Πολιτικοποίηση σε νεαρή ηλικία

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! :)

Είμαι 16 χρονών και νιώθω ότι ζω σε έναν άγνωστο κόσμο... Έχουμε κρίση μα ουσιαστικά αυτό δεν μου λέει τίποτα..
Προσπαθώ να παρακολουθήσω ειδήσεις ,για να αποκτήσω μια γνώμη δική μου , όχι των γονιών ή των φίλων μου, μια εικόνα που θα έχω φτιάξει εγώ και δεν θα την έχω πάρει έτοιμη , μα άκρη δεν βγάζω καθώς δεν ξέρω ούτε τα βασικά.. Όχι ότι οι ειδήσεις είναι έγκυρη πηγή , ό,τι τους συμφέρουν προβάλλουν αλλά πού αλλού να απευθυνθώ?

Είναι κρίμα που από τέτοια (και μικρότερη ) ηλικία είναι απαραίτητη η πολιτικοποίηση ενός ανθρώπου, ζούμε σε μια εποχή που πρέπει να αντιδράσουμε σε ό,τι μας συμβαίνει κ όχι να καθόμαστε στον καναπέ μας και μόλις να ακούμε για περικοπές απλώς να βρίζουμε, να νευριάζουμε κ όχι να ενεργήσουμε, να κάνουμε μια πράξη..!
Πηγαίνω σε πορείες, και είμαι με τους μαθητές, χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες για όλα τα γεγονότα, και μόνο που ξέρω ότι υπάρχουν τόσοι άνεργοι κ άστεγοι εξαιτιας τους μου φτάνει και μου περισσεύει ! Δεν χρειάζεται να ξέρεις κάτι παραπάνω απο αυτό για να κατέβεις σε κάποια πορεία,δεν είσαι χούλιγκαν ,ούτε φασίστας, ούτε αναρχικός...
Θεωρώ το θέμα είναι σοβαρό κ' σημαντικό πολλά παιδια στην ηλικία μου (όπως κ εγώ ) δεν ξέρουν αρκετά πράγματα για το τι συμβαίνει με το κράτος, την οικονομία , την πολιτική .. το σύστημα...:|

Για να μην σας κουράζω θα ήθελα να μου πείτε πώς αρχίσατε εσείς να έχετε μια άποψη, υποστηρίζετε κάτι , τι γίνεται στο κόσμο αυτή την στιγμή (γιατί κρίση δεν είναι της ελλάδας ειναι παγκόσμια και πάντα θα υπάρχει) , στην ελλάδα, ποιοί είναι όλοι αυτοί οι πολιτικοί και τι κάνουν; πώς φτάσαμε να χρωστάμε; Ξέρω πολύ γενικά ερωτήματα που περιμενουν τεράστιες απαντήσεις , μα απο κάπου πρέπει να αρχίσουμε...! Θέλω να ακούσω πολλές γνώμες,να δω επιχειρήματα , διαφωνίες..
Να πάρω μια ιδέα για να νιώθω ότι ξέρω κάτι (αυτό αναιρεί αυτό που είπα παραπάνω για την έτοιμη εικόνα που δεν θέλω να πάρω μα είναι διαφορετικό ,γιατί εδώ περιμένω (και ελπίζω) να πάρω αρκετές γνώμες ) γενικά να ακούσω το τι γινεται...........
Νιώθω ότι είναι κάπως παιδικό αυτό που ρωτάω και ο τρόπος που το ρωτάω μα για κάποιον που ενδιαφέρεται να πολιτικοποιηθεί δεν ειναι..

Περιμένω απαντήσεις!! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Νιώθω ότι είναι κάπως παιδικό αυτό που ρωτάω και ο τρόπος που το ρωτάω μα για κάποιον που ενδιαφέρεται να πολιτικοποιηθεί ...
Είσαι ήδη πολιτικοποιημένη. Δε χρειάζεται να σου δείξει κανείς τίποτα.
Μια χαρά είσαι.
αλλά πού αλλού να απευθυνθώ?
Πουθενά. Και μόνη σου μια χαρά έχεις πιάσει το νόημα.
Είναι κρίμα που από τέτοια (και μικρότερη ) ηλικία είναι απαραίτητη η πολιτικοποίηση ενός ανθρώπου
Καθόλου κρίμα δεν είναι. Πλάκα κάνεις; Είσαι 16 χρονών ,σκέφτεσαι κατά αυτόν τον τρόπο και θεωρείς ότι είναι κρίμα; Εγώ σου βγάζω το καπέλο.
Πηγαίνω σε πορείες, και είμαι με τους μαθητές, χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες για όλα τα γεγονότα, και μόνο που ξέρω ότι υπάρχουν τόσοι άνεργοι κ άστεγοι εξαιτιας τους μου φτάνει και μου περισσεύει ! Δεν χρειάζεται να ξέρεις κάτι παραπάνω απο αυτό για να κατέβεις σε κάποια πορεία,δεν είσαι χούλιγκαν ,ούτε φασίστας, ούτε αναρχικός...
Τις απαντήσεις τις δίνεις μόνη σου.
Θεωρώ το θέμα είναι σοβαρό κ' σημαντικό πολλά παιδια στην ηλικία μου (όπως κ εγώ ) δεν ξέρουν αρκετά πράγματα για το τι συμβαίνει με το κράτος, την οικονομία , την πολιτική .. το σύστημα...:|
Νομίζεις ότι άλλοι ξέρουν πιο πολλά πράγματα από 'σένα; Έχε τα μάτια και τα αυτιά σου ανοιχτά. Κριτική σκέψη απ'ότι φαίνεται έχεις...αυτό φτάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
...ξες Ψ, αυτό δεν είναι απάντηση που της δίνεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δώσε μας τα δικά σου φώτα τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
...ξες Ψ, αυτό δεν είναι απάντηση που της δίνεις :P
Η καφρίλα σου φίλε είναι μεγάλη...
και δεν είδα απάντηση, όχι μόνο εδώ, αλλά και όπου βρίσκεις δύσκολα...:(

