόσοι ομοφυλόφιλοι στερούνται μία σημαντική ευτυχία καιρό τώρα; Λίγος καιρός προσαρμογής vs μία αιωνιότητα αποδοχής και ελευθερίας. Χμ.

Αλλίμονο εάν είχαμε απαγορέψει και στους ομοφυλόφιλους να δηλώνουν τη σεξουαλικότητά τους, "για να μην σοκαριστούν οι γηραιότεροι". Θα είχαμε μείνει στο 19ο αιώνα που ο Wilde πήγε φυλακή για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
οπως και να το κανουμε στη ζωη υπαρχουν πραγματα που ειναι αφυσικα και δεν μπορουμε να τα χαρακτηρισουμε φυσιολογικα..

Ρε κοριτσι μου,για επιμενεις οτι ειναι κατι το μη φυσιολογικο,ενω η επιστημη ομοφωνα,και πρωτιστως η ψυχιατρικη,εχει αποδειξει το αντιθετο?

Ε ρε κολλημενα μυαλα.Τωρα ο καθε ασχετος δηλαδη,θα οριζει τι ειναι φυσιολογικο και τι μη φυσιολογικο με βαση τι σκατα δεχεται το μυαλο του?
Η επιστημη αποφανθηκε,γιατι μας κουραζεις με αυτο το θεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
και να ειμαστε σε ενα πισι ειναι ''αφυσικο'' αλλα δεν το κανει κανεις θεμα :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Ρε κοριτσι μου,για επιμενεις οτι ειναι κατι το μη φυσιολογικο,ενω η επιστημη ομοφωνα,και πρωτιστως η ψυχιατρικη,εχει αποδειξει το αντιθετο?

Ε ρε κολλημενα μυαλα.Τωρα ο καθε ασχετος δηλαδη,θα οριζει τι ειναι φυσιολογικο και τι μη φυσιολογικο με βαση τι σκατα δεχεται το μυαλο του?
Η επιστημη αποφανθηκε,γιατι μας κουραζεις με αυτο το θεμα?

γιατι εγω δεν δεχομαι 100% τα πορισματα της επιστημης!μονο μεχρι καποιο σημειο!δεν λειτουργω ΠΟΤΕ βασει της επιστημης μονο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Γιωργία μου, καλά κάνεις και δεν εμπιστεύεσαι απολυτα την επιστήμη.
Άλλωστε πολλές φορές οι "επιστημονικές" έρευνες είναι καθοδηγούμενες, άλλες φορές οι ίδιοι οι επιστήμονες διαφωνούν μεταξύ τους και μην ξεχνάμε πόσες επιστημονικές θεωρίες, οι οποίες μας καθοδηγούσαν, στη συνέχεια καταρρίφθηκαν από άλλες, και άλλαξαν όσα ξέραμε.

Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να κοιτάξεις στην καρδιά σου.
Ένα παιδί για να μεγαλώσει σωστά, θα χρειαστεί αγάπη.
Αυτό και τίποτα άλλο. Την αγάπη μπορεί να τουν την προσφέρουν δυο άνθρωποι, άσχετα από το αν είναι άντρες ή γυναίκες, και να του μάθουν το σωστό. Μην ξεχνάς πως πολλά ομοφυλόφιλα παιδιά, γεννήθηκαν από και μεγάλωσαν με ετερόφυλους γονείς. Γιατί λοιπόν δεν επηρεάστηκαν από αυτούς?
Εμένα η μαμά μου καπνίζει και ο πατέρας μου έχει τατουάζ. Μου μίλησαν και για τα δύο, μου εξήγησαν τις επιλογές μου, και είναι δική μου επιλογή το να μην καπνίζω ή να μην έχω τατουάζ. Χωρίς όμως να σημαίνει πως όποιος καπνίζει ή έχει τατουάζ, έχει κάνει κάτι μεμπτό.
Αυτό είναι το "φυσιολογικό". Να σε μεγαλώνουν με αγάπη, να σου εξηγούν τα πάντα και να σε αφήνουν να κάνεις τις επιλογές σου.

