Ας κρίνουμε το κομμάτι

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εχω ωρα να φαω και ο εγκεφαλός μου υπολειτουργει.
Ιδου το αποτελεσμα :hehe: :

Σκεφτομουν πως κρινουμε ακουσματα που δεν εχουμε. Ειδη μουσικης και κομματια απο ειδη μουσικης , που δεν ακουμε, που δεν μας ενδιαφερουν, ή ακομα και που μας απωθουν, ή που δεν εχουμε ακουσει καν ή δε ξεραμε οτι υπαρχει "αυτος ο ηχος".

Θα ειχε ενδιαφερον να δουμε πχ πως κρινει ενας μεταλάς, ενα ελαφρολαικο. Ενας που ακουει σκυλαδικα, τι αποκομιζει απο ενα τραγουδι rave. Να μας περιγραψει οχι απλα αν του αρεσε και τι βαθμο απο 1 ως 10 του βαζει, αλλα και πως ακουγοταν στα αυτια του, τι εντυπωση του εδωσε, τι τον ενοχλησε, τι τον κουρασε, πιο σημειο βρηκε ενδιαφερον. Ετσι ισως και διευρυνθουν τα ακουσματα μας μεσα απο ενα χαβαλε, αλλα και δουμε τι βρισκουν οι αλλοι στα δικα τους ακουσματα.

πχ μπαινει το Χ κομματι απο τον Χ καλλιτεχνη. Περιγραφει αυτος που το εβαλε τι του προσφερει. Το ακουνε ολοι (σχετικα ευκολο σημερα) και σχολιαζουμε αυτο το κομματι, μεχρι να μαζευτουν Χ νουμερο απο γνωμες. Μετα αλλαζουμε κομματι. Ο καθενας που το ακουσε και εκρινε , θα αναφερει και ποια ειναι τα ακουσματά του, να ξερουμε απο που ερχονται τα αυτιά του.

Επισης μπορουν να πεφτουν και προτασεις για το ποτε κολλαει να ακουστει καθε τραγουδι (διαβαζοντας, τρεχοντας, κανοντας homework, ποδηλατο, γυμναστικη, σε παρτυ, δειπνο, κλπ).

Απλα πεταω την ιδεα, (κι ας μην εχει αποδοχη) γιατι ετσι μου ειπε μια...νοτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ωραια ιδεα! Γουσταρω τρελα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καλή ιδέα. Και τα τραγούδια μπορούν να δίνονται και με λινκς απο Youtubi! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πολύ ωραία ιδέα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
αμέ :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
who makes the start ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Να ξεκινήσω εγώ? :P

Λοιπόν, σας δίνω link με το κομμάτι. Είναι το "Hello" από τους Blackfield...
Ως είδος, alternative τους χαρακτηρίζουν, θα μου πείτε κ εσείς βέβαια.

https://www.youtube.com/watch?v=-KNVjRIyoxo

Το συγκρότημα το λατρεύω.
Είναι κάπως μελαγχολικά τα κομμάτια τους (μου ταιριάζουν ψυχοσυνθεσιακά) αλλά δεν αρέσουν γενικά σε πολλούς κ επίσης πολλοί δεν ξέρουν κάν το συγκρότημα.
Τώρα τι μου δίνει...μμμ, ξέρω γω?
Απλά με κάνει να σκέφτομαι (κακό αυτό βέβαια:() κ επίσης οι στίχοι τους...μου μιλάνε πώς να το πώ... (με νιώθετε, έ?)

αυτά λοιπόν...
αν θέλετε ποστάρετε τπτ να δω κ εγώ σε ποιους αρέσουν κ σε ποιους όχι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δηλαδη να μενω νηστικος ε; Καλαααα :P

Επειδη και οι στιχοι μπορει να παιζουν ρολο (αν και εδω εξεταζουμε περισσοτερο τη μουσικη), εδω οι στιχοι απο το τραγουδι που εβαλε η Naiya