Υ.Γ. τετριμένο μεν, αλλά θα σε το πώ...
Τυχαίο; Δεν νομίζω…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
(καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκσριση σας! Θέλω πολύ αυτό το θέμα να αναπτυχθεί κ να μιλήσουν όλοι όσοι θέλουν, είτε έχοντας κάτι να συμβουλευτικκό να πουν , είτε εκφράζοντας ο,τι απορία έχουν )
Καθόλου κρίμα δεν είναι. Πλάκα κάνεις; Είσαι 16 χρονών ,σκέφτεσαι κατά αυτόν τον τρόπο και θεωρείς ότι είναι κρίμα; Εγώ σου βγάζω το καπέλο.

.

Για μένα είναι κρίμα να βλέπω το 15χρονο να βρίζει πολιτικούς,ξέροντας πραγματικά τι γίνεται ή και για να το παίξει κάποιος . χάνει την παιδικότητα του..
Πάω σε κάποιες συζητήσεις κάποιον μαθητών που συγκεντρώνονται μια φορά την εβδομάδα, λένε για το τι γίνεται, την επικερότητα και κάθομαι απλώς , δεν μπορώ να εκφέρω άποψη ..κ ενώ μου φένονται σωστότατα έχω επιφυλάξεις καθώς δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ γιατί εύκολα κάποιος μπορεί να σε χειραφετήσει .. Εγώ αυτό θέλω να αποφύγω. (Για αυτό κ δεν θα δεχθώ απαντήσεις τύπου : εγώ είμαι ΚΚΕ κ καλό θα ήταν να μπεις στην Κνε για να μάθεις κτλ κτλ .. υπάρχουν κ άλλοι τρόποι για να είμαι "μες στα πράγματα".)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Για μένα είναι κρίμα να βλέπω το 15χρονο να βρίζει πολιτικούς,ξέροντας πραγματικά τι γίνεται ή και για να το παίξει κάποιος . χάνει την παιδικότητα του..
Πάω σε κάποιες συζητήσεις κάποιον μαθητών που συγκεντρώνονται μια φορά την εβδομάδα, λένε για το τι γίνεται, την επικερότητα και κάθομαι απλώς , δεν μπορώ να εκφέρω άποψη ..κ ενώ μου φένονται σωστότατα έχω επιφυλάξεις καθώς δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ γιατί εύκολα κάποιος μπορεί να σε χειραφετήσει .. Εγώ αυτό θέλω να αποφύγω. (Για αυτό κ δεν θα δεχθώ απαντήσεις τύπου : εγώ είμαι ΚΚΕ κ καλό θα ήταν να μπεις στην Κνε για να μάθεις κτλ κτλ .. υπάρχουν κ άλλοι τρόποι για να είμαι "μες στα πράγματα".)
Αν μπεις μέσα, το σίγουρο είναι οτι θα μάθεις πολλά, αλλά θα μάθεις και να ακολουθείς τον ρουν της παράταξης.
Οπως το νερό όταν μπει μέσα στο αυλάκι. Μόνο αν πηδήξει θα βγει. :)
Δηλαδή, δεν θα είσαι σε θέση να μορφώσεις αυτό που λέμε σφαιρική άποψη.

Υ.Γ. Μα, αυτό είναι κάτι που στα 18 μου βίωσα.
Το δίλημμα να μπω ή όχι στην ΚΝΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ψάξε στο google. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τα 15 χανουν την παιδικότητά τους



λοιπον, μιας και μου το ζητούν τόσο ευγενικά, ας πω και εγώ κάτι.


λες λοιπόν νάντ, "τι να πιστέψω? Ο_ο" διατήρωντας βέβαια παράλληλα την παιδικότητα των 10τόσων σου ετών.

