Local Network... οέο;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
δεν μπορώ να συνδεσω το laptop μου με το τοπικό ethernet δίκτυο.

Έχω Firewall, αλλα και χωρίς δεν αλλάζει κάτι.

Έχω ενεργοποιημένη την αυτόματη ανάκτηση διεύθυνσης δικτύου, αλλα και πάλι.

Συνδέεται, αλλα με περιορισμένη συνδεσιμότητα...!


Σας λέει κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εμένα μου λέει ότι πολύ απλά το δίκτυο στο οποίο πας να συνδεθείς δεν δίνει αυτόματα ΙΡ!;)
Ρώτα κάποιον εκεί πέρα τι ΙΡ να βάλεις με το χέρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
αχ δε δίνουν όλα τους e?

άτιμα...

έχω μια ITP αλλα μονο για τον εκτυπωτή.
τον οποιο επίσης δεν μπορώ να συνδέσω!!!

και η υπεύθυνη εδώ δεν μπορεί να με βοηθήσει τώρα.

Κάτι σας είπα e? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Λοιπόν πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένη!
Δλδ για τι χώρο μιλάμε, για τι μεγέθος δίκτιο μιλάμε, αν υπάρχει κεντρικός διαχωριστής κτλ κτλ.
Πάμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμ... λοιπόν... αχ, δεν ξέρω!!! :redface::redface::redface:
μιλάμε πάντα για το γραφείο του καθηγητή μου, πώς μπορώ να μάθω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η ερώτηση είναι εξής συνεπώς/
Το γραφείο του καθηγήτη σου έχει κάποια συσκευή που να μοιράζει καλώδια δικτύου ή απλά υπάρχουν απολίξεις στους τοίχους που απλά συνδέοπνται με τους υπολογιστές όπως έιναι στα πανεπιστημιακά ιδρύματα?
Στην πρώτη επιλογή έχεις περισσότερες δυνατότητες ενώ στην δεύτερη απλά εξαρτάσαι από τις ρυθμίσεις του εννιαίου κτιριακού δικτύου όπως και όλοι οι άλλοι εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
αχ, εξαρτώμαι, σύντροφε, εξαρτώμαι...
πάω να την πέσω στην κοκκινομάλλα απέναντι μπας και ξέρει αυτή.

IP πρέπει να μου δώσει e?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αν είναι κτιριακό το θέμα πρέπει ip να σου δώσει ο local administrator! πάντως ου φαίνεται περιέργο τέτοιο δίκτυο χωρίς DHCP (έτσι λέγεται το αυτόματο). Δηλαδή αν φέρει κάποιος λάπτοπ πρέπει να πέσει χαρτούρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Συνήθως στα πανεπιστήμια κάθε εργαστήριο/τομέας έχει το δικό του υποδίκτυο και τον δικό του administrator.
Έτσι τα κεντρικά, απλά μοιράζουν ΙΡ's και έχουν τον κεντρικό έλεγχο με το βάρος της επίβλεψης του δικτύου να πέφτει στον εκάστοτε admin.
Οπότε ανάλογα με το πώς έχει στήσει το δίκτυο ο admin, μπορεί και να μην έχει DHCP(βίτσια είναι αυτά...:P)...
(αυτό που περιγράφω συμβαίνει στο πολυτεχνείο της Θεσσαλονίκης)

Οπότε Γίδι, απλά θα βρεις το υπεύθυνο του δικτύου του εργαστηρίου σου και θα τον ρωτήσεις τι πρέπει να κάνεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ναι μάλλον θα περιμένω να βρει χρόνο η υπεύθυνη...
απλά μου φάνηκε περίεργο, γιατί και καλά για να συνδέσω τον εκτυπωτή μου είπαν μια IP και θα τον έβρισκε μονο του το laptop μου (αυτόματη σύνδεση τοπικού εκτυπωτή).

E, ούτε αυτό κάνει.

:beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιατρέ κι εδώ ασθενής. :P


Το θέμα είναι απλό.
Είμαι σπίτι μου, με ethernet modem. Έχω συνδέσει το desktop μου και το laptop μου σ' αυτό. Και τα δύο έχουν internet κανονικά, αλλά δεν βρίσκει το ένα το άλλο (ενώ παλιότερα αλληλοεντοπίζονταν.. κάπως). :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Όταν λες αλληλοεντοπίζονταν τι εννοείς; Που το έβλεπες αυτό; Τα IP τα έχεις όλα αυτόματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όταν λες αλληλοεντοπίζονταν τι εννοείς; Που το έβλεπες αυτό; Τα IP τα έχεις όλα αυτόματα;
Έχουν και τα 2 internet (εκτός αν λες άλλη IP :P). Απλά στο Local Networks έβρισκα τον άλλον υπολογιστή - ώστε να μεταφέρω αρχεία από τον έναν στον άλλον.


