Το "άλλο μισό" υπάρχει;

Kelly-art

Νεοφερμένος

Η Kelly-art αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ετοιμαστείτε για ερωτήσεις σύννεφο :

Πιστεύετε ότι υπάρχει το άλλο μας μισό κάπου εκεί έξω;
Και αν υπάρχει,τι είναι αυτό που το κρατάει μακριά μας;
Μήπως είναι δίπλα μας;
μήπως το χάσαμε εμείς άθελά μας ή λόγω επιλογών;
Μήπως ποτέ δεν του δώσαμε την αξία και τη σημασία που έπρεπε;

:hmm:

Και αν είστε από αυτούς που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει το άλλο μας μισό, μήπως το δημιουργούμε εμείς;
Μήπως η έκφραση "άλλο μισό" ανήκει μόνο στη σφαίρα του ρομαντικού και όχι του πραγματικού κόσμου;
Μήπως οι σχέσεις σήμερα είναι ένας απλός συμβιβασμός;


:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

James Playboy

Νεοφερμένος

Ο James Playboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Χαχαχα ωραια ερωτηση. Μεγαλη παπατζα που φτιαχτηκε απο τα ρομαντικα μυθυστοριματα της πλακας... Το αλλο μισο δεν υπηρχε δεν υπαρχει και δεν θα υπαρξει.. Για πολλους λογους.. Ενας απλος λογος ειναι οτι κανενας δεν θα ηθελε καποιον διπλα του που θα τον συμπληρωνει .. Και δευτερον φαντασου ποσο ασχημος θα ηταν ο κοσμος αν εμενε ενας αντρας(γυναικα αντιστοιχα) ερωτευμενος με μια γυναικα για πανω απο 1 μηνα.. Ποσο μαλλον για μια ζωη.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Και δευτερον φαντασου ποσο ασχημος θα ηταν ο κοσμος αν εμενε ενας αντρας(γυναικα αντιστοιχα) ερωτευμενος με μια γυναικα για πανω απο 1 μηνα.. Ποσο μαλλον για μια ζωη.. :)

Τι εννοείς; :confused:

Γιατί το άλλο σου μισό να το ερωτευτείς απαραίτητα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
...το ενδεχόμενο το "άλλο μισό" να μην είναι ερωτικός σύντροφος αλλά ένας πολύ καλός φίλος, μια σταθερή παρουσία που βρίσκεται πάντα δίπλα μας, ακόμα και όταν οι σχέσεις παρέρχονται το εξετάζουμε?

Τείνω να βλέπω και αυτό το ενδεχόμενο, καθώς η συμπληρωματικότητα μπορεί να εκφραστεί με πολλούς τρόπους και σε πολλά επίπεδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Και δευτερον φαντασου ποσο ασχημος θα ηταν ο κοσμος αν εμενε ενας αντρας(γυναικα αντιστοιχα) ερωτευμενος με μια γυναικα για πανω απο 1 μηνα.. Ποσο μαλλον για μια ζωη.. :)

E;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν ψάχνω το άλλο μου μισό, γεννήθηκα ολόκληρη. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Mπορεί και να υπάρχει,ποιος ξέρει;; δεν θα με χάλαγε και να το έβρισκα πάντως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ετοιμαστείτε για ερωτήσεις σύννεφο :

Πιστεύετε ότι υπάρχει το άλλο μας μισό κάπου εκεί έξω;
Και αν υπάρχει,τι είναι αυτό που το κρατάει μακριά μας;
Μήπως είναι δίπλα μας;
μήπως το χάσαμε εμείς άθελά μας ή λόγω επιλογών;
Μήπως ποτέ δεν του δώσαμε την αξία και τη σημασία που έπρεπε;

:hmm:

Και αν είστε από αυτούς που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει το άλλο μας μισό, μήπως το δημιουργούμε εμείς;
Μήπως η έκφραση "άλλο μισό" ανήκει μόνο στη σφαίρα του ρομαντικού και όχι του πραγματικού κόσμου;
Μήπως οι σχέσεις σήμερα είναι ένας απλός συμβιβασμός;


:confused:


Υπάρχει το άλλο μου μισό. Το βλέπω κάθε μέρα στο καθρέφτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ενας απλος λογος ειναι οτι κανενας δεν θα ηθελε καποιον διπλα του που θα τον συμπληρωνει .. Και δευτερον φαντασου ποσο ασχημος θα ηταν ο κοσμος αν εμενε ενας αντρας(γυναικα αντιστοιχα) ερωτευμενος με μια γυναικα για πανω απο 1 μηνα.. Ποσο μαλλον για μια ζωη.. :)
Εμενα μου φαινεται πολυ ομορφο να ειναι δυο ανθρωποι μονιμοι συντροφοι (ακομα και για δεκαετιες) δεν βλεπω προβλημα. Ισα ισα αν εχουν αποφασισει να μπουν με τα μπουνια στην σχεση θα προσπαθουν συνεχως να εκμηδενιζουν τα οποια προβληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Μα φυσικά και υπάρχει..!

