Τα ετερώνυμα έλκονται;

Ανθρώπινες σχέσεις: Τα ετερώνυμα έλκονται;;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
  • Ναι,πιστεύω ότι έλκονται

    Ψήφοι: 13 52.0%
  • Όχι, δεν πιστεύω ότι έλκονται

    Ψήφοι: 8 32.0%
  • Δεν ξέρω να απαντήσω

    Ψήφοι: 5 20.0%

Kelly-art

Νεοφερμένος

Η Kelly-art αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι τα ετερώνυμα έλκονται; Κι αν ναι, γίνεται να συνυπάρξουν αρμονικά;

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Υπάρχει ίδιο θέμα. Δε μπορεί να μην υπάρχει.

Anw, για μένα είναι αναγκαιότητα η ετερωνυμία στην τελική, σε οποιουδήποτε είδους σχέση, δεν είν' ανάγκη να 'ναι σοβαρά τα πράγματα.

Point is, αν ήθελα αντίγραφο του εαυτού μου θα ζούσα μόνος μου. Αλλά δε μπορώ.

Και δε θέλω.

χο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly-art

Νεοφερμένος

Η Kelly-art αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Σωστός! You' ve gotta point!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι, το 'χω αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίσσυ_67

Νεοφερμένος

Η Σίσσυ_67 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι πραγματικά τα ετερώνυμα γιατί με μια φίλη μου πέρσι το καλοκαίρι ούτε μιλιόμασταν και αυτό το καλοκαίρι γίναμε κολλητές τι λες γιαυτό ;;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
εγώ πάντως λέω οτι τα ομώνυμα έλκονται και ας λέει η φυσικοχημεία ό,τι θέλει.:P
δε θα με βγάλετε τρελή.
άντε.
άντε,μπράβο.

Ναι,φυσικά και έλκονται τα ετερώνυμα.Το ένα συμπληρώνει το άλλο και έτσι συνυπάρχουν αρμονικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αν ελκονται λεει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ας σταματήσουμε να σκεφτόμαστε,τόσο στερεότυπα: ομώνυμα-ετερώνυμα!
Υπάρχουν μόνο δυο προσωπικότητες που αν θέλουν πραγματικά,μπορούν να το κάνουν να πετύχει! Just my point of view!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El Salazar

Νεοφερμένος

Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Τα απολύτως ετερώνυμα ενδεχομένως έλκονται, αλλά πάντα για ένα σύντομο χρονικό διάστημα. Σίγουρα μπορεί να διαπληκτίζονται ολημερίς και να ξεσπάνε στο κρεββάτι, ωστόσο αργά ή γρήγορα θα διαφανούν αγεφύρωτες διαφορές και θα ακολουθήσουν διαφορετικούς δρόμους.
Η μερική ετερωνυμία θεωρείται αν όχι απαραίτητη, σχεδόν φυσιολογική σε κάθε σχέση, βραχύβια ή μακροχρόνια. Όταν διαπιστώσεις ότι έχεις πανομοιότυπες συνήθειες, τρόπο ζωής, αντιλήψεις και γούστα με την/τον σύντροφο σου, είναι θέμα χρόνου μέχρι να αντιληφθείς ότι ''τα έχεις φτιάξει με τον εαυτό σου'' και να βαρεθείς μέχρι αηδίας. Βιωματικό παράδειγμα η σφοδρή έλξη μου για μια κοπέλα σχετικά αφελή και υπέρ του δέοντος πρόσχαρη, με τελείως διαφορετικό στυλ και παρέες από μένα, ενώ μέχρι τότε προσανατολιζόμουν σε πιο σοβαρές και έξυπνες κοπέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νομίζω ότι ψάχνουμε για κανόνες εκεί που δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν. Σε κάθε άποψη που διατυπώνεται για το θέμα, πάντα κάποιος ξέρει περιπτώσεις στις οποίες ισχύει το αντίθετο. Για παράδειγμα, γνωρίζω ζευγάρι που και οι δύο έχουν (με προσέγγιση ας πούμε 3 σίγμα) τον ίδιο χαρακτήρα, συνήθειες, τρόπο ζωής, αντιλήψεις και γούστα. Κι όμως αυτό λειτουργεί εντελώς θετικά για τη σχέση τους. Είναι χρόνια μαζί, δεν έχουν μαλώσει (σχεδόν) ποτέ, καταλαβαίνουν απόλυτα ο ένας τον άλλον και μπορούν να παίρνουν αποφάσεις με μια ματιά. Για το διά ταύτα, άλλα είναι αυτά που παίζουν ρόλο στη σχέση και όχι το ομώνυμα ή ετερώνυμα (και προφανώς, ούτε και τα ζω-ο-δια).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Εάν δεν έχουν κοινές απόψεις, αντιλήψεις, συνήθειες, ενδιαφέροντα, πως γίνεται να είναι μαζί?!
Δεν λέω να είναι αντίγραφα (αν και υπάρχουν και τέτοια ζευγαράκια), δεν θα πρέπει να έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
νομίζω ότι τα ετερώνυμα πράγματι έλκονται αλλά, αν δεν υπάρχουν και κάποιες σημαντικές ομοιότητες, η σχέση γίνεται δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Αν ελκονται λεει...