Ακουσματα μου : rock, blues, πολλα ειδη metal, κλασικη, ατμοσφαιρικη, ηλεκτρονικη, soundtracks κλπ.
Αποψη για το "Hello" των Blackfield : δεν γνωριζα το συγκροτημα. Οντως μελαγχολικο και στη μουσικη και στο στιχο. Σου αναδυει μνημες ειτε απο κατι που σε ειχε πονεσει, ειτε που νοσταλγεις. Ταξιδιαρικο. Μαλλον θα το ακουγα οταν θα ημουν downhearted. Μου θυμησε λιγο αερα απο Pink Floyd , Archive.
Τελικα : μου αρεσε, του βαζω ενα 8/10 , αλλά θελει προσοχη γιατι μαζι με τους στιχους σε down-ιάζει ! Παρολαυτα, μαλλον θα το ερευνησω το συγκροτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τα ακούσματα μου: ελληνικό έντεχνο και ροκ, alternative και ροκ ξένο (αγγλικά κυρίως), ορχηστρική μουσική, ατμοσφαιρική μουσική

Η άποψή μου για το τραγούδι "Hello" των Blackfield. Μου άρεσε. Είναι ταξιδιάρικο, μελαγχολικό, βγάζει έναν πόνο και ένα παράπονο που προσωπικά με εκφράζει. Δεν θεωρώ ότι απαραίτητα σε ρίχνει αν το ακούσεις. Εμένα τέτοια τραγούδια (για τη μουσική μιλάω, όχι για τους στίχους του συγκεκριμένου τραγουδιού) με κάνουν πιο δυνατό γιατί με φέρνουν σε επαφή με μια άσχημη πλευρά της ζωής κ μου θυμίζουν ότι πρέπει να συνεχίσω να παλεύω. Θα το άκουγα παντού κ σε ότι διάθεση κ αν ήμουν :)

Είναι μέσα στα ακούσματά μου φυσικά. Οπότε θα του βάλω κ εγώ 8/10. Το 10 το φυλάω για πολύ ειδικές περιπτώσεις κ το 9 για κάτι που αγγίζει το τέλειο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Ακούσματα: Κυρίως μέταλ, και κλασσικά ροκ, πχ πινκ φλόιντ. Τελευταία χώνομαι στο nu μέταλ, και δν έχω πρόβλημα να κάτσω να ακούσω οποιοδήποτε τραγούδι έχει μια Α' ποιότητα.

Η άποψη μου για το "Hello": Θα προτιμούσα να μπει κάτι πιο "love it or hate it" για πρώτο κομμάτι. Το συγκεκριμενο συγκρότημα ή το λατρέυεις ή αδιαφορείς:). Όσο για το κομμάτι, είναι ότι πρέπει για μια βροχερή μέρα μέσα στο αυτοκίνητο... Μελαγχολικό, ιδιαίτερα εκτονωτικό (όπως όλα τα μελαγχολικά τραγούδια) τις δύσκολες ώρες.
7/10

Να βάλουμε κ ένα περιθώριο ημερών, ώστε να προλάβουν όλοι όσοι θέλουν να πουν τη γνώμη τους? Επίσης καλο θα ήταν αυτός που κάνει το καλύτερο "ριβιού" να παίρνει και σειρά στην πρόταση κομματιού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να βάλουμε κ ένα περιθώριο ημερών, ώστε να προλάβουν όλοι όσοι θέλουν να πουν τη γνώμη τους?
Bασικα οπως ελεγα στο 1ο ποστ, καλο ειναι να αλλαζουμε αφοτου μαζευτει ενας χ αριθμος απο γνωμες, γιατι αλλωστε αυτο ειναι ο νοημα :)

Καλα το παμε παιδια, για να δουμε αν θα γραψει και κανενας που δεν πολυακουει τετοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ακουσματα: μεταλ (κυριος Αμερικανικα Southern, Thrash, κλασικο, ομο Death κλπ), κλασικο ροκ, ελληνικο ροκ και σπανιος κατι αλλο (απαγορευμενα και Σμυρνεικα ρεμπετικα κ.α)

Η γνωμη μου για αυτο το τραγουδι:
Με αφηνει παγερα αδιαφορο. Η μουσικη του ειναι αρκετα εως πολυ "βαρετη" και απλη, υποτιποδες θα μπορουσα να πω, καθος και οι στοιχοι μου φαινονται πολυ απλοι και αδιαφοροι. Για το ειδος του θα το καταταξω αρκετα πιο χαμηλα απο αλλα τραγουδια που εχω ακουσει. Η ατμοσφαιρα του οστοσω ειναι αρκετα καλη, αλλα θα μπορουσαν να περυχουν κατι καλητερο... Ενα 4/10 στο συνολο... Θα του εβαζα χαμηλοτερο βαθμο αλλα για την ατμοσφαιρα του και μονο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Aκούσματα:ροκ, ορχηστρική μουσική, ατμοσφαιρική μουσική,που και που ακουω και λιγη οπερα,ελληνικό λαϊκό(εως βαρύ:P),κοινώς ακούω αρκετά ειδη μουσικης.

