Συναίσθημα ή λογική;

Όταν πρέπει να πάρετε κάποια απόφαση χρησιμοποιείτε...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 120)
  • ... το συναίσθημα

    Ψήφοι: 39 32.5%
  • ... τη λογική

    Ψήφοι: 74 61.7%
  • Ανάλογα την κατάσταση...

    Ψήφοι: 7 5.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όταν πρέπει να πάρετε κάποια απόφαση , χρησιμοποιήτε το μυαλό/λογική σας ή την καρδία/συναίσθημα σας ;

Προσωπικά προσπαθώ να συνδιάσω και τα 2, αλλά πάντα δίνω λιγη παραπάνω προτεραιότητα στο συναίσθημα. Μέχρι στιγμής σε καλό μου βγήκε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Εξαρτάται την απόφαση: Αν είναι πολύ σημαντική, τότε σίγουρα τη λογική (συνήθως τα βάζω κάτω, εξετάζω τα υπέρ και τα κατά, κάνω μια προσέγγιση για τα μελλον). Αν και είμαι πολύ συναισθηματικός άνθρωπος, έχω "πιάσει" τον εαυτό μου να συμπεριφέρεται υπολογιστικά όλο και περισσότερο καθώς μεγαλώνω. Οι καθημερινές ανάγκες είναι μάλλον η αιτία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγώ πάλι βλέπω πολλές φόρες να τον ευατό μου να σκέφτεται συναισθηματική με αποτέλεσμα η απόφαση που παίρνω να μην είναι τόσο θετική όσο για τους άλλους:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
θα έλεγα οτι δρας παρορμητικά, που δικαιολογείται από το νεαρό της ηλικίας. Τώρα αν οι αποφάσεις που παίρνεις δυσαρεστούν τους άλλους και αυτό συμβαίνει πολλές φορές, τότε ίσως πρέπει να τις εξετάσεις πάλι... αν βέβαια είσαι εσύ ευχαριστημένος και κρίνεις ότι σωστά έπραξες, δεν μπορεί να σου πει κανεις τίποτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό που είπα ήταν ότι καμία φόρα κάνω κάτι που είναι για θετικό για τον άλλον και όχι τόσο για εμένα :/:
Ομως αν αυτός άλλος είναι κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο τότε δεν το σκέφτομαι καν μιας η χαρά του αγαπημένο αυτού προσώπου είναι δίπλη χαρά για εμένα :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
i'm sorry, κατάλαβα λάθος:(

το να κάνεις κάτι που θα ευχαριστήσει περισσότερο τον άλλον, τότε ναι, δρας συναισθηματικά και αλτρουιστικά. Και αυτό είναι υπέρ σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ο καθένας μας πάντα αμφιταλαντεύεται μεταξύ λογικής και συναισθήματος...Παλιότερα λειτουργούσα με το συναίσθημα καθαρά!Μεγαλώνοντας η λογική έρχεται πρώτη και μετά η καρδιά...Τώρα θα μου πεις με την λογική αγαπάς; Όχι...αλλά με την λογική καταλάβαίνεις π.χ. αν αξίζει μια σχέση να υπάρχει 'η όχι...

Το παράδοξο με εμένα είναι ότι πολλές φορές εκεί που χρειάζεται λογική χρησιμοποιώ συναίσθημα και το αντίθετο...Είμαι ένα παράδοξο από μόνη μου :P 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ απο μικρή θυμάμαι πάντα με την λογική ενεργούσα για να αποφεύγω και κάποια λάθη που μετά θα μετάνιωνα;)
Μια φορά πήγα με το συναίσθηαμ και το μετάνιωσα αλλά πάλι καλά έμαθα απο τότε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Το να δρας με τη λογική δεν σημαίνει ότι δρας εγωιστικά, δεν νομίζω να δρω συναισθηματικά όταν υπολογίζω οι πράξεις μου να είναι διακριτικές και να μην εππηρεάζουν αρνητικά τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Μια και εγώ είμαι πολύ συναισθηματικός τύπος, δρω περισσότερες φορές με το συναίσθημα. Γενικά δεν είμαι και τόσο άτομο ''του πρέπει''...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Και εγώ την λογική επιλέγω, αν και το συναίσθημα είναι που σε ταλαιπωρεί και σε επιρεάζει πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αναλογα την περιπτωση...
Παντος για μια σοβαροτατι περιπτωση που εχουμε τωρ αμε τον πατερα μου αποφασισαμε με το συνεστιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η χρήση της λογικής είναι αποτέλεσμα συναισθηματικής πράξης!