το θέμα είναι πως, αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις για το μέλλον της χώρας (άρα και το δικό σου - ή όχι? )
δεν ενδιαφέρονται για την παιδικότητά σου. Όπως δεν ενδιαφέρονται που, στην μακρινή κίνα, παιδιά 8 ετών δουλεύουν 18ωρα
στα εργοστάσια εταιρίας αθλητικών ειδών που δεν θέλω να αναφέρω (Nike). Μα αυτό δε μας πειράζει, άλλωστε εδώ
είμαστε Ευρώπη και δεν θα δούμε ποτέ κάτι τέτοιο - σωστά? Ο_Ο

Λοιπόν 2, ας πούμε ότι βάζεις τηλεόραση για να μάθεις τι φταίει για την κρίση.
Ας διαλέξουμε να δούμε μέγκα (η επιλογή είναι τυχαία, όλα τα μεγαλοκανάλια έχουν σαφή γραμμή από τα γραφεία τύπου
των μεγαλοκομμάτων). Τι θα δεις;

- Την τρέμη και τον πρετεντέρη, να ισχυρίζονται πως για την κρίση φταίει το σπάταλο κράτος (δηλαδή, οι υψηλές
συντάξεις των χαμηλοσυνταξιούχων)
- Τον ΝΔκράτη του παραθύρου, να ισχυρίζεται πως για την κρίση φταίνε οι συνεχείς δανεισμοί της χώρας από το 81 και μετά
- Τον Πασόκο της παρέας, να ισχυρίζεται πως για την κρίση φταίει η ΝΔ, με την υποτίμηση του νομίσματος, και την μη αξιοποίηση
της κληρονομιάς της ολυμπιάδας
- Τον ΚΚΕ της παρέας, να ισχυρίζεται πως για την κρίση φταίει ο Καπιταλισμός
- Τον Συριζα της παρέας, να ισχυρίζεται πως για την κρίση φταίει το Πασόκ επειδή είναι Πασόκ
- Τον Χρησαβγειτη της παρέας, να ισχυρίζεται πως για την κρίση φταίνε οι λαθρωμαιτανάστες, που κλέβουν
τις δουληές από τους Εληναις.


τι συμπέρασμα βγάζουμε λοιπόν από την τηλεόραση;
ότι δεν φταίει κανείς μας, πάντα φταίνε οι άλλοι.

Πέραν τούτου, υπάρχει και το πρακτικό ζήτημα. Γιατί όλοι τα έχουν με τους πολιτικούς;
...Γιατί είναι μόδα.
(Κάτι σαν την χρεισει αβγη.)


Οπότε λοιπόν, για να διατηρήσεις την παιδικότητά σου όταν μιλάς για πολιτικά, μπορείς να κάνεις φατσούλες
όταν μιλάς. Δηλαδή να λες "Ο Σαμαράς :D", "ο Βενιζέλος :(", "η Παπαρηγα :sick:"

Πάντως, αυτούς δεν τους ενδιαφέρει η παιδικότητά σου, και με άνεση θα έστελναν τον νταντ σου στην ανεργία και εσένα εκτός μελλοντικού πτυχίου, απλά και μόνο επειδή δεν τους βγαίνει ο προϋπολογισμός στο εξελάκι.

Τεσπαλολ. Στην συνέχεια θα πουμε καμμια μαλακία για το ποιές λύσεις μπορούμε να αναζητήσουμε
α) με πορείες που καταλήγουν στις καφετέριες του κέντρου
β) με λαϊκ στο φέησμπουκ
γ) με ένταξη σε νεολαία κομμάτων και μοιρασμό φυλλαδίων


ββ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Για μένα είναι κρίμα να βλέπω το 15χρονο να βρίζει πολιτικούς,ξέροντας πραγματικά τι γίνεται ή και για να το παίξει κάποιος . χάνει την παιδικότητα του..

Δεν το βλέπω εγώ έτσι το θέμα περί πολιτικοποίησης των εφήβων. Γουστάρω πολύ τα παιδιά που έχουν άποψη ,αμφισβητούν και είναι ενημερωμένα για το τι συμβαίνει.
Ένα τέτοιο παιδί ήταν/είναι ο johnny15 εδώ μέσα. Ήταν 17-18 χρονών, δε θυμάμαι ακριβώς...κάπου εκεί. Στο νήμα των βουλευτικών εκλογών που είχαμε ανοίξει, αν δεις τα στατιστικά έχει τη δεύτερη θέση σε σύνολο 2,223 απαντήσεων. Εγώ προσωπικά ξεχνούσα την ηλικία του. Σαν να συζητούσα με συνομήλικό μου ήταν. Άσχετα αν συμφωνούσα μαζί του ή όχι. Δεν έχει σημασία.Είχε άποψη και σθεναρή κιόλας.
Πολιτικοποίηση από πολιτικοποίηση διαφέρει. Αυτό ισχύει και για εμάς τα γερόντια και για εσάς.
Ας πούμε κοίτα ένα παράδειγμα:

ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ
"Έχουν συμπεριφορά χουλιγκάνου"

