Βοήθεια προς τρίτους

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Τι θα είσασταν διατεθειμένοι να κάνετε για το κοινωνικό σύνολο. Για κάποια ευπαθή μέλη της κοινωνίας όπως ναρκωμανεις, φορεις του AIDS κτλ. Θα συμμετέχατε σε κάποιο πρόγραμμα αποκατάστασης σαν εθελοντής και φυσικά δωρεάν? Και με τι θα προτιμούσατε να ασχοληθείτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Τι θα είσασταν διατεθειμένοι να κάνετε για το κοινωνικό σύνολο. Για κάποια ευπαθή μέλη της κοινωνίας όπως ναρκωμανεις, φορεις του AIDS κτλ. Θα συμμετέχατε σε κάποιο πρόγραμμα αποκατάστασης σαν εθελοντής και φυσικά δωρεάν? Και με τι θα προτιμούσατε να ασχοληθείτε

εργάζομαι ήδη ως εθελόντρια σε χώρο που αφορά τα παιδιά
(αυτά τα μικρά ανυπεράσπιστα και αθώα πλάσματα που κάποιοι ασυνείδητοι τα εγκατέλειψαν :angry: :angry: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Ναι, βέβαια! Γενικά συμμετέχω σε ενέργειες που αποσκοπούν στη βελτίωση των κοινωνικών συνθηκών (βλέπε πολιτική οργάνωση ;) ) και αν κάτσει στο μέλλον μπορεί κάλλιστα να κάνω και τέτοια εθελοντική δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν θα μπορούσα να προσφερθώ για εθελοντική εργασία. Όχι ότι δε θέλω, αλλά δε με θεωρώ ικανό να προσφέρω πραγματικά. Για ένα φίλο μου, για παράδειγμα, που είχε AIDS θα μπορούσα βέβαια να κάνω πάρα πολλά, να βοηθήσω με κάθε τρόπο. Αλλά η ψυχολογία των ομάδων είναι πολύ διαφορετική.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Πιστεύω ότι για να μπορεί κανεις να προσφέρει βοήθεια σε ομάδες ανθρώπων που πάσχουν από κάποια αρρώστεια, θα πρέπει να μπορεί να αφήσει τη δική του ζωή έξω από τα εκάστοτε ιδρύματα και να αφοσιωθεί ψυχή και σώματι στους πάσχοντες..Θα είναι λάθος να θεωρήσει αυτή τη βοήθεια ως μέσο διαφυγής από τα δικά του προβλήματα..Γενικά νομίζω ότι θέλει δύναμη ψυχής...
Θα το έκανα..και μάλιστα για ανθρώπους με AIDS, αλκοολικούς, ανθρώπους με ειδικές ανάγκες, τυφλούς... Δεν θα το έκανα ποτέ για ναρκομανείς. Δεν την "παω" αυτή την αρρώστεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ναι συμφωνώ ότι ο αλκοολισμός είναι επιλογή και ανήκει στην ίδια κατηγορία με τα ναρκωτικά. Νομίζω ότι θα μπορούσα να βοηθήσω τους αλκοολικούς, αλλά είμαι σίγουρη ότι με τους ναρκομανείς δεν θα τα κατάφερνα.. μου βγάζουν οργη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έγινε ένα μικρό split το όποιο θα το βρείτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής....ένα πράγμα που δεν αντέχω είναι να βλέπω στεναχωρημένους ανθρώπους.....και όταν τυχαίνουν τέτοιοι άνθρωποι στον δρόμο μου....προσπαθώ να τους αλλάξω τη διάθεση.Θα μου πείτε καλά....ο άλλος έχει το πρόβλημα του...που αν δεν του το λύσεις δεν πρόκειται να χαρεί....