Θα αλλάζατε το θρήσκευμα στο πιστοποιητικό γεννήσεως σε άθεος;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μπορω να δεχτω ουτε κατα διανοια να γραφει ενα εγγραφο για μενα οτι ειμαι κατι... που δεν ειμαι! Χριστιανος δηλαδη. Δεν καταλαβαινω πως μπορει κανεις να νιωθει απαθης με την ψευτοταμπελοποιηση του...
+10000! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Δεν θα το άλλαζα μιας και δεν είμαι άθεος. Αν ήμουν δεν θα είχα πρόβλημα να το αλλάξω αν και πιστεύω ότι δεν πρέπει να γράφεται στο πιστοποιητικό γεννήσεως το θρήσκευμα.

Τα άπειρα προβλήματα είχε αντιμετωπίσει φίλος μου μουσουλμάνος που είχε την ατυχία... να γεννηθεί σε χριστιανικό κράτος (βλέπε Ελλάς). Βέβαια μιλάμε για την ταυτότητα στην οποία σωστά έχει καταργηθεί το θρήσκευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos thanos

Νεοφερμένος

Ο νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ενδιαφερον θεμα για πρωι στην δουλεια.
ειναι λιγο ανοητο να αναγραφεται τετοιο πρωσωπικο δεδομενο αφου και εγω ως Χ.Ο. δεν ειμαι και πολυ, ομως και αλλοι.δημοσιο εγγραφο ... ο θεε μου δεν αντεχω αλλο!!!
στο εγγραφο για το θρησκευμα παντως ειναι λογικο ο αθεος να αφηνει το κουτακι αδιανο, δεδομενου οτι υπαρχουν "θρησκευματα" που δεν θρησκευουν θεο αλλα αλλα πραγματα, ετσι γινεται η παρεξηγηση, ετσι πρεπει να αναγραφεται η λεξη αθρεισκος!δεν πηστευω σε καμια θρησκεια και οχι σε κανεναν θεο. ο σατανιστης μπορει να γραφει οτι ειναι αθεος διοτι εχει θρησκευμα που δεν περιλαμβανει θεο αλλα κατι αλλο, απο μενα σεβαστο αν και δεν το αποδεχομαι.
απο την αλλη υπαρχουν πολλοι αθεισμοι, οπως επιστημονικος αθεισμος, υπερανθρωπινος αθεισμος, κοινωνοκοπολιτικος-μαρξιστικος αθεισμος και ψυχοπατερναλιστικος αθεισμος , διαλεκται και παρτε!!! ομως απλα να λες αθεος, δεν λεει!
αν και κατα βαση ειναι μοδα, να παιξουμε με κατι διαφορετικο για να εχει να λεει ο εγωπαθεις μικρος αντιδραστικος εαυτος μας, οτι υπαρχει γυρω αφου δεν το εχω φταιξει εγω, τοτε ποιος, τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν μπορω να δεχτω ουτε κατα διανοια να γραφει ενα εγγραφο για μενα οτι ειμαι κατι... που δεν ειμαι! Χριστιανος δηλαδη. Δεν καταλαβαινω πως μπορει κανεις να νιωθει απαθης με την ψευτοταμπελοποιηση του...
Και εγώ μαζί σου για άλλους λόγους βασικά αλλά στρατό πήγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Συγνώμη που θα στο πω αλλά αυτή η ψυχή σου έλεγε βλακείες. Αυτή η αδιαφορία για τα κακώς κείμενα του τόπου μας αλλά και η πλήρη απάθεια σε οποιαδήποτε δράση να διορθωθούν κάποια πράγματα εκός και τσούζεται το ιδιέταιρε μου κολαράκι είναι μια από τις αιτίες αυτής της παρακμής του τόπου αυτού.

Σε προσωπικό τώρα επίπεδο πάλι χαζομάρα είναι.