Ο Πέτρος, σε ακριτικό ΕΠΑΛ, επιβεβαιώνει εμπειρικά τα επιστημονικά στοιχεία: "Πριν από τρία χρόνια δεν είχα κανέναν χρυσαυγίτη μαθητή. Φέτος δεν υπάρχει τμήμα στο λύκειο, που να μην έχει δυο-τρεις. Τους ρωτάς "Γιατί παιδιά;" και σου απαντάνε "Χρυσή αυγή ρεεε!" ενώ παλιότερα θα έλεγαν "Πάοκ ρεεε!".
Έχουν τη λογική και τη συμπεριφορά του χουλιγκάνου. Και, φυσικό, σου μετατρέπουν το μάθημα σε αρένα:διακόπτουν, φωνάζουν, λένε συνθήματα,βρίζουν.Πρόκειται κυρίως για αγόρια, αλλά όχι μόνο.Δεν υπάρχει μάθημα που να μην στο κάνουν μπάχαλο.Τους μιλάς για την αρχαία Αθήνα;Στο γυρνάνε στο μεταναστευτικό.Τους μιλάς για την 28η;Πλέκουν το εγκώμιο του Μεταξά. Δεν είναι όλοι οργανωμένοι μόνο ένας-δυο, αλλά ξεχωρίζουν:διαβάζουν νυχθημερόν το προπαγανδιστικό υλικό που τους δίνουν οι πυρήνες τους.Έχουν μάθει απ'έξω τσιτάτα και τα χρησιμοποιούν σε κάθε περίπτωση!Φτύσαμε αίμα για να οργανώσουμε τη γιορτή της 28ης, τώρα με το Πολυτεχνείο θα γίνει κόλαση!
πηγή

Αυτό το παράδειγμα δεν είναι δείγμα πολιτικοποίησης αλλά φανατισμού. Αλλά ας μην ανοίξουμε θέμα για τη ΧΑ τώρα. Ήταν ένα τυχαίο παράδειγμα που έτυχε να διαβάσω και νομίζω ότι κολλάει εδώ. Θα μπορούσε να αναφέρει οποιαδήποτε άλλη ομάδα φανατισμένων οπαδών. Αν αναφέρεσαι σε τέτοιες περιπτώσεις , ναι έχεις δίκιο.
Αυτό που κάνεις εσύ,όμως, τώρα είναι για μένα μια μορφή υγιούς πολιτικοποίησης στο πλαίσιο πάντα της παιδικότητας σου. Γι' αυτό μου άρεσε το ποστ σου.
Τέσπα δεν ξέρω κι εγώ τι απαντήσεις ακριβώς γυρεύεις για να σου απαντήσω ανάλογα(μάλλον γι' αυτό με μάλωσε ο ρεμπ :hmm:)
Απλά ήθελα να σταθώ σε αυτό που είπες για την πολιτικοποίηση των ανθρώπων και δη των νέων γιατί χτύπησες ευαίσθητο σημείο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πρώτα πρώτα κάνεις καλά που ψάχνεσαι... και δεν είναι νωρίς, καθόλου μάλιστα.

Όταν ο Αριστοτέλης έγραφε στα Πολιτικά του ότι ο άνθρωπος είναι "ζώον πολιτικόν" κάτι ήξερε.
Ζούμε σε οργανωμένες κοινωνίες, ανά πάσα στιγμή μπορεί να πάρουμε κομμάτια της ζωής μας στα χέρια μας, κάποια στιγμή παίρνουμε και την τύχη της πολιτείας μας στα χέρια μας όταν ψηφίζουμε.
Από μικροί διαπαιδαγωγούμαστε (ή τουλάχιστον πρέπει να διαπαιδαγωγούμαστε) με βάση αρχές που δεν είναι μόνο ηθικές αλλά και βαθιά πολιτικές όπως η ισότητα, η συνεργασία, η λειτουργία σε ιεραρχικά δομημένες ομάδες, η αποδοχή της διαφορετικότητας, η στήριξη όσων βρίσκονται σε πιο ευάλωτη θέση από εμάς.
Αν ξέρεις αυτά, αν αισθάνεσαι ότι μπορείς να βγεις και να τα στηρίξεις, έχεις κάνει το πρώτο βήμα.

Από κει και πέρα, θα σου έλεγα να μη βλέπεις ειδήσεις, (ο Ρεμπ εδώ έχει δίκιο) ή μάλλον, να βλέπεις μόνο για να ακούς τα γεγονότα, και σε αυτά κράτα και καλάθι ένα νούμερο μικρότερο...
Ψάξε, δες εκπομπές εκτός δελτίων, συνεντεύξεις, ρεπορτάζ, ψάξε στο διαδίκτυο για ό,τι σου δημιουργεί απορία, αναζήτησε διαφορετικές και αντικρουόμενες απόψεις, παντού και πάντα υπάρχει κάποιο στοιχείο, κάποια πληροφορία.
Απόφυγε τις οργανωμένες καταστάσεις, τις κομματικές οργανώσεις και τα συναφή, εκτός του ότι είναι φυτώρια των επόμενων κομματικών στελεχών του στενού πυρήνα, δεν ενθαρρύνουν την παράθεση όλων των απόψεων, όλων των στοιχείων, παρά μόνο όσων εξυπηρετούν την κομματική γραμμή.