Νομίζω οτι ίσως να μην είναι έτσι τα πράγματα....για την ακρίβεια αυτός ο ανεπίσημος εθελοντισμός χαράς (που είναι ένα απ τα βίτσια μου) με έχει οδηγήσει στο συμπέρασμα οτι τη στεναχώρια δεν μας την φέρνει το πρόβλημα αυτό καθ αυτό...αλλά η πεποίθηση που έχουμε (είτε σε μόνιμη βάση είτε περιστασιακά) οτι δεν θα καταφέρουμε να βρούμε μια λύση (άσχετα αν η λύση στο 90% των περιπτώσεων είναι μπροστά στα μάτια μας και στο υπόλοιπο 10% λίγα βήματα παραπέρα) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από e-stekoumenos:
Για να είμαι ειλικρινής....ένα πράγμα που δεν αντέχω είναι να βλέπω στεναχωρημένους ανθρώπους.....και όταν τυχαίνουν τέτοιοι άνθρωποι στον δρόμο μου....προσπαθώ να τους αλλάξω τη διάθεση.Θα μου πείτε καλά....ο άλλος έχει το πρόβλημα του...που αν δεν του το λύσεις δεν πρόκειται να χαρεί....Νομίζω οτι ίσως να μην είναι έτσι τα πράγματα....για την ακρίβεια αυτός ο ανεπίσημος εθελοντισμός χαράς (που είναι ένα απ τα βίτσια μου) με έχει οδηγήσει στο συμπέρασμα οτι τη στεναχώρια δεν μας την φέρνει το πρόβλημα αυτό καθ αυτό...αλλά η πεποίθηση που έχουμε (είτε σε μόνιμη βάση είτε περιστασιακά) οτι δεν θα καταφέρουμε να βρούμε μια λύση (άσχετα αν η λύση στο 90% των περιπτώσεων είναι μπροστά στα μάτια μας και στο υπόλοιπο 10% λίγα βήματα παραπέρα) :P
Τυχερός είσαι , εγώ σε δύσκολες στίγμες λύπης δεν ξέρω τι να πώ και τι να κάνω και συνήθως τα κάνω χειρότερα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τυχερός είσαι , εγώ σε δύσκολες στίγμες λύπης δεν ξέρω τι να πώ και τι να κάνω και συνήθως τα κάνω χειρότερα :(
Βασικά είναι και θέμα εμπειριών και βιωμάτων καθώς και ψυχραιμίας.
Γιατί όταν έχεις ζήσει παρόμοιες καταστάσεις τότε γνωρίζεις καλύτερα πως να φερθείς.
Οπότε όσον αφορά αυτό που λέω ίσως φταίει ότι στις προκειμένες περιπτώσεις ισως να μην έχεις βιώσει ίδιες καταστάσεις.Αλλα και μόνο το ότι προθυμοποιείσαι και ευαισθητοποιείσαι είναι από μόνο του πολλά και το εκτιμά ο άλλος.Και μόνο που νιώθει ότι κάποιος είναι δίπλα του και νοιάζεται για αυτόν σημαίνει πολλά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τυχερός είσαι , εγώ σε δύσκολες στίγμες λύπης δεν ξέρω τι να πώ και τι να κάνω και συνήθως τα κάνω χειρότερα :(

Φίλε μου....δεν είναι ούτε θέμα τύχης ...ούτε κάν κανένα σπουδαίο κατόρθωμα.....απλώς δείχνεις στον άλλον ότι δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα το ιδιαίτερο για να νιώσει καλά...μιας και η ευεξία βρίσκεται ακριβώς δίπλα του ακόμα και τη στιγμή που νιώθει εντελώς βουλιαγμένος.Όταν έχουμε τις μαύρες μας...μην φανταστείς οτι όλος ο κόσμος μαυρίζει...συνήθως τα πάντα ξεκινούνε απο ένα γεγονός που απλώς δεν θέλαμε να μας συμβεί...