Τώρα τα συνδέω στο rooter, έχουν internet, αλλά δεν βρίσκω το ένα στο άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τσεκαρε αν οι IPs των υπολογιστων σου διαφερουν μονο στα τελευταια νουμερα.Βεβαιωσου οτι και τα δυο ειναι στο ιδιο workgroup.
Κι επειδη σιγουρα εχεις τσεκαρει τα παραπανω (:P) κλεισε τα firewall των υπολογιστων σου και ξανατσεκαρε αν τα βλεπεις τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τσεκαρε αν οι IPs των υπολογιστων σου διαφερουν μονο στα τελευταια νουμερα.Βεβαιωσου οτι και τα δυο ειναι στο ιδιο workgroup.
Κι επειδη σιγουρα εχεις τσεκαρει τα παραπανω (:P) κλεισε τα firewall των υπολογιστων σου και ξανατσεκαρε αν τα βλεπεις τωρα.
Καλά κάτσε να τα τσεκάρω γιατί σ' αυτόν τον τομέα (networks) είμαι ολίγον άσχετος. :P
Το ιδανικό άτομο για το 134. :P





Παρεμπιπτώντως, έχω XP στο ένα, Vista στο άλλο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλά κάτσε να τα τσεκάρω γιατί σ' αυτόν τον τομέα (networks) είμαι ολίγον άσχετος. :P
Το ιδανικό άτομο για το 134. :P

Παρεμπιπτώντως, έχω XP στο ένα, Vista στο άλλο. :P

Δεν πειραζει.Στα βιστα το πρωτοκολλο που χρησιμοποιειται για το δικτυο ειναι αυτο που λεει 4 :P(δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη το ονομα ακριβως.Οταν δεις τις ιδιοτητες του τοπικου δικτυου θα το καταλαβεις ).
Για να δεις αρχικα τις ip σου μπες στο command prompt και δωσε ipconfig/all και δες τί ip σου δειχνει.(αλλιως μπες απο τις ρυθμισεις του τοπικου δικτυου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Ο Bill εννοεί να πας στην τοπική σύνδεση και να κάνεις δεξί κλικ -> Ιδιότητες -> Πρωτόκολλο Internet TCP/IP -> ιδιότητες (Στα Βίστα το 4)
Εκεί θα πρέπει οι τρεις πρώτες τριάδες αριθμών στις IP να είναι ίδιες.

Εναλλακτικά για να σου πω πιο περιγραφικά αυτό που είπε o Bill Έναρξη ->Εκτέλεση -> Cmd -> ipconfig και σου λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο Bill εννοεί να πας στην τοπική σύνδεση και να κάνεις δεξί κλικ -> Ιδιότητες -> Πρωτόκολλο Internet TCP/IP -> ιδιότητες (Στα Βίστα το 4)
Εκεί θα πρέπει οι τρεις πρώτες τριάδες αριθμών στις IP να είναι ίδιες.

Εναλλακτικά για να σου πω πιο περιγραφικά αυτό που είπε o Bill Έναρξη ->Εκτέλεση -> Cmd -> ipconfig και σου λέει.

Απ' αυτο. :)
Αν και οι ip θα ειναι οι ιδιες οι τρεις πρωτες 3αδες.Το πιο πιθανο ειναι να εμποδιζει το firewall να δεις τον ενα υπολογιστη μεσα απο τον αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν πειραζει.Στα βιστα το πρωτοκολλο που χρησιμοποιειται για το δικτυο ειναι αυτο που λεει 4 :P(δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη το ονομα ακριβως.Οταν δεις τις ιδιοτητες του τοπικου δικτυου θα το καταλαβεις ).
Για να δεις αρχικα τις ip σου μπες στο command prompt και δωσε ipconfig/all και δες τί ip σου δειχνει.(αλλιως μπες απο τις ρυθμισεις του τοπικου δικτυου)
Ίδιες. :P



Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει ρε γμτ. Τώρα που τα σύνδεσα χωρίς να κάνω τίποτα το εντόπισε το ένα το άλλο (βασικά εντόπισε το laptop μου το desktop, αλλά όχι αντίστροφα, ποιο firewall να κλείσω; :S). Άλλες φορές δεν γίνεται τίποτα. Τι τους δίνουν;;;




Thanks. :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
:lol:
Ποια firewall χρησιμοποιεις;
Συνηθως αυτα φταινε.Αρχικα κλεισε και τα δυο και δοκιμασε να δεις το ενα pc απο το αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top