• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Hμικρανίες

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Σήμερα συνειδητοποίησα ότι οι έντονοι πονοκέφαλοι που έχω και με βγάζουν "νοκ-αουτ" συχνά-πυκνά, είναι ημικρανίες. (Για όσους δεν γνωρίζουν -όπως και εγώ άλλωστε μέχρι σήμερα- "ημικρανία:Kύριο σύμπτωμα είναι ο πονοκέφαλος, που συνήθως εντοπίζεται στο μισό τμήμα του εγκεφάλου, πίσω από το ένα μάτι. O πόνος είναι έντονος έως αφόρητος, σαν να χτυπάει ένα σφυρί ρυθμικά το κεφάλι, και συνοδεύεται από πεπτικές διαταραχές (ναυτία και εμετό). Η ημικρανία εκδηλώνεται με κρίσεις που διαρκούν μερικές ώρες για δύο ή τρεις ημέρες και συνήθως ξεκινάει στα 20 έως 30 χρόνια, αλλά μπορεί να εμφανιστεί ακόμα και στην παιδική ηλικία.")


Η ερωτηση μου είναι, αν κάποιος ξέρει κάποιον αποτελεσματικό τρόπο αντιμετώπισής τους ή καποιο αναλγητικό που να ανακουφίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
από δευτέρα λυκείου έτσι είμαι :(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Το έχω δει το θέμα!;)
Απλά στις ημικρανίες δεν πιάνουν τα κλασσικα φάρμακα, συνήθως προτίνουν ή εξειδικευμένα ή ομοιοπαθητική, ακόμα και botox!:wacko: Και επειδή αυτόν τον καιρό δεν υπάρχει πολύς χρόνος για επίσκεψη σε γιατρο, είπα να δω μήπως κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα και πώς το αντιμετωπίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
από δευτέρα λυκείου έτσι είμαι :(.

και τι κάνεις?????????? Χθες με ειχε πιάσει πάλι και έκανα 24 ώρες να συνέλθω! Και φυσικά κανένα αναλγητικό δεν με έπιασε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
έχω κάνει εξετάσεις γιατί πονάω φοβερά και σχεδόν συνέχεια και βγήκαν καθαρές, δεν ξέρω τι να πω... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
έχω κάνει εξετάσεις γιατί πονάω φοβερά και σχεδόν συνέχεια και βγήκαν καθαρές, δεν ξέρω τι να πω... :/:

Απ'οτι ξερω σχεδόν πάντα καθαρές βγαίνουν οι εξετάσεις... Μου είπε ενας φίλος μου ότι υπάρχει κάποιο φάρμακο ειδικό για ημικρανίες... Αλλά δεν θυμόταν όνομα...:/: Και ξέρω ότι τώρα τελευταία χρησιμοποιούν botox για να παραλύουν κάποιους μυς στο μέτωπο (σαν πρόληψη κάπως) και έχει καλά αποτελέσματα! Αλλά λέω το botox να το αφήσω για όταν θα κάνω και ρυτίδες!:P 2 σε 1!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
μπα, εγώ δεν παίρνω τπτ και δεν πρόκειται να πάρω, έγινε κομμάτι της ζωής μου πλέον και τον έχω συνηθίσει τον πόνο και τα συναφή :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Τυχερός είσαι... Εγώ τρία χρόνια τώρα δεν μπορώ με τίποτα να συνηθίσω! Με παραλύει τελείως!Ναυτία, εμετους και όλα τα συναφη, δεν μπορώ να κουνηθώ... Και ειδικά τώρα που είμαι φουλ από δουλειά, πολυ δύσκολα τα πράγματα!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
:/: :console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsoutsounaki666

Νεοφερμένος

Ο Tsoutsounaki666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
κι εγό ήχα ημικρανίες αλλά έφαγα σκόρδο και μου παίρασαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελσα

Νεοφερμένος

Η Ελσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια! Υπάρχει κανείς που να πονάει κάθε μέρα απο ημικρανίες και κεφαλαλγίες τάσεως;;;;(ατελείωτος αφόρητος πόνος). Πονάω 20 χρόνια ... Πόσο ακόμα ; Εχω δοκιμάσει διαφορες θεραπείες , χωρίς αποτέλεσμα, υπάρχει άραγε θεραπεία; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Έλσα καλησπέρα και καλώς μας ήρθες :)
Προσωπικά δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα με ημικρανίες (όχι τουλάχιστον στον βαθμό που να το θεωρώ πρόβλημα.... μάλλον κάτι προς τα συνηθισμένα πότε πότε έχω)
Σιγουρα δεν μπορώ καν να διανοηθώ το μέγεθος του προβλήματος σου....
Καθημερινά πόνος εδώ και 20 χρόνια????!!!!??? αυτό είναι όντως πρόβλημα!

