Oδηγοί παπιών ενωθείτε και βοηθήστε τον borat του forum σας...

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Λοιπόν, πήρα μία απόφαση: λέω να πάρω ένα παπί το πολύ 125 κυβικών και το πολύ μέχρι 2100 ευρώ.
Βλέπετε καθημερινά κινούμαι σε πολυσύχναστους και πηγμένους στη κυκλοφορία δρόμους με αποτέλεσμα να τρώω πολύτιμο πλέον για μένα χρόνο, πολύτιμο χρήμα σε καύσιμα και κυρίως πολύτιμη υπομονή.
Έχω αυτοκίνητο αλλά πλέον δε με βολεύει καθόλου, είναι ακριβό στη συντήρηση του και δε με ικανοποιεί στη σύντομη κάλυψη αποστάσεων, χώρια που το θέμα του δακτυλίου με έχει κουράσει απίστευτα.
Η μόνη λοιπόν οικονομική και αξιόπιστη λύση είναι ένα παπί.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι πάει καιρός από τότε που κινούμουν με μηχανάκι και από τότε που πήρα το αμάξι παραμέρισα κάπως τη δίτροχη λατρεία μου.
Έτσι λοιπόν ζητάω από μέλη-κατόχους μοτοσυκλετών μικρού κυβισμού που κινούνται στο κέντρο να μου πουν αν μια τέτοια αγορά αξίζει και αν όντως θα μου λύσει αυτά μου τα προβλήματα.

Προσανατολίζομαι στα Honda innova και Suzuki address. Kαι τα 2 είναι στα 125 κυβικά με ψεκασμό. Το πρώτο τιμάται στα 2150 ευρώ και το δεύτερο στα 1890, με το δεύτερο να νικά σε τομείς όπως ποιότητα κατασκευής και ενεργητικής ασφάλειας, και τα 2 με δισκόφρενο στον μπροστά τροχό και με 4 ημιαυτόματες ταχύτητες (όπως και κάθε παπί άλλωστε).
Αν κάποιο μέλος έχει κανένα από αυτά θα με βοηθούσε πολύ αν μου κατέθετε κάποιες σχετικές εμπειρίες.
Φωτογραφίες:


Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε εμπειρία σχετική με τέτοιου είδους μηχανάκι (είτε αυτή είναι θετική είτε αρνητική).



υγ: ας διορθώσει κάποιος το "παπιώ" στην ονομασία του θέματος, το σωστό είναι "παπιών" :P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για το Innova εχω ακουσει οτι δεν αξιζει σε σχεση με τα υπολιπα 125... Δεν εχω προσωπικη εμπειρια, δεν σου λεω πως υσχιει, απλα σου λεω τι εχω ακουσει....

Απο εκει και περα για το Suzuki δεν ξερω τπτ και ουτε για το αν αξιζει στην αθηνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ευχαριστώ κρόνε, κανείς άλλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
και τα δυο ειναι σκυλια αθανατα!

περισσοτερα το βραδυ γιατι πρεπει να την κανω τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
και τα δυο ειναι σκυλια αθανατα!

περισσοτερα το βραδυ γιατι πρεπει να την κανω τωρα


Περιμένω νέα και εμπειρίες σου με αγωνία!
Πρέπει μέχρι τέλος να Ιανουαρίου να έχω αποφασίσει (όχι πως δεν έχω καιρό...:P).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Περιμένω νέα και εμπειρίες σου με αγωνία!
Πρέπει μέχρι τέλος να Ιανουαρίου να έχω αποφασίσει (όχι πως δεν έχω καιρό...:P).:)


