Apple iPod

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Απέκτησα για πρώτη φορά στην ζωή μου Ipod ( Ipod Mini 4GB Silver[Πως ώρες κρατάει η μπαταρία;])
Εχώ ωστόσο κάποιες απορίες

  1. Πως δουλεύει το calender;
  2. Πως μπορώ να κάνω γρήγορα όλες τις επαφές του outlook vcard και να τις περάσω στο ipod;
  3. Υπάρχει κάποιος πιο λειτουργικό τρόπος για να περνάω mp3; Χρησιμοποιώ iTunes και κάνω search τι θέλω να περάσω και μετά paste στο ipod ...
  4. Τι πρέπει να προσέχω στο Ipod; Κάποια συμβουλή ;

1) Δεν το εχω ψαξει και ιδιαιτερα, αλλα φανταζομαι οπως με τα smartphones. Με συγχρονισμο με το Outlook; :redface:
2) Κατεβασε το Outpod, απο το h**p://www.stoer.de/ipod/ipod_en.htm. (Μπορει να μην σου περναει καλα τις επαφες με ελληνικους χαρακτηρες ομως )
3) Εγω αυτο κανω. Κι αυτο που λεει ο giostau παντως καλη λυση ειναι.
4) Με το καινουργιο (touch wheel) δεν εχεις σχεδον κανενα φοβο (παλια ειχε ψιλοδιαλυθει - αλλα δουλευε - το αλλο wheel του παλιου μου iPod) απο αποψη λειτουργικοτητας. Απλα μαθε πως κανει reset (λογικα με Menu & κρατημα του κεντρικου κουμπιου) μηπως και κολλησει και παρε θηκη. Το πισω μερος θα γινει χαλια απο τις γρατζουνιες (δεκτο και ανουσιο), πιθανο ομως και το μπροστα (οχι ανουσιο! :P ) Εμενα τα εχει παθει και τα δυο...λογω τσιγκουνιας! ( Ετσι και πει τιποτα η nv... :kill: :knife: :P )

Τα γραφω λιγο γρηγορα γιατι βιαζομαι. Αν θες κατι παραπανω, ask again! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Thanks για τις συμβουλές ....

@emufear το αγόρασα 212 από γερμανό... Πρόσεξε για φορτιστή έχει απλώς ένα καλώδιο usb :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα offtopic βρίσκονται εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
φαντάζομαι ότι έχεις φιάξει τη library με όλα τα mp3 σου και έχεις επιλεγμένο το manual update...
Πάνε στα Preferences -> iPod και ενεργοποίησε το "Only update checked songs"
Έτσι απλά θα τικάρεις(ή θα ξέτικάρεις) τα κομμάτια που θες και όταν τελειώνεις απλά θα πατάς "update iPod"...
Αν δεν κάνω αυτό που είπες τι σημαίνουν αυτά τα τικ;
Επίσης αν κάνω αυτά που είπες , απλως θα τικάρω τα κομματια που θέλω και θα παιρνούντε αυτόματα στο ipod;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αν δεν κάνω αυτό που είπες τι σημαίνουν αυτά τα τικ;
Επίσης αν κάνω αυτά που είπες , απλως θα τικάρω τα κομματια που θέλω και θα παιρνούντε αυτόματα στο ipod;


Αν δεν το κάνεις, νομίζω ότι δεν παίζουν ρόλο...
Αν το κάνεις, όταν πατάς "update iPod" ό,τι έχει τικ θα περνιέται στο iPod και ότι δεν έχει θα σβήνεται (αν υπήρχε πριν)

πχ. Έχεις στην library τα τραγούδια track1 έως 10. Έχεις ήδη περάσει στο iPod τα 2 και 3. Αν πας στο library και τικάρεις ΜΟΝΟ τα 1,2,5,6 και πατήσεις update, θα περάσει στο iPod τα 1,5,6 και θα σβήσει το 3...
(τουλάχιστον σε 'μένα έτσι δουλεύει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Αν δεν το κάνεις, νομίζω ότι δεν παίζουν ρόλο...
Αν το κάνεις, όταν πατάς "update iPod" ό,τι έχει τικ θα περνιέται στο iPod και ότι δεν έχει θα σβήνεται (αν υπήρχε πριν)