το γεγονός αυτό πλημυρίζει με κάποια δηλητήρια το αίμα μας και αρχίζει να μας παίρνει η κάτω βόλτα βιώνοντας έναν κυκεώνα συναισθημάτων που μας οδηγούν στην θλίψη.μελαγχολία κτλ.Βέβαια όπως το σώμα ερεθίζεται και απελευθερώνει ουσίες μελαγχολίας έτσι μπορεί να ερεθιστεί και να απελευθερώσει ουσίες ευχαρίστησης.....κι αυτό ακριβώς είναι που θα πρέπει να κάνουν οι άνθρωποι που μας συμπαραστέκονται....και συνήθως αυτό προσπαθούν.Το μόνο λάθος που κάνουν κάποιοι απο αυτούς είναι να προσπαθούν να μας ερεθίσουν προς την ευχαρίστηση...με λάθος ερεθίσματα...λχ βιώνουμε μια ερωτική απογοήτευση και προσπαθούν να μας κάνουν να αλλάξουμε διάθεση λέγοντας μας αστεία....ή χάνουμε έναν άνθρωπο και με αγκαλιές φιλιά και "κάνε κουράγιο" πάνε να μας ανεβάσουν το ηθικό.Δεν λέω...και αυτά έχουν την αξία τους...αλλά όχι για να μας αλλάξουν τη διάθεση.Μέσα στην ίδια την κατάσταση που βρίσκεται ο άλλος υπάρχουν και τα συστατικά της γαλήνης...απλώς βρίσκεται εστιασμένος στα στοιχεία πόνου.:hmm: Εδώ βέβαια υπάρχει μια βασική προυπόθεση....τα συστατικά αυτά πρέπει να μπορείς να τα διακρίνεις και να τα πιστεύεις και εσύ...γιατί κάτι που εσύ δεν πιστεύεις και δεν βλέπεις ...μην περιμένεις να το δεί αυτός που πάς να στηρίξεις.Σκέψου λίγο μια θλιβερή κατάσταση που περνάει ή πέρασε κάποιο φιλικό σου πρόσωπο που θα ήθελες να στηρίξεις,άκουσε τα λόγια του καθώς παραπονιέται γι αυτό που του συμβαίνει.....νιώσε την θλίψη και την απογοήτευση του....Μέσα σε όλα αυτά...εσύ μπορείς να δείς κάτι όμορφο γι αυτόν....?Μπορείς να ακούσεις κάτι διαφορετικό απ τα παράπονα του...? Μπορείς να νιώσεις ότι αυτό έγινε και για το καλό του...?;) Αν ναι τότε μέσα απο σενα θα δεί,θα ακούσει και θα νιώσει και το πρόσωπο που προσπαθείς να στηρίξεις.....όλα αυτά που βιώνεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ξέθαψα παλιό θέμα που δέν καταλαβένω γιατί χάθηκε:worry:

Εγώ θέλω και όταν μπορώ βοηθάω, δεν με νοιάζει τί, έχω προσφέρει σε έκτακτά περιστατικά βοήθεια όπως ατυχήματα και άλλα, έχω μάθει τεχνητή άναπνοή, πρώτες βοήθειες σε πνηγμό άπο τροφή και πολλά άλλα δέν θα μπορούσα να άσχοληθώ όμως σε νοσοκομείο, μπορώ όμως να είμαι έκεινη που θα κρατάει έναν ναρκομανή όταν χτυπιέτε άπο την αποτοξήνοση, μπορώ να ταίσω κάποιον που έχει έιτζ( με τις ανάλογες προφυλάξεις) να βοηθείσω ψυχολογικά και γενικότερα να κάνω ότι μπορώ για να φανώ χρήσιμή, βέβαια΄λόγο πολλής δουλειάς δεν μπορώ με πρόγραμμα άλλα άν τύχει θα το κάνω.
Το ίδιο υσχείει και για την φύση, μαζέυω σκουπίδια, προσέχω φωτιές προσέχω για τυχών βρομιές, θα μου πείτε είμαι όφ όχι δεν είμαι προστατέυοντας και το περιβάλλων δίνουμε όλοι μια λίγο μεγαλήτερη πνωή στους έπόμενους άπο έμάς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top