Γιατί να ερωτευόμαστε λάθος ανθρώπους;

giorgos94

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γιατί ερωτευόμαστε τους λάθους ανθρώπους??Γιατί ενώ βλέπουμε ότι αυτή η κατάσταση δεν θα οδηγήσει πουθενά εμείς εκεί, επιμένουμε και ενώ βλέπουμε ότι το ξεκίνημα δεν είναι καλό πάλι, επιμένουμε!!!Τι κυνηγάμε, Τι είναι αυτό που μας "εξιτάρει"?? Και θέλουμε να δημιουργούμε αυτά τα προβλήματα στον εαυτό μας?? Έχετε έρθει ποτέ σε αυτή την κατάσταση?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο , απλα γενικα η περισσοτεροι δεν μπορουν να δεχτουν οτι καποιος δεν τους θελει Η δεν ξερουν να διεκδικουν οπως πρεπει αυτον που θελουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
...ή απλά θέλουν αυτό που τους προκύπτει και δεν το έχουν καταλάβει ή κάτι πρέπει να μάθουν και γι αυτό τους προκύπτουν οι συγκεκριμένες σχέσεις με τους συγκεκριμένους ανθρώπους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Ισως επειδη ειναι και θεμα προκλησης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Πολυ φιλοσοφικη ερωτηση.Κ εγω το χω αναρωτηθει,εφτασα σε σημειο να χασω 2 χρονια απ τη ζωη μου σχεδον για να το καταλαβω.
Να καταλαβω οτι η παραμικρη κινηση που εβλεπα ως κατι καλο για τη συχεχεια,δεν σημαινει τιποτα,ηταν θεμα ευγενειας ας πουμε.
Με λιγα λογια,υπηρξα εγωιστρια και κοιταζα να εξυψωνω το συναισθημα που μου ειχε δημιουργηθει αντι να τα βαλω κατω και να βλεπω ποια ηταν η πραγματικοτητα.Αποτελεσμα;Να φτασω στα πατωματα,να χασω πραγματα που περασαν ανεπιστρεπτι.
Θεωρω οτι ειναι λιγο απ ολα οσα ειπαν οι προηγουμενοι.Φυαικα εξαρταται και τις εκαστοτε συνθηκες.Παραλληλα ομως,προσωπικα ρισκαρω και δοκιμαζω και παροτι δεν ηταν τοσο καλο αυτο που περασα με ολη αυτη την κατασταση που περιεργραψα,μπορω να πω οτι εβγαλα συμπερασματα για τον εαυτο μου.
Εξαλλου θεωρω,οτι τις περισσοτερες φορες δεν καταλαβαινουμε αν ενας ανθρωπος ειναι ''σωστος'' 'η ''λαθος'' απ την αρχη.Απαιτει πραξεις και γεγονοτα και σιγουρα οταν καταλαβει κανεις το ''λαθος'' πρεπει να το απομακρυνει και να προχωρησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Βασικά πονάει η στιγμή που καταλαβαίνεις ότι κάποιες κινήσεις είναι απλά κινήσεις ευγένειας και τίποτα παραπάνω,όπως θέλει το μυαλό σου να ερμηνεύσει λόγω ηλικίας,της φάσης στην οποία είσαι,μεγάλης χαράς και ενθουσιασμού,απειρίας,απελπισίας.Πόσες φορές είπε κάποιος/α ότι "Με γουστάρει γιατί έκανε το τάδε" και τελικά δεν είναι τίποτα παραπάνω από ευγένεια ή λογική κίνηση.

Απλά με τον καιρό ωριμάζεις και γίνεσαι πιο κυνικός και δεν δένεσαι ή δίνεσαι εξ' αρχής γιατί δεν ξέρεις και αν το άλλο άτομο παίζει το παιχνίδι σου και δεν σε βλέπει φιλικά ή ακόμα και αδιάφορα.

Κάθε φορά που περνάω την φάση του εγώ θέλω ενώ η κοπέλα όχι(πάντα δηλαδή :D ),σκέφτομαι τις κοπέλες που έκαναν κίνηση για εμένα και εγώ τις απέρριψα ή δεν ήθελα.Αυτές είχαν πάθει το ίδιο ακριβώς με εμένα.Ερωτεύτηκαν/την έπεσαν στο λάθος άτομο.Περνάν την ίδια φάση απόρριψης όπως και εγώ από την random κοπέλα.

Επίσης να ξέρεις πως πολλές φορές δεν φταις εσύ για αυτό.Εκτός αν έκανες καμία βλακεία και έκανες την κοπέλα να ξενερώσει,που και πάλι θα ξέρεις να μην το κάνεις την επόμενη φορά.