Η αγάπη είναι μία.
(Οι παρωπίδες, η έλλειψη μόρφωσης, ο εγωκεντρισμός, το χαμηλό πολιτιστικό επίπεδο, δεν έχουν να κάνουν με την αγάπη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εφ' όσον αυτοί οι άνθρωποι γεννιούνται έτσι είναι (ΚΑΙ ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ) φυσιολογικό. Σύμφωνα με έρευνες οι γκέι άνδρες και οι ετεροφυλόφιλες γυναίκες έχουν ακριβώς το ίδιο μέγεθος ημισφαιρίων, ενώ οι λεσβίες γυναίκες και ετεροφυλόφιλοι άνδρες έχουν μία μικρή απόκλιση 2%. Επιπλέον, έχει αποδειχτεί ότι οι ομοφυλόφιλοι άνδρες και γυναίκες έχουν πιο ανεπτυγμένη την αμυγδαλή (περιοχή συναισθημάτων). Επίσης, έχει παρατηρηθεί ότι οι ομοφυλόφιλοι είχαν ακριβώς τους ίδιους δείκτες Χq28 (αν θυμάμαι καλά) στο χρωμόσωμα Χ. Υπάρχει βέβαια, και η άποψη της ψυχολογίας, και συγκεκριμένα του Freud, όπου υποστηρίζεται ότι όλοι οι άνθρωποι γεννιόμαστε δισεξουαλικοί και ήδη από πολύ νεαρή ηλικία μπορούμε να "κατασταλάξουμε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ας σας αφήσω με αυτό, για απόψε. Πατήστε την εικόνα να σας οδηγήσει στη σελίδα με το βίντεο.

Gay Men Will Marry Your Girlfriends


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Τα παιδιά ομοφυλοφίλων έχουν την ίδια και μικρότερη πιθανότητα να γίνουν ομοφυλόφιλα με αυτήν παιδιών ετεροφυλοφίλων.Οι οικογένειές τους είναι το ίδιο σταθερές και ευτυχισμένες: https://www.courts.ca.gov/documents/Amer_Psychological_Assn_Amicus_Curiae_Brief.pdf
Η ομοφυλοφιλία δεν είναι επιλογή. Παράδειγμα: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1267577
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Λέτε οτι τα παιδιά ομοφυλοφίλων μπορεί να γίνουν κι αυτά ομοφυλόφιλα λες πρώτον κι η ομοφυλοφιλία διδάσκεται και δεύτερον λες κι είναι κάποια αρρώστεια από την οποία πάτε να τα προφυλάξετε. Η μόνη αρρώστεια είναι ο ρατσισμός εναντίον τους και τα μόνα ψυχολογικά που αποκτούν τα δημιουργείτε εσείς που τους θεωρείτε ανώμαλους. Καταλάβετέ το επιτέλους, ζήστε τη ζωή σας και μην ασχολείστε με το τι κάνουν οι άλλοι.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Παιδιά, γνωρίζει κανείς αν είναι νόμιμο ένα ομόφυλο ζευγάρι ανδρών να δώσει το σπέρμα του σε κάποια παρένθετη μητέρα και τα παιδιά που θα γεννηθούν να είναι αναγνωρισμένα νομικά ως παιδιά αυτών που έδωσαν το σπέρμα;
Άλλωστε οι ομοφυλόφιλοι - άνδρες και γυναίκες - δεν είναι στείροι, οπότε μπορούν να βρεθούν τρόποι τεκνοποίησης για δημιουργία οικογένειας :hmm:

Ρωτάω για τους άντρες, μιας που οι γυναίκες μάλλον έχουν πλεονέκτημα (αν δεν κάνω λάθος, ήδη πολλές ομοφυλόφιλες έχουν κάνει παιδιά και τα μεγαλώνουν με τη σύντροφό τους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Παιδιά, γνωρίζει κανείς αν είναι νόμιμο ένα ομόφυλο ζευγάρι ανδρών να δώσει το σπέρμα του σε κάποια παρένθετη μητέρα και τα παιδιά που θα γεννηθούν να είναι αναγνωρισμένα νομικά ως παιδιά αυτών που έδωσαν το σπέρμα;
Άλλωστε οι ομοφυλόφιλοι - άνδρες και γυναίκες - δεν είναι στείροι, οπότε μπορούν να βρεθούν τρόποι τεκνοποίησης για δημιουργία οικογένειας :hmm:

Ρωτάω για τους άντρες, μιας που οι γυναίκες μάλλον έχουν πλεονέκτημα (αν δεν κάνω λάθος, ήδη πολλές ομοφυλόφιλες έχουν κάνει παιδιά και τα μεγαλώνουν με τη σύντροφό τους).

Στο εξωτερικό πάντως γίνεται αυτό.
Στην Ελλάδα δεν ξέρω τί γίνεται με τις παρένθετες μητέρες.
Ισχύει εδώ σαν "θεσμός"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top