μάλλον δεν κατάλαβες τι ακριβώς εννοώ, αλλά δε θα κάνω τον κόπο να εξηγήσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
μάλλον δεν κατάλαβες τι ακριβώς εννοώ, αλλά δε θα κάνω τον κόπο να εξηγήσω..
ΟΚ μην κάνεις κόπω να εξηγήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Χμμμ κλασικά θα πω ότι θεωρώ το πιο σωστό να μην αναγράφεται το θρήσκευμα στο πιστοποιητικό γεννήσεως. Για να ακριβολογώ δε βρίσκω καμία λογική στο να αναγράφεται σε επίσημα κρατικά έγγραφα. Επειδή το θέμα μας δεν είναι αυτό όμως θα ήθελα να το αλλάξω μιας και είμαι άθεη. Βέβαια αν η διαδικασία είναι περίπλοκη μπορεί και να βαρεθώ :P δε με νοιάζει και πολύ τι φαίνεται ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Να αλλάξω την ανοησία, με μία άλλη; Όχι! Αυτό συγχωρείται μόνο στη νηπιακή μας φάση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα αλλάζατε το θρήσκευμα στο πιστοποιητικό γεννήσεως σε άθεος;
θα το κανατε? κ αν ναι? πιστευετε? οτι θα επιρεαζε κατι στον κοινωνικο περιγυρο σας? στην ευρεση εργασιας?
Θα προτιμούσα να καταργηθεί καλύτερα το εν λόγω πεδίο. :|





Ποια η σχέση του σε τι πιστεύουμε (ή μη) με ένα κρατικό έγγραφο, όπως ανέφεραν και παραπάνω; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ποια η σχέση του σε τι πιστεύουμε (ή μη) με ένα κρατικό έγγραφο, όπως ανέφεραν και παραπάνω;


Σημερα μας ακούγεται παράλογο. Σε παλιές, καλές εποχές όμως, υπήρχε το "πιστοποιητικό φρονημάτων", που αν δεν έγραφε ΧΟ και "Εθνικόφρων", το λιγότερο που μπορούσες να πάθεις ήταν να μην μπορείς να βρεις δουλειά.

(Το "παλιές εποχές" μην το πάρεις πολύ κυριολεκτικά)


Τι καταλαβαίνουμε από αυτό το γεγονός:

α) Ότι όποιος δεν τα είχε καλά με το Κράτος, είχε προβλήματα και με την Εκκλησία.
β) Ότι όποιος δεν τα είχε καλά με την Εκκλησία, είχε προβλήματα και με το Κράτος.

Πολύ συχνά μάλιστα, τα πιστοποιητικά φρονημάτων εκδίδονταν από ιερείς, είδει "συστατικής επιστολής".

(Πως έκανε ο Χριστόδουλος με τον Βαβύλη; Καμμία σχέση.)


Αυτή η αλληλεπικάλυψη ΔΕΝ έχει ιαθεί, και ΟΥΤΕ πρόκειται να γίνει - τουλάχιστον δεν θα το προλάβουμε εμείς.


Σας αφήνω τώρα. Κυριακή σήμερα, να μην ανάψω ένα κεράκι;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Και εγώ μαζί σου για άλλους λόγους βασικά αλλά στρατό πήγες?

Πηγα. Τοτε ομως δεν ειχα "ψαχτει" ακομα και ημουν Χ.Ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Γράφεται θρήσκευμα στο πιστοποιητικό γεννήσεως???
Δεν το έχω δει πουθενά αυτό, άλλωστε αρκετά μετά τη γέννηση παίρνεις επίσημα θρησκεία όταν σε βαφτίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
άλλωστε αρκετά μετά τη γέννηση παίρνεις επίσημα θρησκεία όταν σε βαφτίζουν.