Συζήτησε, αντάλλαξε απόψεις, αλλά κράτα την τελική απόφαση για σένα και μόνο. Σκέψου το βράδυ τί άκουσες, τί είπες, τί διάβασες και δες εσύ μόνη σου τί θέλεις να πιστέψεις και να στηρίξεις. Μη φοβάσαι να πεις "οκ, έμαθα κάτι καινούριο, μου άλλαξε την άποψη που είχα, αλλάζω γνώμη" ο δογματισμός και ο φόβος της αναγνώρισης του λάθους μεταξύ άλλων φυσικά, έφερε τις προηγούμενες γενιές εδώ που τις έφερε.

Βάλε μπροστά την ηθική σου ως μέτρο, ως αντίβαρο στη ζυγαριά.
Αν κάτι σου φαίνεται σωστό και δίκαιο για τους ανθρώπους γύρω σου, πιθανότατα θα είναι, αν όχι, μπορεί να είναι ψευδεπίγραφο, άδικο, προσχηματικό για άλλους στόχους...

Και συνέχισε να σκέφτεσαι, να αναζητάς, να συζητάς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Οπότε λοιπόν, για να διατηρήσεις την παιδικότητά σου όταν μιλάς για πολιτικά, μπορείς να κάνεις φατσούλες
όταν μιλάς. Δηλαδή να λες "Ο Σαμαράς :D", "ο Βενιζέλος :(", "η Παπαρηγα :sick:"

Πάντως, αυτούς δεν τους ενδιαφέρει η παιδικότητά σου, και με άνεση θα έστελναν τον νταντ σου στην ανεργία και εσένα εκτός μελλοντικού πτυχίου, απλά και μόνο επειδή δεν τους βγαίνει ο προϋπολογισμός στο εξελάκι.


Προφανώς κ ο καθένας κοιτάει την πάρτι του , μα επειδή δεν ενδιαφέρονται αυτοί [κ ουσιαστικά τους συμφέρει όλη αυτή η χειραφέτηση των παιδιών και των εφήβων που απλώς δέχονται απόψεις και γινονται παρασκευάσματα των γονιών τους (για παραδειγμα)] εμείς θα το δεχτούμε; Όταν είσαι 15 δεν θα πρεπε να σε νοιάζει η πολιτική,έχεις χρόνια μπροστά σου, μα σε αυτο το σημείο που έχουμε φτάσει έχω αρχίσει και το κρίνω ..απαραίτητο.Βλέπεις οτι δεν έχεις να φας,οι συμμαθητές σου λιποθυμούν στα σχολεία,πόσοι άνθρωποι μένουν άνεργοι..Μόνος ένας μπούφος θα πίστευε ότι ενδιαφέρονται.. Ένα έχω να πω.. λεφτα λεφτα λεφτα λεφτα...

Τεσπαλολ. Στην συνέχεια θα πουμε καμμια μαλακία για το ποιές λύσεις μπορούμε να αναζητήσουμε
α) με πορείες που καταλήγουν στις καφετέριες του κέντρου
..Είσαι εναντίων των πορείων;Πιστεύεις ότι δεν έχουν νόημα και είναι αγγαρεία επειδή κάποιοι μετά απο αυτό πάνε να πιούνε έναν καφέ ή να φάνε;

ββ

Δεν το βλέπω εγώ έτσι το θέμα περί πολιτικοποίησης των εφήβων. Γουστάρω πολύ τα παιδιά που έχουν άποψη ,αμφισβητούν και είναι ενημερωμένα για το τι συμβαίνει.
Ένα τέτοιο παιδί ήταν/είναι ο johnny15 εδώ μέσα. Ήταν 17-18 χρονών, δε θυμάμαι ακριβώς...κάπου εκεί. .

μα ένας έφηβος είναι κ κάποιος 12-13 χρονών.. εγώ δεν θα ήθελα να δω το ανιψάκι μου σε τέτοια κατάσταση. Προφανώς κ όταν γνωρίσω έναν συνομίλικο μου ή μεγαλύτερο να ξέρει απο πολιτική θα μου τραβήξει ιδιαίτερα το ενδιαφέρον κ θα τον θαυμάσω (όπως γίνεται τώρα με δυο φίλους μου).
ουσιαστικά ένα παιδί όπως είπες παραπάνω θέλω να γίνω..Και απο την στιγμή που με ενδιαφέρει πραγματικά θα κάτσω και θα ασχοληθώ , θα ψαχθώ απλώς θέλω μια ας το πούμε μικρή βοήθεια μέχρι να .. "μαθω κάποια βασικά" και να φτάσω στο σήμερα