Μεχρι τελος Ιανουαριου;... Και μετα ελεγα οτι εγω εκανα πολυ καιρο να αποφασισω πιο μηχανακι θα παρω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μεχρι τελος Ιανουαριου;... Και μετα ελεγα οτι εγω εκανα πολυ καιρο να αποφασισω πιο μηχανακι θα παρω...:P
Aφού θα τα δώσω που θα τα δώσω τα 2 χιλιάρικα, ας κάνω καλή επιλογή!
Όταν αγόραζα αυτοκίνητο έψαχνα 10 μήνες και τελικά η επιλογή μου (συναρτήσει των χρημάτων) ήταν η καλύτερη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κανείς ρε παιδιά; Όλοι αμάξι έχετε; Hunter είσαι η τελευταία μου ελπίδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει, αλλά από εμφάνιση μ'αρέσει το πρώτο:redface:
Το δεύτερο δεν μ'αρέσει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Και εμένα το πρώτο μου αρέσει περισσότερο, δες και άλλες φωτό:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • PARTHENON_02.JPG
    PARTHENON_02.JPG
    33.2 KB · Εμφανίσεις: 944
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ωραίο!!!! Τι χρώμα θα το πάρεις? το δεύτερο μου κάνει γεροντέ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λοιπον, επειδη βλεπω πως δεν βοηθαει και κανεις ιδιετερα... να ριχουμε μια γενικοτερη αναλυση:
Σου ειπα και πριν τι εχω ακουσει... Περα απο αυτο ομως, εχω δει πολλα inova να κυκλοφορουν, suzuki ομως οχι.. Δεν ξερω αν αυτο πρεπει να σημενει κατι, η οτι απλα ειναι θεμα μαρκετινγκ η οτι δεν εχει σοβαρο αντιπρωσοπο η Suzuki στην ροδο.
Περα απο αυτο, μιλαμε για δυο παπια, απο δυο Ιαπωνικες εταιριες. Δυο εταιριες παλιες, με πολυ καλη τεχνολογια. Οποτε πιστευω πως απο αξιοπιστια, ποιοτιτα, επιδοσεις κλπ θα εισαι περιπου στα ιδια. Αν αυτο που ακουσα για το inova ισχιει, καλητερα να παρεις το Suzuki, αν οχι, το ιδιο κανει...
Προσοπικα, λογο του οτι μιλαμε για ενα 125, ιαπωνεζικο, θα διαλεγα με μονο κριτιριο τι μου αρεσει πιο πολυ καθος δεν θα υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες, και θα ειναι και δυο σκυλια!
Αν παλι δεν εισαι απολυτα κατασταλαγμενος αναμεσα σε αυτα τα δυο αλλα θα μπορουσες να σκευτεις και κατι αλλο να το εξετασουμε και αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ωραίο!!!! Τι χρώμα θα το πάρεις? το δεύτερο μου κάνει γεροντέ :redface:
Αν όλα πάνε καλά μάλλον ασημί.:)

Λοιπον, επειδη βλεπω πως δεν βοηθαει και κανεις ιδιετερα... να ριχουμε μια γενικοτερη αναλυση:
Σου ειπα και πριν τι εχω ακουσει... Περα απο αυτο ομως, εχω δει πολλα inova να κυκλοφορουν, suzuki ομως οχι.. Δεν ξερω αν αυτο πρεπει να σημενει κατι, η οτι απλα ειναι θεμα μαρκετινγκ η οτι δεν εχει σοβαρο αντιπρωσοπο η Suzuki στην ροδο.
Περα απο αυτο, μιλαμε για δυο παπια, απο δυο Ιαπωνικες εταιριες. Δυο εταιριες παλιες, με πολυ καλη τεχνολογια. Οποτε πιστευω πως απο αξιοπιστια, ποιοτιτα, επιδοσεις κλπ θα εισαι περιπου στα ιδια. Αν αυτο που ακουσα για το inova ισχιει, καλητερα να παρεις το Suzuki, αν οχι, το ιδιο κανει...
Προσοπικα, λογο του οτι μιλαμε για ενα 125, ιαπωνεζικο, θα διαλεγα με μονο κριτιριο τι μου αρεσει πιο πολυ καθος δεν θα υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες, και θα ειναι και δυο σκυλια!
Αν παλι δεν εισαι απολυτα κατασταλαγμενος αναμεσα σε αυτα τα δυο αλλα θα μπορουσες να σκευτεις και κατι αλλο να το εξετασουμε και αυτο.

Αυτό που έχω ακούσει για το Innova, είναι πως μόνο ο κινητήρας αξίζει, τα πλαστικά και γενικότερα το δέσιμο του, δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο.
Επίσης διάβασα για αμφιλεγόμενη γεωμετρία που καμιά φορά κάνει εύκολη την απώλεια πρόσφυσης του πίσω τμήματος.
Μάλλον δεν έχεις δεί πολλά suzuki, διότι το μηχανάκι κυκλοφορεί στους δρόμους περίπου 1-1,5 μήνες οπότε δεν έχει "φανεί" ακόμη.
Από την άλλη όποιον έχω ρωτήσει (είτε αυτός είναι πωλητής, είτε κάτοχος) έχω ακούσει τα καλύτερα για τη ποιότητα κατασκευής του address... Κάτι που αν μη τι άλλο σε ένα παπί είναι σημαντικό (τι να το κάνεις αν σε 10000 χλμ. κατεβάσει όλα τα πλαστικά).
Κινητήρα έχουν παρόμοιο και τα δύο (125 κυβικά, ψεκασμός, κατανάλωση περί τα 2,5 λίτρα/100 χλμ, μίζα και μανιβέλα, όμοιο κιβώτιο με το innova να έχει και σύστημα "μύλος" και γενικά αξιοπιστία).

Το suzuki είναι φθηνότερο κατά 250 περίπου ευρώ (σημαντικό ποσό, ισούται με ένα αξιοπρεπές κράνος και ένα καλό μπουφανάκι).