Λιτή και αψεγάδιαστη άποψη.

Αλωστε, όταν λέμε ετερώνυμα, εννοούμε, με απόλυτη ταύτιση, ένα θηλυκό και ένα αρσενικό. Δηλαδή, μία γυναίκα και έναν άνδρα.

Ο λόγος που κάνω την ποιο πάνω επεξήγηση, είναι γιατι διαπίστωσα οτι πολύ είναι αυτοί που ασχολούνται με επι μέρους ομοιότητες, οι οποίες σε καμιά περίπτωση δεν αναφέρονται σε ετερώνυμα άτομα.
Οπως οι μαγνήτες έχουν δύο ετερώνυμους πόλους, (θετικό και αρνητικό), έτσι και οι άνθρωποι, όταν τους κατατάσσουμε με κριτήριο την ετερονυμία τους, κύριο και βασικό χαρακτηριστικό τους, είναι το φύλλο τους και μόνο αυτό.

Σε καμιά περίπτωση δεν είναι δυνατό να προσπαθούμε να βρούμε κάποιο δευτερεύον χαρακτηριστικό τους, για να δείξουμε οτι είναι λίγο ετερώνυμοι ή πολύ ή και πάρα πολύ.

Καταλήγουμε στο συμπέρασμα, πως ανάμεσα σε ετερώνυμα, υπάρχει καταλυτική έλξη, σε βαθμό που κάνει τα ετερώνυμα να ξεχνούν τα πάντα και … μου φαίνεται οτι είστε και λίγο περίεργοι, γι αυτό σταματώ.

Είναι πολύ όμορφο να είσαι ετερώνυμο. Απίστευτα όμορφο…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάται σε ποια ετερώνυμα αναφέρεσαι. Μιλάς για ηλεκτρικά φορτία? Μαγνητικούς πόλους? Φύλλα ανθρώπων? Χαρακτήρες ανθρώπων?

Οι απαντήσεις είναι όσες και τα στοιχεία του συνόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
:wall::wall::wall:
Εξαρτάται σε ποια ετερώνυμα αναφέρεσαι. Μιλάς για ηλεκτρικά φορτία? Μαγνητικούς πόλους? Φύλλα ανθρώπων? Χαρακτήρες ανθρώπων?

Οι απαντήσεις είναι όσες και τα στοιχεία του συνόλου.

:wall::wall::wall::wall:
ένα καρουμπαλάκι, κάπου - κάπου χρειάζεται.
:xtipao:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να μην ταιριάξουν. Αν για παράδειγμα έχουμε ένα νόμισμα , την ανασφάλεια και πολλές όψεις του ίδιου νομίσματος, οι συμπεριφορές δηλαδή και ορίσουμε κάποιες όπως

Αλαζόνας
Ηττοπαθές χαμομηλάκι
Χειριστικός
Ζηλιάρης
Εσωστρεφής
( εσωστρεφής για να μην γίνουν παρεξηγήσεις εννοώ αυτόν που δεν εκδηλώνει αυτά που νιώθει από ανασφάλεια)


Αν τους βάλεις μαζί , δυο ζηλιάρηδες ή δυο εσωστρεφείς δεν θα κάνουν χωριό . Στην πρώτη περίπτωση θα τσακώνονται στην δεύτερη περίπτωση ο ένας θα περιμένει τον άλλον για να κάνει ένα βήμα να έρθει πιο κοντά . Αν βάλεις ένα αλαζόνα με ένα ηττοπαθές χαμομηλάκι , το πιθανότερο είναι να προκύψει αμοιβαία αντιπάθεια παρά έλξη . Σε κάποιους άλλους συνδυασμούς ο ένας θα γίνει υποχείριο και θα χειροτερέψει και ο άλλος θα είναι ''ευτυχισμένος'' στο δικό του κόσμο. Κάποια άλλοι συνδυασμοί δείχνουν πιο ασφαλείς.