Απλά κάθε φορά επίσης σκέφτομαι ότι δεν πηράζει και ίσως την επόμενη φορά ο έρωτας μου έχει ανταπόκριση(μέχρι στιγμής 100% αποτυχία λέμε),τόσοι το έχουν καταφέροι άλλωστε.

Επίσης πιστεύω πως αν η ζωή ήταν τόσο εύκολη και ο καθένας είχε όποιον ήθελε για σύντροφο τόσο εύκολα,"αναίμακτα" και χωρίς κόπο δεν θα είχε κανένα απολύτως νόημα και ομορφία.Οπότε ο ανεκπλήρωτος έρωτας είναι εκεί σκοπίμως,για να σε κάνει δυνατότερο,ωριμότερο και πιο έμπειρο για τις επόμενες φορές.Για να διορθώσεις τυχόν λάθη ή παραλήψεις.Απλά όλο αυτό είναι μέσα στην ζωή και είναι εμπειρία που σε βοηθάει να καλυτερέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Επειδή ο έρωτας δεν έχει λάθος και σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

provoker

Νεοφερμένος

Ο Σταυρος Παπαζησης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Οπα οπα οπα .... Ερωτευομαστε λαθος ανθρώπους ?

Ρεεεεεε, δεν ερωτευομαστε εμεις τους λαθος ανθρωπους ! αυτοι/ες Δεν ερωτευονται τους σωστούς !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πιθανοί λόγοι:
Συνήθεια και προσκόλληση λόγω γνώριμης κατάστασης
Ελαφριά περίπτωση μαζοχισμού
Πείσμα και αυτοπαραμύθιασμα ότι "θα αλλάξει χαρακτήρα ο άλλος"
Εγωισμός και θέληση του "απαγορευμένου" ή του "άπιαστου"
Εντύπωση σε συγγενείς και φίλους
Αυξηση αριθμού εμπειρειών
Φόβος της μοναξιάς
κ.α.
Σε περίπτωση που το "λάθος" άτομο είναι δεσμευμένο, επιπλέον:
Τάση απόδειξης ότι "εγώ είμαι καλύτερος"
Ζήλια και θέληση αυτού που έχουν οι άλλοι (σαν τα παιδάκια με τα παιχνίδια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
τα θυμηθηκα παλι !!!! το συγκεκριμενο σταδιο το εχω περασει ενα καλοκαιρι που ερωτευτηθηκα εναν αρκετα πιο μεγαλο (ηλικιακα) απο μενα :worry: .. Ολες μου οι φιλες να μου λενε "μα δεν ταιριαζετε,ειναι πολυ μεγαλος, θα πληγωθεις" εγω εκει κολλημενη σε εναν ο οποιος δεν αξιζε ... :vava: και ο λογος ? επειδη ακριβως ηταν μεγαλος και ηθελα να δω πώς θα ηταν ... Το αποτελεσμα ηταν τραγικο με εμενα επι 2 μηνες να κλαιω αντι να απολαμβανω τις διακοπες του καλοκαιριου να καθομαι να κλαιω για κατι το οποιο ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ :'(. Εμενα η γνωμη μου ειναι πως οταν σου λενε οι φιλοι αρνητικα σχολια σημαινει οτι κατι ξερουν (οχι ολοι) οποτε απλα σηκω φυγε γιατι αν σου πει ο αλλος οτι θελει θα πονεσει πολυ ...:cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο έρωτας είναι το πιο επιφανειακό συναίσθημα που έχει ο άνθρωπος, απόδειξη είναι ότι ερωτεύεσαι όταν βλέπεις τον άλλον και μιλάς λίγα λεπτά ή λίγες ώρες μαζί του, δεν χρειάζεσαι χρόνο για να ερωτευθείς, ενώ για να αγαπήσεις χρειάζεσαι χρόνο. 'Αρα είναι πολύ λογικό ένα τόσο επιφανειακό και ηλίθιο παιδικό συναίσθημα όπως ο έρωτας να είναι στο 90% των περιπτώσεων λάθος ή να ξεφουσκώνει γρήγορα αν δεν υπάρχουν άλλα πράγματα να τον στηρίξουν όπως ειλικρίνεια, δύναμη και αγάπη. Πώς μπορεί να ερωτεύεσαι λάθος άτομα ; Μα αφού τα γνωρίζεις σε βάθος αφού τα ερωτευθείς και όχι πριν, είναι πολύ φυσικό να την πατάς. Γενικά, το θεωρώ το κατώτερο συναίσθημα στην κλίμακα των ""θετικών"" (σε πολλά εισαγωγικά) συναισθημάτων και πιστεύω ότι η γυναίκα μόνο όταν είναι φίλη σου μπορεί να μην είναι λάθος. Το ίδιο και ο άντρας για τις γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
και πιστεύω ότι η γυναίκα μόνο όταν είναι φίλη σου μπορεί να μην είναι λάθος.