Όσο αναφορά εσένα DreamsRevenge η απάντηση σου μου άρεσε πολύ και συμφωνώ με αυτά που λες,ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Α! κ όσο αναφορά το γκουγκλάρισμα ήταν το πρώτο που έκανα... μα κατάλαβα τίποτα; η Βικιπαίδια σε κάθε πρόταση της μου δημιουργεί απο 5 απορίες γιατι με παραπέμπει κ σ άλλους άγνωστους όρους, ιστορία (που πρέπει να ξέρεις πολύ καλά για να κατανοήσεις τι λέει).. Ναι μια αδυναμία μου είναι η ιστορία.. ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩς ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΘΕΙΣ!!
..ααααααλλα αυτό είναι άλλο θέμα :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
ναντια για την πολιτικοποιηση σου μπορεις ανετα να παρακολουθησεις το στεκι!ναι ναι,αυτο εδω το πολυχρωμο φορουμ!:)
εχει ενδιαφεροντα θεματα πολιτικου περιεχομενου και συναρπαστικες ψηφοφοριες που εναλλασσονται με θεματα διαφορετικου προσανατολισμου,ιντριγκες,τολμη και γοητεια,μυστηριο και μπολικη μουσικουλα!!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Για να μην σας κουράζω θα ήθελα να μου πείτε πώς αρχίσατε εσείς να έχετε μια άποψη, υποστηρίζετε κάτι , τι γίνεται στο κόσμο αυτή την στιγμή (γιατί κρίση δεν είναι της ελλάδας ειναι παγκόσμια και πάντα θα υπάρχει) , στην ελλάδα, ποιοί είναι όλοι αυτοί οι πολιτικοί και τι κάνουν; πώς φτάσαμε να χρωστάμε; [...]
Νιώθω ότι είναι κάπως παιδικό αυτό που ρωτάω και ο τρόπος που το ρωτάω μα για κάποιον που ενδιαφέρεται να πολιτικοποιηθεί δεν ειναι..

Περιμένω απαντήσεις!! :hmm:

Τα πράγματα είναι απλά, η Ευρώπη και η Ελλάδα έχουν κρίση ηγεσίας, οι μάζες εξαιτίας αυτού έχουν απογοητευτεί και άρχισαν να επιτίθενται μέχρι και στη δημοκρατία και την ΕΕ, αφού δεν πιστεύουν ότι μπορεί κάποιος να τις αντιπροσωπεύσει, η Ελλάδα χρωστάει (πολλά, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ) άλλα είναι μικρή οικονομία και εύκολος στόχος σε πανταχού κερδοσκόπους σε αντίθεση με ισχυρότερες χώρες που σε λίγα χρόνια θα έχουν σε ποσοστό ΑΕΠ σχεδόν το ίδιο χρέος με το ελληνικό (ονόματα δεν λέμε, σπίτια δεν κλείνουμε, ΗΠΑ). Σε λίγα χρόνια (στην Ελλάδα περισσότερα) θα έχει λήξει η κρίση εντελώς και θα ξαναρχίσουμε να μιλάμε για τα γκούτσι γυαλιά που λείπουν από τη συλλογή μας.

Επίσης στην Ελλάδα ανεβαίνουν οι φασίστες επικίνδυνα, οι αριστεροί δεν έχουν ιδέα από διαχείριση κρίσεων και συγκρότηση εναλλακτικού πολιτικού λόγου, η Νέα Δημοκρατία και το ΠΑΣΟΚ είτε θα αλλάξουν ριζικά είτε θα διαλυθούν και αυτή τη περίοδο διαβάζω το "Ρωμαίος και Ιουλιέτα" (καλό κείμενο). Καλά το τελευταίο δεν είναι πολύ σημαντικό για σένα αλλά μου αρέσει να κλέβω την παράσταση...

Αυτά συμβαίνουν στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Επίσης, δεν είναι παιδικό να ρωτάς τι συμβαίνει. Παιδικό είναι που οι περισσότεροι-ες της ηλικίας των γονιών σου δεν ξέρουν τι στο διάολο γίνεται γύρω τους και προτιμούν να βλέπουν τον κωλόγαυρο να κερδάει τη τριφυλλούρα και τον Μποράν να μένει σε παλάτια τουρκικής παραγωγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ναντια για την πολιτικοποιηση σου μπορεις ανετα να παρακολουθησεις το στεκι!ναι ναι,αυτο εδω το πολυχρωμο φορουμ!:)
εχει ενδιαφεροντα θεματα πολιτικου περιεχομενου και συναρπαστικες ψηφοφοριες που εναλλασσονται με θεματα διαφορετικου προσανατολισμου,ιντριγκες,τολμη και γοητεια,μυστηριο και μπολικη μουσικουλα!!:whistle:

Έχεις σκεφτεί να γίνεις ποτέ παραγωγός διαφημίσεων για παιδικές τροφές; Θα σου ταίριαζε σαν επάγγελμα (sic)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
μα ένας έφηβος είναι κ κάποιος 12-13 χρονών..