πχ. Έχεις στην library τα τραγούδια track1 έως 10. Έχεις ήδη περάσει στο iPod τα 2 και 3. Αν πας στο library και τικάρεις ΜΟΝΟ τα 1,2,5,6 και πατήσεις update, θα περάσει στο iPod τα 1,5,6 και θα σβήσει το 3...
(τουλάχιστον σε 'μένα έτσι δουλεύει)
Thanks

μια τελευταια ερωτήση, αν συνδέω το ipod μονο και μόνο για να περάσω μερικά τραγούδια δεν χαλάει η μπαταρία μιας και φορτίζεται για λίγο;

Επίσης πότε είναι "καλό" να φορτίζω και πόση ώρα κάνει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Thanks

μια τελευταια ερωτήση, αν συνδέω το ipod μονο και μόνο για να περάσω μερικά τραγούδια δεν χαλάει η μπαταρία μιας και φορτίζεται για λίγο;

Επίσης πότε είναι "καλό" να φορτίζω και πόση ώρα κάνει ;


Η θεωρία λέει ότι οι μπαταρίες λιθίου δεν έχουν πρόβλημα με το να τις φοτρίζεις για λίγο.

Αλλά καλό θα ήταν μια στο τόσο να αφήνεις την μπαταρία να "πεθάνει" και να κάνεις μια πλήρη φόρτιση.

Όταν λες "καλο" τι έννοεις;
Γενικά, όπως σου έγραψα παραπάνω, δεν έχει πρόβλημα πότε και πόσο θα την φορτίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Όταν λες "καλο" τι έννοεις;
Γενικά, όπως σου έγραψα παραπάνω, δεν έχει πρόβλημα πότε και πόσο θα την φορτίζεις.
Απλά με ανησυχεί μήπως τα φτήσει γρηγορά η μπαταρία και με φοβίζει ότι οταν θα το συνδέσω για λίγο στον υπολογιστή μήπως έτσι τα φτήσει πιο γρήγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Απλά με ανησυχεί μήπως τα φτήσει γρηγορά η μπαταρία και με φοβίζει ότι οταν θα το συνδέσω για λίγο στον υπολογιστή μήπως έτσι τα φτήσει πιο γρήγορα

Εγώ το έχω περίπου 7 μήνες και δεν έχω παρατηρήσει πτώση της μπαταρίας.
Αν κάποιος το έχει περισσότερο καιρό ας μας πει τις εντυπώσεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Εγώ το έχω περίπου 7 μήνες και δεν έχω παρατηρήσει πτώση της μπαταρίας.
Αν κάποιος το έχει περισσότερο καιρό ας μας πει τις εντυπώσεις του.

Ω φαίνετε να έχει καλή μπαταρία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει...
φαντάζομαι ότι έχεις φιάξει τη library με όλα τα mp3 σου και έχεις επιλεγμένο το manual update...
Πάνε στα Preferences -> iPod και ενεργοποίησε το "Only update checked songs"
Έτσι απλά θα τικάρεις(ή θα ξέτικάρεις) τα κομμάτια που θες και όταν τελειώνεις απλά θα πατάς "update iPod"...
Οταν πάω στο Preferences -> ipod βλέπω μόνο τα παρακάτω... Τι να διαλέξω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ipod.jpg
    ipod.jpg
    161.2 KB · Εμφανίσεις: 348

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Λάθος έκανα με το manual update! Στο auto βγαίνει...
Σορρυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ipod.jpg
    ipod.jpg
    49.6 KB · Εμφανίσεις: 365

