Ωριμότητα: Υφίσταται τέτοια απόλυτη έννοια;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπορούμε να πούμε οτι κάποιος ειναι ώριμος αντικειμενικά?
Ή μήπως η ωριμότητα ειναι κάτι υποκειμενικό που αλλιώς το αντιλαμβάνεται ο καθένας μας και με διαφορετικά κριτήρια?

Εγώ υποστηρίζω το δεύτερο αλλά θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν παρατηρίσει κανείς τις έντονες διαφόρες συμπεριφοράς από ατόμα ίδιας ηλικίας τότε θα υποθέση ότι κάτι δεν κάτι δεν πάει καλά και ότι κάποια άτομα σκέφτονται διαφορετίκα απο τι ο ηλικιακός τους κύκλος.
Εγώ τουλάχιστον αυτό το αποκαλώ ωριμότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν λες πως ορίζεις αυτές τις ηλικιακές διαφορές... Με ποιό κριτήριο θα πεις πχ οτι ο Χ 16χρονος είναι ώριμος και με ποιό οτι ο Υ είναι ανώριμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απλά θα συγκρίνω δύο 16 χρόνους. :) Μιας και πιστεύω ότι δεν ύπαρχουν κάποια standars ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άρα δεν πιστευεις οτι υπάρχει αντικειμενική ωριμότητα, ο καθένας την ορίζει όπως θέλει, σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φυσικά κάποια άτομα δεν είναι κάθολου εύκολο να τα πεί κάποιος ώριμα...
Π.χ.: Κάποιος που πουλάει μαγκια στον καθηγητή του ή γενικά είναι με την μαγκία στο στόμα ή κάποιος που νομίζει ότι ολες οι γυναίκες είναι π%$%$ δεν νομίζω κάποιος να τον πει ώριμο με ευκολία......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Kι όμως για εκείνον μπορεί να είναι ωριμότητα το οτι πιστευει οτι όλες οι γυναίκες ειναι π*****ς καθώς πιστευει οτι το "ανακάλυψε" λόγω της ωριμότητας του και όποιος άλλος έχει την ίδια άποψη τον θεωρεί εξίσου ώριμο. Αντιθέτως κάποιος που είναι ρομαντικός και δεν έχει τέτοιες απόψεις θα τον θεωρήσει ανώριμο καθώς "δεν έχει καταλάβει ακόμα πως είναι η ζωή".
Άρα βλέπεις πόσο υποκειμενικό είναι? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σίγουρα είναι υποκειμενικό.. Αλλά κάποιες φορές η πλειοψηφία συμφωνεί και δεν νομίζω ότι αυτό είναι τυχαίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολλές φορές η πλειοψηφία έχει άδικο... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πολλές φορές όχι όλες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
καλά δε μου λέτε, καθεστε δίπλα δίπλα και αντί να τα λέτε τα γράφετε εδώ??:P:P:P:P:P

άντε να κάνω και εγώ μια σφήνα στη συζήτηση:P

πιστεύω ότι υπάρχουν και αντικειμενικά αλλά και υποκειμενικά κριτήρια για να χαρακτηριστεί κάποιος ώριμος από τους άλλους αλλά και από τον ίδιο.
Δεν μπορεί νομίζω να αμφισβητήσει κανείς, ότι κάποιος που έχει λάβει σωστή παιδεία (από την οικογενειά του αλλά και από το εκπαιδευτικό περιβάλλον) μπορεί να διακρίνει κάποια αντικειμενικά κριτήρια και να βασιστεί πρώτα σε αυτά και ύστερα στις δικές του εμπειρίες, για να χαρακτηρίσει κάποιον ώριμο.
Θα μου πείτε, ποια είναι η σωστή παιδεία? ε, αυτό είναι άλλο ζήτημα, πολύ μεγάλο, θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
καλά δε μου λέτε, καθεστε δίπλα δίπλα και αντί να τα λέτε τα γράφετε εδώ??:P:P:P:P:P

Γι'αυτό λέω οτι έχουμε καεί εντελώς :P :P

άντε να κάνω και εγώ μια σφήνα στη συζήτηση:P

πιστεύω ότι υπάρχουν και αντικειμενικά αλλά και υποκειμενικά κριτήρια για να χαρακτηριστεί κάποιος ώριμος από τους άλλους αλλά και από τον ίδιο.
Δεν μπορεί νομίζω να αμφισβητήσει κανείς, ότι κάποιος που έχει λάβει σωστή παιδεία (από την οικογενειά του αλλά και από το εκπαιδευτικό περιβάλλον) μπορεί να διακρίνει κάποια αντικειμενικά κριτήρια και να βασιστεί πρώτα σε αυτά και ύστερα στις δικές του εμπειρίες, για να χαρακτηρίσει κάποιον ώριμο.
Θα μου πείτε, ποια είναι η σωστή παιδεία? ε, αυτό είναι άλλο ζήτημα, πολύ μεγάλο, θα έλεγα.

Άρα καταλήγουμε οτι τελικά είναι κάτι υποκειμενικό αφού κατέληξες οτι εξαρτάται απο τη σωστή παιδεία η οποία ειναι κάτι υποκειμενικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γιατί η σωστή παιδεία είναι κάτι το υποκειμενικό?