Δεν ξέρω φυσικά τι έχεις δοκιμάσει ήδη.... αλλά θα ήθελα να μάθω αν έχεις δοκιμάσει εναλλακτικές μεθόδους όπως η ομοιοπαθητική και άλλα τέτοια....
Γνωρίζω άτομο που έχει πραγματικά βοηθηθεί πάρα πολύ όταν η κλασική ιατρική δεν μπορούσε να του προσφέρει τίποτα περισσότερο από παυσίπονα :/: (ούτε καν μια διάγνωση....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελσα

Νεοφερμένος

Η Ελσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Διευκρίνηση: Τα τελευταία 3 χρόνια είναι καθημερινός ο πόνος (2-4 μέρες το μήνα είμαι καλά) παλιότερα πονούσα λιγότερο και σπανιότερα , έπαιρνα παυσίπονα Ο.Κ Τώρα έχω εθιστεί και στα mesulide!!! Εκανα ομοιπαθητική 2 χρόνια (κ. α) σε δύο διαφορετικούς ομοιοπαθητικούς , μια μικρή βελτίωση στην αρχή και μετά τίποτα. Απελπισία..... Τώρα δοκιμάζω τρίτη φορά και τελευταία σε ομοιπαθητικό. Μετά ..... (οι νευρολόγοι δίνουν πολλά χάπια ....δε θέλω να μπλέξω μ αυτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πω πω κοριτσάκι.... :console:

γιατρός δεν είμαι (έχουμε έναν σπουδαστή ιατρικής και μια νοσηλεύτρια εδώ) και δεν ξέρω και πολλά για το θέμα για να σε ενημερώσω....

Θεωρώ ότι αφού έχεις δοκιμάσει τα πάντα και δεν βλέπεις άσπρη μέρα.. ίσως να πρέπει να δοκιμάσεις εντελώς εναλλακτικές θεραπείες (εγώ αυτό θα έκανα)
Στύλ ρέικι.... διαλογισμό.... και άλλα τέτοια....
Γνωρίζω πάρα πολύ καλά ότι αν δουλέψουμε παααααααααρα πολύ με τον εαυτό μας και τη δύναμη του νου μας, μπορούμε μόνοι μας να ιαθούμε από διάφορα....
αρκεί να πιστέψουμε στον εαυτό μας και να έχουμε την δύναμη και την θέληση να είμαστε ΚΑΛΑ! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ!
(την εκδοχή του να ειναι ψυχολογικό την εχεις σκεφτεί? έχεις επισκευτεί κανα καλό ψυχολόγο?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nv:
Το έχω δει το θέμα!;)
Απλά στις ημικρανίες δεν πιάνουν τα κλασσικα φάρμακα, συνήθως προτίνουν ή εξειδικευμένα ή ομοιοπαθητική, ακόμα και botox!:wacko: Και επειδή αυτόν τον καιρό δεν υπάρχει πολύς χρόνος για επίσκεψη σε γιατρο, είπα να δω μήπως κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα και πώς το αντιμετωπίζει...

Οι ημικρανίες ταλαιπωρούν χρόνια τώρα την οικογενεία μου και μένα (αφού εμπλέκεται και η κληρονομικότητα).....
Έκει που κατέληξε ο παππούς μου είναι πως με την παραμικρή υποψία πως ξεκινάει το κεφάλι....το καλύτερο είναι να περνεις 2 depon και να προσπαθείς να χαλαρώνεις...αν μπορείς να κοιμηθείς κιόλας ακόμα καλύτερα.....
Εγώ το ξεπέρασα με βελονισμό....έχει 3 χρόνια να με πιάσουν ημικρανίες....η μητέρα μου πάλι ακολουθεί την συμβουλή του παππού μου και πιάνει και σ'αυτην....σε μένα δεν ....
Έχει να κάνει και με τον οργανισμό, υποθέτω....
Πάντως αυτό που γνωρίζω είναι πως με την πάροδο του χρόνου οι ημικρανίες μείωνονται τόσο σε ένταση όσο και σε συχνότητα.....
Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να σε βοήθησα έστω και στο ελάχιστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελσα

Νεοφερμένος

Η Ελσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Μπορεί να φανταστεί κανείς ένα συνεχόμενο πονοκέφαλο από το πρωί μέχρι το βράδυ και ξανά την άλλη μέρα και την άλλη και..........την άλλη...... Για μένα ευτυχισμένη μέρα είναι η μέρα δίχως πόνο! Έχω δοκιμάσει φυσιοθεραπείες- βελονισμό , βιοανάδραση , ομοιοπαθητική , ρεφλεξολογία, τσάγια - βότανα , θεραπευτικό άγγιγμα 1 επίσκεψη όμως - μου φάνηκε κοροιδία. Ολοι κάπου βρίσκουν λύση, εγώ ακόμα πουθενά.Περιμένω ένα θαύμα , δεν ξέρω από που ... Προσπαθώ μόνη διαβάζοντας να βρώ την αιτία των πονοκεφάλων μου. Έχω απογοητευτεί από όλους ,μονο υποσχέσεις ....Οι νευρολόγοι δε, οι ειδικοί δίνουν φάρμακα και αν δεν δράσουν αυξάνουν τη δόση δίνουν και άλλα και άλλα. Σε μια τέτοια προσπαθεια που έκανα βρέθηκα με κατάθλιψη , κλαίγοντας συνεχώς από το πρωι μέχρι το βράδυ...Τώρα τουλάχιστο έχω ξεπεράσει αυτή την κατάσταση . Ευτυχώς ανήκω στα αισιόδοξα ζωοδια γιατί αλλιώς .......ποιός ξέρει;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Έλσα, υπαχουν πολλά φάρμακα για την ημικρανία.Τόσο για τις φάσεις του πόνου, όσο και για να προλαμβάνονται αυτά τα επεισόδια.Η γνώμη μου είναι να πας σε κάποιον άλλον νευρολόγο.Ίσως εκεί που πήγες να μην αντιμετώπισαν σωστά το πρόβλημα.Η θεραπεία σ'αυτές τις περιπτώσεις γίνεται εξατομικευμένα.Πρέπει να βρει ο νευρολόγος ποιο είναι το κατάλληλο φάρμακο για σένα ειδικά.Και προφανώς, το ότι κατέληξες με κατάθλιψη την προηγούμενη φορά σημαίενι ότι δεν έπαιρνες το σωστό για σένα φάρμακο.Γενικά, στον τομέα αυτό βγαίνουν συνέχεια καινούρια φάρμακα, πιο αποτελεσματικά και καλύτερα ανεκτά από τους ασθενείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελσα

Νεοφερμένος

Η Ελσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
faithplus ,η ημικρανία αντιμετωπίζεται από τους νευρολόγους με αντικαταθληπτικά, αντι επιληπτικά και τώρα τελευταία από ότι ξλερω με οπιοειδή!!! Εχω δοκιμάσει τα δύο πρώτα για μικρό χρονικό διάστημα - ενώ έπρεπε τουλάχιστο για ένα εξάμηνο. Ηδη λόγω αλόγιστης χρήσης δεν αντέχω χωρίς mesulide. Τι θα γίνει αν εθιστώ και σε κάτι άλλο και μάλιστα σε οπιοειδή ; Και να φανταστείς ότι στη ζωή μου δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο!!!:( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Ελσα:
faithplus ,η ημικρανία αντιμετωπίζεται από τους νευρολόγους με αντικαταθληπτικά, αντι επιληπτικά και τώρα τελευταία από ότι ξλερω με οπιοειδή!!! Εχω δοκιμάσει τα δύο πρώτα για μικρό χρονικό διάστημα - ενώ έπρεπε τουλάχιστο για ένα εξάμηνο. Ηδη λόγω αλόγιστης χρήσης δεν αντέχω χωρίς mesulide. Τι θα γίνει αν εθιστώ και σε κάτι άλλο και μάλιστα σε οπιοειδή ; Και να φανταστείς ότι στη ζωή μου δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο!!!:( :( :(


Ψάξε για κάποιον καλό νευρολόγο(να έχεις ακούσει καλά λόγια).Υπάρχουν νευρολόγοι που σε μπουκώνουν με χάπια αλλά και κάποιοι που δίνουν τα απολύτως απαραίτητα

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top