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άλλη μια απορία!
Υποθέτουμε ότι έχω κάποια τραγούδια στο Ipod και το συνδέω σε υπολογιστή που έχει iTunes , υπάρχει κίνδυνος να σβηστούν τα τραγούδια;
Αν ναι αυτό ισχύει και στην περίπτωση του ίδιου υπολογιστή αλλά σε διαφορετικό λογαριασμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Άλλη μια απορία!
Υποθέτουμε ότι έχω κάποια τραγούδια στο Ipod και το συνδέω σε υπολογιστή που έχει iTunes , υπάρχει κίνδυνος να σβηστούν τα τραγούδια;
Αν ναι αυτό ισχύει και στην περίπτωση του ίδιου υπολογιστή αλλά σε διαφορετικό λογαριασμό;

Χωρίς να το έχω δοκιμάσει...

Αν ο άλλος υπολογιστής έχει ανοιχτό το iTunes (ή την επιλογή να ανοίξει αυτόματα μόλις συνδεθεί iPod) και είναι στο αυτόματο update τότε πιστεύω ότι θα πάει να κάνει update με τη library αυτού του υπολογιστή! (κοινώς κλάφτα!)

Για ίδιο υπολογιστή και άλλο λογαριασμό μάλλον τα ίδια πρέπει να ισχύουν. Απ' ότι είδα το iTunes έχει ένα αρχείο iTunes.pref μέσα στο φάκελο "documents and settings" του χρήστη μου. Άρα σε άλλο λογαριασμό προφανώς θα έχει τα default (auto update)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Χωρίς να το έχω δοκιμάσει...

Αν ο άλλος υπολογιστής έχει ανοιχτό το iTunes (ή την επιλογή να ανοίξει αυτόματα μόλις συνδεθεί iPod) και είναι στο αυτόματο update τότε πιστεύω ότι θα πάει να κάνει update με τη library αυτού του υπολογιστή! (κοινώς κλάφτα!)

Για ίδιο υπολογιστή και άλλο λογαριασμό μάλλον τα ίδια πρέπει να ισχύουν. Απ' ότι είδα το iTunes έχει ένα αρχείο iTunes.pref μέσα στο φάκελο "documents and settings" του χρήστη μου. Άρα σε άλλο λογαριασμό προφανώς θα έχει τα default (auto update)...
Κατάλαβα, γκρρρ δεν μπορούσαν να σε άφηναν να κάνεις ένα απλό drap and drop όπως σε όλα τα mp3 player; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επίσης για την εγγύηση πρέπει να κάνω κάτι;
Κάτι ακόμη, αξεσουάρ που μπορώ να βρώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Επίσης για την εγγύηση πρέπει να κάνω κάτι;
Κάτι ακόμη, αξεσουάρ που μπορώ να βρώ;


Για την εγγύηση δεν έχω ιδέα. Εγώ δεν έκανα τίποτα (και ούτε έχω κάνει ποτέ τίποτα για οποιαδήποτε συσκευή έχω αγοράσει... αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα)


Για αξεσουάρ, στο apple store, ή σε γνωστή ελληνική αλυσίδα καταστημάτων υπολογιστών ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εμένα μου έχει 2 κάρτες και μου λέει να τις συμπληρώσω και τις στείλω...

Τα έξοδα αποστόλης κάνουν να μην σε συμφέρει να τα αγοράσεις από το εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εμένα μου έχει 2 κάρτες και μου λέει να τις συμπληρώσω και τις στείλω...

Και 'μένα αλλά δεν τις έστειλα! :redface:
Γενικά όποτε χρειάζομαι service συνήθως πάω στην αντιπροσωπεία με την απόδειξη αγοράς και είμαι ΟΚ!


Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τα έξοδα αποστόλης κάνουν να μην σε συμφέρει να τα αγοράσεις από το εξωτερικό;

Με μια γρήγορη ματιά οι τιμές του apple store είναι "ίδιες" με τις ελληνικές
Αυτό που στο apple store έχει 40$, εδώ έχει 40ευρώ, οπότε αν βάλεις και τα έξοδα αποστολής έρχονται πάνω κάτω στα ίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο είδος "restart" στον ipod και αν ναι σε τι εξυπηρετή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top