Και έτσι όπως βλέπουμε αυτούς τους χαρακτήρες αναλόγως και που κυμαίνεται ο κάθε ένας στην ίδια κλίμακα γιατί όπως έχω ξαναπεί δεν είμαστε όλοι στο 5 σε μια κλίμακα 0-10 για όλα τα χαρακτηριστικά . Αν λοιπόν στην κλίμακα της αυτοπεποίθησης κάποιος είναι στο 7 και είναι ένα κλικ πιο αλαζόνας , θα έλκεται από τον αλαζόνα που θα είναι στο 10, παρά το χαμομηλάκι, που θα είναι στο 0. Κύλισε ο τέντζερης λέμε ...

Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν πρέπει να έχουν την ίδια βαθμολογία για το ίδιο χαρακτηριστικό/συμπεριφορά όταν ανήκουν στα άκρα, δυο δεκάρια ή δυο μηδενικά για την ίδια συμπεριφορά . Δεν μπορεί να είναι το ίδιο εγωιστές γιατί κάποιος πρέπει να ρίχνει τα μούτρα του και θα χωρίσουν αν δεν τα ρίχνει κανείς , δεν μπορεί να είναι το ίδιο νευρικοί γιατί το σπίτι θα γίνεται λαμπόγυαλο και θα χωρίσουν πάλι, δεν μπορεί να είναι το ίδιο εσωστρεφείς γιατί η σχέση θα μείνει πολύ ψυχρή και θα χωρίσουν κοκ

Εγώ θεωρητικά γράφω , πιστεύω ότι η @Agaphbou έχει παραδείγματα από γνωστούς της και το λέει ότι αυτό μπορεί να λειτουργεί .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να μην ταιριάξουν. Αν για παράδειγμα έχουμε ένα νόμισμα , την ανασφάλεια και πολλές όψεις του ίδιου νομίσματος, οι συμπεριφορές δηλαδή και ορίσουμε κάποιες όπως

Αλαζόνας
Ηττοπαθές χαμομηλάκι
Χειριστικός
Ζηλιάρης
Εσωστρεφής
( εσωστρεφής για να μην γίνουν παρεξηγήσεις εννοώ αυτόν που δεν εκδηλώνει αυτά που νιώθει από ανασφάλεια)


Αν τους βάλεις μαζί , δυο ζηλιάρηδες ή δυο εσωστρεφείς δεν θα κάνουν χωριό . Στην πρώτη περίπτωση θα τσακώνονται στην δεύτερη περίπτωση ο ένας θα περιμένει τον άλλον για να κάνει ένα βήμα να έρθει πιο κοντά . Αν βάλεις ένα αλαζόνα με ένα ηττοπαθές χαμομηλάκι , το πιθανότερο είναι να προκύψει αμοιβαία αντιπάθεια παρά έλξη . Σε κάποιους άλλους συνδυασμούς ο ένας θα γίνει υποχείριο και θα χειροτερέψει και ο άλλος θα είναι ''ευτυχισμένος'' στο δικό του κόσμο. Κάποια άλλοι συνδυασμοί δείχνουν πιο ασφαλείς.

Και έτσι όπως βλέπουμε αυτούς τους χαρακτήρες αναλόγως και που κυμαίνεται ο κάθε ένας στην ίδια κλίμακα γιατί όπως έχω ξαναπεί δεν είμαστε όλοι στο 5 σε μια κλίμακα 0-10 για όλα τα χαρακτηριστικά . Αν λοιπόν στην κλίμακα της αυτοπεποίθησης κάποιος είναι στο 7 και είναι ένα κλικ πιο αλαζόνας , θα έλκεται από τον αλαζόνα που θα είναι στο 10, παρά το χαμομηλάκι, που θα είναι στο 0. Κύλισε ο τέντζερης λέμε ...

Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν πρέπει να έχουν την ίδια βαθμολογία για το ίδιο χαρακτηριστικό/συμπεριφορά όταν ανήκουν στα άκρα, δυο δεκάρια ή δυο μηδενικά για την ίδια συμπεριφορά . Δεν μπορεί να είναι το ίδιο εγωιστές γιατί κάποιος πρέπει να ρίχνει τα μούτρα του και θα χωρίσουν αν δεν τα ρίχνει κανείς , δεν μπορεί να είναι το ίδιο νευρικοί γιατί το σπίτι θα γίνεται λαμπόγυαλο και θα χωρίσουν πάλι, δεν μπορεί να είναι το ίδιο εσωστρεφείς γιατί η σχέση θα μείνει πολύ ψυχρή και θα χωρίσουν κοκ

Εγώ θεωρητικά γράφω , πιστεύω ότι η @Agaphbou έχει παραδείγματα από γνωστούς της και το λέει ότι αυτό μπορεί να λειτουργεί .