Καμία αντίρρηση.
εγώ δεν θα ήθελα να δω το ανιψάκι μου σε τέτοια κατάσταση.
Κάπου σε χάνω τώρα. Σε τι κατάσταση δηλαδή; Tα παιδιά δεν είναι χαζά. Βλέπουν τι γίνεται. Μέσα στο σπίτι τους, πιο έξω, παντού. Διαμορφώνουν άποψη και ας μην ξέρουν πολλά. Είναι αναπόφευκτο αυτό. Δε γίνεται να μην επηρεαστούν. Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι.
Έτσι κι αλλιώς τα στραβά αυτής της χώρας βγάζουν μάτι. Δε χρειάζεται να έχεις πολύ μυαλό για να τα επισημάνεις ούτε απαραίτητα να ανήκεις σε κάποιον ιδεολογικό χώρο.

θα ψαχθώ απλώς θέλω μια ας το πούμε μικρή βοήθεια μέχρι να .. "μαθω κάποια βασικά" και να φτάσω στο σήμερα
Κατάλαβα τι θες. Θες κάποιος με πολύ απλά λόγια να σου πει ποιος είναι ο καλός και ποιος είναι ο κακός της υπόθεσης και φτάσαμε ως εδώ. Σαν τα παιδικά, τόσο απλά:P. Καλά θα ήταν. Ξέρεις ποιο είναι το θέμα όμως; Αν σου πω εγώ ποιος είναι τελικά ο καλός και ποιος είναι ο κακός του έργου, θα βγει μετά ο giosx και θα σου πει ότι λέω κοτσάνες (να το πω όσο πιο ευγενικά γίνεται), μετά θα βγει ο exc και θα πει ότι ο giosx λέει κοτσάνες. Μετά θα βγει ο rempeskes θα πετάξει έναν γρίφο για προβληματισμό όλων που θα τον καταλάβουν ελάχιστοι, μετά θα βγει ο Μάξιμος να βρίσει τον rempeske και πάει λέγοντας.
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω; Θα ακούσεις πολλά. Και εδώ και έξω από εδώ. Ο καθένας έχει την δική του οπτική τελικά που τη στηρίζει σε διάφορα βιώματα(κυρίως), γνώσεις, αξίες κτλ. Άρα πόσο μπορείς να βασιστείς; Κάτι θα πάρεις από τον καθένα αλλά χρειάζεται πολύ φιλτράρισμα.
Παρόμοια περίπτωση ήταν και ένα άλλο παιδί που άνοιξε θέμα με την ίδια ακριβώς παιδικότητα που διακρίνει και εσένα τώρα σχετικά με το τι είναι κομμουνισμός. Να πάρε μια γεύση. Από κάτω ακολουθεί το σφάξιμο όπως βλέπεις. Εμένα προσωπικά δε με χαλάει. Σε φόρουμ είμαστε. Οι συμφωνίες είναι ανιαρές και θα τερμάτιζαν τη συζήτηση στο δεύτερο ποστ. Τώρα βέβαια αν αυτό το παιδί κατάλαβε τελικά τι είναι κομμουνισμός, δεν ξέρω. Λογικά κάποια συμπεράσματα θα έβγαλε.

Βασικά κάνε αυτά που σου είπε η DreamsRevenge σε πρώτη φάση.

Ναι μια αδυναμία μου είναι η ιστορία.. ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩς ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΘΕΙΣ!!
..ααααααλλα αυτό είναι άλλο θέμα :P :D