Το τραγουδι μου βγάζει μια μελαγχολία.
Ισως με την καταλληλη ψυχολογική κατάσταση να μου εβγαζε κι αλλα συναισθήματα.
Όσο για το κομμάτι, είναι ότι πρέπει για μια βροχερή μέρα μέσα στο αυτοκίνητο...
+1
Η μουσική του άρεσε.
7/10 απο μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ακουσματα μου : rock, blues, mainstream, παλιά έντεχνα ελληνικά, disco.
Αποψη για το "Hello" των Blackfield :Μοιάζει λίγο με αυτά που ακούω κατά καιρούς. Όντως μελαγχολικό, αλλά δεν μου έβγαλε κάτι ιδιαίτερο.. δεν με συνάρπασε. Μάλλον αδιάφορο θα έλεγα πως πέρασε, αν και το άκουσα ευχάριστα (εννοώ δεν είχα πρόβλημα να το ακούσω μέχρι τέλους.
Τελικα : Δεν τρελάθηκα, δεν θα το επέλεγα να το βάλω σε σιντί μου, αλλά δεν μου ήταν κι απωθητικό. 6/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μια και δε το σχολιαζουν αλλοι το συγκεκριμενο, και μιας και πιασαμε τα μελαγχολικά, ας ριξω κι εγω ενα τετοιο μια και το ακουσα σημερα.

Το προγηουμενο κομματι, φυσικα οποιος θελει μπορει να το σχολιασει και εκ των υστερων. Καλυτερα να εχουμε πολλες γνωμες εστω και αν δεν ειναι ολες με τη σειρα, παρα, να εχουμε λιγοτερες και με ταξη.
------------

Το κομματι ειναι διασκευη αλλα απο τις λιγες διασκευες που ειναι αρκετα καλυτερες απο το πρωτοτυπο. Το αρχικο κομματι ειχε γραφτει απο τους Tears For Fears (συγκροτημα που δεν ακουσα ποτε :P ), και εγινε διασκευη απο τον Gary Jules, για το τελος της (πολυ ενδιαφερουσας) ταινιας Donnie Darko.

Διάφορες εκδοσεις (η 2η εχει καλες εικονες και στιχους ολα σε ενα, αλλα εχει επιπλεον μουσικα οργανα, η αρχικη διασκευη ειναι μονο με πιανο) :

Gary Jules - Mad World
Το original videoclip (φωνητικά + πιανο)
Εκδοση με παραπανω οργανα, και συνοδεια καταλληλων εικονων μαζι με τους στιχους (γραφει REM αλλα καμια σχεση)
Εκδοση οπως η 2η με αλλες εικονες, και φωνητικα-πιανο μονο
Στιχοι


Ακουσματα μου : rock, blues, πολλα ειδη metal, κλασικη, ατμοσφαιρικη, ηλεκτρονικη, soundtracks κλπ.
Αποψη για τη διασκευη "Mad World" του Gary Jules : Καλυτερο απο το πρωτοτυπο (που το επαιζαν και αρκετα πιο γρηγορα και δε του ταιριαζει. Με συγκινει το τραγουδι, και σε αυτο συνεβαλε και η θεση που εχει στο επισης (περα απο ενδιαφερον) συγκινητικο κομματι του εργου. Πολυ μελαγχολικο βεβαια, δεν ειναι για καθε στιγμη. Μου θυμιζει ομως ποσο ωραια μπορουν να ειναι τα απλα πραγματα και στη μουσικη :)
Τελικα : 10/10, γιατί εχει απλη αλλα καλη μελωδια, με ταιριαστο στιχο, και φαινεται οτι σου μιλαει απο την ψυχη, βγαζει ενα παραπονο. Επικοινωνει με τον ακροατη. (με μενα τουλαχιστον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Ακούσματα μου: Τα είπαμε! Άντε, και λίγο παραπάνω desert και stoner rock στο ύφος των Kyuss...