Νομίζεις. Είμαστε όλοι ΧΟ by default.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενας γνωστος μου κανει κατι τετιες διαδικασιες για να παρει απαλαγι απο τα θρησκευτικα. Μολις μου ειπε ολα αυτ απου εχει κανει, και ακομα του ζητανε το ενα και το αλλο χαρτι και να κανει το ενα και το αλλο, και τις "συνεπιες" (δεν τον παντρευει η εκκλησια, δεν μπορει να θαφτει κλπ) σκευτικα οτι, οκ, δεν πιστευω, δεν εω προβλημα να το δηλωσω επισιμα, αλλα ολο αυτο γιατι; Ιδικα αυτος που ειναι 16 ετων και το κανει μονο και μονο για μαγκια και για να μην του πριζει τα @@ ο θρησκευτικος. Νταξει, δεν λεω, ο συγκεκριμενος θρησκευτικος (τον εχω και εγω και τον εχει και ολη μου η παρεα) δεν υποφερετε, αλλα δεν παυουμε να ειμαστε σε μια ηλικια που αλλαζουμε γνωμες καθε milisecond... Αν αργοτερα αυτο το παιδι πιστεψει στον Χριστιανισμο, φανταστιτε τι θα πρεπει να τραβιξει παλι για να παντρευτει, να βαφτισει το παιδι του και τελος να κηδευτει...

Για αυτο καλο ειναι μια τετια κινιση να γινετε μετα απο καπια ηλικια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Νομίζεις. Είμαστε όλοι ΧΟ by default.
ναι, λες και αν ήμασταν μετά τους 9 μήνες ζωής μας, κάτι θα άλλαζε... :P

Θα είχε πήξει το μυαλό μας και πλέον θα επιλέγαμε ελεύθερα; LOL
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ενας γνωστος μου κανει κατι τετιες διαδικασιες για να παρει απαλαγι απο τα θρησκευτικα. Μολις μου ειπε ολα αυτ απου εχει κανει, και ακομα του ζητανε το ενα και το αλλο χαρτι και να κανει το ενα και το αλλο, και τις "συνεπιες" (δεν τον παντρευει η εκκλησια, δεν μπορει να θαφτει κλπ) σκευτικα οτι, οκ, δεν πιστευω, δεν εω προβλημα να το δηλωσω επισιμα, αλλα ολο αυτο γιατι; Ιδικα αυτος που ειναι 16 ετων και το κανει μονο και μονο για μαγκια και για να μην του πριζει τα @@ ο θρησκευτικος. Νταξει, δεν λεω, ο συγκεκριμενος θρησκευτικος (τον εχω και εγω και τον εχει και ολη μου η παρεα) δεν υποφερετε, αλλα δεν παυουμε να ειμαστε σε μια ηλικια που αλλαζουμε γνωμες καθε milisecond... Αν αργοτερα αυτο το παιδι πιστεψει στον Χριστιανισμο, φανταστιτε τι θα πρεπει να τραβιξει παλι για να παντρευτει, να βαφτισει το παιδι του και τελος να κηδευτει...

Για αυτο καλο ειναι μια τετια κινιση να γινετε μετα απο καπια ηλικια....
Δεν χρειάζεται να δηλώσεις καμία άλλη θρησκεία επίσημα ούτε καμία άλλη διαδικασία για να πάρεις απαλλαγή από τα θρησκευτικά. Απλά, όπως πάντα οι προσηλυτισμός-lovers καθηγητές θρησκευτικών καθώς και διευθυντές δεν σε ενημερώνουν για τις διαδικασίες και θα πρέπει να τα βρίσκεις μόνος σου.



Δελτίο τύπου YΠ.E.Π.Θ 24-02-2005

«Για όσους μαθητές δεν επιθυμούν την παρακολούθηση, ή την συμμετοχή τους στις ανωτέρω δραστηριότητες, το Υπουργείο Παιδείας με την Εγκύκλιο Γ2/61723-13/6/2002, παρέχει το δικαίωμα της πλήρους απαλλαγής τους, [highlight]αρκεί ο ίδιος ο μαθητής, ή ο γονέας αυτού, να δηλώσει εγγράφως την επιθυμία του χωρίς να υποχρεούται σε καμία περαιτέρω εξήγηση, ή διευκρίνιση[/highlight]. Η Πολιτική Ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, θεωρεί πως το όλο θέμα καλύπτεται επαρκώς και με απόλυτο σεβασμό στην μη παραβίαση θρησκευτικών ή άλλων πεποιθήσεων των πολιτών»
Εγκύκλιος Γ2/61723/13-06-2002, ΥΠ.Ε.Π.Θ.