Μην βασίζεσαι μόνο στο σχολείο. Διάβασε και μόνη σου, για σένα. Πάρε το χρόνο σου. Δε σε κυνηγάει κανείς ,ούτε θα δώσεις εξετάσεις.
Βέβαια το αγκάθι στην όλη φάση είναι να σου αρέσει και λίγο η ιστορία. Αν το κάνεις με το ζόρι ή για να αποδείξεις σε κάποιον κάτι όσο και να διαβάσεις δε θα σου μείνει τίποτα.
Νομίζω οι περισσότεροι ,αν τελικά ξέρουμε κάτι από ιστορία είναι πιο πολύ από προσωπικό διάβασμα,ταινίες, ντοκυμαντέρ κτλ. Έτσι δεν είναι; Το σχολείο συμπληρώνει. Δε σε καλύπτει πλήρως. Και δεν είναι δυνατόν να σε καλύψει κιόλας. Σου δίνει εναύσματα να ψαχτείς και μόνος σου.
Προσωπική άποψη για να ξεκινήσεις να διαβάζεις ιστορία (όχι για το σχολείο), για σένα λέμε τώρα είναι να ξεκινήσεις με κάτι που σε ενδιαφέρει. Κάτι που σου κεντρίζει το ενδιαφέρον. Κάτι πολύ συγκεκριμένο. Μην πιαστείς με κάτι που θα σου φανεί ακαταλαβίστικο, γιατί θα σε αποθαρρύνει και θα το παρατήσεις. Δε χρειάζεται να μαζοχίζεσαι σε πρώτη φάση. Κάντο όσο πιο ευχάριστο γίνεται. Ξεκίνα από ένα συγκεκριμένο ιστορικό γεγονός ή πρόσωπο που σε ενδιαφέρει και θες να μάθεις περισσότερα για αυτό. Το ένα θα σε οδηγήσει στο άλλο. Ξέρω είναι λίγο γενικά και αόριστα αυτά που σου λέω αλλά αν θες να καταπιαστείς με την ιστορία πρέπει να βάλεις μια αφετηρία. Τεσπα γενικά η ιστορία είναι ένα συνεχές διάβασμα. Ποτέ δε σταματάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Α! κ όσο αναφορά το γκουγκλάρισμα ήταν το πρώτο που έκανα... μα κατάλαβα τίποτα; η Βικιπαίδια σε κάθε πρόταση της μου δημιουργεί απο 5 απορίες γιατι με παραπέμπει κ σ άλλους άγνωστους όρους, ιστορία (που πρέπει να ξέρεις πολύ καλά για να κατανοήσεις τι λέει).. Ναι μια αδυναμία μου είναι η ιστορία.. ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩς ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΘΕΙΣ!!
..ααααααλλα αυτό είναι άλλο θέμα :P :D
Ιστορία γράφει ο νικητής. Πάρε παράδειγμα από την Μακεδονία και εννοώ του Μεγάλου Αλέξανδρου.
Το σημερινό κράτος – κρατίδιο ενώ κατά παραδοχή του πρώην Προέδρου της Κίρο Γκλιγκόροφ αποτελείται από σλάβους, συντελείται μια άνευ προηγουμένου προσπάθεια συγκάλυψης των υπαρχόντων στοιχείων, με τέτοιο τρόπο ώστε τίποτα να μην υπάρχει που να τους αναγκάζει να δεχτούν την πραγματική ιστορία της περιοχής. Γιουγκοσλαβία, σημαίνει Νότια Σλαβία.
Για να μπεις σε αυτό το κομάτι που καταδεικνύει τα προβλήματα στην αντικειμενικότητα της Ιστορίας, είναι πάρα πολύ δύσκολο. Τουλάχιστον, όχι αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Κατάλαβα τι θες. Θες κάποιος με πολύ απλά λόγια να σου πει ποιος είναι ο καλός και ποιος είναι ο κακός της υπόθεσης και φτάσαμε ως εδώ. Σαν τα παιδικά, τόσο απλά:P. Καλά θα ήταν. Ξέρεις ποιο είναι το θέμα όμως; Αν σου πω εγώ ποιος είναι τελικά ο καλός και ποιος είναι ο κακός του έργου, θα βγει μετά ο giosx και θα σου πει ότι λέω κοτσάνες (να το πω όσο πιο ευγενικά γίνεται), μετά θα βγει ο exc και θα πει ότι ο giosx λέει κοτσάνες. Μετά θα βγει ο rempeskes θα πετάξει έναν γρίφο για προβληματισμό όλων που θα τον καταλάβουν ελάχιστοι, μετά θα βγει ο Μάξιμος να βρίσει τον rempeske και πάει λέγοντας.
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω; Θα ακούσεις πολλά. Και εδώ και έξω από εδώ. Ο καθένας έχει την δική του οπτική τελικά που τη στηρίζει σε διάφορα βιώματα(κυρίως), γνώσεις, αξίες κτλ. Άρα πόσο μπορείς να βασιστείς; Κάτι θα πάρεις από τον καθένα αλλά χρειάζεται πολύ φιλτράρισμα.
οχι, το ακριβως αντιθετο.! Θελω να αποφυγω αυτο το ετοιμο που λες ακουγοντας πολλες αποψεις και βλεποντας όλες αυτές τις διαφωνίες. θα τις δω ,θα τις επεξεργαστω κ θα καταληξω εγώ κάπου ψάχνοντας παράλληλα..Στην καθημερινότητα μου δεν ακούω τίποτα σε σχέση με την πολιτική,την κρίση κτλ γιατι η οικογένεια μου δεν ασχολείται καθόλου! απ τους φίλους μου δεν θέλω να πιαστώ γιατί κ αυτοί θεωρώ πως είναι παρασκευάσματα των γονιών τους κ δεν μπορώ να ακούω την ίδια άποψη συνεχώς. θέλω να ακούσω κ άλλες..Να διαβάσω βιβλία που μου έχουν προτίνει άνθρωποι που ξέρουν κ τα έχουν διαβάσει για να αρχίσω απο κάπου. Για αυτό κ άνοιξα το θέμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
..............Να διαβάσω βιβλία που μου έχουν προτίνει άνθρωποι που ξέρουν κ τα έχουν διαβάσει για να αρχίσω απο κάπου. Για αυτό κ άνοιξα το θέμα..
Θουκυδίδης. Μεγάλη μορφή. Όχι απλά την αποδέχονται, αλλά διδάσκεται σε πολλά πανεπιστήμια. Ιδιαίτερη θέση έχει στην Αμερική, (δεν χρειάζονται λεπτομέρειες, π.χ. στρατός κ.λ.π.).
Μόνο ο Θουκυδίδης, φτάνει να απασχολήσει την σκέψη σου, για αρκετό διάστημα.:hmm:

Καβάφης:)-Ιθάκη

Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο πηγαιμός…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top