Άποψη μου για το "Mad World": Το ήξερα το κομμάτι, δν είχα κοιτάξει όμως ούτε στίχους ούτε το βίντεοκλιπ. Γι'αυτό και είχε διαγραφεί τελείως απ'τη μνήμη μου. Μόλις είδα δηλαδή την επιλογή του Λοριεν λέω "νταξ, 4/10!". Αλλά μετά έβαλα να δω το original βιντεοκλιπ. Πανέμορφο. Και έβαλα και τους στίχους. Φοβεροί. Νταξ. Θα πάρει παραπάνω απο 4 :)

Τελικά: Απαλό, ωραίο τραγούδι. Με πολύ καλούς στίχους. 8/10

Υ.Γ.1: Οι ευαίσθητοι/ες, μην δείτε το δεύτερο κλιπ.
Υ.Γ.2: Πολύ θα ήθελα να είμαι ο επόμενος που θα βάλει επιλογή, νι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.

Τα ακούσματα μου: ελληνικό έντεχνο και ροκ, alternative και ροκ ξένο (αγγλικά κυρίως), ορχηστρική μουσική, ατμοσφαιρική μουσική

Η άποψή μου για το τραγούδι "Mad World" των Gary Jules: Το ήξερα το κομμάτι (την διασκευή εννοώ) και είναι ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια έτσι και αλλιώς. Η απαλή, μελαγχολική μουσική και οι πολλοί όμορφοι στίχοι, σε ταξιδεύουν. Επίσης μου αρέσει πολύ η φωνή του τραγουδιστή. Τραγουδάει πολύ χαμηλά (κάποιος θα σκεφτεί ότι είναι εύκολο, αλλά δεν είναι... ;) ) και δένει πολύ με την ατμόσφαιρα του κομματιού :)

9/10 από εμένα. Είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια, δεν θα μπορούσα να του βάλω κάτι λιγότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Άντε ρε παιδιά, μια χαρά κομμάτι έχει βάλει ο λοριεν, μην νεκρώσει από τώρα το θρεντ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Aκούσματα:ροκ, ορχηστρική μουσική, ατμοσφαιρική μουσική,που και που ακουω και λιγη οπερα,ελληνικό λαϊκό(εως βαρύ:P),κοινώς ακούω αρκετά ειδη μουσικης.

Έχει απαλή μουσική που σε ταξιδευει.Αν και μελαγχολικό κομμάτι μου αρεσε πάρα πολύ καθώς και οι στίχοι του.

9/10 από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.

Τα ακούσματά μου : rock, alternative, chill out music (σε άλλες φάσεις), ηλεκτρονική (τύπου depeche mode), αλλά ακούω κ σκα, κ μέταλ κ πανκ...
(αυστηρώς δεν ακούω ελληνικά!!!!!)

Η άποψή μου για το Mad World του Gary Jules: το ήξερα το κομμάτι. Είναι μελαγχολικό (αλλά εμένα δεν με χαλάνε αυτά, γενικά). Οι στίχοι μιλούν για τον παρανοϊκό κόσμο μας κ η εικόνα σου δείχνει τον πόνο. Με στεναχώρησε η παραστατικότητα (δλδ η αλήθεια) του 2ου video clip που δείχνει την αθλιότητα, την φτώχια κ τους πολέμους, σε αντιπαράθεση με τον υπόλοιπο κόσμο που τον απασχολούν τόσο ανούσια πράγματα κ "χάνεται" σε αυτά (π.χ. το παιδάκι στην Αφρική αγχώνεται για το αν θα είναι καλός στα μαθήματα στο σχολείο ενώ εμάς στις πόλεις, μας απασχολεί αν κ ποιος θα μας μιλά στο σχολείο -τυχαίο παράδειγμα-). Προάγει τη σκέψη. Ευαισθητοποιημένο. Ταξιδιάρικο.
Τέλειο Lorien !!!!

Τελικά : μου αρεσε, του βαζω ενα 10/10 ! Με ηρεμεί, με κάνει πιο συνειδητοποιημένη.



ΥΣ. ήθελα να ποστάρω ένα καινούργιο κομμάτι προς σχολιασμό, αλλά το κομμάτι του Lorien αξίζει να σχολιαστεί κ από άλλους (θα το καθυστερήσω το καινούργιο κομμάτι)...
παιδιά ποστάρετεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top