Μόνο που δεν είναι μόνο ένα το..."άλλο μισό"..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα ακουστεί πολύ αόριστο αλλά πιστεύω ότι ισχύει το "όπως το δει κανείς". Εφόσον δε γνωρίζουμε, εφόσον η ύπαρξη του έτερου ήμισυ δεν μπορεί να αποδεικτεί, ίσως αυθυποβαλλόμαστε σ' αυτή την ιδέα όταν είμαστε ερωτευμένοι. Μ' αυτό το σκεπτικό, ναι πιστεύω ότι ισχύει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Όπως λέμε, "εφόσον δεν μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει θεός, πιστεύω σε αυτόν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω οτι δεν υπάρχει το “άλλο μισό“. Πόσες φορές ερωτευόμαστε? Πόσες φορές λέμε ότι αυτή ή αυτός είναι το άλλο μας μισό, ο μοναδικός? Πόσοι άλλοι εκεί εξώ μπορεί να ταιριάζουν στα γούστα μας και να είναι εν δυνάμει το άλλο μας μισό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι δεν υπάρχει το “άλλο μισό“. Πόσες φορές ερωτευόμαστε? Πόσες φορές λέμε ότι αυτή ή αυτός είναι το άλλο μας μισό, ο μοναδικός? Πόσοι άλλοι εκεί εξώ μπορεί να ταιριάζουν στα γούστα μας και να είναι εν δυνάμει το άλλο μας μισό?

Μόνο εγώ το σκέφτομαι τελείως ανάποδα ρε παιδιά; :confused:
Από τότε που άκουσα τη φράση "το άλλο μου μισό" ποτέ δε φαντάστηκα ότι μιλάμε για ένα άτομο ίδιο με εμάς που απλά... "κουμπώνει" πάνω μας.
Πάντα η ιδέα του "άλλου μου μισού" με συμπλήρωνε.
Παραδείγματος χάρη, είναι ένας άνθρωπος που ίσως είναι πιο χοντρόπετσος από εμένα, είναι πιο συνεσταλμένος, πιο "σοβαρός", γενικότερα τα στοιχεία που εγώ στερώ, αυτός να τα συμπληρώνει (και το αντίθετο εγώ να το κάνω σε αυτόν)

Δείτε το και από τα ζευγάρια γύρω σας, πχ τους γονείς σας, ο ένας πάντα είναι πιο ψύχραιμος και προσπαθεί να καθησυχάσει και τον άλλον μπροστά σε ένα πρόβλημα, ο ένας είναι πιο σφιχτόχέρης και όσο μπορεί βάζει όρια στον άλλον που δεν είναι τόσο, γενικότερα έχει τόσο πολλά παραδείγματα να πιαστείς, ακόμη και το πιο γελοίο, δεν έχω ιδέα τη θα έκανε η μητέρα μου με τη τηλεόραση αν δεν ήταν εκεί ο μπαμπάς μου κάθε τρεις και λίγο να της εξηγεί τα κουμπιά, εεε αυτή με τη τεχνολογία δεν το έχει, το έχει όμως ο σύζυγος της/ μπαμπάς μου.

Δε ξέρω αν έγινα απόλυτα κατανοητή, αλλά νταξ.
Ξέρω - ξέρω, στάζουν τα σιρόπια απ΄το πολύ ρομάτζο. :redface:


Καλά Χριστούγεννα. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ρε υπάρχει, σταματήστε.
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Παπάρια υπάρχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
δεν υπαρχει παιδια....ειναι μια ρομαντικη σαχλα βγαλμενη απο ταινιουλες που τελειωνουν με το happy ever after......εμεις συνηθως δινουμε αυτον τον τιτλο στον ανθρωπο με τον οποιο εχουμε σχεση,ετσι για να γυρισουμε την πλατη στην πραγματικοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Παραδείγματος χάρη, είναι ένας άνθρωπος που ίσως είναι πιο χοντρόπετσος από εμένα, είναι πιο συνεσταλμένος, πιο "σοβαρός", γενικότερα τα στοιχεία που εγώ στερώ, αυτός να τα συμπληρώνει (και το αντίθετο εγώ να το κάνω σε αυτόν)

σωστηη

ο πραγματικος ερωτας ειναι με το συμπληρωματικο μας..
ερωτευομαστε οτι μας λειπει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
σωστηη

ο πραγματικος ερωτας ειναι με το συμπληρωματικο μας..
ερωτευομαστε οτι μας λειπει..



ετσι εξηγειται το γιατι ερωτευθηκα μια 99χρονη εκατομμυριουχο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
προικοθηρααααα:worry:
καλα σε ειχα καταλαβειιι... :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top