Αυτό που θέλω είναι κάποιον να έχει εμπειρία από παπί μέσα στη πόλη, ή κάποιον να έχει εμπειρία από ένα από τα 2 μοντέλα και να μου καταθέσει απόψεις.
Απλά να δω αν όντως αξίζει να κάνω αυτή την αγορά.

Κρόνε δε σκέφτομαι κάτι άλλο πέρα από παπί, αυτό διότι:
  • κάτι άλλο, απλά στη φάση αυτή, μου είναι περιττό
  • κάτι άλλο είναι σίγουρα ακριβότερο τόσο στην αγορά όσο και στη συντήρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ετσι οπως μου τα λες, εγω θα προτιμουσα το suzuki.

Ενοουσα αν σκευτεσε καπιο αλλο παπι, οχι κατι τελιος διαφορετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ετσι οπως μου τα λες, εγω θα προτιμουσα το suzuki.

Ενοουσα αν σκευτεσε καπιο αλλο παπι, οχι κατι τελιος διαφορετικο.
Kαι εγώ εκεί συγκλίνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
https://www.citymoto.gr/article.citymoto.gr?aid=235
Kαι αυτό ζαχαρώνω πολύ, τα έχει όλα (μπρος-πίσω δισκόφρενο, σωληνάκια υψηλης, στροφόμετρο) και πολύ αξιόλογη τιμή (1330 ευρώ) με άτοκο πρόγραμμα για 3 χρόνια (34-36 ευρώ το μήνα).
Έχει κανείς εμπειρία για αυτό, το έχει δει από κοντά, έχει κανένα φίλο που να το έχει;
ΒΟΗΘΕΙΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενα αλλο παπι της ιδιας εταιριας ζαχαρωνα και εγω, ειμουν αναμεσα σε εκεινο και τον μπομπο που πειρα τελικα.. Απο οσο το ειχα ψαξει τοτε, αξιζει σαν μηχανακι. Ωστοσω λογο του οτι ειναι κινεζικο δεν ξερω τι μπορει να σου βγαλει στην πορεια... (εμενα τακα-τακα τα επαιξε η μπαταρια, και τωρα εχει κατι που ποτε τριζει ποτε οχι...) Εξαρτατε και αμα θες να το παρεις και να πεις οτι θα το εχεις για χρονια η αν θες κατι να κανεις φτηνα την δουλεια σου 1-2 χρονια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ενα αλλο παπι της ιδιας εταιριας ζαχαρωνα και εγω, ειμουν αναμεσα σε εκεινο και τον μπομπο που πειρα τελικα.. Απο οσο το ειχα ψαξει τοτε, αξιζει σαν μηχανακι. Ωστοσω λογο του οτι ειναι κινεζικο δεν ξερω τι μπορει να σου βγαλει στην πορεια... (εμενα τακα-τακα τα επαιξε η μπαταρια, και τωρα εχει κατι που ποτε τριζει ποτε οχι...) Εξαρτατε και αμα θες να το παρεις και να πεις οτι θα το εχεις για χρονια η αν θες κατι να κανεις φτηνα την δουλεια σου 1-2 χρονια....
Tο θέμα είναι ότι θέλω να αντέξει και να μη με τραβάει κάθε 3 μήνες στα συνεργεία.
Από την άλλη φαντάζομαι πως η DAYTONA είναι αρκετά πιό αξιόπιστη από άλλες εταιρείες όπως κάτι jialing, jianshe και άλλες αμφιβόλου προελεύσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η Daytona ειναι απο της πλεων αξιοπιστες κινεζικες. Δεν πιστευω να σου βγαλει καπιο ιδιετερο προβλημα, αλλα ποτε δεν ξερεις... Και το δικο μου Lifan σχεδων εναν χρονο τωρα, του εχω συμπεριφερθει απαισια, του εχω κανει μονο το πρωτο service βαση χιλιομετρων, και μονο η μπαταρια ειναι το προβλημα, αυτο το τριξιμο δεν εχω καταλαβει ακομα απο που ακριβος ερχετε.
παντος ειχαμε ενα παπι στην πιτσερια μας, που νομιζω ητανε της Daytona (αλλα δεν κοβω και τον λαιμο μου...) το οπιο το ειχαμε 9 χρονια, με κανενα service (που και που του αλλαζε λαδια ο μπαμπας μου και αυτο ητανε ολο), φαντασου τι χρηση θα εκανε ο καθε πιτσιρικας και δεν εβγαλε κανενα προβλημα, οσπου σε εναν τρακο επαθε τοση ζημια που δεν αξιζε να φτιαχτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Innova είναι κανονικό σκυλί, εγγυημένα :D
Βέβαια τα πλαστικά κλπ δε νομίζω ότι αξίζουν και ιδιαίτερα, αλλά δεν έχει και σημασία, από μηχανολογικής άποψης αξίζει και με το παραπάνω. Θα σε βολέψει πολύ. Εγώ δλδ αν αγόραζα 125ρι, Innova θα έπαιρνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top