Πολλές φορές ούτε τότε.. Ακόμα και οι φίλοι πολλές φορές 'προδίδουν'..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πολλές φορές ούτε τότε.. Ακόμα και οι φίλοι πολλές φορές 'προδίδουν'..

Μπορεί. Είναι κι αυτό στο παιχνίδι. Μπορεί όμως και να μην πρέπει να χαλάς μια φιλία με γυναίκα υποβιβάζοντάς την σε ερωτική τελικά, γιατί οι περισσότερες ερωτικές σχέσεις σε αυτό το συνειδησιακό επίπεδο που είναι η ανθρωπότητα είναι ψεύτικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
...υποβιβάζοντάς την σε ερωτική τελικά...


Υποβιβάζεις;
Γιατί υποβιβάζεται;
Μα το πιο δεμένο ζευγάρι,αυτό που αντέχει στο χρόνο,δεν είναι αυτό που το δένει και μια φιλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Υποβιβάζεις;
Γιατί υποβιβάζεται;
Μα το πιο δεμένο ζευγάρι,αυτό που αντέχει στο χρόνο,δεν είναι αυτό που το δένει και μια φιλία;

Μερικές φιλίες με γυναίκες ευτελίζονται όταν πάνε στο ερωτικό ή καταστρέφονται όταν ο ένας από τους δυο δεν νοιώθει αρκετά ερωτικά. Αυτό εννοώ.
Αν και άσχετα από αυτό δεν πιστεύω καθόλου στις ερωτικές και ρομαντικές σχέσεις. Πιστεύω ότι ιδανικές σχέσεις με τις γυναίκες είναι οι φιλίες που συμπεριλαμβάνουν σεξουαλικό συσχετισμό. Δηλαδή μια πολύ σταθερή και βαθειά φιλία που θα κρατήσει χρόνια και ένα κομμάτι της θα είναι μέσα σε όλα τα άλλα το σεξ. Δεν μου λέει τίποτα ο ρομαντισμός και έρωτα ονομάζω απλά τον ενθουσιασμό ή τον εντυπωσιασμό των πρώτων λεπτών, ημερών ή εβδομάδων. Τον έρωτα τον θεωρώ μεγένθυση και εξιδανίκευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Πολύ Φιλοσοφία ρε παιδιά....
:hmm:
Γιατί πολυ απλά ο έρωτας να μην είναι θέμα χημείας και αντιδράσεων?
Είναι κάτι που η λογική δεν μπορεί να το εξηγήσει και έτσι απλά συμβαίνει!!!

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω αυτό. Οι ανθρωποι που ερωτευομαστε ειναι σωστοι/καταλληλοι τη δεδομενη φαση στην οποια βρισκόμαστε. Σε μερικές σχέσεις, οι επιθυμίες εξακολουθούν να είναι ίδιες με δόσεις εξέλιξης. Κι έτσι το συναίσθημα εξελίσσεται. Σε άλλες περιπτώσεις, παύει η αρχική επιθυμία, 'ετσι και η εξέλιξη, σταματά το αρχικό συναίσθημα κι έτσι ακούς πολύ κόσμο να λέει '' γιατί ερωτεύτηκα τον λάθος άνθρωπο;'' Σωστός ήταν όταν τον ερωτεύτηκες, αλλά με τον καιρό αλλάξατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Και εγω πιστευω πως την δεδομενη στιγμη που ερωτευομαστε καποιον ανθρωπο
ειναι γτ αισθανθηκαμε ετσι κ δεν θεωρω οτι ειναι λαθος!!
Απλα με τον καιρο συνηδειτοποιουμε αν πραγματικα μας αρεσει ή οχι!
Το οτι ειναι λαθος,οχι δεν το δεχομαι...Οπως τον επιλεγουμε εμεις ετσι μας επιλεγει κ αυτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μακάρι να ξέραμε.....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Γιατί ερωτευόμαστε τους λάθους ανθρώπους??Γιατί ενώ βλέπουμε ότι αυτή η κατάσταση δεν θα οδηγήσει πουθενά εμείς εκεί, επιμένουμε και ενώ βλέπουμε ότι το ξεκίνημα δεν είναι καλό πάλι, επιμένουμε!!!Τι κυνηγάμε, Τι είναι αυτό που μας "εξιτάρει"?? Και θέλουμε να δημιουργούμε αυτά τα προβλήματα στον εαυτό μας?? Έχετε έρθει ποτέ σε αυτή την κατάσταση?:hmm:

Τι γίνεται όμως όταν κάτι σου δίνει την εντύπωση ότι ξεκινάει τέλεια και δεν συνεχίζεται, σταματάει σαν να μην συνέβει ποτέ τίποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top