«Ύστερα από την υποβολή ερωτημάτων σχετικά με το θέμα της απαλλαγής των μαθητών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από το μάθημα των θρησκευτικών, την Προσευχή και τον εκκλησιασμό, σας κάνουμε γνωστό ότι η απαλλαγή αυτή πρέπει να στηρίζεται σε δήλωση του ίδιου του μαθητή αν είναι ενήλικος ή των γονέων του αν είναι ανήλικος στην οποία θα αναφέρει ότι δεν είναι Χριστιανός Ορθόδοξος, [highlight]χωρίς να είναι υποχρεωτική η αναφορά του θρησκεύματος στο οποίο ανήκει[/highlight]. Σε περίπτωση απαλλαγής του μαθητή από την παρακολούθηση του μαθήματος των θρησκευτικών, στη θέση "θρήσκευμα" στον Απολυτήριο Τίτλο δεν υπάρχει λόγος αναγραφής ενδείξεως»

Ένα απλό χαρτί θέλει και καμιά άλλη διαδικασία. Ας τυπώσει τον νόμο και να τους τον δείξει. Αν πάλι αρνούνται, ένα τηλεφωνηματάκι στην διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να σου πουν κι αυτοί τη γνώμη τους. ;)
Ή αναφορά ότι έχει γνωστό στην εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου (τυγχαίο όνομα) και θα τους κατηγορήσουν για προσηλυτισμό. :)


Η εγκύκλιος δεν αναφέρει τίποτα για πιστοποιητικό γεννήσεως.-
Ας αναφέρει την λέξη "καταγγελία" και "μέσα μαζικής ενημέρωσης" και θα δεις για πότε θα αλλάξουν γνώμη. :whistle:




Έχετε ένα μεγάλο εργαλείο στα χέρια σας που ελπίζω να βγάλει τα παιδιά από τον σκοταδισμό και τις αυθαιρεσίες των καθηγητών: internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Soraya

Νεοφερμένος

Η Soraya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ο σατανιστης μπορει να γραφει οτι ειναι αθεος διοτι εχει θρησκευμα που δεν περιλαμβανει θεο αλλα κατι αλλο, απο μενα σεβαστο αν και δεν το αποδεχομαι.


Το ξερω οτι ειναι εκτος θεματος, αλλα θελω να κανω μια παρατηρηση εδω.
Ο σατανιστης δεν ειναι αθεος. Για να πιστεψει και να λατρεψει καποιος τον διαβολο, εκ των πραγματων πρεπει να αναγνωρισει οτι υπαρχει και Θεος, απλως πιστευει οτι η δυναμη του διαβολου ειναι μεγαλυτερη. Πιστευει ομως στην υπαρξη του Θεου, αλλο αν τον μισει.
Υπαρχουν βεβαια και εκεινοι οι οποιοι πιστευουν γενικοτερα στο κακο, στην ιδεα του να ακολουθουμε τα ενστικτα μας, να μην υπαρχει ηθικη κτλ. Αυτοι δεν πιστευουν ουτε σε Θεο ουτε σε διαβολο, αλλα ονομαζουν εαυτους "σατανιστες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@Γιωργος Δεν το ηξερα οτι ειναι ετσι αλλα και παλι την πειρε πια την απαλαγη το παιδακι... Αλλα και παλι μην νομιζεις.. Με τον συγκεκριμενο θρησκευτικο ικανος ητανε να φωναξει ο ιδιος τον Τριανταφυλοπουλο για να καταγκειλει τους Σατανιστες (γιατη η ΧΟ εισαι η Σατανιστης, δεν εχει αλλες θρησκιες ουτε αθεΐα) που μαλιστα εχουν το θρασος να μεγαλωνουν τα παιδια τους με λαθος τροπο και να τους δεινουν απαλαγη απο το συμαντικοτερο και ιεροτερο μαθημα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
προφανως και ΔΕΝ θα το αλλαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για ποιους λόγους; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top