αν η κοινη αποδοχή είναι ότι ο άνθρωπος γίνεται καλύτερος αναπτύσσοντας την κριτική του σκέψη, εμπλουτίζοντας τις γνώσεις του και βελτιώνοντας τον εσωτερικό του κόσμο, και φορέας/αιτία αυτού η παιδεία, τότε, για μένα, η παιδεία είναι αντικειμενικό κριτήριο.

Ξέρεις, νομίζω ότι οδηγούμαστε στο "παράλογο": αφού είμαστε μοναδικοί και σκεφτόμαστε μοναδικά, δεν υπάρχει η έννοια της αντικειμενικότητας.
Πάνω σε αυτό, ομολογώ ότι δεν μπορώ να στηρίξω επιχειρηματολογία. Άρα μπορεί και να έχω λάθος στα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
To προφανές για εσένα/εμένα μπορεί για κάποιον άλλο να μην είναι και τόσο "προφανές" ;)

Άρα θα συμφωνήσω με την τελευταία παράγραφο του post σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όταν μιλάμε για τους ανθρώπους νομίζω ότι όλοι μα όλοι οι χαρακτηρισμοί είναι υποκειμενικοί. Είναι πάντα βάσει των δικών μας κριτηρίων όπου τα δικά μας κριτήρια είναι και πάλι υποκειμενικά και ούτω καθεξής!

Αν τώρα μιλήσουμε για φρούτα, νομίζω ναι, εδώ μπορούμε να πούμε πιο αντικειμενικά αν κάποιο είναι ώριμο ή όχι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
....
Αν τώρα μιλήσουμε για φρούτα, νομίζω ναι, εδώ μπορούμε να πούμε πιο αντικειμενικά αν κάποιο είναι ώριμο ή όχι :P

:worship:
:worship:
:worship:

(τα smilies είναι μουσουλμανάκια:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Η ωριμότητα ενός ανθρώπου (και όχι ενός φρούτου που σωστά έθεσε η super ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ) είναι εντελώς υποκειμενική. Ο τρόπος που λειτουργώ και σκέφτομαι εγώ στη ζωή μου, γιατί έτσι μου έχουν μάθει, μπορεί να μην έχει καμία σχέση με αυτόν της Michelle για παράδειγμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάποια από τις δυο μας είναι ανώριμη.
Υπάρχουν όμως κάποια πράγματα, που ο τρόπος αντιμετώπισής τους είναι ένας, οπότε οποιοσδήποτε άλλος τρόπος οδηγεί στο συμπέρασμα της ανωριμότητας.
Π.χ. όταν σε μία οικογένεια υπάρχουν οικονομικά προβλήματα, η λογική λέει ότι θα περιοριστούν τα χαζά έξοδα προκειμένου να καλυφθούν τα απαραίτητα. Αν κάποιο μέλος της λειτουργήσει διαφορετικά και φέρει την οικογένεια σε αδιέξοδο, τότε αυτό το μέλος αντικειμενικά λειτούργησε ανώριμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
παράδειγμα. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάποια από τις δυο μας είναι ανώριμη.
Υπάρχουν όμως κάποια πράγματα, που ο τρόπος αντιμετώπισής τους είναι ένας, οπότε οποιοσδήποτε άλλος τρόπος οδηγεί στο συμπέρασμα της ανωριμότητας.
Αρα οδηγούμαστε ότι υπάρχουν κάποια standars για κρίνουμε αν κάποιος είναι ανώριμος ή όχι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Στις καταστάσεις που πλησιάζουν προς τα άκρα είναι ξεκάθαρο και αντικειμενικό να μιλήσεις για ωριμότητα. Όταν είναι οριακό το ζήτημα, τότε το θέμα γίνεται πιο υποκειμενικό (τα ίδια ισχύουν και για την ομορφιά άλλωστε). Εν τούτοις, πιο συνηθισμένη είναι η πρώτη περίπτωση.

Εξ' άλλου υπάρχει πάντα η μέση κατηγορία σε όλα τα επίπεδα, όπως λες τον άλλον εμφανίσιμο μπορείς να τον πεις και ψιλοώριμο ή ψιλοανώριμο. Εν τέλει δηλαδή μάλλον αντικειμενική είναι και η ομορφιά και η ωριμότητα :P :P

ΥΓ. Δεν την παλεύω σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Στις καταστάσεις που πλησιάζουν προς τα άκρα είναι ξεκάθαρο και αντικειμενικό να μιλήσεις για ωριμότητα. Όταν είναι οριακό το ζήτημα, τότε το θέμα γίνεται πιο υποκειμενικό (τα ίδια ισχύουν και για την ομορφιά άλλωστε). Εν τούτοις, πιο συνηθισμένη είναι η πρώτη περίπτωση.

Εξ' άλλου υπάρχει πάντα η μέση κατηγορία σε όλα τα επίπεδα, όπως λες τον άλλον εμφανίσιμο μπορείς να τον πεις και ψιλοώριμο ή ψιλοανώριμο. Εν τέλει δηλαδή μάλλον αντικειμενική είναι και η ομορφιά και η ωριμότητα :P :P

ΥΓ. Δεν την παλεύω σήμερα...

:worship: Έτσι είναι emu την ωριμότητα την κάνανε καραμέλα δυστυχώς ενώ δεν πρέπει κατά τη γνώμη να χρησιμοποιείται τόσο:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top