Κάποια χαρακτηριστικά προσωπικότητας είναι συμπληρωματικά και δουλεύουν καλά μαζί. Για παράδειγμα εάν έχεις δύο ανθρώπους όπου ο ένας είναι πιο ομιλίτικος και ο άλλος πιο ακουστικός οι συζητήσεις τους κυλάνε πάντα πολύ ωραία. Εμένα στις συζητήσεις μου, μου αρέσει κυρίως να ακούω κάτι (δηλαδή να παρέχει ο άλλος το περιεχόμενο) να σκέφτομαι επάνω σε αυτό και να δίνω την οπτική μου. Αυτό ταιριάζει με ανθρώπους ομιλίτικους όπου τους αρέσει κυρίως να εκφράσουνε αυτά που σκέφτονται και να δουν τι σκέφτονται οι άλλοι για αυτά. Οποτε συζητάω με κάποιον που είναι σαν κι εμένα, αναγκαστικά μπαίνω εγώ στον ρόλο του ομιλίτικου, το οποίο μερικές φορές μου αρέσει γιατί είναι refreshing σαν αλλαγή, αλλά σαν συνεχόμενο μοτίβο με κουράζει γιατί η συζήτηση αρχίζει να απαιτεί προσπάθεια από εμένα και αρχίζει να μοιάζει με δουλειά αντί για διασκέδαση. Αντίστοιχα όταν μιλάνε δύο πολύ ομιλίτικοι άνθρωποι βλέπεις πως η κουβέντα τους δεν αποκτά βάθος, μεταπηδανε συνεχώς από το ένα θέμα στο άλλο και η συζήτηση μοιάζει περισσότερο με δύο παράλληλους μονολογους. Δεν επικοινωνούνε δηλαδή σε βαθυτερο επίπεδο που είναι και το κριτήριο μιας καλής συζήτησης.

Κάποια άλλα χαρακτηριστικά δουλεύουν καλά όταν είναι όμοια. Για παράδειγμα ένας άνθρωπος που του αρέσει να αθλειται, να περπατάει κτλ δεν ταιριάζει με έναν άνθρωπο του καναπέ γιατί αυτο ειναι ένα χαρακτηριστικό που καθορίζει σε μεγάλο βαθμό του lifestyle κάποιου και μια σχέση δυο τέτοιων ανθρώπων καταλήγει να γίνεται σχέση διαπραγμάτευσης αγγαρειων (έλα να κάνουμε αυτό που μου αρέσει και θα έρθω να κάνω το άλλο) πράγμα που κουράζει και εισάγει αχρείαστη δουλειά. Ή δυο άνθρωποι με διαφορετικά επίπεδα νουμοσυνης των οποίων οι συζητήσεις γίνονται βαρετές και για τους δύο πολύ γρήγορα.

Όσο για τα καταστροφικά χαρακτηριστικά προσωπικότητας αυτά δεν ταιριάζουν με κανένα και γι αυτό θεωρούνται γενικώς κακά. Ο αλλαζωνας δεν ταιριάζει ούτε με τον αλλαζωνα, ούτε με τον ταπεινό. Ο παθολογικά ζηλιάρης δεν ταιριάζει ούτε με τον παθολογικά ζηλιάρη, ούτε με αυτόν που εμπιστεύεται. Οι σχέσεις μεταξύ δύο ζηλιαριδων είναι πάντα τοξικές και λειτουργούν σαν σχέσεις εθισμού και αυτοκαταστροφικοτητας πάρα σαν σχέσεις που προσφέρουν όφελος και προστιθέμενη αξία στις ζωές και των δύο ανθρώπων.

Εν ολίγοις δεν είναι ούτε τα ομώνυμα έλκονται και τα ετερώνυμα απωθούνται, ούτε το αντίστροφο.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το θέμα δε θεωρώ ότι είναι η έλξη όσο το κατά πόσο θα μπορούσε να είναι λειτουργική μια σχέση. Επίσης,εξαρτάται τί θεωρούμε ετερώνυμα: αν πρόκειται για δύο άτομα που έχουν αντιθετες /διαφορετικές πολιτικές, θρησκευτικές αντιλήψεις, στόχους για το μέλλον (πχ. ο ένας θέλει οικογένεια ο άλλος όχι). Τέτοιου είδους ετερώνυμα μπορεί να έλκονται αλλά προσωπικά δε βλέπω πως θα μπορούσαν να κάνουνε χωριό. Τώρα αν το ετερώνυμα αφορά χαρακτηριστικά του χαρακτήρα τους (πχ. εσωστρεφή με εξωστρεφή) ή πχ εισόδημα και άλλα τέτοια τότε θεωρώ ότι θα μπορούσε με προσπάθεια να δουλέψει το πράγμα. Εξάλλου προσπάθεια χρειάζεται σε όλες τις σχέσεις και επίσης εκ των πραγμάτων ο άλλος δε θα είναι ένα copy του εαυτού μας . Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω ότι τα ομώνυμα είναι μια πιο λειτουργική επιλογή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top