Αν κάτσετε και αναλογιστείτε τις φορές που λειτουργήσατε σε κάτι "λογικά" θα διαπιστώσετε ότι αυτό ήταν απόρροια κάποιου συναισθήματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όχι πάντα...και σου δίνω αντιπαράδειγμα: όσες αποφάσεις παίρνουμε ένεκα συνθηκών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Όταν πρέπει να πάρετε κάποια απόφαση , χρησιμοποιήτε το μυαλό/λογική σας ή την καρδία/συναίσθημα σας ;

Προσωπικά προσπαθώ να συνδιάσω και τα 2, αλλά πάντα δίνω λιγη παραπάνω προτεραιότητα στο συναίσθημα. Μέχρι στιγμής σε καλό μου βγήκε... :)

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες παραπάνω.Πρώτα το συναίσθημα και μετά η λογική.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμ μάλλον τη λογική χρησιμοποιώ αν και όχι πάντα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
όχι πάντα...και σου δίνω αντιπαράδειγμα: όσες αποφάσεις παίρνουμε ένεκα συνθηκών.


μα οι συνθήκες δεν μας προκαλούν συναισθήματα? και πάλι βάσει αυτών δεν θα πάρουμε την απόφαση?

παράδειγμα....
η λογική μου, μου λέει ότι δεν πρέπει να αλλάξω δουλειά γιατί είναι ένα μεγάλο ρίσκο, γιατί βάσει των συνθηκών της ζωής μου αυτή τη στιγμή δεν με παίρνει να πάει κάτι στραβά... αυτό όμως στην πραγματικότητα ....δεν είναι απόρροια του συναισθήματος του φόβου που έχω βάση της γνώσης και της εμπειρίας μου για το πόσα κακά μπορεί να προκληθούν στη ζωή μου αν κάτι δεν πάει καλά επαγγελματικά?
άρα... τι έχουμε εδώ? έχουμε το συναίσθημα του φόβου... και βάσει αυτού πορευόμαστε και λέμε... η λογική μου μπλα μπλα μπλα... ;)


ότι κι αν κάνουμε είναι βάση κάποιου συναισθήματος....
απλά κάποιες φορές το έχουμε μετονομάσει σε "λογική" για να νοιώθουμε πιό ασφαλείς και να μην κοπανάμε το κεφάλι μας στον τοίχο αν στραβώσει... εγώ το έκανα αυτό βάση της λογικής άρα ήταν και σωστή κίνηση άσχετα αν δεν πήγε καλά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Και εγώ την λογική επιλέγω, αν και το συναίσθημα είναι που σε ταλαιπωρεί και σε επιρεάζει πολύ


το μήλο κάτω απο την μηλιά θα πέσει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
μα οι συνθήκες δεν μας προκαλούν συναισθήματα? και πάλι βάσει αυτών δεν θα πάρουμε την απόφαση?

παράδειγμα....
η λογική μου, μου λέει ότι δεν πρέπει να αλλάξω δουλειά γιατί είναι ένα μεγάλο ρίσκο, γιατί βάσει των συνθηκών της ζωής μου αυτή τη στιγμή δεν με παίρνει να πάει κάτι στραβά... αυτό όμως στην πραγματικότητα ....δεν είναι απόρροια του συναισθήματος του φόβου που έχω βάση της γνώσης και της εμπειρίας μου για το πόσα κακά μπορεί να προκληθούν στη ζωή μου αν κάτι δεν πάει καλά επαγγελματικά?
άρα... τι έχουμε εδώ? έχουμε το συναίσθημα του φόβου... και βάσει αυτού πορευόμαστε και λέμε... η λογική μου μπλα μπλα μπλα... ;)


ότι κι αν κάνουμε είναι βάση κάποιου συναισθήματος....
απλά κάποιες φορές το έχουμε μετονομάσει σε "λογική" για να νοιώθουμε πιό ασφαλείς και να μην κοπανάμε το κεφάλι μας στον τοίχο αν στραβώσει... εγώ το έκανα αυτό βάση της λογικής άρα ήταν και σωστή κίνηση άσχετα αν δεν πήγε καλά ;)

λογικά, η αλλαγή εργασίας είναι ρίσκο. Ρίσκο όμως είναι και να μείνεις στην ίδια δουλειά, γιατί μπορεί αυριο μεθαυριο, να κλείσει η εταιρεία! Αν φοβάσαι για το επαγγελματικό μέλλον, θα πρέπει να φοβάσαι γενικότερα, όχι μόνο όταν αλλάζεις δουλειά. Άρα δεν μπορώ να πω ότι αποφασίζω να αλλάξω δουλειά ή να μείνω στην ίδια επειδή φοβάμαι. Αποφασίζω να μείνω ή να φύγω λόγω χρημάτων, λόγω φύσεως εργασίας, λόγω θέσης, λόγω τοποθεσίας, κλπκλπ..

Να τονίσω ότι δεν διαφωνώ με το ότι πολύ συχνά μετονομάζουμε το συναίσθημα "λογική", ιδίως σε ότι αφορά τις ανθρώπινες σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Λόγω παρορμητικού χαρακτήρα, δυστυχώς λειτουργώ βάση του συναισθήματος και κάνω συχνά πυκνά λάθος κινήσεις, λάθος εκτιμήσεις κ.λ.π. Την λογική μου την χρησιμοποιώ άριστα, όταν πρόκειται να συμβουλέψω κάποιον άλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top